cori cori komentáře u knih

Když jsem žila v moderní době Když jsem žila v moderní době Linda Grant

Román o nelehké době vzniku státu Izrael. Mladičká Evelyn, nemanželské dítě dcery židovských přistěhovalců z Lotyšska, po smrti matky opouští Londýn a chce budovat nový židovský stát v Palestině, kde se hroutí britský mandát. Nezvládá těžkou manuální práci v kibucu, a proto odchází do Tel Avivu, kde pracuje jako kadeřnice v salónu pro britskou klientelu - manželky britských úředníků, před nimiž se kvůli svému nelegálnímu pobytu v zemi vydává za Priscillu Jonesovou. Zamiluje se do tajemného Johnnyho, který je členem tajné vojenské organizace Irgun.
Příběh vypráví o ztrátě a hledání vlastní identity i o tom, že se nemá lpět na minulosti, nýbrž mít víru v budoucnost. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi historické romány a sympatické ženské hrdinky, které mají odvahu vzepřít se konvencím a jít za svým snem.

22.09.2011 4 z 5

Tichá planeta Tichá planeta Julie Nováková

Kniha mě moc nezaujala, má plno nudných pasáží a jednoduchý děj. Průzkumníci letí na jinou planetu, zjistí, jak je odlišná od jejich a že tam žijí tvorové vykazující určitou inteligenci. A zase letí zpátky. Chybí zde interakce mezi členy posádky. Všichni se mají rádi a jsou kamarádi. Všichni obdivují planetu, jak je nádherná a úžasná, a přitom se jim stýská po Zemi. Originální a zajímavý je jen popis místní flóry a fauny. Autorka studuje biologii a její představa mimozemského života je docela přesvědčivá.

06.09.2011 3 z 5

Doušek věčnosti Doušek věčnosti Petra Neomillnerová

Další kniha ze série Tina Salo. Tentokrát se mezi sebou nemydlí upíři,kteří mají strach z Tinina otce (sem tam někoho z nich pokouše), ale někdo zabíjí vlkodlaky. Typická Neomillnerová: akce, sex, drsná hrdinka a její milenci.

17.08.2011 3 z 5

Čarodějka Čarodějka Lenka Teremová

Samý sex a paranormální jevy a hrdinka se chová jako magor. Největší zklamání konec příběhu, který vyšumí do ztracena.

01.07.2011 1 z 5

Upír z partaje Upír z partaje Andrzej Pilipiuk

Poslední povídky o upírech z varšavské Pragy mají vzhledem k předchozím dílům klesající tendenci. Upíři si neberou servítky a dochází k likvidaci několika známých postav. V cameu se objeví Vandrovec se Semenem.

03.10.2024 3 z 5

Nabodnutý Nabodnutý Kevin Hearne

(SPOILER) Další mezihra před blížícím se Ragnarökem vyřeší některé dílčí problémy. Granuaile se zbaví Lokiho cejchu a získá plášť neviditelnosti před věštbami, Atticus zlikviduje otravného Drasche, arcidruid získává malé učedníky ze smíšených vlkodlačích rodin. Cesty trojice se sejdou v Římě, kde si konečně můžou vyřídit účty s upírem Theophilem. Takovýmto tempem se Ragnaröku jen tak nedočkáme.

23.09.2024 3 z 5

Příběh akvamarínu Příběh akvamarínu Miriam Blahová

(SPOILER) Nezaměstnaná samotářská Jasmína žijící s matkou se při úklidu kostela setká s urostlým dřevorubcem Joachimem, který byl do její doby přenesen kamenným křížem z roku 1836. Po počáteční nedůvěře se spolu sblíží a pravidelně se setkávají a vzájemně se psychicky podporují. Joachim se snaží překonat rodinnou ztrátu a Jasmína přijmout krutou diagnózu. Pohádka o cestování v čase s historickým etnografickým okénkem o životě goralů - dřevorubců v Horní Lomné v dřevařské kolonii v 1.pol. 19.století v kombinaci s lékařskou poradnou popisující život s roztroušenou sklerózou. Samozřejmě nechybí happyend.

06.09.2024 3 z 5

Soud Jejího Veličenstva Soud Jejího Veličenstva Leon Uris

V románu z roku 1970 sledujeme příběh ctihodného a obětavého polského lékaře Adama Kelna, který emigroval do Anglie a za své zásluhy o rozvoj lékařství v koloniích získal titul sir, a amerického židovského válečného pilota a spisovatele Abrahama Cadyho, který napsal knihu o holocaustu a popsal v ní nacistická zvěrstva. Životy obou mužů se protnou v soudní síni, v níž je Abe žalován za urážku na cti. Během soudních stání zaznívají výpovědi bývalých Adamových pacientů z koncentračního tábora, kteří se stali obětmi lékařských pokusů se sterilizací. Byl doktor Kelno obětí nebo aktivním spolupachatelem? Strhující příběh ze soudní síně o lidskosti, obětavosti a svobodě volby končí šestidenní válkou mezi Izraelem a koalicí Sýrie, Egypta a Jordánska v roce 1967, v níž Izrael zvítězil.

09.08.2024 3 z 5

Chrám Azylu Chrám Azylu Lucie Lukačovičová

Benedikt, Teo, Yissl, Gabriel a léčitelka Thien se vydávají do Vietnamu, aby tam nalezli mistra, který by Teovi obnovil rovnováhu jeho energií. Zažívají akční jízdu s démony, nagami, duchy a odpadlíkem, který vraždí, aby získal nesmrtelnost. Vietnamské dobrodružství představí čtenářům místní démony a mytologické postavy. Totožnost záporáka se mi podařilo odhalit zhruba v polovině knihy.

09.08.2024 3 z 5

Ztracena v čase Ztracena v čase Lucie Kunešová

Kateřina z Vešnova chce odejít daleko od svého manžela, s nímž je na kordy a musí tolerovat jeho ponižování a zálety. Navštíví proto čarodějnici, která splní její přání. Prohodí si život se svou jmenovkyní Katkou, servírkou v pizzerii. Obě ženy (jedna v roce 2022 a druhá v roce 1591) se musí naučit žít ve zcela odlišné době a vybojovat si svou lásku. Oddechová pohádka na jedno odpoledne.

07.08.2024 3 z 5

Vanilkové dny Vanilkové dny Eva-Maria Bast

Příběh manželů Josefíny a Carla Meisterových, kteří v Bielefeldu provozují lékárnu a jako přidruženou nabídku nabízejí prostředky pro hospodyňky, líčí, jak se dvěma mladým, pracovitým a pro věc zapáleným lidem podařilo vybudovat prosperující potravinářské impérium, které zásobovalo nejen evropský trh kypřícím práškem, pudinkovým práškem, škrobovou moučkou a vanilkovým cukrem. První část se odehrává mezi lety 1889 až 1911, kdy firma natočila první filmovou reklamu do kin, a kromě podnikání popisuje i rodinný život manželů, včetně nevěry a adopce dvou dětí. Poklidné čtení bez vyloženě záporných postav.

14.07.2024 3 z 5

Malá lhářka Malá lhářka Pascale Robert-Diard

Autorka klade čtenářům otázku, zda je horší, když se obětem znásilnění nevěří a i policisté a soudci si myslí, že si za to můžou samy (chováním či oblečením), nebo když se z jedné oběti, které všichni uvěřili, vyklube lhářka. Výlet do francouzské justice, kde má svou roli devítičlenná laická porota.

07.07.2024 3 z 5

Osudové pouto Osudové pouto Elizabeth Briggs

Ayla je tentokrát jako zajatkyně u smečky Lvů a chystá se její spáření s Jordanem,k čemuž však nedojde. Kaden se snaží vytvořit proti Lvům alianci s dalšími kmeny a k setkání s vůdci si vybere hodinu zatmění slunce. Sexuální scény se pro změnu odehrávají ve sprše, v motelové posteli, která je pokryta stovkami polštářů (při odchodu už jich jsou tisíce), a kromě zvířecího sexu se dvojice věnuje i orálu. Uvidíme, jak se do děje zapojí Měsíční čarodějky.

07.07.2024 3 z 5

Odpusť, že jsem se vrátil Odpusť, že jsem se vrátil Iva Tajovská

(SPOILER) Autorka popisuje vzájemné odcizení Anny a jejího právě navrátivšího manžela Vojty, učitele, který jako zajatec vstoupil do italských legií a bojoval proti R-U. Anna mu vyčítá, že se nevrátil hned na podzim 1918, kdy jejich mladší syn umíral na španělskou chřipku, a také to, že bojoval proti Čechům v rakouských uniformách a šířil mezi nimi letáky, aby dezertovali. Viní ho ze smrti svého nevlastního bratra, který byl popraven za dezerci, a hrozí se, že mohl nevědomky zabít i jejich staršího syna, který byl prohlášen za nezvěstného a také bojoval v Itálii. Manželé žijí na statku v Morašicích, kam se po vypuknutí války odstěhovali k nemocnému otci z Chrudimě, kde působila velká záložní nemocnice pro vojáky. Autorka věrohodně líčí pocity žen, které musely zastat mužskou práci, vyrovnat se se smrtí svých manželů, synů či bratrů, a mužů, kteří zažili válečné peklo a nyní se snaží žít jako před válkou.

05.07.2024 3 z 5

Sestra lovce čarodějnic Sestra lovce čarodějnic Beth Underdown

Alice Hopkinsová se na jaře 1645 vrací jako vdova z Londýna do domu jejího nevlastního bratra Matthewa, který dělá kariéru lovce čarodějnic, aby překryl svůj fyzický hendikep a vyrovnal se zesnulému otci, proslulému reverendovi. Autorka pozvolna popisuje, jak se v prostých lidech šíří nenávist a fanatismus a jak se snaží nalézt viníky jejich osobních neštěstí (smrt dítěte, úhyn či zchromnutí hospodářských zvířat). Alice je proti své vůli vtažena do lovu na čarodějnice, když musí bratra doprovázet po hrabství a dělat obviněným ženám osobní prohlídky jejich těl. Celkem věrohodné vylíčení dobových reálií a myšlení.

05.07.2024 3 z 5

Píseň války Píseň války Michaela Merglová

(SPOILER) Tak autorka přitvrdila, hrdinové zažívají fyzické i psychické újmy a téměř všechny známé postavy (cca 20 kusů) zemřou ve válce, jak už napovídá sám název závěrečné části. Humor se vytratil a bojuje se o svobodu a čest. Těch 650 stran by možná chtělo pokrátit.

26.06.2024 3 z 5

Sharpova pomsta a povídka Sharpovy Vánoce Sharpova pomsta a povídka Sharpovy Vánoce Bernard Cornwell

Sharpovy Vánoce se odehrávají v prosinci 1813 v horách na hranici mezi Španělskem a Francií, kde Sharpovi muži stráží ve ztracené vesnici cestu do Francie, kterou chce použít tisícovka francouzských vojáků prchajících domů. Na scéně se objevuje francouzský plukovník Gudin, Sharpův velitel z indického dobrodružství, který se může těšit na jedinečný vánoční dárek.
Sharpova pomsta bezprostředně navazuje na události z obléhání pevnosti Teste de Buch. Začíná bitvou o Toulouse o Velikonocích 1814. Znovu se setkáme s jejím velitelem Henrim Lassanem a neúspěšným oblehatelem generálem Calvetem. Ducos na Richarda svede krádež Napoleonova pokladu a vystaví ho tak vojenskému soudu. Sharpe za pomoci Sweet Willyho a Harpera musí očistit své jméno. Pátrání po Ducosovi ho zavede do Normandie a do Neapolského království, kde proběhne zúčtování. Také musí řešit manželčinu nevěru a vyřešit, co bude dělat, když válka skončila.
"Manželství je jako chutný kus pečeně, ale jakmile si člověk pochutná na mase, zbudou mu jen holé kosti."

23.06.2024 3 z 5

Slib svatojánské noci Slib svatojánské noci Jana Klimečková

Sirotci Jura, Johana a Mařka se v roce 1870 vydají do Vídně hledat štěstí. Ujme se jich Johanina teta, provozovatelka české hospody v Prátru. Trojice se sžívá s novým prostředím, tak odlišným od slováckého venkova a jde za svými sny. Mařka se touží stát tanečnicí v divadle, Jura členem císařské gardy a Johana panskou v lepší rodině. Jejich cesty se tragicky rozcházejí v roce 1881. Autorka umně vykreslila život české menšiny ve Vídni v 70. letech 19. století, včetně okupace Bosny a Hercegoviny v roce 1878. Vyprávění plyne pomalu bez větších zvratů. Všichni si pomáhají a radují se z drobností. Příběh končí svatbou. Nenáročné starosvětské čtení ve stylu večerů pod lampou.

17.06.2024 3 z 5

Hodinářova dcera Hodinářova dcera Kate Morton

Román přináší tragický příběh hodinářovy dcery, která jako modelka malíře Edwarda Radcliffa v létě roku 1862 prožívá svou osudovou lásku. Po jejím osudu pátrá v roce 2017 archivářka Elodie, která objevila její fotografii. Součástí příběhu je i Radcliffova mladší sestra Lucy, schovanka internátní školy Ada, Edwardův životopisec válečný veterán Leonard i mladá vdova Juliet se třemi dětmi, která hledá během náletů na Londýn útočiště na venkově. Jejich osudy spojuje tajemný venkovský dům Birchwood. Líčení staré Anglie, bohémského života umělců i londýnského podsvětí 19. století bylo velmi uvěřitelné. Jen nechápu, proč Lucy čekala na potvrzení své domněnky 20 let a nikomu se nesvěřila.

11.06.2024 3 z 5

Krásná čarodějka Krásná čarodějka Vladimír Neff

Petra sledujeme od okamžiku, kdy se plaví z Francie do Turecka, kde však proběhl převrat. Vrací se tak do Francie, kde také proběhl převrat a kde je uvězněn v pevnosti If, v níž stráví čtyři roky. Zatímco úpí v žaláři, vypukne třicetiletá válka. Rezignuje na svůj cíl nastolit v Evropě nový řád a žije jako obyčejný nájemný žoldák. V roce 1630 jeho úkryt objeví nový papež a pošle ho s tajným úkolem na dvůr Albrechta z Valdštejna, kde mu zkříží cestu krásná a žárlivá čarodějka Libuše. Velkou roli v jeho životě sehraje i sekta veritářů, kteří uznávají jen Rozum a Pravdu. Příběh Petra Kukaně z Kukaně (1595-1633) končí dost neslavně, ale za to byl plný neuvěřitelných dobrodružství a náhod.

09.06.2024 3 z 5