Áňa 998 Áňa 998 komentáře u knih

Vetřelci v našich hlavách Vetřelci v našich hlavách Daniel Pelikán

Než jsem se do knihy Vetřelci v našich hlavách pustila, viděla jsem několik recenzí a musím říct, že jsem byla více než zaujatá tématem, který popisuje anotace. Zároveň se mi moc líbí obálka, která po dočtení dostala ještě větší smysl, než podle anotace a recenzí!
Známe ho každý. Vnitřní hlásek, který si s námi občas hraje. Vypnula jsem troubu? Netekla náhodou voda? A co fén, vytáhla jsem ho ze zásuvky? A tak dále. Pomalu už vidíme náš domov v plamenech nebo pod vodou, jen kvůli vnitřnímu hlasu, který nás nahlodává. Tohle je ale neškodné...
O dost děsivější démony má v hlavě Petr, hlavní postava této knihy. Živí se jako učitel, ale kromě svých žáků se potýká s obsedantně kompulzivní poruchou. Hlas to s ním myslí "dobře" ale dělá mu ze života solidní peklo...
Místy se příběh muže zdát k pousmání, ale převládají momenty, kdy jsem měla husí kůži a představila si, jak se asi musí cítit Petr. Podobně se zachovala i vedlejší postava příběhu, Eliška, která se snažila Petrovi pomoci. Té bych v knize uvítala klidně více!
Obávala jsem se tématu. Není to snadné téma a těch osmdesát stran na mě bylo akorát. Musím říct, že mě moc bavily rozmluvy mezi Petrem a nezvaným hostem, hlasem. Díky tomu jsem se do Petra mohla více vcítit.
Pokud si chcete přečíst nevšední knihu, kde hraje hlavní roli OCD, tohle je můj tip. Porucha je tu velmi příznivě vysvětlena. Jsem příjemně překvapená a vděčná, že si mohu přečíst zase něco jiného, co k životu patří.

29.12.2023 5 z 5

Hodinky Hodinky Veronika Jonešová

Mám ráda série, co mají všechny díly venku. Čtenář nemusí na nic čekat, ničím se trápit... Prostě všechny díly čapne a jde na věc! Já zároveň si mezi jednotlivými díly dávám ráda pauzu jinou knihou - aby se mi všechny části neslily dohromady v jeden velký guláš.
Stejně tak jsem to provedla se sérií od Veroniky Jonešové, knihy jsou venku tři a já se do nich od listopadu pouštím. Jako první díl tu máme Hodinky, s krásnou zamilovanou obálkou.
V příběhu se setkáme s Patricií a Samuelem, zamilovaným párem, který byl na dlouhých třicet let rozdělen. Třicet let je dlouhá doba, ale v jejich případě láska vytrvala. Už jen z toho Vám musí být jasné, že kniha obsahovala mnoho dojemných momentů, kdy jsem se musela nad slovy usmívat.
Z pohledu střízlivého čtenáře se může zdát jako obnovení lásky po třiceti letech jako naivní, neuvěřitelné a snad až nemožné. Autorka vše ale podala tak, že tomu bez problémů uvěříte.
V knize se ve vyprávění střídá Samuel i Patricie, takže máte hezky pohled z obou stran. Je ale dobré sledovat časové údaje u jednotlivých kapitol, protože se tu celkem dost skáče v čase. To bych u mě viděla jako jeden z hlavních problémů, dost často jsem moc nevěděla na čem jsem.
V průběhu čtení mi v hlavě vyskočilo mnoho otázek. Co se stalo? Jak na sebe přišli po 30 letech? A tak dále. Postupně se mi dostávalo odpovědí, a věřím, že ty co chybí dostanu v příštích dílech.
Jsem na pokračování zvědavá. První díl nebyl špatný, ale vadilo mi přeskakování v čase a celkem i naivita, že po 30 letech láska nezmizí a je stejná. Ráda si ale přečtu další osudy hlavních postav!

20.12.2023 4 z 5

Cosmoknights 1 Cosmoknights 1 Hannah Templer

Letošní rok byl opravdu bohatý na komiksy a kdybych si měla vybrat jeden nejlepší, nevybrala bych si. Prošlo mi rukama tolik krásných kousků na tolik odlišných témat. Plné nádherných kreseb, příběhů... A Cosmoknights rozhodně patří k těm, které mám ráda ve sbírce!
Jestli se na něco můžete těšit, tak je to rychlý začátek. Autorka nás hází rovnou do děje, nikde se nezastavuje a je to jízda od první strany. Tak se hned z počátku nenudíte a rychle se dostanete do děje, bez zbytečného otálení!
Celý komiks má takový rebelský nádech. Hlavní postavy se snaží oběhnout systém, který není úplně vstřícný. Je založen na starých tradicích, což se trochu mlátí s prostředím, ve kterém se komiks odehrává. Překvapivě ale vesmír sem sedne a s ním i téma ženské síly.
Ženská síla je tu důležitá, je patrné, že ženy tu hrají prim. Zároveň se tu objevuje i téma LGBT, citlivě podané, nijak na sílu. Tady bych se jen pozastavila u kresby jedné z postav, u které jsem byla podle vzhledu přesvědčená, že se jedná o muže.
Kromě tohohle detailu mi kresba učarovala. Je laděna do určitých odstínů a svým způsobem mi připomněla český komiks Supro, který jestli jste ještě nečetli, moc doporučuji. Zároveň mi v pár místech připomněl komiks i sérii Paper Girls.
Tahle vesmírná jízda byla perfektní. Spousta akce, soubojů, do toho nádherná kresba a zajímavý nápad. Autorka vše zakončila novou postavou a otazníkem, na který snad dostaneme odpověď ve druhém díle. Ten už by měl být dokonce na světě!

12.12.2023 5 z 5

Dvě prázdná místa Dvě prázdná místa Zuzana Holčíková

V knize Dvě prázdná místa se opět setkáváme s hlavními hrdiny Benem a Nelou. Kniha začíná dva roky od posledního setkání našich hrdinů a už jen z toho Vám musí být jasné, že náhoda je blbec a emoce tu vyskakují z každé stránky!
Myslím si, že oběma postavám prospělo odloučení a mohou začít novou kapitolu lépe, společně. Protože kdo by odmítl druhou šanci?
Tenhle díl je hodně o Nele, která v myšlenkách řeší, jestli dělá správnou věc. I když má v hlavě guláš, musí řešit své děti a výlet na hory, který se jí stane osudným. Díky tomu jsem si Nelu trochu více oblíbila. U Bena už to nebylo potřeba, to je prostě sympaťák!
Druhý díl mi sedl o něco více, než díl předchozí. Myslím si, že to bylo hlavně tím, že postavy už nebyly tak vyklepané a pomalu jim došlo, co je v sázce. Líbilo se mi i větší zapracování dalších postav, které jsme lépe mohli poznat.
Jak jsem se už zmínila, v knize najdete zimní prostředí, takže pro aktuální období úplně ideální! Určitě si ale nejdříve přečtěte Hru na druhou a pak až Dvě prázdná místa, ať máte dojem kompletní!

07.12.2023 4 z 5

Hra na druhou Hra na druhou Zuzana Holčíková

Před čtením knihy jsem neměla žádné iluze ani předsudky o vztahu, který tu dva hlavní hrdinové mají. Něco jsem malinko tušila z recenzí, které jsem si na knihu přečetla. Snažila jsem se ale na tyto názory zapomenout a vytvořit si vlastní.
Když jsme četla anotaci, říkala jsem si, že věkový rozdíl - žena třicet sedm, mladý muž devatenáct... Je hodně. Ale vím o vztazích, kde partneři mají velký věkový rozdíl a klape jim to. Tady mě trochu rozhazovala skutečnost, že mladší muž je synem spolužačky naší hrdinky...
Pojďme dát postavám jména. Mladší muž, Ben, je sympaťák, těžko se mu odolává. Ví co chce, a tím něčím je Nela. Je jí třicet sedm, vychovává dva syny a o lásku dlouho nezakopla. Jejich láska se setkává s pochopením, ale častěji spíše s nepochopením. Jejich vztah je opravdu kontroverzní.
Na stránkách knihy jsme svědky vývoje Nely a Bena, jejich vztahu, ale i vlastní mysli. Autorka velmi čtivě zpracovala nejen postavy, ale i následky jejich sblížení. Kniha je opravdu jako z reálného života a situaci popsanou v knize nemám problém si přenést do skutečnosti.
Jediné co mě mrzí je, že má příběh tak málo stran. Nechala bych si líbit trochu té příběhové vaty, více vedlejších dějů.
Knihu jsem přečetla za jediný den, naštěstí jsem měla po ruce volné pokračování, Dvě prázdná místa. Na tu si dáme recenzi zase zítra!

06.12.2023 4 z 5

Pozoruhodně bystrá stvoření Pozoruhodně bystrá stvoření Shelby Van Pelt

Kniha Pozoruhodně bystrá stvoření se ke mně dostala jako recenzní výtisk. Těžko říct, jestli bych se do knihy i jen tak pustila. Každopádně jsem jí ale dala šanci.
Už na obálce můžete vidět Chobotnici, která je i hlavní postavou tohoto příběhu, Marcelluse. Žije ve vodním světě, a odtud vypráví svůj příběh. Nikdo ale netuší, že si ho různě zpestřuje výlety z akvárka a už vůbec, že se dokáže spřátelit s člověkem.
Jeho vyprávění, kde děsivě počítá dny svého života, se střídá ještě ve vyprávění s Tovou a Cameronem. To dohromady tvoří dynamický příběh. Feel good s detektivkou a ani trocha romantika nechybí. Marcellusovy kapitoly mi přišly nejlepší, pokaždé jsem se na jeho pohled těšila.
Zamilovala jsem si všechny postavy. Nahned Marcelluse, samozřejmě, odmala mě fascinují chobotnice. A on byl tak miloučký! Pak seniorku Tovu, která je na svůj věk velmi akční a i přes smutný osud žije jak se dá. S Cameronem mi to chvíli zabralo, ale on je prostě smolař. Bylo znát, že se sám hledá, ale místy jsem si říkala, zatraceně, co blbne..
Tahle kniha je důkazem, že i ty to nejmenší, nejzapadlejší město může odvyprávět krásný a dojemný příběh. Příběh, u kterého dumáte, dojímáte se, fandíte, ale hlavně, odpočinete si.
Já knihu četla s úsměvem a dostala mě hned několikrát. Silný, ale zároveň něžný příběh. Čekala jsem asi hodně, ale tohle ne! Rozhodně pro mě jedna z nejmilejších překvapení tohohle roku!

05.12.2023 5 z 5

Mládí na hřišti Mládí na hřišti Kódži Miura

Nová manga, už jsem prostě rezignovala na to, že nebudu začínat novou. Tahle nám navíc byla představena na podzimním setkáním s @crew_komiks, a mě hlodla zvědavost!
Mám pocit, že je to moje první manga ze sportovního prostředí. Je tu i školní prostředí, ale ten sport tady hraje velkou roli. Hlavní postavy jsou totiž sportovci, Taiki Inomata je badmintonista a Činacu Kano je baskeťačka!
Taiki je takový outsider, ale to mu nebrání v lásce. Platonicky se zamiluje do Činacu, která je nejenom starší, ale díky své oblíbenosti zoufale mimo Taikiho ligu.
Zlom nastává v momentě, kdy se Taiki dostane k Činacu blíž. Je to mžik, událost, která otočí Taikimu život naruby. Zároveň je ale krásně vidět, jak moc mu láska leží v hlavě. Na co myslí, jak uvažuje, jak si chování vysvětluje jinak, než Činacu.
Příběh je krásným odrazem mladé lásky, se vším co k ní patří. Například se žárlivostí, nedorozuměním. Ukazuje, jak důležitá jsou rozhodnutí.
Kresba je jemná, něžná a místy strašně roztomilá!
Manga je skvělá pro náctileté, ale i já jako dospělák jsem si ji užila! Moc mě bavila a jsem strašně zvědavá, jak bude příběh pokračovat!

04.12.2023 5 z 5

Dungeons&Dragons: Čest zlodějů: Cesta do Neverwinteru Dungeons&Dragons: Čest zlodějů: Cesta do Neverwinteru Jaleigh Johnson

Dungeons & Dragons je fenomén, o tom žádná. Jsem ráda, že jsme se dočkali i filmu, který mně osobně se líbil. Byl to takový návrat do dob, kdy jsem hltala fantasy tituly po kilech! Pokedo jste ho ještě neviděli, napravte to, nebudete litovat! Zároveň, skvělé je i herecké obsazení!
To se vlastně odráží i na této knize, kdy na obálce můžete vidět hlavní charakter, Edgina, kterého skvěle ztvárnil ve filmu Chris Pine. Můj oblíbenec je stejně Hugh Grant coby vypočítavý Forge!
Ale i s ním se tu setkáte! Setkáte se tu se skupinkou hrdinů ve složení Edgin, Holga, Simon, Forge, Kira... A vydáte se do doby, odehrávající se před filmem.
Cesta do Neverwinteru je prequelem ke zmíněnému filmu a myslím si, že docela obstojná. Na mě byl trochu problém se začíst. Celkem malinká písmena, hodně popisů, nebudu lhát, čekala jsem trošku více čtivosti, vzhledem k tomu, že kniha je doporučena pro čtenáře 12+.
Pokud milujete dobrodružné knihy, směle se do ní můžete pustit. Já jsem byla asi malinko rozmlsaná filmem, ale i bez něj mě četba docela bavila. Našli se několik pomalejších míst, ale myslím, že hlavním účelem bylo seznámení se s postavami a prostředím. To se povedlo!
Pokud už jste viděli film, tak aspoň zjistíte, jak se celá partička hrdinů dala dohromady a jak fungují. To mi kniha dost vynahradila. Co musím na závěr pochválit, tak to je krásná fantasy obálka!

27.11.2023 3 z 5

Všechno, co jsem zapomněla Všechno, co jsem zapomněla Adéla Chrástecká

K moderní poezii se příliš často nedostanu. Vlastně, opravdu jen vzácně, ale to neznamená, že ji nemám ráda. Potřebuji ale k jejímu čtení klid, abych si mohla myšlenky uspořádat. Poslední dobou je toho tolik, že takový prostor si najít je umění, ale i tak se mi to povedlo.
Jsem moc ráda, že i my máme české autory v této kategorii, a není to pouze zahraniční tvorba například od Rupi Kaur. Všechno, co jsem zapomněla je básnička sbírka moderní poezie od Adély Chrástecké, kterou můžete na Instagramu znát jako @rozaaalie_ !
Sbírka je plná básní k zamyšlení na témata jako je nostalgie, přátelství, ale i láska, která hřeje ale taky pálí. A to tady bylo krásně ukázáno.
Některé básně jsou kratší, ale najdete tady i delší kousky, navíc v knize, na které je vidět práce. Kromě moc pěkného obsahu je nutné ocenit i grafické zpracování v podobě ilustrací, které krásně dotváří celkový dojem z myšlenek v básních.
Básně jsou zvučné, plné emocí. Je znát, že autorka dala do každého řádku kus sebe i srdce. Zároveň ale nechávají čtenáře, aby se do básní sám promítl a nechal pracovat svou fantazii.
Všechno, co jsem zapomněla bylo krásné čtení. Každá z básní byla něčím výjimečná a nějak se mě dotkla. Jsem moc ráda, že jsem měla možnost si sbírku přečíst a doufám, že to není od autorky poslední kousek. Ráda bych si od ní ještě něco přečetla!

19.11.2023 5 z 5

Ach, vy dívky mládím zmítané 1 Ach, vy dívky mládím zmítané 1 Mari Okada

Tahle manga mě zaujala už před delší dobou, takže jsem se na české vydání moc těšila. Konečně jsme se ho dočkali, a musím říci, že jsem dost zvědavá na pokračování!
Manga Ach, vy dívky mládím zmítané je klasická oddechovka z prostředí školy. Skupina dívek tvoří literární klub a kromě klasiky, čtení a školy narazí na ožehavé téma. Sex a dospívání.
Malinko jsem se bála, aby manga nezabíhala do trapnosti, ale téma ti bylo popsané z hlediska mladých lidí, kteří řeší problémy, poznávání sama sebe i druhých. Zkrátka objevují novou stránku života a sami neví, kudy do toho.
Myslím si, že se v knize najde nejeden dospívající. Je to skvělá ukázka toho, že všichni jsou na stejné úrovni a všichni objevují něco nového. Že všichni jsou na tom stejně a je jen na nich, jakou cestu si zvolí k tomu, aby se s dospíváním popasovali.
Kromě vážnějších témat je tu i dost znatelný humor, který tomu všemu dodává lidštější nádech.
Kresba se mi moc líbila, přehledná, hodící se k školnímu prostředí.
Už teď se moc těším na další díly a jsem zvědavá, jak se postavy posunou. Myslím, že tahle manga má velkou šanci zasáhnout obří skupinu čtenářů, kteří se mohou vcítit do postav a třeba i zavzpomínat!

12.11.2023 5 z 5

Sériový vrah se směje mezi kapkami deště 1 Sériový vrah se směje mezi kapkami deště 1 Rjósuke Tomoe

Na letošní podzim asi nemohla vyjít lepší manga, než Muzeum. Pokud si říkáte proč ta žába? O čem to je? Budete si klást stejné otázky, jako jsem si pokládala já, když jsem se nad ní rozhodovala. Přesvědčila mě anotace!
Ve městě řádí vrah, který své oběti vraždí brutálním způsobem a nechává u nich zvláštní vzkazy. Je na detektivovi Hisaši Sawamurovi, aby odkryl jeho identitu. Není to ale nic snadného, pachatel uniká. Hisaši musí zapojit všechny síly, protože se vrah dotkne i jeho nejbližších...
Jeho identita se skrývá za maskou žabáka.
Musím říci, že na tohle jsem nebyla připravená. První díl mangy má zajímavou zápletku a je znát, že autor má plnou hlavu nápadů. Už jen krytí maskovaného vraha je originální.
Autor nás už od začátku udržuje v mírném napětí, které pomalu graduje. Napětí navyšuje pomocí vražd, které... Nejsou pro slabé povahy. Já sama jsem kolikrát mangu zavřela a vrátila se k ní až po chvíli. Tady je totiž kresba vcelku detailní... Tak to berte při výběru v potaz!
Muzeum je třídílná série a to by mohlo potěšit nejednoho sběratele. Už teď je venku druhý díl a já jsem moc zvědavá, jak se bude děj odehrávat dál.
Tohle bylo strašně rychlé a čtivé, nešlo přestat, snad až v momentě zmíněných vražd. Už teď se moc těším na další díl!

29.10.2023 4 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Měla jsem od knihy velká očekávání. Už jen na první pohled je nádherná. Roztomilá obálka, vymazlená ořízka... prostě není o čem! Chápu, že je kniha hitem a když vyšla, tak byla všude. Neříkám nic, zaslouží si to!
V této knize se všechno točí okolo kávy, kavárny, fantasy a pečiva. Společně s Viv jsme svědky toho, jak vzniká její kavárna. A i když je tu i moment dramatu, tak je to pohodové čtení!
Kniha je napsána čtivě a vy máte pocit, jako byste byli v kavárně, kolem Vás poletovaly různé bytosti a vy si spokojeně pili kávu. Pravou, gnómskou!
Ke čtení si udělejte zásoby dobrého jídla a pití. Věřte mi, u čtení Vás bude honit mlsná.
Pro tuhle knížku bych měla jen jediné označení. Fantasy Hygge. Bylo to milé, vtipné, napínavé čtení, u kterého mě mrzelo, že je tak rychle u konce. Nechybí romantika, ale opravdu slabě, ale kdo ví, třeba v příštích dílech!

17.10.2023 5 z 5

Dcera měsíční bohyně Dcera měsíční bohyně Sue Lynn Tan

@nakladatelstviocelot přichází v poslední době s jednou peckou za druhou. Jako právě s novinkou Dcera měsíční bohyně. Protože se mi líbila Železná vdova, dala jsem se i do téhle nádhery, která má takřka pět set stran. Toho jsem se malinko bála, ale...
Brzy se ukázalo, že zbytečně. Nádherná obálka totiž není jediné, co kniha nabízí. Nabízí i krásný příběh, plný asijské kultury, bojovnosti, odhodlání, lásky a dobývání svého místa.
Hlavní postavou je dívka Xingyin, která vyrůstá v utajení. Její matka žije ve vězení a o její dceři nikdo neví. Xingyin ale najde cestu ven. Chce zachránit svou matku, ale je to pěkně nebezpečná cesta s nejistým cílem...
Jediné, co mi trochu vadilo, tak to byla zase ta jména. Ale naštěstí jich tu není tolik, takže jsem se vcelku hravě našla.
Kniha je rozdělena na tři části, ve kterých Xingyin řeší různé překážky na své cestě. Nejvíce se mi asi líbila ta poslední, kdy jsme se vrátili ke skutečnému důvodu toho, proč se naše hlavní postava vydala na cesty.
Kniha je akční, čtivá, a taky si něco odnesete. Navíc, po přečtení jsem se dozvěděla, že příběh je inspirován starou legendou.
Autorka vykouzlila nádherný svět, do kterého nebylo snadné se dostat, ale když se mi to povedlo, nemohla jsem přestat. Můžu říct, že se mi kniha líbila i o trochu více než Železná vdova, takže pokud Vás ta nadchla, Dcera měsíční bohyně Vás nezklame!

06.10.2023 4 z 5

Beladona Beladona Adalyn Grace

V posledních dnech vyšlo mnoho zajímavých knih, ale vsadím se, že jednu jste určitě zaznamenali. Ano, Beladonu! Nádhernou na první pohled. Pak ale přijde druhý okuk a objevíte nádhernou ořízku, na které je znát, že se někdo vyřádil! Byla jsem zvědavá, jestli i příběh bude tak dobrý, jako obálka...
Vzhledem k tomu, že se jedná o knižní senzaci, přistupovala jsem k ní s odstupem, bez očekávání. Brzy mě ale příběh Signy vtáhl do děje! Trošku jsem se bála toho historického nádechu, ale Smrtonoš na sebe nenechal dlouho čekat a jízda začala! Navíc, můžete se těšit i na detektivní zápletku!
Abych začala ale od začátku,hlavní postavou je Signa. Trochu zvláštní dívka. Vidí duchy, komunikuje s nimi... a do toho si dokáže přivolat Smrt(onoše). Idylka, co?
Signa navíc po smrti poslední opatrovnice nemá moc možností, kam jít. Ujímají se jí poslední příbuzní, a tak Signa přichází do tajemného sídla Thorn Grove. Ale ani tady nemá klid...
Signa je skvělá, ale vyloženě jsem se těšila na postavu Smrtonoše. Má svůj humor, vystupování, hodně lidské vlastnosti... moc mě bavil! Byl to nejdříve malinko rušivý prvek, ale nakonec v dobrém slova smyslu, do příběhu krásně zapadl!
Kniha mě nenechala ani chvilku si odpočinout. Pořád jsem přemýšlela, jak to bude dál a kdy už konečně budu mít čas se do ní zase začíst! Je napsána opravdu čtivě a až do konce jsem byla napjatá jak kšandy! Myslím, že k nastupujícímu podzimu je to ideální četba!
Skvělou zprávou je taky to, že se jedná o první díl, takže toho bude víc!

03.10.2023 5 z 5

Léto porušených pravidel Léto porušených pravidel K.L. Walther

K létu patří moře, hudba, zábava... A protože jsem si ho chtěla ještě trošku prodloužit, vrhla jsem se do knihy Léto porušených pravidel, jejíž obálka je přesně taková, jakou jsem hledala. Navíc, na motivy písní Taylor Swift? Nepovažuji se za nějak velkou fanynku, ale mám období, kdy ji hodně poslouchám.. To byla další motivace ke čtení!
Hlavní hrdinkou je Claire, která se nás ujme hned na začátku. Společně s ní se vydáme na ostrov, kde se setkáme s celou její rodinou. A že je pěkně velká! Není divu, že je na začátku knihy rodokmen, protože tolik množství postav... asi bych se zamotala!
Kromě rodinného setkání se ale taky chystá svatba Claiřiny sestřenice. Mimo jiné ale není opomenuto na tradici a hraje se hra Atentát. Vítězem může být jen jeden a Claire se rozhodne vyhrát pro svou sestru. Na tu pořád naražíme.
Téma sestry Claire se nad celým příběhem podivně vznáší. Něco se stalo, ale my nevíme co. Je to jako byste se potřebovali napít vody, tu měli před sebou, ale nedosáhli na ní.
Kromě toho tu byl i hravý prvek v podobě Vitta, protějšku Claire. A ano, mezi nimi to i zajiskří!
Léto porušených pravidel je milá oddechovka, ve které jsem jen doufala, že bude více Taylor Swift. Čekala jsem playlist, nebo třeba více odkazů v textu.
I tak jsem ale nadšená. Záviděla jsem Claire její širokou rodinu, tradice, krásné prostředí ostrova. Bylo to rychlé čtení, na konec léta jako stvořené. A ten konec? Ten mě donutil usmívat se jako měsíček na hnoji

02.10.2023 4 z 5

Kůň: Láska i závislost Kůň: Láska i závislost Juli Zeh

Přiznejte se, kdo z Vás aspoň jednou zatoužil jezdit pravidelně na koni. Byl to můj sen vlastně celé dětství, ale nikdy jsem si ho nesplnila. Jasně, koňský tábor.. ale pravidelně někam docházet by bylo něco jiného. Zůstala jsem tedy pouze obdivovatelem těchto majestátních tvorů.
Ke koním chovám obrovskou lásku. Fascinují mě a tak mám doma velké množství knih, právě o nich. Ale už dlouho jsem si žádnou nepořídila. Zaujala mě tedy novinka od @knihy.kazda, která je zpovědí jezdkyně a mluví o lásce a závislosti.
Starat se o koně není žádná legrace. Je to sen, který si málokdo může splnit. Autorka nás seznamuje s prostředím, v jakém se s koňmi seznámila. Který kůň byl její první, kdy se přesunula do jiné stáje... až do současného života.
Z každé stránky je znát, jak moc vřelý vztah autorka má ke koním. Snaží se čtenáři předat něco ze svých znalostí na každé straně, v každé větě.
Jediné, co mi v knize chybělo, byla nějaká obrázková příloha. K tomuhle tématu by se opravdu hodila!
Pokud se zajímáte o koně a chcete jim lépe porozumět, nebo jako já o nich alespoň rádi čtete, šup na tuhle knihu. Je to krásná čtivá věc na milé téma. Protože při čtení pochopíte, jak zvláštní pouto se může vytvořit tam, kde to nečekáte.

29.09.2023 4 z 5

Kočičí deníky Kočičí deníky Džundži Itó

Strašně se těším na podzim. Už třeba od konce července mám TikTok zaspamovaný Halloweenem a tak se postupně navozuji náladičku. A co by to byl podzim bez hororů?
Když se řekne komiks a horor, vyjede mi v hlavě několik jmen, ale jedním z nejzvučnějších je Džundži Itó, autor hororů Ryby, Balónky oběšenců... a další. A teď přichází s humorno-hororovo kočičím příběhem, který vychází ze skutečnosti!
Jakoby, nejsem kočičí člověk, ale kočky mě strašně baví. Svojí dominancí, nevypočítavostí. A tenhle komiks je toho důkazem. Dokonale ukazuje, jak si dva kočičáci obtočili kolem prstu autorovu partnerku, ale i autora samotného!
Co se samotné knihy týká, i když je v pevných deskách, jedná se o mangu. Černobílá kresba s hororovými prvky, tradiční směr četby, na jaký jsme u mangy zvyklí.
Myslím, že Crew nemohla přijít na podzim s lepším kouskem. Horor, osvědčený autor, kočandy a i tak úsměvné momenty. I když kočku nemám, myslím, že nejeden kočkomil se tu najde!
A jestli nemáte od autora ještě nic přečteno, koukejte to napravit!

18.09.2023 5 z 5

Železná vdova Železná vdova Xiran Jay Zhao

Na Železnou vdovu jsem koukala strašně dlouho. Měla jsem pocit, že na mě ta nádherná ohnivá obálka všude kouká. A pak jsem objevila možnost štafety, a bylo jasno!
Velkým lákadlem na knihu pro mě byla obálka, která prostě nejde přehlédnout a pak prostředí, do kterého je příběh zasazen. Asie a její mytologie! Byla jsem moc zvědavá, žádnou podobnou knihu jsem v ruce neměla.
Musím říci, že mi daly zabrat jména. To jsem vlastně i očekávala. Pomalu jsem se ale začítala a s tím přišlo i zaškatulkování postav. Pak už to byla jízda až do konce.
Kniha je akční, něco se dozvíte, ale hlavně, opět, je to první díl série. Jsem zvědavá, jakým směrem se bude ubírat pokračování!

11.09.2023 4 z 5

Smysl vraždy Smysl vraždy Jane Isaac

Já si pořád říkám, nebudu rozečítat další série. Prostě nebudu, mám toho moc. Ale pak se objeví něco, co mě překvapí, ohromí nápadem, obálkou, je mi sympatický autor... A já tuhle zásadu poruším mrknutím oka. A přesně tak to bylo i u knihy Smysl vraždy.
Tady mě dost zlákala anotace. Mrtvola neznámého muže, tajemství, nový případ a zajímavá postava detektivky šéfinspektorky? Nebylo moc o čem přemýšlet, hlavně když se mi do ruky kniha dostala ještě před vydáním. Na to oficiální se můžete těšit 11.9.2023.
Ale zpátky ke knize. Začátek byl na mě malinko pomalejší a trochu zmatený. Hodně postav, nesrovnalosti s hlavní hrdinkou Annou a hlavně, přišlo mi hodně velké pochybení na straně policie. Jako kdyby to na Annu chtěli prostě hodit a mít klid. Ještě že se na scéně objevila Helen! Ta je prostě skvělá!
Kniha Smysl vraždy je jednou z těch, které vás donutí přemýšlet nad vývojem děje. Budete přemýšlet, kdo je vrahem, jaká byla příčina... Ale nebude Vás to nudit! Autorka vás dokáže nejednou překvapit!
Jsem ve výsledku moc ráda, že jsem se do série dala. Jasně, bude na co čekat, ale tohle prostě bude stát za to. Aspoň mi to mozek říká.
Na to, jak jsem si ze začátku připadala ztracená, začetla jsem se a pak jela jak tryskomyš. Parádní knížka, kterou ocení každý nadšenec do detektivek. Velkým plusem vnímám Helen, která je skvělou postavou, která neztrácí lidskost!

11.09.2023 4 z 5

Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce Výpravy do divočiny: Dobrodružství mladého přírodovědce David Attenborough

Letos mám obrovské štěstí na knihy. Nemyslím si, že jsem vyloženě sáhla po nějaké špatné. Dneska bych Vás ráda seznámila s knihou, kterou jsem sice četla docela dlouho, za to na ni ale budu ráda vzpomínat a vracet.
Ústřední postavou knihy je David Attenborough, kterého věřím že nemusím představovat. Tato osobnost je žijící legendou a mě jeho život neskutečně zajímá. Je to pro mě jedna z těch osobností s velkým O.
V této knize společně s Davidem Attenboroughem procestujete několik zemí. Budete svědky různých dobrodružství. Základními kameny, se kterými se tu setkáte jsou příroda, zvířata, exotika, kultura, lidé... Myslím, že každý si najde to své.
Kniha je taková jednodušší. U některých čtenářů jsem zaslechla, že je to snad i zklamání. Za mě vůbec. Je to čtivé, nenudila jsem se. Za to může hlavně to, jak jsem si knihu šetřila, aby mi vydržela co nejdéle.
Milým bonusem jsou fotografie. Některé jsou černobílé a musíte je chvíli rozklíčovavat. Přeci jen, jsou mnoho let staré. Barevné fotografie opatřené popisky můžete najít uprostřed knihy na lesklém papíře.
Já jsem vděčná za každou knihu, která bude spjata s prací tohoto člověka. Nikdy mě nepřestane překvapovat jeho nasazení pro přírodu a zvířata. A tahle kniha? Další možnost, jak autora lépe poznat, trošku stravitelnější formou.

28.08.2023 5 z 5