Atuin Atuin komentáře u knih

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

(SPOILER) DominaCZ: V komnatě se Harry setkává s Tomem Radleiem nikoliv Voldemortem. Setkává se se vzpomínkou uvězněnou v deníku. A v knihách je mnohokrát naznačováno že Voldemort ( obecně dost problematická negativní postava) toho o mnoho jednoduchých věcech moc neví, protože s nimi nemá zkušenost a protože v ně nevěří. Láska je pro něj něco velice nízkého.
Druhý řekněme problém, každá taková kniha má většinou jediného výjimečného hrdinu, nemůže nám tam pobíhat tucet takových :-).
A že má Rowlingová logické lapsy je obecně známo a to je Harry moje srdcovka :-)).

26.12.2021

Pomluva Pomluva Rosa Ventrella

Už předchozí kniha na mě nikterak zvláště nezapůsobila, letmotiv sester je dnes používaný a využívaný dost často, ale tady jaksi je to dost povrchní. Autorka nevytváří atmosféru, pouze popisuje a to mi dost vadí, ukazuje slovy na to a tamto, místo aby vás ta slova otočila kolem vás bez toho aniž by je třeba konkrétně vyslovila ( tím že by použila hlubší ponor). 3/5. Do další knihy už nepůjdu.

22.12.2021 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

puczmeloun: S tou fantasy je to skvělá odhalení. A v zásadě pravda...

21.12.2021 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

vercatko20:On v tom také žádný hlavní příběh být nemá, možná tak letmé spojovací prvky. Jsou to prostě povídky kterými autor začínal, kdy ještě netušil jak jak se do toho později opře. Sága začíná prvním dílem až Krví elfů. Ta dnešní prezentace je vyloženě hloupost :-).

21.12.2021

Záhada černé květiny Záhada černé květiny Anna Ruhe

Začínám mít podezření že by odrostlé čtenarstvo ( nechce se mi psát dospělí, to je takové ošidné slovo) neměli hodnotit knihy pro děti, jelikož v tom hledají zcela jiné prvky a motivace než cílová skupina.

18.12.2021

lapagerie : Tak dá se s vaším komentářem souhlasit, ale bestseller vzniká z jiných důvodů, myslím že z důvodů prodeje knihy po vydání ( vydáních), že to ani nemusí souviset s tím je li to nějaké veledílo, spíše že se to obecně líbí a prodává. Dá se s tím souhlasit i nesouhlasit, ale nedá se s tím nic dělat.

16.12.2021

Tenkrát v Hollywoodu Tenkrát v Hollywoodu Quentin Tarantino

Úplně úplně si dokáži představit vesmír kde je Tarantino úspěšným spisovatelem na jehož knihy se vždy čeká. Film jsem viděla nějaký čas před přečtením knihy, ale kniha opravdu skvělá...
Zachovuje dějový charakter a k architektuře přidává ty správné a důležité nuance a věci. 5/5

15.12.2021 5 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Kniha, na kterou i přes její nedostatky nezapomenete. Ona bohužel lehké nedostatky má : i kdyby to byl pouze jediný a to ten že vás zasáhne příběh, ale od hlavních postav si udržíte celkem snadno odstup. Je to vše řečené trochu lhostejně. Kdyby autor zachoval komorní ráz i časový rámec prvních kapitol ( i podkapitol), čímž pravděpodobně vytvořil trochu jiný příběh, bylo by to o něco lepší.
4*/5

13.12.2021 4 z 5

Holandská vila Holandská vila Ann Patchett

Možná je to kniha o paměti a nahlížení, možná je v knize dost přehlížení a zapomínání, které si člověk neuvěřitelně snadno osvojí. Vyznění a tón vyprávění byť se zdá být sebejistý je mírně rozpačitý a skládá kroky před sebe jen velmi opatrně. V takových momentech je znát že řemeslo je vtloukané a ne nebesy seslané. Celkově celkem klidné čtení s lehkým přesahem, kterým jsou lidské povahy. 4/5

Douška: za mě se autorka nemusela vydávat na tak dalekou pouť, dětský úhel pohledu a dospívání jí šlo mnohem lépe než to později.

13.12.2021 4 z 5

Perník Perník Helen Oyeyemi

To je výborná záležitost. Kniha zařadí na začátku nesmlouvavý vypravěčský tón jeho znění skončí až na konci knihy v kaskádách neuvěřitelně poutavého a poutajiciho příběhu. Jsou to vyloženě žně kdy mezi pšenici a drobky perníku zachytite zvuky a šum křídel toho v nás a divočinu spletenou ze vzpomínek a vyprávění. Komu a za jakých okolností je už nutno objevit na stránkách knihy. 5/5

Douška: 16.3.2022 - čekala jsem že se mi po této knize brzy zasteskne. Tento týden jsem si ji přečetla znovu a na podruhé je to snad ještě o krapet lepší. Smekám před autorkou i překladem. Obdivuji tu schopnost vyjádřit tolik věcí takovým, neopakovatelným nezapomenutelným způsobem, způsobem po jakém se vám bude stýskat, jaký se budete snažit v literatuře dál najít a jaký prostě nenajde..

17.4.2022 : konečně nějaký jiný komentář než ten můj, to to trvalo....

11.12.2021 5 z 5

Tři srdce, tři lvi Tři srdce, tři lvi Poul Anderson

Já jsem to četla svého času se synovcem, takže moje fascinace tím byla asi maličko ovlivněná tím partactvim při čtení. Přišlo mi to svižné a nápadité, vzhledem k tomu že to není tak dlouhé mi to přišlo i dobré, pro takové to vyloženě zábavné čtení.

05.12.2021 4 z 5

Dívka, moře a noc Dívka, moře a noc Jacques Sternberg

Zajímavé, záhadné a hravé. Napsáno to je obratně a ve skutečnosti to dělá tu knihu čitelnou až do konce. Nápad je dobrý, ale víc jak 3,5* dát nemohu.

04.12.2021 3 z 5

Ďábel a temné vody Ďábel a temné vody Stuart Turton

Něco tomu chybí, snaží se to o atmosféru, ale je z toho příliš patrná ta snaha až doslova boj udržet čtenáře u vědomí, že čte něco co je naprosto jedinečné. Jedinečné to není. Postavy nejsou nasáklé prostředím a atmosférou, chybí jim výraz a zůstávají ležet na papíře. Nedostalo se mi to vůbec pod kůži a přitom příběh na otevřeném moři si o to vyloženě žádal. Dialogy bez barvy, nic... zdá se jako by autorovi ani o nic nešlo. 2,5/5

30.11.2021 3 z 5

Nadace a Země Nadace a Země Isaac Asimov

Je velice zajímavé že osobně se i po letech dokáží postavit za ty 4*. Ale co je ještě zajímavější že mi přijdou smysluplné jak komentáře s 5* tak s tou 1*. Je to zvláštní dojem. Asimov zůstane mým oblíbeným autorem, ale uznávám jeho slabá místa. Má je asi každý.

23.11.2021 4 z 5

Bez zpěvu a bez zvonění. Dekriminalizace sebevraždy mezi sekularizací a medikalizací v 17.–19. století Bez zpěvu a bez zvonění. Dekriminalizace sebevraždy mezi sekularizací a medikalizací v 17.–19. století Daniela Tinková

Až příště projdete kolem Božích muk rozhlédněte se po krajině. Někdy nemusí být důvody pro to či ono tak očividné, ale nejsou o to méně důležité.
Důležité téma. Palec nahoru.

Douška... Zhruba po roce, nyní v listopadu jsem si knihu přečetla znovu a opravdu je to výborná práce. Je vždy úžasné mít v této edici kousky,o nichž víte že se k nim budete vracet. Téma možná není lehké, odkazuje však na důležité části v lidském životě i společnosti. Zrcadlí věci k nimž není dobré obracet se zády a slepě je přehlížet.

22.10.2021 5 z 5

Velice milé, příjemné, osvěžující a malebné překvapení. 5/5
Těším se na další dva díly. A souhlasím s komentářem teresinha

25.09.2021 5 z 5

Terst: Identita na hranici Terst: Identita na hranici Claudio Magris

Je to až k neuvěření přístupný text. Až svěží, který se otevírá čtenáři v plné své sile a zvláštní rezonanci. Nelze pominout také výborný překlad, který vede oko tím správným směrem.
Pokud vás téma zaujalo, či ve vás cosi vyvolává zklamání nebudete. U takových knih se asi ani s něčím takovým ani nepočítá.

23.09.2021

Nokturna Nokturna Kazuo Ishiguro

Otevřené konce, či spíše nekonce jsou na tom dost zajímavé a podle mě i nejméně iritující, dokládá to povahu autorovo tvorby. Jen ty slepence situací jsou občas právě slepencemi, ačkoliv musím uznat že se mi tato jeho " první " sbírka pravděpodobně líbi víc než druhá. Necítila jsem z pera uvolnění, je tam už v samé řeči znát až stud víc v jeho jiných dílech, kde to opatrností ze strany autora taky doslova sálá. V povídkové formě mě pravděpodobně sedne méně. Slabé 4 hvězdičky...

19.09.2021 4 z 5

Frankenstein aneb novodobý Prométheus Frankenstein aneb novodobý Prométheus Mary Wollstonecraft Shelley

Kdy si znovu přečíst tento wyjątkowy příběh než na počátku podzimu a jak to udělat nejlépe než s takhle pěkným vydáním....

17.09.2021

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Jsem z knihy mírně rozpačitá. Mě se totiž nezdá pravděpodobné že je to dílo autora Zpěv drozda, ale zase jsem od autora nečetla vše takže je možné že to nějaká jeho poloha je. Námět je to skvělý, některé z situací i zajímavě popsané, ale celkově tomu cosi chybí. Jako by to chtělo jiný tón vyprávění. Protože atmosféru v knize příliš nenajdete, zejména ne takovou, kterou nabidl ( kupodivu) seriál, jak jsem poté zjistila. Prostě všechny prvky nesmírně zajímavé, vkusné a dobré ale práce s nimi trochu odfláknutá....
3,5/5

15.09.2021