Arwen777 Arwen777 komentáře u knih

Vražedný rozsudek Vražedný rozsudek Andreas Gruber

Skvělé čtení pro všechny milovníky thrillerů a detektivek. Trochu nezvykle z rakousko - německého prostředí, kdo četl první díl, tak už ví. Opět osvědčená dvojka vyšetřovatelů, nerudný a svérázný analytik a nadaná policistka. Tentokrát pracují na nevyřešených případech a najdou souvislost mezi zdánlivě nesouvisejícími případy. Velice chytře vymyšlená zápletka Vás nenechá vydechnout a druhá půlka knihy je opravdu strhující. Rozuzlení je nečekané, i když zpětně mohu říct, že náznaky byly... Ač jsou vraždy poměrně brutální, čtení této knihy jsem si užila a moc se těším na další díl, který by měl brzy vyjít.
Doporučuji, ale začněte od prvního dílu.

28.03.2022 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Jako oddych od vážné literatury a zapeklitých nebo krvavých detektivek ideální. Kniha má své klady i zápory, mně asi nejvíc vadil trochu nadnesený idealismus, finančně nic nebyl problém, ochotných pomocníků taky bylo vždy dost a ačkoliv se Aleš nechal tak nějak vláčet osudem, všechno mu v podstatě vyšlo. Také známých celebrit se tam motalo trochu moc. A chyběl mi Hartlův humor, čekala jsem trochu méně vážnou notu.
Ale v podstatě se mi to jako odlehčení líbilo. Příběh plynul svižně, dialogy byly uvěřitelné a reálné, místy lehce vtipné. Ze začátku jsem si říkala, proč bych v této době četla ještě o marastu někoho jiného, ale nakonec jsem to dočetla ráda a byla to zábava. Styl Patrika Hartla mám ráda.

22.03.2022 4 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Důstojné pokračování série, za mě možná trošku moc rozsáhlé. Tak do půlky se děj odvíjel pozvolna, teprve pak to dostalo grády. Oproti prvnímu dílu autoři výrazně "přibrutili" co se týče vražd. Dále některé linky byly velice průhledné, ale možná to byl záměr, že čtenář věděl, k čemu se schyluje a jen s napětím čekal kdy a jak. Mně se kniha chvílemi četla těžce, právě když jsem věděla, co se stane a obětí mi bylo příliš líto (ne že by mi někdy jindy jiných obětí líto nebylo.... ale tento díl na mě prostě působil nějak sugestivně).
Téma zavřeného sériového vraha a jeho napodobitele není příliš originální, ale souboj dvou "mozků" si diváky vždy najde. A i tady jsou psychologické tahy dobře rozehrané a klasický boj dobra se zlem tu z rovnováhy trochu vychyluje postava psychologa Sebastiana.
Samotný Sebastian už příliš nepřekvapil, v prvním díle na mě udělal větší dojem, protože se vymykal ohraným hrdinům. Jinak celý tým je sympatický, vyšetřování i pozadí jednotlivých postav jsou vykresleny tak akorát.
Celkově knihu řadím k lepšímu průměru v tomto žánru a rozhodně se časem těším na další díl.

06.03.2022 4 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

No tak toto bylo příjemné překvapení. Po Hlasech v bouři jsem neměla moc chuť se pouštět do další knihy této autorky, ale když už jsem ji před časem koupila, byla by to škoda peněz. No a nelituji.
Mezi horory bych tuto knihu implicitně neřadila, spíš mezi thrillery s hororovými prvky. Ale tajemnou a strašidelnou atmosféru tomuto dílu rozhodně neupírám. Spolu s vcelku sympatickými postavami, velmi napínavým dějem, dobrým zakončením a zajímavým místem děje a již zmiňovanou atmosférou nám to dává velice slušný thriller. Takže pokud vás nenudí divočina (tedy hustý rozlehlý skoro neproniknutelný les), ve které se snadno můžete ztratit a ve které mohou číhat podivní tvorové a nebezpečí, pusťte se směle do čtení. A pokud se chcete opravdu bát, vezměte si knihu v létě do stanu uprostřed lesa. Hlavně nezapomeňte dobrou baterku. Nebo raději několik baterek.

06.03.2022 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Tak jsem se i já konečně seznámila s touto výraznou a známou českou autorkou a jsem ráda.
Do příběhu jsem vstupovala netuše, o co se bude jednat, a tak mě poklidný začátek ukolébal. Ještě jsem si říkala, co na tom všichni mají, takové pohodové vyprávění. Ale časem mi začalo svítat a z poklidného se nenápadně stal příběh postupně depresivní, drásající nervy a emocionálně náročný. Ukazující, jak velké jsou jizvy na duši a jak těžké je vyrovnat se s tím, že někdo zradil a ublížil, a že některé změny jsou prakticky nevratné. Jen těžko se po některých zkušenostech vrací důvěra k lidstvu.
Doporučuji, ale není to lehké čtení.

21.02.2022 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Krásná kniha z ne příliš vzdálené španělské historie, o které se ve školách neučilo. Díky pečlivému nastudování podává autorka realistický obraz života lidí za vlády Franca, především rozpor mezi životem bohatých a chudých žijících na pokraji smrti hladem. Atmosféra strachu v totalitním režimu je vykreslena sugestivně a i dopady jakéhokoliv odporu proti režimu jsou nastíněny velice srozumitelně. Hlavní linka státem a církví podporované manipulace s dětmi je hrůzná a děsivá, stejně jako léta mlčení a utrpení celého národa. Z tohoto hlediska se jedná o skvělé dílo stejně jako předchozí knihy této autorky.
Přesto si myslím, že potenciál nebyl zcela využit a že byla až příliš velká pozornost věnována romantické lince, která dopad na emoce čtenáře poněkud zmírnila.
Kniha se četla dobře, ale kapitoly byly na můj vkus až příliš krátké, více by mi vyhovovalo méně časté přerušování jednotlivých linek.
Nicméně knihu ráda doporučím, Ruta Sepetys odvedla skvělou práci a doufám, že se budeme moci těšit na další díla.

20.02.2022 4 z 5

Šepot v bouři Šepot v bouři Aleš Novotný

Tak já nevím, proč se u knih tohoto autora tak diametrálně rozcházím s většinovým názorem, ale opět jsem se nechala strhnout davem a kýžený výsledek se nedostavil. Musím uznat, že od knihy Pamatuj na smrt se pan Novotný přeci jen kousek posunul, ale jeho knihy patrně nejsou pro mě. Asi jsem cynik, ale tato kniha, ač většina slov pojednává o emocích, ztrátě, žalu a minulosti, se mě prostě nedotkla. Nevidím to, co nadchlo tolik čtenářů, a ačkoliv autorovi kladná hodnocení přeji, pro mě to byla spíše ztráta času.
Ale jak všichni víme, kolik lidí, tolik chutí, tak zkuste ochutnat i tuto jednohubku.

20.02.2022 3 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

I mně se při vyslovení názvu Purpurové řeky vybaví Jean Reno v jeho ikonické roli, a tak jsem z knihy měla trochu obavu, že nebude dosahovat kvalit mého oblíbeného filmu. Ale zbytečně. Je to kvalitní detektivka s velice svižným dějem, rychlým spádem, přiměřeně komplikovanou zápletkou, křivdou sahající do minulosti a hlavně originálním a poutavým prostředím francouzských horských vesnic, izolovaných, se svébytnou komunitou. Čisté prostředí ledovců a průzračných bystřin špiní lidské zlo a zvrácené myšlenky. A na scénu zločinu vstupují nezávisle na sobě 2 neortodoxní vyšetřovatelé, každý na stopě svému případu, které se ale neočekávaně protnou a spojí.
Opravdu velice dobré čtení, jediné, co mě rozčilovalo, bylo velké množství překlepů a tiskových chyb, včetně špatného skloňování nebo úplně chybných slov.
Každopádně ale knihu doporučuji.

15.02.2022 4 z 5

Volání vlka Volání vlka Anthony Ryan

Jako většina čtenářů jsem pro Královně ohně k tomuto novému Vélinovu příběhu přistupovala opatrně, s ne moc přehnaným optimismem. Ale je to více než důstojný návrat do Vélinova světa, se všemi klady prvního dílu předchozí trilogie (i když ten mi přeci jen přišel ještě mnohem lepší). Děj má spád, nerozbíjí se mnoha příběhy z různých stran a koutů jako Pán věže a Královna ohně. Nové prostředí říše Kupeckého krále je osvěžující, Vélin hraje celou dobu hlavní roli a tato epická fantasy má vše potřebné - magii, dobrodružství, bitvy, přátelství, ale i zrady a úskoky, podivná božstva, trochu minulosti a trochu budoucnosti. Celkově je to napínavý koktejl pohádky pro dospělé. Moc se těším na pokračování a doporučuji všem, co četli předchozí trilogii.

07.02.2022 5 z 5

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Na to, jak dlouho jsem měla knihu v seznamu knih, které chci přečíst, jsem poměrně zklamaná. Tentokrát se neztotožňuji s nadšenými komentáři. Kniha není vyloženě špatná, příběh, ač není příliš originální, je docela dobře vymyšlený, osudy jsou pohnuté a čtenář si povzdechne nad nespravedlností osudu a nad neštěstím žen, které trpí pod násilnickým mužem nebo despotickým otcem v době, kdy bylo nemyslitelné se vzepřít a žít svůj život navzdory společenským konvencím.
Za poměrně silným nápadem ale pokulhává zpracování. Jak už tu bylo zmíněno, kniha je psána ve stylu červené knihovny, poměrně jednoduchým jazykem, postavy jsou jen bílé nebo černé. Dialogy jsou šroubované, těžko si představit, že by tak opravdu lidé spolu mluvili. Je to takový starosvětský styl, ale i u linky z konce minulého století. I chování postav je takové odtažité, o emocích se tu hodně píše, ale jsou málo cítit ze samotných postav.
Myslím, že příběh má co říct, jsou to nestárnoucí témata jako násilí v rodině, zakázaná láska, postavení ženy bojující proti tlaku společnosti, pátrání po svém původu. Kniha je díky své čtivosti a nenáročnému stylu vhodná pro chvíle, kdy se chcete nechat vést předvídatelným dějem a odpočinout si.

01.02.2022 3 z 5

Temný stín noci Temný stín noci Tess Gerritsen

Většina lidí, kteří si vezmou knihu od Tess Gerritsenové, čekají detektivku, kvalitní detektivku. Tato kniha do tohoto žánru stoprocentně nespadá, i když na konci přeci jen zjistíte, že částečně ano. Mně nevadí, když se autoři odkloní od žánru, už jsem od Tess četla Hru s ohněm, která se mi moc líbila, tak jsem byla připravená.
Je to klasický duchařský příběh o strašidelném domě spojený se další zápletkou. Samotnému příběhu nemám co vytknout, i dům, i strašidelná linka a nakonec i ta z přítomnosti se mi moc líbily. Hlavní postava skutečně není příliš sympatická, na druhou stranu ruku na srdce, kdo z nás nemá nějakého strašáka, kterého aspoň občas neutápí v alkoholu...
Tak proč jsem minimálně do třetiny knihy zvažovala, jestli budu pokračovat? Protože pro mě to byla velká nuda, než se příběh konečně rozjel, jako by to ani nebyla Tess Gerritsenová. Nic neříkající zdlouhavé popisy, úplně banální situace popsané do detailů, nezajímavé dialogy. Další věc, bez které bych se dokázala obejít, byla erotika v tomto hávu.
Suma sumárum, přečtení nelituji, ale mezi nejlepší knihy to nezařadím.

30.01.2022 3 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

Jak už tu mnohokrát zaznělo, čtenář, který má rád Davida Rakera, už neřeší uvěřitelnost a reálnost, pouze si užívá akční jízdu tohoto neohroženého detektiva. Samotné téma pátrání po identitě muže, který ztratil paměť, bylo skvělé. Samozřejmě bylo jasné, že jeho minulost nebude nic všedního, o čem by pak také kniha byla... Do půlky jsem se vezla na vlně nadšení, hororové vsuvky z místa za plotem, budování záhady z pohledu malých dívek, to vše mělo skvělou atmosféru. V druhé půlce mé nadšení trochu ochladlo a ačkoliv se mi i tAento díl velmi líbil, poslední bod k dokonalosti mu u mě ubrala nepravděpodobnost tak dlouhodobé manipulace s místními lidmi.
Nicméně tuto sérii stále považuji za top mezi thrillery.

30.01.2022 4 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Audiokniha
Svět Vilmy Kadlečkové je nepochybně originální a rozmanitý. V prvním díle této série seznamuje čtenáře s velkým množstvím mimozemských technologií, zvyků, božstev a kněží a podivností, které činí knihu na začátek velice složitou a poměrně nepřehlednou. Musím přiznat, že jsem u ní vydržela spíše ze setrvačnosti, ale nyní nelituji. Závěr knihy byl dějově nabitý, napínavý a zanechal ve mně potřebu sehnat druhý díl a zjistit, jak to bude dál.
Zpracování audioknihy na mě ale velký dojem neudělalo, na můj vkus se ve čtení střídá až příliš mnoho lidí a někteří interpreti a jejich styl přednesu mi příliš nesedli. Už jsem slyšela lépe namluvené knihy.
Hodnotím jako průměr, ale s velkým potenciálem. Uvidím, jak dál.

28.01.2022 3 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Osvěžující útlá knížečka týkající se vážných témat jako jsou jizvy z dětství, osamělost, pocity viny, nenaplněné touhy, nevšímavost, šikana, deprese, předsudky aj. Přesto jsou tyto smutné motivy podané trochu odlehčenou formou a to díky netypickému vypravěči. A tak se v jednom domě konečně potkají lidé, kteří se dlouhou dobu míjejí, a vznikne z toho místy dojemný a místy vtipný příběh, hlavně ale hluboce lidský, s pochopením pro staré i nové rány, a dávající naději, že lidskost a pochopení ještě nevymřeli. A zdůrazňující odvěkou pravdu, že když máte pro koho, stojí za to žít. A možná, že i na té reinkarnaci něco bude...
Doporučuji.

22.01.2022 4 z 5

Prokletí vran Prokletí vran Paul Tobin

První půlka tohoto dílu mi připadala dějově výrazně slabší, naštěstí to druhá půlka bohatě vynahradila. Nakonec byl příběh skvěle vymyšlený, spojení s linkou z minulosti bylo dobře promyšlené a skvěle podané, s takřka hororovou atmosférou. Geralt je tu upozadněn a veden trochu jako loutka. Finále je opět jeho, ale bohužel až příliš krátké.
Kresba se mi líbila, je detailnější a propracovanější. Nejvíc se mi líbily celostránkové první listy kapitol.
Ač jsem zpočátku byla spíše zklamaná, po dočtení jsem nadšená a těším se na další díl.

20.01.2022 4 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

Možná jsem vůči Peteru Mayovi nekritická, ale mně se zatím líbily všechny jeho knihy, které jsem četla. Také si myslím, že trilogie z ostrova Lewis je daleko lepší, ale upřímně nechápu tak nízké hodnocení této knihy. Pořád je to skvělá detektivka psaná skvělým spisovatelem.
Výměna prostředí za španělské pobřeží zase přinesla nové podněty a zážitky. Tentokrát se mi zdá, že je kniha více zaměřená na akci a děj, popisů ubylo. Nehodnotím, jestli je to dobře nebo ne, já jsem byla i tak spokojená.
Příběh se mi moc líbil, nové postavy, trochu asociální detektiv přinášel úsměvné situace (ačkoliv to není úplně novinka), španělská vyšetřovatelka bylo sympatická a děj originální. Příběh rychle utíkal a ke konci byl hodně napínavý. Linka se slepou a hluchou Anou byla skvělá svou originalitou i přiblížením problematiky, vhled do takto limitované osoby byl citlivě poutavý.
Suma sumárum, už se těším, až pan May zase něco napíše. Pro mě je to sázka na jistotu. Doporučuji.

20.01.2022 5 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Ke komentářům zde není co dodat, plně se ztotožňuji se všemi kladnými komentáři, obzvlášť s Chytuš a Inka063.
I pro mě byla tato kniha čtenářským zážitkem, lahůdkou, kterou jsem slupla jako malinu. Je pravda, že velký podíl na tom má skutečnost, že i já jsem v této době vyrůstala a mnohé příběhy jsou mi povědomé. Ale myslím, že díky detektivní zápletce by kniha mohla oslovit i mladší čtenáře.
Moc se mi líbil styl, zdánlivě samostatné příběhy, které mají společné postavy, ale nakonec se důmyslně propojí v celistvý obraz. Velice se mi také líbil jazyk, kterým autor knihu napsal, ledabylý, lehký, výborně se k té době hodí.
Čtení této knihy byla zábava, ale zároveň člověka nutila i k zamyšlení, nad nespravedlností osudu, nad rolí náhody v našem životě, nad fungováním a nefungováním systémů, nad lidskou zlobou, podezřívavostí, prospěchářstvím. Byla to nostalgie, protože spousta věcí byla pravdivá.
Skvělý zážitek, doporučuji.

16.01.2022 5 z 5

Našeptávač Našeptávač Donato Carrisi

Italský styl psaní je jiný, i proto si občas pro změnu ráda přečtu nějakou detektivku z této produkce.
Našeptávač je dílo vzbuzující diametrálně různé reakce. Abych pravdu řekla, i já jsem si chvíli zvykala na styl autora a kniha se mi nečetla úplně pohodově, je také hodně komplikovaná. Na druhou stranu byl děj nabitý akcí a opravdu snad až mnoha zločiny. Souhlasím s některými čtenáři, že je zde poměrně hodně nelogičností, každý kroutíme hlavou nad jinými, já třeba nechápu, jak by nemohli vyšetřovatelé najít ani zlomek DNA na místě, ze kterého se dotyčný nehne celý den. Ale co si budeme povídat, určitě to není první detektivka nebo thriller, kde ne úplně všechno sedí na 100%...
Mě ale dostal až doslov. Vysvětlení teorie našeptávačů a poznámka, že spousta případů, které byly zmíněny, se opravdu stala. To mě tedy teprve zamrazilo... Vzhledem k tomu, že se autor opravdu problematice sériových vrahů věnuje, nebude asi vše mimo mísu.
A tak knihu odkládám s tím, že to bylo lehce nadprůměrné čtení, spíše pro odreagování, ale s nepříjemným mrazením, co vše se na světě děje.

09.01.2022 3 z 5

Záhada panství Bainbridge Záhada panství Bainbridge Laura Purcell

Konečně dobrý horor! Na rozdíl od knih Darcy Coates, kterým se tato kniha tématicky podobá, se tady setkáte s lépe, chytřeji a složitěji vymyšleným a uvěřitelným dějem a také je tu trochu více té hrůzy. Ale nebojte se, já jsem poměrně velký strašpytel a u této knihy jsem se bála jen při čtení v nočních hodinách (což mimochodem nebyl moc dobrý nápad...).
Takže máme tu tajemné sídlo, náhlý a podivný skon pána domu a záhadnou minulost vdovy. A po nálezu tajemných dřevěných soch v podkroví se naplno rozvine hororová linka. Nápad s tichými společníky je originální a atmosféra podivného panství s neutěšeným okolím, nuznými a nepřátelskými vesničany a záhadnými nehodami spojenými s domem je výtečně vykreslená a opravdu hutná. Pohybujeme se mezi 3 linkami, které se na závěr propojí, všechny jsou srovnatelně tajemné a strašidelné.
Je to opravdu mistrně napsaný soft horor. Jsem velmi spokojená a knihu milovníkům lehkého strachu doporučuji.

01.01.2022 5 z 5

Vysoký účet Vysoký účet Louise Penny

Jak tu již napsalo mnoho čtenářů, i já se jako nekritická obdivovatelka této série ráda vracím do vesničky Three Pines. Čtení si nechávám na zvláštní příležitosti a tentokrát to byl vánoční čas, což se hodilo, protože tento díl se odehrává v zimě a je okořeněný sněhovými vločkami.
Tento příběh považuji za jeden z nejlepších. Má 2 linie, vyšetřování násilné smrti na policejní akademii, kterou nově Gamache vede, a nález a zkoumání původu tajemné mapy vesničky Three Pines. Obe linie se protnou a my jen po kousíčkách dostáváme indicie, ze kterých se až v úplném závěru složí výsledný obraz.
Po poklidném začátku děj nabírá na obrátkách a v druhé půlce už je napínavý natolik, že se kniha nedá odložit. Gamache je veskrze kladný hrdina, přitom si je vědom svých chyb a má pochopení i pro chyby ostatních. Rád dává šanci lidem, které by jiní odsoudili a vždy se snaží v druhých vidět to dobré. V této knize čelí velkému tlaku podezření a to až v takové míře, že to nutí jeho blízké i čtenáře pochybovat. Vždyť co by kdokoliv z nás neudělal, aby ochránil své blízké...
Knihy Louise Pennyové jsou pohlazením po duši, takovou pohádkou pro dospělé, a to jak zasazením do před světem ukryté malebné vesničky, tak i dobrem a pochopením lidských pohnutek, tužeb, lásek i nenávistí. Zároveň zde najdete i vtipné pasáže, hlavně kolem Ruth, člověk by hned rád patřil do jejich společenství a užíval si sílu dlouho se vyvíjejícího přátelství a pochopení. Tak zase někdy na shledanou.
Doporučuji.
Čteno v originále.