eliska2669 eliska2669 komentáře u knih

Pět Číňanů oběšených v Idahu Pět Číňanů oběšených v Idahu Jenny Tinghui Zhang

(SPOILER) Miluju knihy, ve kterých se dozvíte o celý nový obrovský ( a děsivý) části historie, o který jste se ve škole neučili. A zároveň je to příběh, který vás chytne a nepustí. Je to příběh, který se stal - ne přesně takhle, ale v podobě spousty osudů jiných lidí. Člověk je zděšenej tím, co se děje, a celou dobu jenom doufá, že název knihy (dost pitomě přeložený do češtiny, nemá s originálním názvem nic polečného) znamená něco jiného, než se domnívá. Ale žádná naděje neexistuje. Happy end pro reálné lidi neexistuje. Život je nespravedlivý. Oni neudělali nic, čím by si zasloužili takové osudy. Myšlenka toho, jak obrovskému množství lidí v průběhu historie se stalo něco podobného.
Pašování lidí v sudech. Nevěstinec v San Franciscu - místo, o kterém všichni sní, zní to hrozně glamorous. No, ne pro někoho z té úplně nejnižší třídy, někoho, kdo v podstatě neexistuje, v 19. století. Je to naturalistický, nechutný a zasáhlo mě to. Jsem ráda, že jsem po knize sáhla. (Dost náhodně)
Myšlenky před smrtí.

11.11.2023 5 z 5

Spy Story Love Story Spy Story Love Story Nicolai Lilin

Spíš průměrná kniha. Ne příliš akční, ukecaná, jediná role ženy je zase nějaké polepšení špatného muže, ona je ten anděl, ideál, kvůli kterému on se ukáže jako někdo dobrý. Vrah intelektuál. Slepne. Ivan byl docela zajímavá postava.

11.11.2023 3 z 5

Hotel Sen, pokoj 36 Hotel Sen, pokoj 36 Mike Perry

Hrozně zajímavý vhled do života člověka... úplně obyčejného života... až na to, že vůbec. Moc mi nesedl styl psaní, nebo spíš určité fráze a jakýsi "mladistvý" slang, asi bych to nazvala trochu cringe. Ale to je asi prostě součást autentické výpovědi. Je to drsné, depresivní a svým způsobem bych to nakonec i doporučila.

11.11.2023 3 z 5

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Chvílemi mi "divnost" knihy přišla nepřirozená a taková moc pěst na oko, jakože se autor prostě až moc snažil být divný, a - narozdíl třeba od Lolity, která se sice odehrává v normálním světě, ale hlavní postava je zase šílenec - to tady nepůsobí autenticky.
Nicméně často mi to zase přišlo geniální, vtipné, a tak jako že to "uhodilo hřebíček na hlavičku," nebo některá místa a situace měly super atmosféru. Rozhodně nemůžu říct, že by to nebylo zajímavé.

29.03.2020 3 z 5

Skála Skála Peter May

Zábavné, má to hlavu i patu a atmosféra ostrova a hlavně lovu na skále je opravdu skvělá a temná.
I vyvrcholení a závěr jsou docela fajn, ikdyž ten systém ala "detektiv je vlastně ten nejdůležitější v celém případu" mě štve. A taky to, že mi přijde, že Fin už byl u tolika smrtí či tragédií že nechápu, že se z toho ještě nezbláznil.

21.10.2019 4 z 5

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Nechápu pointu, ale mělo to atmosféru. Nejvíc se mi líbily části s Marcem, s Nealem a s Mongolskem. Bavilo mě hledat spojitosti mezi příběhy, ale štvalo mě, že jsem prostě nepřišla na to, co to má znamenat, a pokud to nic znamenat nemá, tak mě to taky docela drtí.
MYslím, že ten spisovatel je frajer, hrozně oceňuju věrohodný zachycení různých částí světa a celkově schopnost pravé, ne rádoby, pravé duchaplnosti.

21.09.2019 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Řekla bych, že je to kvalitní věc, je mi líto, že je v knize vyobrazen tak krátký časový úsek (když nepočítám flashbacky). Úžasné na tom je, že se nikde, ale vůbec nikde nevysvětluje, jak ten svět funguje, co jednotlivé názvy znamenají a nic. Jakoby vypravěčka předpokládala, že to všem jejím posluchačům bude jasné, a to tomu dodává na autentičnosti.
Co tomu ale zase ubírá je to náboženské zřízení, jak už psal někdo níže, přijde mi slně nepravděpodobné, že by někdy nastal podobný středověký režim, rozhodně ne v blízké budoucnosti, přijde mi, že na to jsou lidi moc povrchní a rozmazlený.

04.08.2019 3 z 5

Rozdělená srdce Rozdělená srdce Bettina Belitz

Jediné, co si z toho vybavuju, je, že hlavní hrdinka pořád jenom spala. (A teda ještě jak to tady pročítám, tak se mi teda vybavilo, jak moc hrozný je pojmenovat tajemnýho temnýho fuckboye Colin.)

04.03.2019 2 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Jedna z nejlepších knih od Murakamiho, teda za mě. Je to tím, že všechny povídky v sobě něco mají, nějaké očekávání, něco za oponou, co není úplně identifikovatelné, ale je to cítit. A je to ono. Ony všechny Murakamiho knihy něco podobného mají, ale tohle bylo lepší v tom, že to byly kratší úseky textu, takže nebylo třeba tolik nudy kolem.

05.11.2018 5 z 5

O bílých slonech O bílých slonech Irena Dousková

Boží ilustrace a boží depresso atmosféra komunistické vesnice. Pamatuju se, že jsem měla ráda jednoho kluka tam, asi to byl ten starostovo syn nebo něco takovýho.

05.11.2018 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Poslouchala jsem to jako audioknihu a nevím, jestli to platí jako že jsem to četla. No nic. Má to dobrou atmosféru, kterou si vybavuju ještě teď, je to inovativní a má to relativně originální rozuzlení i sympatické postavy.

05.11.2018 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Docela zábavný, ale nějak jsem čekala, že se to hrozně moc rozjede, nicméně to nepřišlo. (Snad v dalších dílech?) Nijak zvlášť mě to nezasáhlo...

15.10.2018 3 z 5

Vtipné, geniální a s total dobrou atmosférou. Někdy depresso. Story je docela komplikovaná, budu si to asi muset někdy přečíst znova, ikdyž jsem to už párkrát četla. Vybavují se mi z toho spíš takové obrazy, jak je u nějaký paní v přestrojení za holku, jak je se zločinci na lodi, něco s černochama, a má absolutně nejoblíbenější scéna s opilým otcem a jeho hláškami aka "Tremp tremp, mrtví jdou, trem tremp, jdou si pro mne. Ale já s nimi nepůjdu..." nebo "Pomoc, pomoc, kouše mě do týla!"

15.10.2018 5 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Zábavná a jednoduchá fantasy literatura. První až třetí díl jsou dobré, pak už se to hrozně komplikuje, postav je moc a člověk se v tom pomalu nedokáže orientovat.
Jinak je to samozřejmě naprosto stupidní záležitost, typické "upíři ale nejsou takoví, ve skutečnosti jsou JINÍ..." wow, to je tak originální..., je tam až moc různých nadpřirozených kidů, fakt moc, moc Jaceových hlášek (nad kterými se fanynky popadají smíchy za břicho, hahahaha, on je tak sarkastický, já ho miluju) a tak.
Dobrej je Alec, než se dá dohromady s tím čarodějem.

15.10.2018 3 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Rozporuplný autor, je vidět, že to sám v sobě nemá úplně srovnaný. Je tam hrozně moc zajímavejch a podnětnejch myšlenek a kniha mě dost zasáhla, nicméně autor si ve spoustě věcech protiřečí - odsuzuje uťápnuté vzorné křesťanské chlapce, kteří prožijí svůj život v nudné průměrnosti, chce, aby dívky byly krásné a tak, a zároveň odsuzuje i promiskuitu a nezávazný sex a tyhlety věci. A takových míst se našlo více...

27.09.2018 4 z 5

Krvavý duben Krvavý duben Ismail Kadare

Totálně miluju Ďorga i celou tuhle knihu. Zvláštní propojení "moderního světa" a světa starejch krvavejch zákonů, který vlastně nemají vůbec žádný smysl. Starý záhadný hrady, kde se něco odehrává, něco fakt zlýho. A ta krajina. Zamlžený albánský kopce.
A ta lovestory, to je asi nejlepší lovestory, jako jsem kdy četla, právě proto, že je to tak moc vystihující. Ach, ano. Doporučuji nastokrát.

27.09.2018 5 z 5

Sarajevské Marlboro Sarajevské Marlboro Miljenko Jergović

Super, boží, pro mě úplně nový. Miluju Sarajevo.

27.09.2018 4 z 5

Povídky o vlasti Povídky o vlasti Dmitry Glukhovsky

Ufuf. Povídky byly dobrý, dokud nedošlo na ty absurdity. Nevím, zřejmě to mělo ještě více podtrhnout absurditu samotných reálií, nebo co. Těžko říct. Ale nesedlo mi to. Vlastně mě ty postavy většinou štvaly, přišlo mi, že jednaly a mluvily totálně nerealisticky.

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Super kniha, jsou tam nesrovnalosti a občas mě štval jakýsi didakticko - ekologický nádech, občas až moc výrazný, ale celkový dojem je hodně dobrý a zajímavý. Až teda na Tobiáše, což je prostě klasický naprosto bezcharakterní hlavní hrdina. Leo Blue je tisíckrát lepší.

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Jedna z nejvíce WTF knih, co jsem kdy četla. Četla jsem to při pěší cestě 90km o samotě skrze německé lesy, ještě jsem potom měla horečku, takže to tomu nepřidalo. Durman (představovala jsem si ho jako nějakýho padesátníka, ačkoli bylo mnohokrát zmíněno, že je mladý) tam furt s někým šoustá a jí podivný jídla. Ale jsou tam vtipný citáty na začátcích kapitol a kniha je krásně graficky zpracovaná.