beanstk komentáře u knih
Přečteno během víkendu. Vzpomínky slavného boxera, veksláka, Roma a zejména samorosta s velkým srdcem. Čtenář se dozví hodně o boxerské scéně na konci komunistického režimu (turnaje v Lucerně, zájezdy, reprezentace) i o slavném žižkovském boxklubu, který Standa založil (více třeba na jeho medailonku v Paměti národa) a kde dodnes trénuje a pomáhá nejen problémové mládeži. Pro mne ale těžiště knihy představuje popis veksláckého polosvěta konce osmdesátých let (bony, ruličky, skořápky) a s tím spojené historky - úplnej Bony a klid feeling. Je znát, že si život užil na plno, čtivosti pomáhá, že autorka zachovala v maximální míře Standův specifický slovní projev. Bonusem je pak slušná bibliografie a obsáhlá fotografická příloha. Za mne skvělý počin.
Ač mám k tématu načteno asi bambilión knih, k tomuto skvělému deníku jsem se dostal až nyní. A je to jízda, nejen stále se radikalizujícím Německem, ale i dalšími evropskými metropolemi. Pro náš prostor je důležitý i popis anšlusu a roky 38 a 39 ve vztahu k Praze... Opravdu škoda, že autor jako dopisovatel nevydržel až do konce 1941 a vyhlášení války USA. Opravdu by mne zajímalo, jak by popisoval třeba napadení Ruska. Kdo chce ten předválečný tobogán směrem k šílenství pochopit, tato kniha výrazně pomůže. Doporučuji nakombinovat s příslušnými pasážemi Kissingerových Dějin diplomacie, obrázek je pak kompletní.
Úplně se neshodnu se zbytkem komentářů, mně se více líbila první půlka knihy, jakmile to začalo přecházet do duchařiny, ztrácelo to pro mne švih. Konec mi přišel násilně naroubovaný. Jinak je to ale napsáno svěžím aktuálním jazykem, autora určitě budu sledovat dále. Za přečtení knížka rozhodně stála.
Vyčerpávající, ale zároveň velmi zábavný popis fenoménu veksláctví ze všech možných hledisek. Úplně mne to vrátilo do fronty na bony před tůzem kvůlivá džínům :-).
Kdo má rád "rodinné zabíjačky", ten si to užije. Během jednoho víkendu u jezera dojde na třinácté komnaty všech zúčastněných. Ačkoli jsou přítomni všichni obvyklí podezřejí, tj. nevěra, alkohlismus, gay problematika, těhotentství, tak je to zpracováno velmi čtivě a uvěřitelně. Mimo výše uvedeného se děj dotkne i univerzitního prostředí, americké politiky, náboženkých otázek, umělecké branže, existenčních starostí...
Pro milovníky Queen povinnost, opravdu podrobně rozebrané jednotlivé písně, významné klipy, spolupracovníci atd. Doplněno velkým množstvím méně známých fotografií...
Na debut velmi čtivé. Postavy podrobně a uvěřitelně vykreslené, zápletka zajímavá. Těším se na případné další knihy od autora.
Mládí popsáno hezky, pak už to bylo takové letem světem. Obrazový doprovod je ovšem skvělý.
Nápad skvělý, ale potenciál nepříliš využitý. Z terapie jako také tam nebylo prakticky nic, text by to podle mne povýšilo. Ale i tak, přečteno naráz...
Jedna z nejlepších rockových biografií, velmi podrobná, zároveň i čtivá. Jen možná zbytečný důraz na okultní sklony Jimmiho Page :-).
Překvapivě informativní knížka, nejde jen po povrchu. Ideálně si jí nechte v místnůstce a vždy si dejte kapitolu :-)
Výrazně slabší než skvělý Modrý diamant. Děj je nevyrovnaný, občas je řešení situací k pousmání. Skvělý je popis účinků heroinu na vědomí JB.
Zajímavé naroubování špionské historky na známy příběh tzv. Pětky z Cambridge. Trochu i v tradici britských akademických románů (Lodge). Celkem invenční, čte se dobře.
Přidávám se k předřečníkům. Skvělý návrat, výrazně lepší, než Amisův plukovník Sun. (spoiler) I já bych si dovedl představit film, zejména závody na Nurburgringu či finále v New Yorku v metru...
Čekal jsem sice něco jako "Setkání ve vile u jezera", ale to byla pouze první kapitola ... Nicméně i tak literárně pojatá geneze anšlusus Rakouska. K tématu doporučuji stránku na anglické wiki: "Secret meeting on 20 February 1933".
Schätzinga mám opravdu rád. Již od slibného debutu Nehlučně, přes skvělou Vzpouru oceánů až k vynikajícímu Limitu. Ovšem už předchozí Breaking News se mi četla ztuha a aktuální knize jsem vůbec nepřišel na chuť. Zmatený děj plný postav, zbytečných odboček a divných motivů ... Zároveň psáno nepříliš čtivým jazykem, ale to bude možná kostrbatým překladem. Na rozdíl od "předřečníků" tedy za mne tentokrát bída...
V pohraničí byl konec osmdesátek výrazně ostřejší, tam měli komunisti díky dosídlování mnohem silnější postavení ... zajímavý příběh o hnusné době. Trochu mi připomněl rybí krev od Hajíčka. Doporučuji.
Z mého pohledu se Amis velmi blíží Flemmingovým knihám. Četl jsem to s větší chutí, než některá moderní pokračování...
Místo Welshe máme Williamse, místo Edinburghu Cardiff ... ale je to výrazně slabší.
I jako čtyřicátník jsem se hodně poučil, zároveň pobavil. Knížku bych doporučil každému chlapci nad patnáct let ... kdy může přesně zjistit, co a jak funguje, co je normální, co je patologické, co je třeba řešit, co může nechat být :-).