Atuin Atuin komentáře u knih

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Nebraňte se tomu, je to napsané tak směle a na druhou stranu tak decetně, že se z toho stává vyvážené dílko, hovořím o všech třech knihách jdoucích po sobě, košilaté a pěkné čtení kde autor potvrdil že umí ,ne že by to ztvrzovat potřeboval.Člověk se snadno nechá nalákat na takový mistrovský počin.

16.11.2015 4 z 5

Král bez přílby Král bez přílby Oldřich Daněk

Taková kniha mi vyloženě sedla, protože to přesahuje laťku pouhého historického románu, nezůstává to zploštělé a ochuzené. Celý komplet jeho knih je výbornou ukázkou. Velice doporučují všem kdo má o takový žánr třeba jen letmý zájem, kniha absolutně nezklame.
Téměř celou , ne vlastně celou knihu jsem se jen sotva dokázala od četby odtrhnout.

15.11.2015 5 z 5

Pianistka Pianistka Elfriede Jelinek

Ostrý, nekompromisní text, který stačí přečíst jednou a vícekrát již ne. Jelikož oceňuji dobře napsanou knihu hodnotím plným počtem bodů, protože příběh na něco mířil,a nebylo to ploché nic, což se v současné kontroverzi stává.

14.09.2015

Můj strýc Odysseus Můj strýc Odysseus Jiří Marek (p)

Takové pěkné haškovské klima, kniha rychla utíká, každému kdo se rád vrací do takových časů mohu jen doporučit.

10.09.2015 4 z 5

Je čas metat kamení Je čas metat kamení Jean Anglade

Výborná kniha Anglade opět nezklamal.

04.06.2015 5 z 5

Návrat na Vargamäe Návrat na Vargamäe Anton Hansen Tammsaare

Nevím jak moc je tato pentalogie a tento autor " žádaný", ale pokud je opomíjený tak zcela neprávem, protože celý Úsvit je zatraceně dobré čtení. Některé postavy mohou být v některých nastavených momentech až nepochopitelné, ale to vše je jen úhel pohledu. Jakkoliv to je v některých situací tvrdé nepřestává to být laskavé. A navíc je to doslova svižné.

26.05.2015 5 z 5

Zapomenuté jablko Zapomenuté jablko Jean Anglade

V knize vyniká autorův vypravěčský talent. Ačkoliv je to v podstatě útlá knížká, člověk ji odlóží s pocitem jako by četl dlouhý ( nikoliv však nudný ) příběh.Z pouhých zrnek umí Jean Anglade namíchat velmi silný nápoj. Zahalí vás sněhem, sluncem, emocemi, samotou i smíchem i smutkem.Nezamlčí nic co o sobě život tak často dává vědět. A nejen v této knize a má pro to svérázný přístup.

22.05.2015 5 z 5

Middlemarch Middlemarch George Eliot (p)

Když jsem v jakési souvislosti našla na tuto autorku názor v Denících od Virginie Woolfové, příliš jsem si nebyla jista zda Virginie nepřehání, to že nepřehání mi došlo jakmile jsem otevřela knihu.. V knize, napsané drobně a úhledně a hluboce a bez falešných emocí, je přichystán humor, rozhled, prostor. Není to v žádném případě jednohubka typu Jane Austen, dokonce mám dojem že i Thackeray to odfláknul :-)
Je to vsazené do střípků, které člověka naplní a ejhle, každý z nich má jinou příchuť, jsou to rozpravy, které čím déle čtu v o to větší jsem hloubce.
Oceňuji ipřeklad této knihy. 5/5 Ražba pěti hvězdiček je však podceňující:-)

10.03.2015 5 z 5

Hluk a vřava Hluk a vřava William Faulkner

Kniha, které podle mého v žádném případě nepotřebuje dopovat hodnocením. Kdo si ji přečte a nebude chtít hodnotit, přes všechny okolnosti nízko, mě jistě pochopí. Má zajímavě vyřešné vyprávění, člověk se cítí jako pod těžítkem.

25.02.2015

Vojna a mír - část první Vojna a mír - část první Lev Nikolajevič Tolstoj

Na obsáhlém svazku Vojna a mír I-II je vidět jakou genialitou autor oplýval.Živý obraz o kterém L.N.T. tak živě povypravuje a skládá ho dohromady, působí jako by o něm mluvil bez přípravy, kdesi u stolu. Slova si nevymýšlí, nesmýšlí a nelátá, pouze vypraví. Tak skutečně dokázal narvat city všude a doslova vrcholné. Až ďábelsky navazuje a rozvazuje, jako by tam stál, tam seděl, všechno skutečně viděl a mnohou postavou byl.

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

Kniha je plná velice emotivních proměn, kterými si musí chtěj nechtěj projít jak postavy, tak samozřejmě čtenář, prostor není nikterak obsáhlý, dalo by se říci, že je i komorní, ale za to je do pídě ( a bravurně) využitý.

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Čím častěji trilogii Pána prstenu ( a vůbec všechna díla od Tolkiena ) čtu, tím více zjišťuji, jak moc se mu podařilo do svých knih navléci silné emoce. Člověk musí snad mít různé dialogy, písně a pod. očtené, aby se mu vsákl pod kůži ten skutečný dojem. Nemám mezi nimi favorita, protože to nelze, postavy nejsou absolutně černobílé, ale naopak mají neustále co říct a říkají, mnohé jsou svou podstatou až záhadné. Plochost v takové knize a v takovém světě neexistuje vůbec. Ten svět vyrůstá, skrze neuvěřitelně pěkné popisy, podané tak jak plynou cesty hrdinů, jak plynou jejich osudy a chvíle. V knihách není žádná vata, autor nemusel spěšně a složitě něco smýšlet a domýšlet, šlapat si na jazyk a složitě manévrovat, v knihách se jde pěkně z čerstva a sám příběh je nepřemožitelný, tomu komu se zalíbil a koho nadchl, tomu s ním přeji hodně krásných chvil, protože alespoň pro mne je to dílo, k němuž se od svého dospívání - dříve před natočením filmu - pořád a pořád vracím a kdyby se mě někdo zeptal jaká kniha mě nejvíc oslovila, nebo se mi nejvíc líbila, já bych se snad ani nebála říct, že to byla právě jeho díla. :-)

Salka Valka Salka Valka Halldór Kiljan Laxness

Solidně napsaná kniha, tvrdý příběh na tvrdé zemi. Velice smutné, hrubé pasáže vzhledem k děvčeti, které si jimi musí projít, musí přežít musí vyrůst a vyroste.

14.02.2015 5 z 5

Morganův úděl Morganův úděl Colleen McCullough

Upřímně řečeno, o něco jsem se tloukla a něco mi na tom vadilo. Autorka jako by na některých místech opisovala sama od sebe, některé místa zase gradovala, takže mě docela zmátla. Příběh je silný, těžko lze říct krásný, spíš chmurný, tvrdý, ale linul se na mě pocit cizoty jak by to psal někdo jiný.

14.02.2015 4 z 5

Král musí zemřít / Býk přichází z moře Král musí zemřít / Býk přichází z moře Mary Challans Renault

Velice pěkně napsaná kniha. Thésea jsem před sebou viděla jako živého. Text má až fantaxtní prvky, příběh ztvárněn velice působivě a solidně.

14.02.2015 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Zaujalo mne to, musím říct, že i velice překvapilo, ale protože je to dost dlouhá série nebudu ještě hodnotit. Navíc jak autor čtenáře hodil rovnou do vody mám v tom trošku zmatek. Ale autor píše dobře.

25.01.2015 4 z 5

Dva rody z Vargamäe Dva rody z Vargamäe Anton Hansen Tammsaare

Snad právě kvůli té bolesti jsou takové knihy opravdové. Vyvolají skutečné pocity a ačkoliv se člověk sotva může stotožnit či upamatovat, je něco v něm co si pamatuje za něj, nějaká paměť a navíc vědomí, že člověk pořád stejný, tam na kosti a nervu je pořád stejný, že má pořád stejný základ,skryté pocity a touhy, tvrdé pravdy a hluboké omyly.
Velice krásná kniha. I když je velice drsná ale je velice krásná. Není naplněná vatou, Věty plynou, nemusí se vymýšlet a dlouze stylizivat, prostě si odžijí to své a plyne vše dál.

25.01.2015 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Abych se přiznala bylo to zvláštní setkání. Od začátku jsem měla dojem, že Sapkowski ztratil tu a tam formu a Geralta jsem měla potíž poznat. Měla jsem za to, že skutečně vyrazil proti svému obvyklému proudu a rozmáchl se tak doširoka, aby se trefil všem do chuti. Zaklínač... (ne) Zaklínač.
A celou knihu mě neopustilo, že se mu zaklínač za tu dobu tak trochu odcizil. Možná i trochu více. Když převzal Geralt a Temerie přeci jen trochu otěže, kniha vábila a zvábila. Ovšem celou dobu jsem se těšila až si přečtu následující ságu, nebo jen nějakou jinou povídku kde najdu skutečného zaklínače a svět kolem něj.
Někomu se do chuti zcela určitě trefil, mě jen tu a tam dokázal přilákat, ale naprosto vyrazit dech se mu to tady nepodařilo, což v jiných knihách umí zcela bezkonkurečně. Ale i tak mu děkuji, že se k zaklínačovi vrátil, protože to byl počin veliký a vítaný. Možná celá ta melancholie pramení z toho, že se k němu už ve velkém nevrátí... 3,5/5

21.12.2014

Jindřich IV.: Život francouzského krále Jindřicha IV. Jindřich IV.: Život francouzského krále Jindřicha IV. Michel de Decker

Velice pěkně napsaný životopis, jednoho z opravdu velkých panovníků evropských dějin.

03.12.2014

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Já jsem od knihy příliš nečekala a to je možná dobře. Slova jako fenomén a pod. mě k tomuto titulu přijdou hodně přehnaná. A přitom chyba pouze v autorovo plochém podání, jelikož nikdo přeci od takové knížky neočekává happy end a to ještě než li ji vůbec začne číst. Je to napsané jakoby na koleně, ačkoliv to má silnou motivaci a knížka by si zasloužila víc. O tom by se dal napsat solidnější román, takový po kterém by jste věděli, že přežije x přečtení a nebude vás nudit, protože bude schopný něco říct a tím nemyslím nějaké bla bla moudra, skutečně by si nemusel na nic hrát, jen psát trochu košatěji,plněji. Styl. Pokud je to psané pouze pro mladší čtenáře, pak plně vyhovující,ale jinak po tom člověk uklouzne a bude si říkat ach jo.
Film jsem neviděla a raději si zanechám pouze dojem s knihy, která mohla být lepší. Pěkná knížka, ale nikterak mimořádná, a sakra mohla být. Nehodnotím myslím, že nesjem již ta správná věková skupina. :,-)

04.11.2014