adorjas adorjas komentáře u knih

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Lepšia troječka- určita ma poviedková kniha bavila viac ako v prvej časti, kde som nepoznala postavy a potrebovala som sa v tom nejako zorientovať. V tejto druhej časti to už ide ľahšie, začínate brať takú Yenefer, tak aká je. Dokonca ani Marigold vám už nejde na nervy, proste klasické stotožňovanie sa s príbehom. Opäť, dodávam, že sa jedná o dobrodružný fantasy príbeh pre mladších čitateľov a mať tak o 15 rokov menej, tak príbehom žijem ako som žila v 15tich Eragonom.

16.01.2020 3 z 5

Fínske podivno je super. Jemne sureálne témy. Najviac ma bavili poviedky: Kéž bychom tu byli taky (Jääskeläinen- paralelný svet), Gordonov príbeh (Raevaara- príbeh o vtáčej nemocnici, kde žijú vedľa seba večne bojujúce vtáky a ľudia, ktorí sa menia v kameň) a Temná zhouba, uzda smrti (Leinonen- folklórna tematika o dievčati, ktoré malo nadprirodzené prírodné schopnosti a jej bratovi-vlkodlakovi).

30.11.2019 3 z 5

Všichni lžou Všichni lžou Seth Stephens-Davidowitz

Konečne! Dočítať túto knihu trvalo dlho- pretože zhruba do polovice je to zaujímavé, nové a nové dáta o vyhľadávaní na Google vás zaujímajú a šokujú. Dozviete sa o diskriminácii (hlavne rasovej v USA), zneužívaní detí, akým spôsobom využívať Big Data, akým spôsobom nie, ale potom je to už len jednoliaty text, za ktorý sa modlíte, aby ste to už dočítali, pretože sa obávate, že si beztak nič nezapamätáte. Inak, kniha si myslím, že pobaví analytických čitateľov, alebo čitateľov, ktorých bavila iná kniha "Myslenie rýchle a pomalé". Myslím, že na to by to mohol byť, vzhľadom na koniec roka, aj skvelý darček pod stromček.

30.11.2019 3 z 5

Ráj a peklo Ráj a peklo Jón Kalman Stefánsson

Ako pekné, lyrické, pekne porozprávané. Stefánsson hovorí o životných múdrostiach akoby bol Matuzalem a vedel o ľudstve všetko, o tom dobrom aj zlom. Ale mňa proste jeho "Letné svetlo a potom príde noc" bavilo viac...

12.11.2019 3 z 5

Píseň zbloudilých duší Píseň zbloudilých duší Jesmyn Ward

Dlho som premýšľala, či mám knihu hodnotiť 4* alebo 3*. Nakoniec zvíťazila nižšia varianta, pretože pri posudzovaní kníh, ide vždy aj o ten subjektívny dojem, čo kniha vyvolala v samotnom čitateľovi. A mne sa táto kniha proste nečítala dobre.

Postavy boli krásne vykreslené, popisy lyrické s prídychom niečoho agresívneho a zlého, čo sa blíži. Cítim autorkine hodnoty ako spisovateľka, o ktorej si myslím, že vie naozaj krásne písať, ale ku mne to nepreniklo. Žiaľ.

07.11.2019 3 z 5

Kráľovstvo Elmet Kráľovstvo Elmet Fiona Mozley

Mám rád knihy o samotároch, ktorí si žijú v prírode a stránia sa ľudí. Ale do čítania tejto knihy som sa skôr nútila, ako vychutnávala. Otec a jeho dve deti, ktoré chceli nastoliť trošku spravodlivosti, ale nakoniec ich dobehol ich vlastný osud - v prípade otca a dcéry to bol hnev a červená, ktorá ich prenasledovala a v prípade syna bolo bezcieľne putovanie a život, ktorým sa nechá pasívne ovládať bez akejkoľvek reakcie z vlastnej strany.

06.11.2019 3 z 5

La Belle Sauvage La Belle Sauvage Philip Pullman

Hodnotím 3* - nie, žeby to bolo zlé, ale myslím, že som preklenula most veku, keby má táto kniha uchvátila úplne. Inak, je to krásna rozprávková YA kniha, s čiernymi a bielymi postavami, kde dobro víťazí. Pullman písať vie a nad dobrodružstvami mladého Malcolma budete nedočkavo pretáčať stranu za stranou...

30.10.2019 3 z 5

Letní host Letní host Alison Anderson

Príjemné jesenné dielo, aj keď s letným názvom :) Kniha pozostáva z popisu 3 postáv- slepej lekárky Zinajdy, prekladateľky Any a vydavateľky Kate. Príjemná, feel-good kniha, ktorá vás inšpiruje k prečítaniu Čechovových poviedok.

21.10.2019 4 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Nie som detektívkový čitateľ a Rowlingová je jedna z mála autorov, kde ma jej detektívky bavia. Baví ma čítať ten príbeh, 700 strán mi teda vôbec nevadilo, a bolo fajn sledovať každodenný život Robin. Detektívna zápletka fajn, na konci ma mrzelo, že nerozvinuli viac linku političky Delie, ale od začiatku som dobre tipovala podozrivých. Rozprávanie Rowlingovej ma proste baví.

24.09.2019 4 z 5

Tu som Tu som Jonathan Safran Foer

Foera úplne nedávam, jeho Příšerně nahlas a k nevíře blízko dráždilo moje čítacie bunky. Kniha Tu som bola tiež riadna tehla (našťastie som si knihu kúpila v elektronickej podobe). Oproti jeho prvotine, kde sa tiež preberá rodina a vzťahy v nej, tak auto trošku štylisticky viac dozrel a kniha mala väčšiu hĺbku. Dokonca nejakým zvláštnym spôsobom ma bavili osobnosti každého člena rodiny, boli svojské a predsa tak ľahko aplikovateľné na akúkoľvek rodinu. Trošku mi vadili dialógy postáv, ktoré boli príliš zhutnené, akoby som pozerala na film Woodyho Allena, ale možno to bude tendencia židovských konverzácií alebo tendencia newyorkských konverzácií. Kniha hľadaní o mieste v živote, v rodine, vo vzťahoch a o hľadaní seba samého, nielen v podobe otca Jacoba, ale aj ostatných členov Julie, Sama, Maxa, Benjyho, dokonca deda Irva, alebo izraelského bratranca Tamira.

15.09.2019 4 z 5

Johana Johana Pavla Horáková

Jednohubka, keď nič hlboké nechcete, ale na druhej strane to nebolo úplne klišé kniha, kde sa chytám za hlavu pri hlúposti hl.postavy. Trošku mi vadila absencia priamej reči, celá kniha bola v podstate len vyrozprávaním životného príbehu, ale šlo to ľahko. Priznám sa, ani som si neuvedomovala, ktorá autorka písala, ktorú časť.

10.09.2019 3 z 5

Prach, který se snáší ze snů Prach, který se snáší ze snů Louis De Bernières

Ja som sa nechala zlákať vysokým hodnotením, urobila som zle. Jednoduchý príbeh, bez hĺbky a emócií, mala som chuť preskakovať strany plné hlúpych dialógov o ničom. Nič zaujímavé, predvídateľný dej, kniha sa pravdepodobne bude páčiť sladkým romantickým dušiam. Nič pre mňa, díky.

16.08.2019 1 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Knihu som počúvala ako audioknihu na dovolenke pri šumení mora a sledovaní turistov opaľujúcich sa na slnko. A presne tak to bolo aj s knihou, namiesto deja dostanete úlomky života prešpikované pocitmi, ktoré sú vyvolávané u autorky. Oddychové, príjemné- niektoré jej fejtóny som zahliadla v Elle, ale nezaujali ma a preletela som ich. V audioknihe bola atmosféra lepšia.

30.06.2019 2 z 5

Príbehy z New Yorku – Rozvláčna dáma Príbehy z New Yorku – Rozvláčna dáma Brennan Maeve

Naozaj čriepky života z ulíc NY. Pri niektorých ste dokonca cítili vôňu amotsféry pri popise či už postáv, jedla alebo betónu, ktorý pokrýva túto džungľu. Bolo zaujímavé, ale sledovať hlavnú myšlienku, ktorá mi zjednocovala celú knihu, a tým bola premenlivosť mesta. Autorka v každej epizóde zdôrazňovala rúcanie starých budov pre vznik vyšších, krjaších, modernejších, obchodných budov. Kniha by sa dala pomenovať aj ako elégia mesta, ktoré už nikdy nebudeme mať možnosť spoznať tak, ako ho poznala v priebehu 50. a 60. rokov autorka...

30.06.2019 3 z 5

Tomáš Baťa a baťovské školství Tomáš Baťa a baťovské školství Karel Kostka

Kniha asi využiteľné pre učiteľské obory, ktorých zaujíma baťovská éra a pragmatizmus, podľa ktorého boli zavedené učebné osnovy. Mňa zaujíma baťovská éra a kniha mi do toho dala vhľad síce cez presne vymedzené okno školstva, ale i tak dobrá literatúra faktu.

10.06.2019 4 z 5

Ovoce poznání Ovoce poznání Liv Strömquist

Nie som najväčší fanda komiksov a radšej uprednostním knihu. Bola to taká príjemná oddychovka o vulve, ale neviem, či k tomu zoberiem niečo viac praktického do svojho života...

30.05.2019 3 z 5

Horké mléko Horké mléko Deborah Levy

Vrcholne nesympatické postavy, ktoré v podstate žiadny problém nemali. Len jedna bola sklamaná z rozchodu a druhá nevedela, čo so životom, lebo bola asi bisexuálka. No, fakt veľké problémy. Toľko o tom.

17.04.2019 1 z 5

Roviny života Roviny života Julian Barnes

Túto knihy som mala na zozname dlho, konečne som sa k nej dostala v knižnici, tešila sa na ňu a potom v skutočnosti nedostala to, čo som očakávala.

Celú knihu je možné rozdeliť na 3 časti:
1. Krátke úryvky o ľuďoch, ktorí lietajú balónom
2. Krátka kapitola o láske Sarah Bernhadtovej a vojaka Freda
3. Zhruba polovica knihy je potom o následnom prežívaní straty, smútku a zármutky nad smrťou milovanej osoby. Celá táto časť je vo forme esejí (Barnesa by som zoznámila s Alainem De Bottonem- švajčiarsky filozof) a úvah ako to prežiť, ako vás vníma okolie, otázky o strate, o gramatickom čase a podobne.

Celú knihu občas prepája pocit letu balónom, pretože tak ako balón je zmietaný prírodou bez možnosti ovládania, presne tak sa cíti aj zarmútená osoba pri strate...No, neviem, čakala som niečo iné. Ale rozhodne sa mi páčilo, že Barnes to poňal racionálne a nehovoril o žiadnych bohoch a anjeloch, ani o osudoch a minulých životoch. Proste koniec a len toľko.

19.03.2019 3 z 5

Putování jednoho slona Putování jednoho slona José Saramago

Kniha mi pripadala ako "povídání hodného deduška" večer pred zaspávaním. Forma tomu napovedala, bez vyznačenia priamej reči, bez veľkých písmen v prípade konkrétnych názvov mieste. Kniha možno mala nejaké múdra, ale také od deduška. Očakávala som väčší príbeh.

08.03.2019 2 z 5

Něžná píseň Něžná píseň Leïla Slimani

Takže, kniha až také umelecké terno nie je. Ale štýl písania vás prinúti zostať pri knihe a zhltnúť ju za pár hodín. Je to hrozivé, pohnútky sa nevysvetľujú, je na vás ako si to interpretujete a že prečo sa stalo to, čo sa stalo. Inak, francúzski autori sú špecifický v tom, že ľudské nedostatky dokážu vo svojich dielach popísať najnechutnejšie.

25.02.2019 4 z 5