Crimble Crimble komentáře u knih

Čarodějky z Eastwicku Čarodějky z Eastwicku John Updike

Updike je někdy hodně náročný a méně přístupný, ale tohle byla překvapivá epická jízda od začátku do konce. Maloměsto se všemi svými spodními proudy, nepřiznanými neřestmi a touhami. Čarování je už jen takový fajn bonus navíc. (I když se mi film bůhvíjak nelíbil, toho Nicholsona a Cher jsem tam prostě viděl pořád.)

17.12.2018 5 z 5

Motáky nezvěstnému Motáky nezvěstnému Karel Pecka

Cenné dílo. Ač od přímého aktéra, přesto neemotivní, strohé, přesné, popisné. Bez sebelítosti. Síla! (audiokniha na Vltavě, čte Pavel Pavlovský)

17.12.2018 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

McEwan patří k mým top oblíbencům a toto krátké dílo patří bezpochyby k jeho vrcholům. Trošku bizarní choulostivé téma zpracované naprosto mistrně až geniálně. Popis situací, nálad, motivací, pocitů atd. - skoro nedostižný: "Chrlila své věty, jako by jim jen rychlost sama dokázala vtisknout smysl, jako by i jeho mohla postrčit přes rozpory, zhoupnout ho tak rychle po křivce svého záměru, aby se nedokázal zachytit jediné námitky. Jelikož svá slova nedrmolila, zněla nešťastně energicky, zatímco ve skutečnosti nebyla daleko zoufalství."

07.12.2018 5 z 5

Snídaně u Tiffanyho Snídaně u Tiffanyho Truman Capote

Spíše taková povídka. Síla není v ději, nýbrž v postavách a atmosféře. Je ta holka povrchní a hloupá, nebo chytrá, bezcitná a vypočítavá, nebo tajemná a zranitelná? Capote je mistr.

04.12.2018 5 z 5

Nemajetní Nemajetní Szilárd Borbély

Vždy cením, když kniha dokáže popsat atmosféru. A toto je tíživý maďarský venkov, navenek možná romantický a svérázný, z jiného vhledu ale plný krutosti (k dětem, zvířatům, lidem s "nesprávným" původem nebo světonázorem), nespravedlnosti, ovládaný bezohlednými primitivy (funkcionáři).

03.12.2018 4 z 5

Zpověď mladého romanopisce Zpověď mladého romanopisce Umberto Eco

Chvílemi jsem se fakt dobře bavil (zvláště u závěrečné části o seznamech), jindy už trochu moc mudrování tak trochu o ničem. Na druhou stranu psáno lehkou rukou, je vidět, že Umberto je sice grafoman, ale také si uvědomuje, že se nesmí brát tak moc vážně. Kdybych si tuhle knihu nepřečetl, asi bych o moc nepřišel. Ale nelituji.

02.12.2018 3 z 5

Prapory v prachu Prapory v prachu William Faulkner

Toto je krásná literatura. I kdyby u Faulknera nebyl nosný příběh, je každá jeho kniha velkým čtenářským zážitkem. Úžasná práce s jazykem, originální postřehy, ojedinělý chytrý humor. A tím vším je sděleno jaksi mimoděk to podstatné o životě té doby.

25.11.2018 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

První část cyklu s Carlem jsem si přečetl až nyní jako asi čtvrtou v pořadí. Problém mi to nečiní. Dějová linie týkající se detektivova soukromí mne moc nezaujala, stejně jako v ostatních knihách série. Jinak tradičně dobře postavená a gradující zápletka. Určitá klišé související s žánrem už beru jako fakt a asi nutnost.

11.11.2018 4 z 5

Francouzova milenka Francouzova milenka John Fowles

Lety prověřená klasika a po přečtení musím konstatovat, že právem vysoce hodnocená kniha. Vše podstatné je již zde v komentářích řečeno. Takže nejdůležitější plusy: viktoriánská atmosféra, vstupy autora do děje, analýzy myšlenkových pochodů postav, všudypřítomná nenápadná lehká ironie.

31.10.2018 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Deset hvězdiček za atmosféru. Úplně jsem ten jižanský zapadákov měl před očima. Příběh trochu roztěkaný, dost postav na tento relativně kratší rozsah. Zpočátku jsem se domníval, že tam půjde o vyřešení té mrtvé z močálu, ale to se ukázalo jako omyl. :) Stejně tak další příběhy tak nějak neukončené. Ale to je návnada na další autorčinu knihu, jak jsem se dozvěděl. Tak se těším.

31.10.2018 4 z 5

Suttree Suttree Cormac McCarthy

Tak jsem si to dal podruhý jako audioknihu na pokračování na ČRo Vltava (čte Jan Vondráček). Skvělý zážitek. Ta atmosféra vybydleného předměstí s různými pitoreskními postavičkami a kriminálními živly vás pohltí. Cormac v tomto díle je nečekaně košatý až ukecaný (jaký to kontrast např. oproti geniálně strohému jazyku Cesty).

21.10.2018 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Takhle já to mám s těmi severskými detektivkami pořád - v první půlce bych to nejradši zahodil, ke konci se nelze odtrhnout. Je to plný klišé jako z americkýho thrilleru, pořád něco visí na vlásku, někdo někam přijde na poslední chvíli a tak. Sem tam drobné nelogičnosti a nepravděpodobnosti. Příběh dobrej, kvalitní psaní. Chtěl jsem kriminálku, dostal jsem kriminálku, tak co si stěžuju. Ale už jsem četl i lepší :)

14.10.2018 3 z 5

Výkřik techniky Výkřik techniky Thomas Pynchon

Náročná četba. Skvělý jazyk, skvělý překlad. Porozuměl jsem všemu? Asi ne. Pokud chcete vědět více, tady v tom komentáři se to nedozvíte. Zkuste recenzi nebo nějakej lepší komentář.

21.09.2018 4 z 5

Nick Cave: Mercy On Me Nick Cave: Mercy On Me Reinhard Kleist

Je tam kejv, takže to musí bejt za plnej počet. Komiksy moc nesjíždím, ale tohle je povinnost. Život a dílo velkého umělce, depresivního maniaka, tyrana a konzumenta drog ve zkratce a fragmentech. Podstata vystižena. Kleist bezpochyby ví, o čem kreslí/píše.

18.09.2018 5 z 5

Sabbathovo divadlo Sabbathovo divadlo Philip Roth

Morris Sabbath
Milovaný kurevník, svůdce a cizoložník
Zneužíval ženy, rozvracel morálku, prznil mládí v rozpuku a zavraždil svou ženu. Zahynul vlastní rukou. 1929-1994
Dovedu pochopit, že někoho odradí poněkud grafomanské popisné a úvahové pasáže, ale Roth nabízí vždy něco jedinečného a neodolatelného. V této knize jsou to mistrné dialogy a ojedinělý, ale naprosto uzemňující humor (občas velmi drsný, vulgární, až fekální).
"Věnuji 7450 dolarů na založení ceny, jež bude každoročně při promoci udělena absolventce Athena College - té, která se během studia vyspala s větším počtem mužských členů pedagogického sboru než kterákoli jiná promující absolventka. (...) Dvacet hambatých obrázků dr. Michelle Cowanové odkazuji státu Izrael. Mickey Sabbath, 13. dubna 1994."

01.09.2018 5 z 5

Roth zbavený pout: Autor a jeho dílo Roth zbavený pout: Autor a jeho dílo Claudia Roth Pierpont

Krásné čtení o geniálním spisovateli. Zasvěcené a srdečné. Lidé, čtěte Rotha!

19.08.2018 5 z 5

Oběti zlomeného srdce Oběti zlomeného srdce Saul Bellow

Poněkud přístupnější, než další Bellowovy knihy, které jsem dosud četl. Mistrné postřehy, detailně rozpracované postavy se všemi zákoutími duše, příjemný humor, to umí autor skvěle. Ke konci už jsem se ale začal nudit, i když to je možná moje chyba.

13.08.2018 4 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

I když jsem nečetl Baudelaira, tak myslím, že tohle je něco podobného :) Krása v ošklivosti, něha ve vulgárnosti. Žádný velký příběh, ale ten jazyk a poetismus, ty stojí za to. Hodně košaté, někdy až ukecané.

02.08.2018 4 z 5

Operace Shylock Operace Shylock Philip Roth

Jako obvykle originální zápletka, skvělé dialogy, hromady sarkasmů a sebeironie a neustále pronásledující ambivalentní postoj k vlastnímu židovství. Rozhovory Philipa Rotha s Philipem Rothem jsem si užíval. Celkově ale přece jen trochu předimenzované a moc ukecaně filozofující. Tentokrát tedy pro Rotha výjimečně jenom 4 hvězdy (spíš teda 4,5).

21.07.2018 4 z 5

Krok do tmavé noci Krok do tmavé noci Miloš Doležal

Téhle knize se asi nedá nic vytknout. Nejen nosné téma, k tomu hloubka rozpracování a odborná erudice, poutavá čtivost, obsažné a výtečně uspořádané obrazové přílohy, ale i skvělé redakční a grafické zpracování. Jinak mám pocit, že všechny superlativy již v této diskusi byly vysloveny a mohu s nimi vesměs souhlasit.
Snad jen ještě jednou musím vyslovit nekonečný obdiv práci Miloše Doležala.

21.07.2018 5 z 5