Bustedka Bustedka komentáře u knih

Vše, co vím o lásce Vše, co vím o lásce Dolly Alderton

Nechala jsem se zlákat na základě dobrých referencí vybraných uživatelů. Původně jsem knihu kupovala jako dárek, ale po přečtení si ji radši nechala a nikomu nedala. Ta kniha není špatná, ale taky není vysloveně dobrá. Některé pasáže byly hodně zajímavé, nástin duše dobře pojatý, ale něco mi tam chybělo.

13.01.2021 3 z 5

Stromy znamenají svět Stromy znamenají svět Richard Powers

Odpojujeme se od sebe rychleji, než se spojujeme.. a tak jsem to měla i s knihou.

Obsah rozdělený na kořeny (představení hlavních 9 postav), kmen (jejich propletení), korunu (další vývoj) a sémě, byl brilantní. Samotné postavy byly nádherně vykresleny. Powers používá vytříbený slovník. Se slovy si pohrává a čte se to proto jedna radost.
Když se příběhy začaly propojovat, hltala jsem každé slovo.. Jenže pak se příběh zasekl. A postupně to začalo uvadat a drhnout. Kniha má 520 stránek a kdyby byl román o 200 stránek (aspoň o 100) kratší, bylo by to mnohem příjemnější.
Ale pak je tu ta druhá rovina. Filozofie, stromy a jejich společenství, život, ekologie, vlastnictví. Až si říkám, jestli ta kniha vlastně takhle není pojatá schválně.

12.01.2021 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Hledala jsem knihu, která bude trochu z jiného žánru a nakonec z toho byla docela pěkná oddechovka. Předpokládám, že je to spíš taková duchařina young adult, ale celkem zdařilá. Dobře napsaná, čtivá, ačkoliv některé scény mi přišly prostě mimo :-D

08.01.2021 4 z 5

Tygr moří Tygr moří Muriel Romana

Zhodnotím celou trilogii, protože předpokládám, že knihu budete číst jako celek.
První díl měl velmi pomalý rozjezd, ale pak už mě čtení chytlo a nemohla jsem se odtrhnout až do poslední stránky. Příběh je velmi čtivý, postavený na faktických reáliích, takže může posloužit jako celkem kvalitní náhled na tehdejší kulturu v Asii. A že je co se dozvědět.
Autorka však přiznává, že příběh o Marcu Polovi je vymyšlený, především vztah se synem, otrokyní, kurtizánou, protože informací o jeho životě je pomálu. I s tímto je třeba pracovat. Nejedná se tedy o životopis. Určitě ale stojí za přečtení :-)

04.01.2021 4 z 5

Nový domek pro myšku Nový domek pro myšku Petr Horáček

Klasický Horáček. Super příběh, jednoduchý, čtivý, interaktivní zpracování a nádherné ilustrace k tomu.

03.01.2021 5 z 5

Za velkou zdí Za velkou zdí Muriel Romana

Velké překvapení. Nemohla jsem se odtrhnout. Mnohem lepší než jednička

03.01.2021 4 z 5

Jak si zařídit domov Jak si zařídit domov Jana Pěkná

Příjemné překvapení. Žádné kecy kolem, ale rovnou k věci a samé přínosné rady.
Ale jednu hvězdičku dolů za grafiku. Vzhledem k zaměření knihy bych očekávala mnohem více fotek, ukázek.

03.01.2021 4 z 5

Karavana z Benátek Karavana z Benátek Muriel Romana

Z prvu ostych, minimální nadšení, ale nakonec jsem byla docela pozitivně překvapená a těším se na další díly.

31.12.2020 4 z 5

Zamilujte si svůj domov Zamilujte si svůj domov Michaela Kramolišová

Docela milé překvapení, zajímavé tipy, ale pár výhrad bych našla.
1) psaní v jednotném a možném čísle. Neustálé střídání. Jako autorky jsou uvedeny sestry, ale spousta kapitol je psaná v ich formě. Až jsem získala pocit, že je tam jedna z autorek jen tak nějak do počtu, ze soucitu
2) strašně dlouhý úvod. Omílání opakující se teorie, té omáčky. Jak se změnil život. Vzhledem k tomu, že se s osobními kouči a trenéry roztrhl pytel, je na mě už toho trochu moc

31.12.2020 3 z 5

Mělas to vědět Mělas to vědět Jean Hanff Korelitz

Námět knihy není vůbec špatný, ale tak nějak mám dojem, že dobrá půlka knihy byla vlastně trochu zbytečná. Možná je to dobou. Dnešní doba je plná knih, kdy se na každé stránce něco děje, my jsme přehlcený informacemi. Takže číst pak knihu, kde se na x stránkách vzpomíná hlavní postava, v jaké restauraci kde jedla, kdy si koupila jaký šaty, k jaký příležitosti a co to v ní vyvolávalo za emoce... no nic co by mě bavilo. Je to ale napsané čtivě, druhá polovina byla už trochu svižnější, ale nečekejte, že má kniha jasný závěr. Na druhou stranu... Uzavření kapitoly na dobro moc nefunguje ani v životě.

25.12.2020 4 z 5

Radost z ticha Radost z ticha Erling Kagge

Kniha obsahuje poměrně dost zajímavých myšlenek, pravd. A i proto si zaslouží přečíst. Tématem je ticho "které má mluvit". Autor "filozofuje" nad naším přístupem k tichu. K tichu, kterému se většina z nás vyhýbá. Protože "Když jsme vydáni napospas tichu, mysl a myšlenky se začnou rozpínat". A to málokdo z nás chce.

Kniha vám neporadí, jak začít. Co dělat proto, abyste to ticho našli. Ale možná vám zasadí brouka do hlavy a vy tu cestu k tichu začnete hledat.

15.12.2020 4 z 5

Černé ovce a beránek boží Černé ovce a beránek boží Joanna Cannon

Zajímavá myšlenka knihy, ale v celkovém kontextu mě kniha nenadchla.

24.11.2020 3 z 5

Montessori batole Montessori batole Simone Davies

Kniha je za prvé krásná na pohled, takže prvním velkým pluse je, že máte chuť ji hned držet v ruce a číst. Za druhé je o tématu, které je přínosné a důležité (výchova dítěte) a za třetí je psaná jazykem velmi milým, příjemným a čtivým.

a teď k obsahu.
Každý kdo vezme do ruky knihu o Montessori, má už nějakou představu z internetu, nebo od známých, co tenhle přístup znamená. A každý, kdo se do knihy začte asi najde to, co hledá.
Já osobně bych asi upřednostnila mnohem více příkladů, než teorie. Mnohem více fotek a ukázek, ale jinak za mě velmi přínosná kniha.

22.11.2020 5 z 5

Mýty a fakta o autismu Mýty a fakta o autismu Michal Hrdlička

Autismus z mnoha stran. Pro rodiče dětí s podezřením, nebo stanovenou diagnózou poučné.
Avšak je třeba dodat, že text knihy může být pro někoho náročnější.

16.11.2020 4 z 5

Rozvoj komunikačních a jazykových schopností: u dětí od narození do tří let věku Rozvoj komunikačních a jazykových schopností: u dětí od narození do tří let věku Barbora Červenková

Velmi dobře napsaná kniha. Popsáno vše do velkých detailů. Pro rodiče, které mají doma "nemluvně" velmi přínosné.

13.11.2020 5 z 5

Lanovka nad Landekem Lanovka nad Landekem Petr Čichoň

2 roviny vyprávění. Jedna formou nářečí, druhá tak, jak jsme zvyklí.
Je to takový ten mini románek, kde musí člověk hledat trochu v pozadí. Národní identita, politika, lobbismus, ale i futuristická verze budoucnosti.
Přiznám se, že nevím, co si o knize myslet. Johanova část mě nadchla. A kdyby celá kniha byla postavená pouze na té ostravské části, na nejstarší generaci, byla bych nadšená i z knihy. Tu ale z poloviny tvořil příběh trochu jiný. Obyčejný a po té literární stránce naprosto průměrný.

06.11.2020 3 z 5

Kubík a autíčko Kubík a autíčko Eliška Mauleová

Poučení z toho sice žádné není, ale pro děti, které milují auta a vůbec vše, co má kolečka, je kniha ideální. Nádherné ilustrace po celé stránce, příběh opravdu velmi jednoduchý - autíčko potká traktor, bagr i sanitku (a mnoho dalších). A když trochu pozměníte při předčítání jména na jména svých dětí, děti budou nadšené :-)

06.11.2020 4 z 5

Velmi zajímavá kniha psaná čtivým a srozumitelným jazykem. České školství, sociální i volební systém v číslech, statistikách. Jak Češi myslí, co je třeba změnit? Každý odstavec vás nutí se zamyslet a to je dobře.
Autor se nebojí sdělovat i osobní názory, svá vlastní doporučení. A i když s ním nemusíte souhlasit, je důležité se nad vším zamýšlet, udělat si názor. Nežít v sociální bublině, používat kritické myšlení a vědět.

04.11.2020 5 z 5

Stříbrná křídla Stříbrná křídla Camilla Läckberg

Hodnocením spíš podprůměr. Není to detektivka, to za prvé. Člověk má navíc pocit, že se celou dobu nic moc neděje. Chování hlavní hrdinky v rámci poznávání nového partnera je vzhledem k její minulosti naprosto nelogické a tudíž strašně předvídatelné. Ty dvě erotické scény naprosto zbytečné - cítila jsem z toho jen takové umělé zasazení erotiky, která prodává do knihy. Na tuhle knihu podle mě hodně rychle zapomenu, protože tam není nic. Nic co by vás oslnilo, překvapilo a donutilo přemýšlet.

03.11.2020 2 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Za mě klasická detektivka, která nenadchne, ani neurazí. Je to dobře napsané a celkem fajn je i prostředí Austrálie, protože z této oblasti těch detektivek přece jen moc není.

30.10.2020 3 z 5