WEIL WEIL komentáře u knih

Zbabělec a jiné povídky Zbabělec a jiné povídky Guy de Maupassant

Povídky od Guy de Maupassanta mám rád. V řadě z nich je háček, na který se jako čtenář rád chytím.

Svůdcův deník Svůdcův deník Søren Kierkegaard

Potuloval se samotářsky Kodaní a psal. Svůdcův deník je o vztahu autora s jistou Cordelií. Ctí ji, ale taky si s ní hraje.

Svět sexu Svět sexu Henry Miller

Ne nadarmo se o stylu knihy píše, že jde o akvarel.
Ano, autor píše něco z vlastních úvah, něco z encyklopedií a nejvíc z osobní zkušenosti.

02.07.2011 4 z 5

To pravé místo: reportér Hemingway To pravé místo: reportér Hemingway Drahoslav Machala

Kniha se čte dobře a především se čtenář dozví hodně o životě E. Hemingwaye jak ho nezná, ani netuší, že takovým byl.

Všichni krásní koně Všichni krásní koně Cormac McCarthy

Po stránce formální je kniha brilantní.

Po stránce obsahové mě zklamala.

02.07.2011 2 z 5

Ragtime Ragtime E. L. Doctorow

Včleňování se přistěhovalců do Americké společnosti na počátku 20. století.
To se mi vybaví z této knihy nejdříve.

Potom příběh jak ho zpracoval M. Forman o černém muži a jak není přijat bílými.

A nakonec mě zaujal šílenec, a zajímalo mě, co provede skrz své rozviklané nitro nezvyklého.

02.07.2011 3 z 5

Franny a Zooey Franny a Zooey J. D. Salinger (p)

Čte se to tak dobře, že si společně s komentářem pode mnou taky říkám - škoda, že toho Salinger nenapsal víc.

02.07.2011 4 z 5

Láska znamená zbavit se strachu Láska znamená zbavit se strachu Gerald G. Jampolsky

Něco mi přijde úsměvné, něco přijatelné, něco laciné.

Chceš si mě vzít? Chceš si mě vzít? John Updike

Průměrná kniha na věčné a vděčné téma.
Na rozdíl od nejlepších prací je zde až příliš mnoho vaty a málo podstatného.

Gump & Co. Gump & Co. Winston Groom

V knize je řada originálních fórů, je napsána hravě a jakoby lehce, a právě tak se i čte.
I když pro každého asi takhle konstruovaný humor není, přestože vzniká při "běžných" mezilidských situacích a ty jsou dobře autorem odpozorované ze života.

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Na jedné straně parádní zločinec, na druhé straně vyšetřovatelka, která se snaží parádního zločince dešifrovat nejen pro sebe, ale i pro čtenáře.

Milostné rozmluvy Milostné rozmluvy Philip Roth

Kniha mě zaujala svou obyčejností.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Knížečka je o staří, o době, kdy rybář byl mlád a chtěl si ve stáří ještě dokázat, že je schopen chytnou si svou velkou rybu.
Je to bláhové, ale pro rybáře to smysl má.

02.07.2011

Modrá půlnoc Modrá půlnoc Jonathon King

Lehké čtení, ale rutinérsky odvedené spisovatelské řemeslo.

02.07.2011 2 z 5

Lužinova obrana / Pozvání na popravu Lužinova obrana / Pozvání na popravu Vladimir Nabokov

(SPOILER) Knihy jsou to ponuré.
Filmové zpracování "Lužinovy obrany" se mi líbí, jen by mě zajímalo, jestli to bylo podle skutečné události, anebo jde jen o fikci o podivínovi, který byl na svou dobu výjimečným šachistou.
Až na ten závěr, ten je dost sentimentální, kdy po smrti šachisty dojde jeho žena dohrát rozehranou partii...

Tančím tak rychle, jak dokážu Tančím tak rychle, jak dokážu Barbara Gordon

Je zajímavé srovnat knihy na podobné téma - W.Styron - Viditelná temnota - K. Kesey - Vyhoďme ho z kola ven, a tuto knihu Tančím tak rychle, jak dokážu, od B. Gordonové.

Všechny jsou o vypadnutí z běžného života, o lékařích, kterým jediným úkolem by mělo být pomoci pacientovi, ale co když je jejich léčba špatná? Pak nezbývá pacientům, než bojovat sami, a podávat o tom svědectví, protože lékař je jen člověk, měl by být školený, ale neprožívá tu zkušenost pacienta, takže enví co prožívá a jak na to. Bohužel někdy ho to ani nezajímá, ani nemusí, neb z cizího krev přece neteče.

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Kniha je to skrz hlavního hrdinu "frajerská". Frajeři ale v mašinérii institucí nekončí většinou dobře. A právě tak se děje i s hlavní postavou, která vlastně jen projde životem léčebny, nelíbí se mu tamní pořádky a přece moc "Velké sestry" ho zruší. SPOILER Na závěr ho Indián raději zabije, než aby tam živořil a byl z něho výstavní pako.

Film je krásně natočený po stránce výtvarné, ale mě osobně dost pasáží v něm často nudila, a jelikož jsem už znal knihu dříve než jsem viděl film, tak vše co jsem čekal se mi ukázalo i na plátně, takže na mě film nijak moc nezapůsobil.

Sex ve městě Sex ve městě Candace Bushnell

Seriál je lepší než kniha.
Důvod je prostý. Na seriálu pracovali hlavně scenáristé, zatímco kniha je mnohem lehčího a prostšího kalibru. A přece autorce seriál velmi pomohl, protože díky němu se kniha lépe prodávala.

Máme zde tedy častý efekt - víc hlav víc rozumu. A tak seriál využil prázdného místa na trhu a uspěl, neb co se v něm děje, hlavně v jeho prvních seriích, tak odpovídá životu.

4 blondýnky 4 blondýnky Candace Bushnell

Kniha odsýpá, je to lehké čtení, i vzniklé problémy se odbývají snadno, neb bohatým a slavným jde vše "snadno". Aspoň tak to vidí podobné autorky.

Tichá dohoda Tichá dohoda Elia Kazan

Kniha je propracovaná, ale film se nepovedl.
Kniha je nadčasová, ale film je dobový.

Tahle kniha je mnohem lépe napsána, než ve srovnání "Svět podle garpa", právě tenhle titul mě ve srovnání s ní napadá.

02.07.2011 5 z 5