WEIL WEIL komentáře u knih

Naši předkové Naši předkové Italo Calvino

Tři delší povídky. Nejvíc se mi líbí "Rozpůlený vikomt".

30.07.2011

Hostinec U kamenného stolu Hostinec U kamenného stolu Karel Poláček

Filmová lahůdka a knižní jak by smet!

30.07.2011 4 z 5

Pan Martereau Pan Martereau Nathalie Sarraute

V šedesátých letech, obzvláště ve Francii se autoři pokoušeli nalézat nové postupy ve vyprávění příběhů, takže vznikla i tato kniha, která se řadí mezi "nový román".

Nathalie Sarrautová se o něco takového pokoušela už na počátku let padesátých a výsledkem je tato kniha.

Osobně se mi nelíbí, že naplněním života mladého muže, jehož ústy autorka mluví tak že žije v zahálce u svého strýce a v pohodlí. A jak tak má klučina čas, a léčí si přitom plícní chorobu, tak popisuje lidi kolem sebe a ty ani nenapadne, že jsou záznamováni. To mi přijde jako dobrý nápad.
Celou dobu ale ve vyprávění visí jediný otazník?
Je strýc vypravěče podvodník, nebo oddaný a obětavý člověk?

Myslím, že tím je kniha vrypem do svědomí každého, kdo přemýšlí o podstatě svého života.

Nečekejte v knize jednoduchosti typu - Kdo nekrade okrádá své ideály - nebo - lepší je být poctivý zloděj než podvodník atd.

30.07.2011 4 z 5

Velký portrét Velký portrét Dino Buzzati

Kniha není pro mě tak čtivá a obsažná jako povídky "Sedm pater", které jsou pro mě mistrovskými texty.

"Velký portrét" je více rozvleklý, méně sevřený a profil i děj hlavního hrdiny poněkud archaický a zbytečně komplikovaný. Rovněž kniha zjevně odpovídá atmosféře doby, v které ji autor psal a náhledu na vědu, jak byla tehdy chápána.

30.07.2011 3 z 5

Malé zázraky Malé zázraky Ivan Skála

Měl jsem příležitost být na besedě v s tímhle básníkem, takže si ji živě vybavuji.

Beseda se odehrávala v zimě 1988/9 v Brně, v knihkupectví, kde byl i sál pro výsvavy nejrůznějších umělců a s některými byly pořádány veřejné besedy.

M. Skála mluvil málo, víc za něho odvedl moderátor besedy, dostavila se řada lidí z tehdejších předních lidí v literatuře v Brně, tedy spíše teoretikové či oficiálně uznávaní autoři.

Je mě proto těžké jen tak hodnotit hvězdičkami jako ve škole jeho výbor z básní.
Tehdy byl na vrcholu, dá-li se tak mluvit o tom, že byl nejvyšším šéfem literárního svazu v ČSSR na české straně.

Byl melancholický, velice vážný, když jsem se na něj později ptal Jana Skácela, tak ho nazval zlým člověkem, já byl mlád, takže nemohu nic takového posuzovat, ale Jan Skácel byl významný básník a zajímavý člověk, což dlouho poté uznávalo a rádo se k němu hlásilo hodně lidí z Brna, i když se změny režimu nedožil, ani potom netoužil, jak mi řekl v létě 1989, a zemřel tuším v říjnu, a dneska chápu proč, neb tahle generace zažila víc revolucí a těžších časů.

Poezie je to pro mě vytříbená, a přece ji čtu s pocitem jisté zvláštnosti nad člověkem, který zemřel po revoluci, tedy M. Skálou a v novinách se objevila jen stručná zpráva, že zemřel na lavičce v parku v Praze.

29.07.2011 3 z 5

Přes řeku do stínu stromů / Pohyblivý svátek Přes řeku do stínu stromů / Pohyblivý svátek Ernest Hemingway

Tahle kniha byl pro mě objev.
Vyšla až po smrti autora, a jedná se o jeho vzpomínky na to jak začínal, jak trávil čas, jak psal, kdo mu byl jako člověk v "Pařížské období" blízký. A taky jaké osudy měli jiné známí lidé, jak je viděl E.H.

V knize není ani stopa po románu.
Nevím kde to autor popisu knihy vzal.

21 kapitol, doslov Josef Švorecký, který psal výstižné doslovy i k jiných knihám E.H.

29.07.2011 5 z 5

Fiesta / Stařec a moře Fiesta / Stařec a moře Ernest Hemingway

Vztak k obou knihám mám dlouhodobý, jde o psaní krásné, ne příliš filozofické, ale plné obrazotvornosti přes slova, kdo má svět jak ho viděl E. H. rád, tak nepochybně si tyhle s gustem občas pročítá.

29.07.2011 4 z 5

Všechny moje lásky Všechny moje lásky Nick Hornby

O svých hlavních láskách píše autor úspěšnějších knih.

Stará láska Stará láska Isaac Bashevis Singer

Některé povídky jsou dobré, přirozené, přesvědčivé, jiné málo pravděpodobné.

29.07.2011 4 z 5

Zlaté plody Zlaté plody Nathalie Sarraute

Ačkoli jde o experiment, tak se mi v knize dobře orientovalo, i orientuje.

Ba co víc, líbí se mi věty, styl, který autorka užívá.

Hanba Hanba Salman Rushdie

Magický realismus.
Kniha, kterou autor nazývá moderní pohádkou. Tak mi to i přišlo.

Má léta s Andy Warholem Má léta s Andy Warholem Ultra Violet

Tato kniha vyšla v roce 1995.
Byla naprostým ležákem. Osobně jsem ji kupoval za 25 korun českých.

Každý kdo se zajímá o osobnost A. Warhola a lidí kolem něho, tak by si ji měl přečíst.

Je to jiný úhel pohledu na Andyho, jiný, a právě proto pro zájeme o jeho osobu - vítaný.

28.07.2011 4 z 5

Život Diderotův Život Diderotův André Billy

Je obdivuhodné kolik zajímavých textů stihnul Diderot za svůj život napsat.

19.07.2011 3 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Kniha i film, který z knihy vybírá jen to základní schéma je pro mě dlouhodobě prvotřídní záležitost.

19.07.2011

Dopis otci a jiné částečné povídky Dopis otci a jiné částečné povídky Franz Kafka

Než jsem se k dopisu otci dostal, tak jsem si o něm vyslechl hodně obdivu. Asi proto jsem očekával silný zážitek, ale ten se nedostavil.

19.07.2011 4 z 5

Swannova láska Swannova láska Marcel Proust

Pomalé vyprávění, psané krásným jazykem, obsahově zajímavé.

Obecně je dost známý film - Swannova Láska.

03.07.2011 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Sentimentální románek u utrpení třetím ve vztahu, který se obětuje pro štěstí dvou.

03.07.2011

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Dílo vskutku ďábelské.
Situace hlavní postavy je na začátku nezáviděníhodná. Pracuje a pracuje a to za chleba a mléko. Dostane šanci, chopí se jí a jeho život se zvedne. Doba je jaká je, nevezme to on, vezme tu šanci někdo jiný.
Bohužel práce, která se po něm chce, aby ji dělal, tak není zrovna humanitní. Podlehl jako jiní, jako dav příležitosti a uvěřil v to, co jiní.
Výsledek je dneska už dlouho znám...

03.07.2011 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Když jsem dospíval, tak se mi tato kniha moc líbila. Až na ten závěr, ten byl přece jen trochu rozvleklý a ženská hrdinka přehnaně kladná.

03.07.2011

Válečný pilot Válečný pilot Antoine de Saint-Exupéry

Asi nebylo moc pilotů za druhé světové války, co využívalo volný čas k psaní jako A. de Saint - Exupéry.

Noční let je tak živým psaním a tedy i četbou, že mě vtáhl do děje, spoluprožíval s vypravěčem jeho příběh.

03.07.2011 3 z 5