Atuin Atuin komentáře u knih

Slovem a mečem Slovem a mečem Ivana Špičková

Mě osobně to přijde takové neopracované, nedodělané. Není to vyloženě špatné, ale jako by se v ději šlo jn po hrubé dráze bez dokresleného prostředí. Nevadí mi ani tak zaměření se na malý prostor, ale že přechody v dialozích jsou bez popisu, pro takový útvar jako je antický historický román by to mohlo být víc smělé v popisné části. To jediné mě na tom tak trochu zklamalo. 3,5/5

23.02.2016 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Neuvěřitelně silný příběh a velice krásný vztah těch tří. Dětí a otce.To ostatní vrhá stíny i přes formu jakou je to napsané z toho ty stíny neunikly. Kniha je plná dojmů, člověk s Čiperou ( a nejen s ní ) vše sdílí, vše si nechá vyložit a jsou i momenty kdy přes vlastní zkušenost člověk všemu věří.Kniha stojí za plné hodnocení, právě pro tu smělost, která neztrácí kouzlo a v jisté neohroženosti do lidského života vstupuje jako pohádka, která však pohádkou není. Čte se to lehce, padne to ruky, a název se doslova ujal v mnoha ohledech.

.....Řekla jsem Kalpurnii, že ještě uvidí jak ji vytrestám : až se jednou nebude dívat, půjdu a a utopím se v Barkerově tůni, a bude litovat. Kromě toho, dodala jsem, už mi dnes jednou zavařila dost: naučila mě psát a je to všechno její vina.
" Máš moc řečí" odbyla mě...........

23.02.2016 5 z 5

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Dee Alexander Brown

To je vám vždycky jako facka. Celé své dětství jsem žila v bublince zvaná May no a potom se mi dostalo do ruky pár jiných knih, které byly první herdou do žaludku. Když jsem nyní četla tuto fascinujijící knihu už jsem věděla do čeho jdu, ale pořád to je sprcha. Protože to co jsme si jakožto " dobyvatelé" z jakých si vycucaných "pozic" byli schopni dovolit a k čemu vlastně díky tomu došlo, je otřesné.

22.02.2016 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

S touto knihou jsem to už od svých patnácti let měla jednoduché, stačilo jedno deštivé odpoledne, truchlivé a stonavé jako chmurná severní oblaka a bylo hotovo. Děs to tedy je, ale podivuhodně lákávý děs, knížka se ke mě přisaje jako pijavice a je to pořád stejné, po pár hodinách jsem z těch bouřek a svízelí venku.
Měla jsem ji vždy ráda na cesty, do auta apod. Na zašití prostě perfektní a pořád volím spíš tuto verzi než jakýkoliv film.

21.02.2016

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

A dala bych i o hvězdičku navíc kdyby to šlo ( a to právě za ten konec), obrovský vypravěčský talent a výborný styl který nezazdil zajímavý námět. V knize není žádná vata, což je luxusní zážitek. Má umělecký podtext a přitom se snaží o co největší lidskost bez jakýchkoliv póz v tom o čem píše, toho si nejvíce cením. Vtáhne to do pórů a vytáhne to z člověka nezvyklé emoce a přitom je to velice, velice komorní.

20.02.2016 5 z 5

Tichým krokem kráčí strach Tichým krokem kráčí strach * antologie

Mě na knize v podstatě zaujala nejprve obálka, až poté jsem si všimla čtyř podpisů, které jsou pod ní. Podle mě je to nadčasové dílko, bez zbytečné těžkosti.

17.02.2016 4 z 5

Léto / Zima Léto / Zima Edith Wharton

Dva komorní příběhy, jeden o něco více nežli ten druhý, velice pěkná záležitost. První příběh se mi zdál ponurnější, ovšem pozor i rozverné a nad vším lhostejné léto má svá stinná zákoutí, která člověk jen špatně snáší.

17.02.2016 4 z 5

Shakespeare a jeviště svět Shakespeare a jeviště svět Martin Hilský

Tak nevím komu mám v podstatě děkovat více. W. Shakespearovy, že dal vyniknout Martinu Hilskému nebo Martinu Hilskému, že dává vyniknout W. Shakespearovy. Nepochybně kniha stojí za přečtení, protože má svoje vlastní universum a tou je řeč, kterou oba hovoří, a se dohovoří, a pro kterou má Martin Hilský neuvěřitelný cit.

16.02.2016 5 z 5

Vzhůru přes oceán Vzhůru přes oceán Charles Kingsley

Já jsem si tu knihu loni znovu přečetla a zážitek byl pořád tentýž. Když jsem ji četla prvně pokupovala jsem si různé puzzle s námořními bitvami a loděmi vůbec.Takové ovzduší byla svého času moje obrovská láska, proto mě také uchvátil např. Hugo ve devadesát trojce se svým utrženým dělem. Tato kniha je doslova půvabná a to jazyku navzdory, její malebnost je nepopsatelná, její neohroženost neurčitelná, je to lahůdka.

15.02.2016 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Mistrovsky napsaná knížka, dokonale v ní křižuje atmosféra a duch příběhu,je to překrásná dalo by se říct až půvabná ukázka gotického románu. Přitážlivé, čtivé.

14.02.2016

Mág Mág John Fowles

V jisté rovině mi přijdou jeho knihy vždy v něčem velice podobné. Je v tom nějaká fabulace, či co, že některé hrany prostě poznavám odjinud, ovšem psát on umí. A jeho knihy se umí i překládat, což je u takového textu velice důležité. Nudné to rozhodně není, jen to autor líčí po svém, což někdy člověka uzamkne do jakýchsi pochybností...i o sobě samém podotýkám :-)

14.02.2016 4 z 5

Kdo se bojí Virginie Woolfové? Kdo se bojí Virginie Woolfové? Edward Albee

Je to velice subtilní, ostré a deprimující záležitost. Mám pocit že to vyžaduje jakýsi předpoklad aby tím člověk proniknul a stejně tím přímo nepronikne..působilo to na mě bolestně. Má to vytříbený podpis, postupuje to až do intimní roviny, no až bolestně..Ve výsledku těžce hodnotitelné. 4/5 Ostré.

14.02.2016

Košile noci Košile noci Joann Sfar

Očekávala jsem méně a dostala mnohem mnohem více, po všech stránkách. ( perfektní stíňovaní). Téma ostré a přes odlehčenost obrázků mnohdy až drsné, a přes sled scén v tom proudí myšlenka i emoce....

11.02.2016 5 z 5

Velký král Přemysl Otakar I. Velký král Přemysl Otakar I. Vlastimil Vondruška

No za mě, žádná velká sláva. Pod pojmem historický román s určitými kvalitními znaky si představuji něco poněkud jiného. Mělké, přes obsáhlost nevýrazné. Ačkoliv královská doba sama o sobě je výrazná až dost. Působí to trochu uspěchaně, alespoň na mě. 3/5

11.02.2016

Platící hosté Platící hosté Sarah Waters

Velice komorní, v určitých momentech velice nervózní, rozdrobnělé a povahou slov velice obsáhlé. Kniha vyjadřuje chvílemi obrovské přepjetí a pak spadne do klidných vod. Nevyzpytatelné pózy. Pěkné čtení.Mohu li to srovnat potom mi to připomíná styl Wirginie Woolfové nebo ze současníků Ian McEwan a ten možná víc, ta struktura slov.Je to má první kniha od autorky takže nemám srovnání. Všechny ty veliké věci jsou jakoby uschované a povrch se dostává všednost a maličkosti.

09.02.2016 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Princ i pilot jedno jsou ( možná i princ je víc autorem nežli pilot ). Nelze to kouzlo šablonovat. Jeho malá planeta je jeho mikrosvět, představa a fikce. Exupéry patří oběma,nelze jej vtěsnit do jedné,to by bylo hrubé. Nosil v duši něco nepojmenovatelného a tak se dovedl autor zadívat dovnitř i ven....

05.02.2016 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Architektura knihy se slovy nedá popsat. Eco na to má své manévry. V tomto případě se příběh stává živoucí bytostí na samém počátku a pak už se člověk jen nestačí divit v jakém loubí slov a skutečnosti se ocitl. V podstatě jen tak meziřečí se toho člověk hodně dozví. Geniální a nápadité.

03.02.2016

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Je to jedna z těch opravdových knih. Remarque si prostě umí stát na svém, vždyť obyčejný život, tak hrubý a neotesaný toho umí vždy nabídnout nejvíce. To je právě u mě ten důvod proč mě neláká současná literatura, protože ta takové zrcadla nenastavuje a hloubky nevytváří. Situace umí být někdy hodně nepřístupné, tvrdé a položí vás a člověk se musí něčeho držet musí, protože jinak je to jeho konec.

01.02.2016 3 z 5

Zlomený šíp Zlomený šíp Elliott Arnold

Výborná kniha, dobře napsaná bez šarády. Není to typický román a v tom právě u takového námětu se zviditelní kvalita. Drobnopis v tomto případě zohledňuje všechny skutečnosti a ačkoliv si knížka vyžaduje pozornost,absolutně nenudí.Doporučuji všem koho tato řekněme problematika zajímá.

01.02.2016 5 z 5

Tři mušketýři Tři mušketýři Alexandre Dumas, st.

Jsem na tom úplně stejně jako Pink Martini kdesi v komentáři níže, dokonce i o ten papírový obal jsem při jednom ze stěhování přišla. Oni a Monte Christo jsou monumenty dávné éry mého dětství...

Je to pořád funkční kniha, když se chce člověk zašít funguje spolehlivě jako všichni tihle mistři. Pobaví na jedné straně kde je to prostě jen ženy, víno, zpěv a přinutí zpozornět na té straně druhé.Je to prostě pohár který nelze odsunout, lze ho jen znovu a znovu pít, či alespoň popíjet, protože byl a je bude inspirací pro další. 5/5

01.02.2016