Áňa 998 Áňa 998 komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Knihy od Aleny Mornštajnové se mi trochu vyhýbají. Už je to déle, co jsem četla Listopád, a to ještě v rámci knižní štafety. A pak jsem se vrhla, na Les v domě. Ke knize jsem se dostala vlastně díky balíčku od @svetknihy , a od té doby na mě čekala.
Kvůli sporu, který se okolo knihy vedl jsem s ní dlouho otálela. Ta medializace byla masivní a já moc nemám ráda čtení knih v době, kdy je okolo nich velké haló. Ale v srpnu už se nedalo jinak, zároveň jsem věděla, že se v @knihovna_v._stecha_slany chystá beseda s autorkou, na kterou jsem měla v plánu jít.
A víte co? Stejně jako mě nadchl Listopád, nadchla mě i autorky nejnovější kniha, Les v domě.
Hlavní postava to nemá lehké, vyrůstá v příšerném prostředí. Litovala jsem ji, a pak i fandila, když se postavila na vlastní nohy. Ale víc říct nemůžu, abych neprozradila hlavní myšlenku.
Autorka má úžasný styl psaní. Plyne lehce a za chvilinku Vás pohltí. A to se tady stalo a já knihu četla dva dny. Se zatajeným dechem až do konce...
... do konce, který mě dostal a který jsem vůbec nečekala. Jen si na to vzpomenu a musím se oklepat. Protože jak se blížil konec knihy, všechno začalo dávat děsivý smysl.
Les v domě je knihou, která není pro slabé povahy. Já vydržím příběhově hodně, ale ještě teď je mi z ní úzko a mám husí kůži. A taky, dokopala mě k tomu, abych si přečetla postupně ostatní knihy autorky, která rozhodně umí psát!
Za mě jedna z nejsilnějších knih letošního roku!

24.10.2023 5 z 5

Hobit je prostě srdeční záležitost. Tohle napínavé dobrodružství by si měl přečíst každý fanoušek fantasy...

25.02.2023

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tak strašně dlouho jsem se této sérii vyhýbala.. A nakonec jsem první díl přečetla za dva dny. Prostě nešlo odejít! Zajímavý svět, skvělé postavy!

26.02.2023 5 z 5

Příchuť zla Příchuť zla Wendy Dranfield

Objevila jsem poklad. Jak v poslední době nechci rozečítat nové série, tak pomalu začínám zase obracet. Naposledy mě k tomu přiměla Wendy Dranfield a její série s Madison Harperovou.
Série má zatím tři díly a už ty první dva jsem podle mě vychválila až do nebes. Ale to jsem ještě neměla přečtený třetí díl, který se jmenuje Příchuť zla a vyšel v polovině letošního října.
Trochu jsem se bála, aby série neztratila na tempu. Přeci jen, Madison je volná, vrací se k policii. Nate ještě chytá svoje démony... Ale není to na jednu knihu málo? Autorka mě ale převezla a vymyslela skvělou dějovou linku i pro Madison, tajemný případ, který potrápí nejeden mozek. Zmizí mladá žena, po které zůstane roční holčička a divné důkazy...
Celá kniha je jedna velká strhující honička. Madison honí zločince a Nate otce Connora, kvůli kterému neprávem seděl ve vězení. Prolíná se tu několik dějových linek, osobních příběhů... Ale nezamotáte se. Já jsem dost chaotický čtenář a byla jsem v pohodě!
Wendy Dranfield je autorkou, která dokáže vytvořit spletitou zápletku, ale dokáže ji rozmotat! Příchuť zla je toho jasným důkazem, a je tak za mě i nejlepším dílem ze série! Opět, můžete se těšit na krátké kapitoly, které prodávají na čtivosti!
Doufám, že se dočkáme dalšího příběhu o Madison, kde bude třeba větší prostor ponechán Nateovi! Protože ten chlap si to strašně zaslouží a po tomhle díle, kde mu na hlavu padala jedna bomba za druhou, to platí tuplem!

01.11.2023 5 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Ano! Je to tady! Přečetla jsem historický román! Kniha, kterou posypal hvězdný prach své čtenáře zavede do Prahy roku 1874. To pro mě bylo vlastně jedním z taháků, ale nebylo to to nejhlavnější. Celé téma se zaobírá nakladatelskou tématikou, a na to já slyším.
Mimo jiné, kniha sesbírala spousty kladných recenzí. To samo o něčem svědčí. Další tahák. A nakonec, ta obálka! Jednoduchá, zapamatovatejná, jemná a krásná. No posuďte sami!
Jak už název vypovídá, hlavním tématem jsou knihy. Jsme svědky sázky dvou přátel, kteří jsou ale zároveň konkurenty v nakladatelském průmyslu. Jejich sázka, o vlastní domy, rychle rozjíždí celý děj. Vyskytují se tu lehká i těžší témata, ale to se autorce povedlo krásně vyvážit.
Postavy nebyly vůbec špatné. Sice mě konkurenční boj Jonatana a Maxe nutil vybrat si oblíbence, bylo toto rozhodování jak na houpačce. Každou chvilku mi byl sympatičtější někdo jiný. Vedlejší postavy byly skvěle popsané a líbilo se mi, že každá měla. Pro příběh důležitou roli.
I když se jedná o historický román, které normálně nečtu, musím říci, že mě opravdu bavil. Děj byl chytlavý, plynulý a já se těšila na závěr, abych poznala vítěze sázky.
Příjemným zpestřením jsou jednostránkové ilustrace, které parádně podtrhly děj.
Autorka dala dohromady neskutečně čtivou knihu, kterou založila na originálním nápadu. Příběhy o knihách přeci okouzlí každého knihomola a já jsem nebyla výjimkou. Pokud ještě hledáte knihy pod stromeček, Kniha kterou posypal hvězdný prach by mohla zabodovat!

15.12.2023 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Povinná četba, to byla jedna z mých největších jistot u maturity. Pro knihomola je to disciplína, kterou by měl dát levou zadní. Ale komu by se chtělo číst něco povinně? Protože musíte?
Protože klasika neumírá, můžete u Cooboo najít edici klasik, ve které je aktuálně jedenáct titulů. Každá má krásnou obálku, kterou si klasika určitě zaslouží.
Jednou z mých top klasik je Obraz Doriana Graye, napínavý, hororový příběh, který jsem doufala, že si u maturity vytáhnu. Sice se mi to nepovedlo, ale je to jedna z knih, ke které se ráda vracím.
Příběh vypráví o mladém muži, který se vydá špatnou cestou. I přes to, jak byl vychován, ovládne ho marnivost, a zaslepeně touží po nesmrtelnosti. A pak je tu ten temný, zvrácený obraz...
I když jsem knihu četla už podruhé, byla místa, která jsem si vybavila. Místa, ze kterých jsem měla husí kůži a cítila úzkost hlavní postavy. Temný, depresivní příběh o tom, jak moc může člověk ztratit.
Obraz Doriana Graye byla jednou z nejlepších klasik, jaké jsem kdy četla. Spousta lidí knihu četlo s tím, že pro ně byla zdlouhavá. Já si to nemyslím, pouze potřebuje čas na to, aby čtenář pochopil, co mu chce mezi řádky říci.

25.07.2023

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Další skvělá kniha od autora, prostě jistota. Děj pěkně ubíhal, konec byl překvapivý... Jen mě dostalo, že nevím jak jedna postava dopadla... Ale i tak pět hvězd, postava to byla jen vedlejší :⁠-⁠D

01.12.2022 5 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

Další knížka Roberta Bryndzy, které jsem se nemohla dočkat, a ani tentokrát nezklamala... Jsem zvědavá čeho se dočkáme příště!

23.12.2020 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Neskutečná kniha s hlubokým významem. Přečteno jedním dechem :)

01.02.2017 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Dámy a pánové, konečně tu mám i doporučení na klasiku a tou není nic jiného, než kniha od královny detektivek, Agathy Christie! Věřím, že název knihy Mrtvá v knihovně Vám není neznámý, a představíte si postrach každého vraha a zločince, slečnu Marplovou, která je snad stejně známá, jako její kolega Hercule Poirot!
Mrtvá v knihovně je takový klasický příběh slečny Marplové. Služebná najde mrtvolu mladé ženy, kterou nikdo nezná. Kdo by takový oříšek mohl rozlousknout? Slečna Marplová, shodou okolností přítelkyně zaměstnankyně služebné. Kdyby jen věděla, že mrtvol bude více... První zavražděná se navíc najde v knihovně, jak příhodné pro nás knihomoly, že?
Vydání, které jsem četla, vyšlo ke konci minulého roku v novém kabátku u @nakladatelstvi_kalibr a musím říci, že se moc povedlo! Má správné rozměry, krásně se vejde do ruky.
Pokud je Vám slečna Marplová neznámá, představte si čilou dámu v letech, která bez mrknutí oka vymění kraječky a čaj o páté za záhady, zločiny i vraždy. Mému srdci je sice bližší Hercule Poirot, ale i slečně Marplové přicházím na chuť.
Děj příběhu se odehrává na anglickém venkově a Agatha Christie prostě umí i z na první pohled mírumilovného kraje vyrazit to nejlepší. Její popisy mě moc baví a dočkáte se i svižnějších částí.
Agatha Christie je jistota a tuhle skoro dvě stě stránkovou marplovskou jízdu jsem zvládla během odpoledne jako nic. I když mám radši Poirota a když už slečnu Marplovou, tak Kapsu plnou žita, ale tímhle mám odškrtnutu další pomyslnou fajfku na seznamu klasiky!

29.01.2024 4 z 5

Zvedá se vítr Zvedá se vítr Kateřina Surmanová

Myslím, že existence knihy Zvedá se vítr málokomu utekla. První kniha autorky, Šepot z lesa, se stal minulý rok velkým hitem, není divu, že se na druhou knihu nedočkavě čekalo. Já jsem zatím prvotinu nečetla (mám ji na seznamu), ale Zvedá se vítr jsem si nemohla nechat ujít!
Autorka nás bere v první části do roku 1997, kdy se Moravou prohnala ničivá povodeň. Přítomné tomu byla čtveřice dětí, přátel, kteří spolu zažívají různá dobrodružství. Tato čtveřice najde mrtvou dívku a jedno z dětí, Filip, ji pak vídá i několik let po nálezu. Máme tu vyprávění o povodni, ale nahlédneme i do deníku Filipa. Vše doplňují kapitoly, které nás posouvají v ději.
Druhá část knihy je strukturována podobně, pouze s rozdílem několika let. Konkrétně z roku 2021. Moravu tehdy zasáhlo silné tornádo, takže místo povodně tu máme vítr, hrdinové jsou o dost starší, žijí si své dospělé životy. Klasické kapitoly nás posouvají kupředu.
Střídání tří různých "vypravěčů" se mi moc líbilo, byla to čtivá jízda!
Autorka má moc hezký styl psaní. Zajímavé slovní obraty, krásná slovní zásoba, čtivost, napětí, začlenění nářečí... Byla jsem příjemně překvapená!
Kniha byla místy až děsivě reálná. Mrazilo mě z popisovaných přírodních katastrof, litovala lidi. Tolik emocí se za těch několik hodin čtení u mě vystřídalo!
Pokud hledáte knihu do nastupujícího podzimu a nebráníte se českým autorům, tohle je jedna z těch, které by Vám neměly utéct. Já jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst a jsem zvědavá na Šepot z lesa, tak chválený. Za mě ale tohle bylo neskutečný čtení a nedokážu si představit, jak ho Šepot trumfne!

09.10.2023 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Naslouchače jsem měla v plánu dlouho, ale nečekala jsem, že se v tak krátkém časovém úseku dostanu až k třetímu dílu, který je prozatím poslední. To je trochu zrada.
Začátek třetího dílu je pomalejší, minimálně pro mě. Strašně jsem se snažila číst, ale hrozně jsem se zasekávala na popisech, vězeňském prostředí, dalších temných tajemstvích tohoto fantasy světa.
Pak se ale na scénu vrátila pětadvacítka a já se začetla. Konečně! To už jsem neměla doma fyzickou knížku (skončila mi výpůjční doba), ale měla jsem štěstí, našla jsem knížku na @bookport_cz , a tak jsem se znovu dala do čtení a konečně se prokousala na konec.
Co se týká postav, oproti prvním dvěma dílům mi hrozně vadila Ilan. Uječená, problematická... Prostě se holka pěkně rozjela. Nehledě na to že logické jednání jí moc neříkalo. A taky, použití slovního obratu "do prasečí řitě", by se tu mělo počítat...
Další díl v nedohlednu, ale já jsem na něj už teď strašně zvědavá. Protože konec knihy zase přinesl spoustu otázek!

22.06.2023 5 z 5

Kořist Kořist Yrsa Sigurðardóttir

Dlouho jsem se vyhýbala knihám od autorky, ani sama nevím proč. Kořist mi ale konečně neunikla a musím říct, že jsem za to ráda! Celou knihou prostupuje tajemství a my jsme svědkem příběhu tří dějových linek. Netušíte, jak jsou propletené, a já sama byla dost dlouho zmatená. Ale co se knize nedá upřít, tak to je neskutečná čtivost, která mě nutilo držet otevřené oči i po náročném dni v práci, když jsem se autobusem vracela domů. Konec mě naprosto odrovnal!

01.05.2023 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Naslouchač byl dokonalý. Faja v té dokonalosti jen navázala. To, co bylo naťuknuto v prvním díle se tady dovysvětluje, ale vznikají další a další otázky. A díky tomu se těší na další díl!

09.04.2023 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Autorka je prostě jednička. I přes pomalejší začátek musím dát pět hvězd, protože tohle mělo všechno. Dobrou zápletku, poučení, lásku... A konec mě dostal! :-)

07.01.2023 5 z 5

Pobřežní cesta Pobřežní cesta Raynor Winn

Bála jsem se, že Pobřežní cesta bude dalším titulem ze skupiny nudných cestopisů. Naštěstí tomu tak není! Pobřežní cesta je originální kniha, se silným příběhem o osudu lidí, kteří se i přes nepřízeň osudu nevzdávají. Za mě zasloužených pět hvězd a doufám, že to nebude poslední kniha od této autorky. Přečteno jedním dechem! :-)

14.06.2021 5 z 5

Motýlí křik Motýlí křik Jan Tománek

Motýlí křik je pro mě neskutečně milé překvapí. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, a musela číst stále dál. Parádní čtení!

03.03.2020 5 z 5

Haka za lilii Haka za lilii M. K. Hardy

Nerada čtu knihy, kolem kterých panuje aura nadšení. Pak jsou velká očekávání a často přichází zklamání. A přesně tak jsem to měla před čtením Haka za lilii. Přesně si pamatuji jak jsem listovala @bookport_cz a hledala něco proti dlouhé chvíli. A pak jsem si řekla, no tak jo, podíváme se, co na téhle knize je.
Je to první díl série Hřiště lásky a to je další problémek. Já moc nečtu knihy z sportovního prostředí. Takže jsem se bála, co to bude.
Byla jsem fakt překvapená, jak rychle jsem do toho spadla. Spadla je asi to nejvíce sedící slovo. Četla jsem a četla a najednou jsem byla v půjček knihy, zamilovaná do postav Lily a Alexe, jejich chemie a příběhu.
Lily je milá postava, která to nemá jednoduché, ale i tak funguje. A Alex? Hromotluk s citlivou duší, který je srdcařem pro svůj tým...
Kniha je neskutečně čtivá. Kromě romantiky je tu i dost překvapení, hlavně jednoho stěžejního pro celý příběh, které nechci prozradit. A pak, popsání prostředí, které je neskutečně chytlavé.
Naprosto chápu ten boom okolo knih autorky. V současné době už mám přečtenou i druhou knihu ze série - Tanec za odpuštění a chystám se na Tetování za trest, která už na mě čeká na poličce!
Vůbec bych se nezlobila, kdyby v této sérii vyšlo tolik dílů, jako je hráčů v Alexově týmu. Protože tohle čtení je tak milé... Jen zachumlat se do deky!

29.10.2023 5 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

V létě pořád někde lítám a tahat klasické knihy není tedy moc praktické. Naštěstí jsem si v aplikaci @bookport_cz našla hromadu knih, které číst. Ale, nebyla bych to já, abych si tam pořád nepřihazovala novinky. Jednou z nich je i novinka Knihomolové.
Už jen podle názvu, pro knihomola romanťáren nutnost přečíst. Kniha vyšla u @nakladatelstvimetafora , a myslím si, že se klidně může zařadit ke knihám jako je Hypotéza lásky a Láska po španělsku...
Do knihy jsem se pustila teď v létě, ale myslím si, že bych si ji klidně schovala i na podzim, kdybych nebyla tak zvědavá.
Příběh se odehrává v malém městečku, které se stalo předlohou pro knihu. Shodou okolností se agentka spisovatelky románu vydá do tohoto města se svou sestrou a potkává zde kolegu, kterého nenávidí. A zbytek je asi jasný.
Dějová linka není nijak komplikovaná, plyne lehce... Ale tady jde spíše o prostředí, ve kterém se kniha Knihomolové odehrává. To je jak ušité pro každého knihomola. Hlavní postavy jsou zároveň také milovníci knih, takže se můžete těšit na hromadu referencí a inspirace ke čtení.
Knihomolové je krásná novinka, která potěší každého milovníka knih, romantiky a hate/love linek. Za mě velké doporučení!

13.08.2023 5 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Konečně jsem si od autora něco přečetla, a s čím lepším začít, než s jeho prvotinou? Po dočtení jsem si říkala, proč jsem čekala tak dlouho? To byla jízda!

10.12.2022 5 z 5