Bustedka Bustedka komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Tyhle knihy, které mě donutí si zjišťovat další a další informace, číst články, koukat na mapy a památky, mám nesmírně ráda.
Do Jablunkova jsem se přistěhovala neznalá poměrů. Jsou tu polské nápisy, školy, školky, oslavy i svátky. Po naszymu se mluví mezi sousedy, v obchodě, ale i na úřadě. Česko poslké spory tu jsou ale tak nějak cítit pořád.
ijmý kostel mě tak fascinoval od začátku. Kniha se čte sama. Je zde spousta osob i příběhl, ale vše do sebe lehce zapadá.

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Karviná, kostel, Těšínsko, česko polské vztahy, Pro nás v Jablunkově skoro povinná četba. Nečekala jsem, že to bude tak dobré.

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Pamatuju si to jako dnes. Rok 2013. Před volbami. Cesta do práce autobusem číslo 183 a jen po cestě minimálně 3 billboardy ANO. Bylo to krásný, nový, neokoukaný. A jsem přesvědčená o tom, že kdybych tehdy šla k volbám, tak jim to tam hodím.
Jenže. Během těch pár let jsem prošla procesem vystřízlivění. Začala jsem se zajímat o místo, kde žiju. O lidi, které potkávám. O to, co čeká moje děti až budou velký. Začala jsem znovu studovat, zajímat se o ekonomiku, číst a mimo jiné se stala fanouškem kritického myšlení. Naučila jsem se dát druhým šanci něco vysvětlit, než si na ně udělám názor. Ověřovat si zdroje a nevěřit všem titulkům na idnesu.

A tak, abych trochu vyvážila pana Kmentu a tu "žumpu novinářskou", protože samozřejmě "je to kampaň", jsem si třeba přečetla Babišovo O čem sním. Taky sleduju jeho TW (byť přiznávám i ten fejkový), zkoukla jsem některé "čau lidi" a nebo si přečetla argumenty jeho podporovatelů.

Ale ne. Nejde to. Pardon, ale nepochopím, že někdo toho pána (ano, ne stranu, ale pána) volá. Argumentů už bylo napsáno tolik, že nemá cenu je psát znovu.

Ale ke knize. Zhltla jsem ji. Je čtivá. Výstižná. Moc se těším na druhý díl. Za mě lepší než Boss Babiš, ale čistě proto, že pojednává o té současné politice. O tom, jak vládne, proč vládne.

Jsem poměrně velká fanynka pana Kmenty. Knihy mám přečtené téměř všechny. Přesto bych si moc přála, aby jednou pan Kmenta neměl o čem psát.

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Další mini oddechovka. Čte se rychle a dobře. Lapena prostě umí. Nic složitého, extra dramatického. Bavilo mě to od začátku do konce.

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

příběh 4 generací korejské rodiny v Japonsku. Tyhle příběhy o obyčejném životě jsou prostě nejlepší. O tom, jak je těžké přijmout sám sebe, když vás nepřijímá společnost. Místy drsné a smutné.

Hardcore historie Hardcore historie Dan Carlin

tohle je přesně ten typ literatury, kterou můžu. Číst o pandemii a o tom, co to se světem může udělat, s vědomím, že byla kniha psaná ještě před covidem, je drsné.

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

četla jsem Kodaň, Brooklyn. Jako oddechovka, proč ne, ale ty dialogy byly tak příšerný, že se mi kroutily chvílemi prsty na noze.

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Jako malá jsem vyrostla na Poirotovi, takže když Lapena rozjela příběh v podobném stylu, byla jsem nadšená. Jenže místo toho, aby to pořádně rozpletla a přišla s tím "šokujícím odhalením", nakonec to vše skončilo divným nelogickým vyšetřováním a odhalením, které bylo vším, jen ne šokující. Dobré ale je, že vás to celou dobu baví. Až na ten konec.

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

(SPOILER) Hodnotím Šelmu a Hračkáře dohromady.
Já mám detektivky ráda. Mám ráda vědu. A když se věda smíchá s vyšetřováním sériového vraha, tak hned zpozorním. Tady to ale prostě nebylo ono.
Spoilerově mi vadí, když je vrahem někdo, kdo za celou dobu v knize ani jednou nevystupuje a vy tak nemůžete tipovat. Jednička byla taková podivná. Hračkář byl o poznání lepší, ale pořád to není knížka, ze které si sednete na zadek.

Šelma Šelma Andrew Mayne

(SPOILER) Hodnotím Šelmu a Hračkáře dohromady.

25.11.2021 2 z 5

Dvacet jedna pravd o lásce Dvacet jedna pravd o lásce Matthew Dicks

Hlavní hrdina si terapeuticky vypisuje seznamy všeho možného a kupodivu to funguje. Vlastně je ten nápad naprosto geniální. Je to milé, velmi čtivé.

25.11.2021 4 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Mně se to kupodivu líbilo. Určitě netradiční, trochu temné a morbidní. Námět ale super. Kdo chce, hodně si v tom najde.

25.11.2021 4 z 5

Přináležení - Rozpomínání se na domov Přináležení - Rozpomínání se na domov Toko-pa Turner

Ta obálka je tak krásná, že jsem se začetla, aniž bych věděla, co mě čeká. Bylo to zajímavé. První stránky mě úplně pohltily, byla jsem nadšená. Druhá třetina knihy byla na můj vkus už hodně ezoalternativní . Ale konec to zase vyšvihl. Spousta úžasných myšlenek.

Tajemství hedvábného vějíře Tajemství hedvábného vějíře Lisa See

Místy drsné a místy tajemné. U popisu podvazování chodidel a lámání kostí se mi dělalo fyzicky zle. Kniha je o postavení žen v Číně v 19. století. Psané zvláštním ale přitažlivým jazykem. Pohltilo mě to.

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

To vám bylo tak krásné a jako bonus jedna z nejkrásnějších obálek posledních let. Nádherný. A smutný. Violette, správkyně hřbitova a její příběh. A příběhy těch, kteří se ji svěřují.
Celou knihu kazí jediná věc. Překlad jmen. Celá kniha je postavená na francouzských reáliích, francouzských jménech, tak proč sakra někdo rozhodl, že se hlavní postavy budou jmenovat Filip Dušička, Gabriel Opatrný, Julien Samotný.

Příběh lidského těla Příběh lidského těla Daniel E. Lieberman

Melvilovka o evoluci, o našem těle. V knize najdete spoustu, opravdu spoustu informací i myšlenek. První polovina knihy je sice trochu zdlouhavá, ale ta druhá to vše vynahrazuje.

Písařka ze Sieny Písařka ze Sieny Melodie Rose Winawer

Nečtu si anotace, takže když se doktorka z 21. století ocitla najednou v době morové epidemie v Itálii, byla jsem trochu v šoku. Nakonec ale docela příjemné čtení, jen kdyby to bylo tak o 200 stran kratší. 500 stránek je sice fajn, ale když nemáte moc o čem psát, tak pak příběh ztrácí drive.

25.11.2021 4 z 5

Řekla jsem si, že tomu dám šanci. Ale ne. Nejsem cílovka a kdyby to nebylo tak krátké, tak to snad ani nedočtu. Na tenhle humor jsem asi moc konzervativní a styl češtiny, nebo spíš oné hatmatilky tomu moc nepřidal. Ale věřím, že si to své čtenáře najde. Já si jen o té historii přečtu nějakou klasickou populárně naučnou knihu,

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Mlýn byl nádherný. A dala bych ho přečíst každému, kdo mi řekne, že za komunistů bylo lépe. Nebylo.
Dva bratři, kteří dali slib otci, že se mlýnu nevzdají. Vše podle skutečné události. Dodnes se na mlýn můžete zajet podívat. Místy hodně ošklivé čtení umocněné naprosto bizarními titulky z Rudého práva.

Cabin Porn - Za dveřmi Cabin Porn - Za dveřmi Zach Klein

Když jsem onehdy četla knihu Cabin Porn, říkala jsem si, jaká je to škoda, že chybí jakékoliv informace o interiéru. A co se nestalo...
Nejsem zrovna milovník mini prostorů, ale zato miluju dřevo. Tahle kniha je neskutečná nádhera. Už jen kvůli fotkám.