Bubo19 Bubo19 komentáře u knih

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Po delší době jsem se opět dostala k této sérii a myslím, že druhý díl byl lepší než první. Je to taková odlehčená detektivka, možná bych řekla parodie, nejvíc mi kniha připomíná stylem film Můj soused zabiják. Knihu prostě neberu úplně vážně a jen se bavím neobvyklými situacemi a slovními přestřelkami inspektora Prévita . Když se k tomu přidá papoušek Esmeralda a chřestýš Náčelník, není, co řešit, jasných pět hvězdiček.

01.11.2022 5 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Tady tu knihu jsem ani neměla v plánu číst, ale vykoukla na mě v knihovně, a tak jsem ji zkusila. Kniha se četla výborně, prolínají se příběhy vedlejších postav s vysvětlováním autorky, jak ke všemu došla. No a na závěr nechyběla ani kapitola o tom, co se stalo po konci knihy. Příjemná oddechovka.

13.07.2022 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Tato kniha mě nalákala na krásnou obálku a taky na to, že je napsaná ve stylu Agathy Christie, a přesně splnila mé očekávání. Ocitáme se uprostřed malebné krajiny jižního Švédska s městečkem a vesnicemi, kde byla dosud největším zločinem rvačka v hospodě. Nemohou chybět ani zdejší specifické postavičky, a tak když se stane vražda, máme spoustu podezřelých. Naštěstí pro místní policii zde tráví své volno stockholmský specialista na vraždy, takže vyšetřování může pěkně v poklidném tempu bez zbytečných dramat začít.

27.05.2022 5 z 5

Světlo z Pauliny Světlo z Pauliny Jan Štifter

Kniha krásných melancholických povídek z jižních Čech, které se odehrávají v různé době, na rozličných místech, ale přesto je nějaké drobnosti spojují. Nejvíce na mě zapůsobily povídky Světlo z Pauliny a Rodinná sešlost, ta mě fakt dostala.

29.05.2024 5 z 5

Jak se vaří netopýři Jak se vaří netopýři Marie Rejfová

Mám přečtené všechny díly s Josefínou a i s posledním jsem spokojená. Opět je to pohodová detektivka, která nás tentokrát zavede do Karlových Varů, kde tráví Josefína s Tvrdíkem dovolenou. Ale i do Brodu se díky bonusové povídce s Miroslavou podíváme. A musím říct, že u ní jsem se asi bavila ještě víc.

29.05.2024 5 z 5

Krutý měsíc Krutý měsíc Jana Jašová

Kniha se skvěle četla, a přestože jsem od půlky tušila, jak to všechno bylo, nemohla jsem ji odložit. Zápletka byla vymyšlená dobře a autorka nám postupně odkrývala všechna tajemství, aby nás neustále udržovala v napětí. Jednu hvězdičku ubíram, protože ne vše mi přišlo věrohodné. Alžbětina matka skončí s covidem v nemocnici, ale Tamara pak klidně odjede ke své matce, která má rakovinu, policie řeší zmizení dítěte, ale objeví se jen jednou a dál už nic. A pak to Ambrobene, vím, že je to profesionální deformace, ale to by se určitě dalo snadno ověřit.

21.05.2024 4 z 5

Kletba podle Justiny Kletba podle Justiny Lydie Romanská

Kniha se odehrává za dob první republiky a druhé světové války v Ostravě - Svinově. Tehdy byl ale Svinov samostatná vesnice a my sledujeme příběh jedné rodiny stižené zvláštní kletbou. Pro mne to byl další zajímavý pohled na život v první polovině 20. století a tentokrát dokonce ve městě, ve které žiji. Posloucháno jako četba na pokračování a pět hvězdiček dávám i za skvělé zpracování.

16.05.2024 5 z 5

Diamantové oko Diamantové oko Kate Quinn

Kate Quinn je má oblíbená autorka, ale její poslední knihy jsem se trochu bála. Přece jen příběh odstřelovačky na frontě mě úplně nelákal. Nakonec jsem si knihu půjčila a nelituji, autorka napsala opět velmi zajímavý a čtivý příběh. Na Kód růže to sice nemá, šifry jsou pro mě prostě top téma, ale pět hvězdiček dávám bez váhání, zase jsem se dozvěděla spoustu nových informací z druhé světové války.

27.02.2024 5 z 5

Šťastné a krvavé Vánoce Šťastné a krvavé Vánoce Robin Stevens

Další skvělý díl s detektivním klubem W + W. Tentokrát se ocitáme v Cambridge o Vánocích, a protože si autorka přidala spoustu sněhu, atmosféra je skutečně krásně vánoční, až na ty vraždy. Naštěstí děvčata jako vždy přijdou záhadě na kloub, takže si Vánoce nakonec všichni užijí. Tato série odehrávající se v 30. letech v Anglii mě pořád baví.

22.02.2024 5 z 5

Ztracený příběh Ztracený příběh Charles Martin

Autor vymyslel zajímavé téma, ale bohužel se taky vyžíval v rozvláčných popisech osob, míst i činností, což příběh dost brzdilo. Ne že by se kniha četla špatně, ale nějak mě to nenutilo zjistit, jaké tajemství hlavní hrdinové skrývají a opravdu mě chytla až poslední třetina. Mít kniha o pár desítek stran méně, bylo by to na pět hvězdiček, takto dávám tři a půl.

21.01.2024 4 z 5

Vánoční případ c.k. policejního komisaře Pobudy Vánoční případ c.k. policejního komisaře Pobudy Jiří Slavíček

V prosinci jsem se pustila do knih, které se odehrávají na konci 19. století a výlet do jiné doby jsem si užila. V této knize autor sice někdy popisuje činnosti a místa dost zdlouhavě, ale to mi nevadilo. Hvězdičku strhávám za některé informace o svých podřízených, dceři a manželce, které několikrát během knihy opakuje a to prakticky slovo od slova. Jinak jsem spokojená a nejvíce se mi líbil poslední příběh, který se odehrává těsně před Vánocemi.

28.12.2023 4 z 5

Zapomenuté příběhy 3 Zapomenuté příběhy 3 Marian Kechlibar

Další skvělý díl této série, díky které se dozvídáme zajímavé informace z historie naší planety. Kniha se opět výborně četla a já jsem vůbec neměla pocit, že jde o naučnou literaturu. Jen jsem žasla nad nápady, hrdinskými činy, ale i omyly a krutostí našich předků. Nejvíc mě zaujal příběh agenta Garcii a 80000 diváků námořní bitvy u Gibraltaru.

19.11.2023 5 z 5

Principálova dcera Principálova dcera Jostein Gaarder

Jostein Gaarder je můj oblíbený autor, líbí se mi jeho nápady, styl, i to jak do příběhů zamíchá spoustu otázek k zamyšlení. Tentokrát ale nemůžu dát pět hvězdiček, nesedl mi sebevědomý hlavní hrdina, a co mi vadilo víc, že byla kniha chvílemi zbytečně zdlouhavá. Musím ale říct, že náměty zmiňované v knize se mi líbily a pobavilo mě, že podle popisu jedné knihy, zmínil mezi spisovateli využívající služby hlavního hrdiny i sebe.

24.10.2023 4 z 5

Modrá pole Modrá pole Claire Keegan

I třetí kniha od této autorky se mi líbila. Tentokrát se jedná o sbírku melancholicky laděných povídek, které se až na jednu odehrávají na irském venkově. Styl vyprávění Claire Keegan mi sedí. Je to prostě takové neobyčejně obyčejné.

18.10.2023 5 z 5

Posel v temném lese Posel v temném lese Lois Lowry

I třetí díl se mi líbil. Byl smutný, napínavý a skvěle se četl. Jsem ráda, že jsem se opět setkala s některými postavami z předchozích dílů a těším se na poslední část série.

19.07.2023 5 z 5

Malované dějiny Evropy Malované dějiny Evropy Vít Haškovec

Krásně zpracované dějiny Evropy. Přestože byla kniha docela stručná a něco mi tam chybělo, pro zopakování historie našeho kontinentu to vůbec nebylo špatné. Líbily se mi i vtipné poznámky pronášené směrem k budoucnosti. Díky knize jsem si uvědomila, jak se v různých dobách měnila centra, která byla v dané době nejmodernější, nejvzdělanější a prostě nej, od Řecka, Říma, přes Balkán, střední Evropu, Anglii, Francii, prostě každá země si užila nějaký čas svou slávu. Na druhé straně se divím, že tady vůbec jsme, protože těch ničivých válek, kdy byly města a vesnice vypalovány a obyvatelé zabíjeni, bylo strašně moc, a situace se neustále opakovala a opakuje vlastně dodnes.

03.03.2023 5 z 5

Poslední věta Poslední věta Lisa Genova

Opravdu zajímavá a taky hodně depresivní kniha. Chtěla jsem ji dočíst co nejrychleji, ať už můžu myslet na něco jiného, to bohužel lidé s ALS a jejich blízcí nemohou. Autorka si vše výborně nastudovala, setkávala se s nemocnými, jak je zmíněno v doslovu, takže vše je popsáno komplexně. Pár dní před čtením této knihy jsem si zablokovala záda, tak jsem si na půl dne vyzkoušela, jak náročné to je, když nefungují ruce, ale vůbec si nedokážu představit situaci, když víte, že se to nikdy nezlepší a bude to jen horší a horší. A to závěrečné rozhodování v nemocnici, to byla síla. Děkuji autorce, že dokázala detailně popsat spoustu věcí, nad kterými člověk běžně nepřemýšlí, protože jsou pro nás samozřejmostí, a těším se na její další knihu.

24.08.2022 5 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Je to moje druhá kniha od této autorky a opět jsem spokojená. Čte se výborně, je napínavá a k tomu jsem se dozvěděla zase něco nového z historie, tentokrát o sovětských pilotkách za 2. světové války. Pár věcem jsem sice nedokázala uvěřit a závěrečná "akční scéna" mi nesedla, ale protože jsem se nemohla od knihy odtrhnout a odkládala jsem všechno ostatní, jen abych se dozvěděla, co bude dál, nemůžu jinak, než dát pět hvězdiček.

16.02.2022 5 z 5

Hlavní hrdinka se po odchodu dětí z domova rozhodne vyměnit Paříž za malebné historické městečko na jihu Francie. Na náměstí s krásným názvem objeví knihkupectví na prodej, koupí ho, vtiskne mu svůj osobitý charakter, a protože je profesorkou literatury, dokáže svým zákazníkům skvěle poradit. Do takového knihkupectví bych taky ráda chodila.
Kapitoly jsou věnované nejrůznějším návštěvníkům knihkupectví a jejich životům, takže kniha je pestrá a čte se pěkně. Jen mi přijde, že těch myšlenek o tom jak žít, jak vycházet s dětmi, rodiči, partnery a vůbec jak zacházet se svým životem, je tam strašně moc, až jsem měla chvílemi pocit, že nečtu odpočinkový román, ale knihu o osobním rozvoji.

"A nikdy nezapomínejte, že čtení knihy není povinnost, a že když ji po padesáti nudných stránkách odložíme, není to žádný prohřešek, ale nezbytnost!"
"Přijmout to, že existuje část mého života, kterou neovládám, je stejně důležité jako umět přeměnit svoji vůli v činy a dosáhnout toho, co opravdu chci."

08.01.2022 3 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Jsem ráda, že když jsem se před lety rozhodla číst Terryho Pratchetta, vybírala jsem první knihy podle hodnocení a ne podle pořadí. Kdybych začala tímto dílem, nevím, jestli bych tím i neskončila, a to by byla určitě škoda.
Ne že by se kniha četla špatně, ale tentokrát mi úplně nesedla. Přišlo mi, jako by se autor bál, že se čtenář bude nudit a tak popisuje jednu nebezpečnou akci za druhou, až nemají hlavní hrdinové čas vydechnout. Možná už jsem zmlsaná, ale chybělo mi tam více té Pratchettovské lehkosti a vtipných poznámek pronášených vypravěčem nebo hlavními postavami, které tak nějak uberou na vážnosti situace. Dávám 3 a půl hvězdičky.

22.12.2021 3 z 5