Endy17 Endy17 komentáře u knih

Silo Silo Hugh Howey

Nezbývá než věřit, že autor nastínil jen jednu z možností, jak by to s námi v budoucnu MOHLO BÝT, nikoli předpověď jak to BUDE. Pevně věřit!

27.03.2016 4 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Ačkoliv jde o humoristický román ( a vlastně na hraně sci-fi), místy je až děsivě realistický. Při čtení se nevyhnete úsměvu na rtech ani mrazení v zádech. A každá další stránka to jen umocní.

18.01.2016 4 z 5

Přetížení Přetížení Arthur Hailey

Na přelomu osumdesátých a devadesátých let jsme Haileyho knihy hltali a ty šly z ruky do ruky. Po přečtení Přetížení si říkám - proč vlastně? Možná je to dobou, možná mi jen tak úplně nesedla tahle kniha, kterou bych rozhodně neřadil mezi bestsellery. Ani mezi mé nejlepší nákupy v tomhle roce.

08.12.2015 3 z 5

Noc trifidů Noc trifidů Simon Clark

Nebyl bych až tak tvrdý, jako někteří autoři předchozích komentářů, ale i pro mě byla knížka v podstatě zklamáním. Jak už bylo řečeno, děj se rozeběhne celkem hezky, ale druhá polovina, možná závěrečná třetina, je poplatná paperbackovému vydání a hodnotit dílo jako béčkové je vcelku lichotivým hodnocením.

22.11.2015 3 z 5

A pavouk přichází A pavouk přichází James Patterson

Trochu netradiční detektivka. Mé první, ale určitě ne poslední setkání s detektivem doktorem Alexem Crossem.

29.10.2015 4 z 5

Skála Skála Peter May

Úplně jiná kniha, než kterou jsem hledal. Čekal jsem severskou detektivku, našel jsem psychothiller. První polovinou knihy jsem se prokousával dost těžko a byl jsem jen krůček od toho, abych ji odložil. Nakonec mě příběh dokázal vtáhnout a přišel jsem na chuť i dvojí formě kapitol, kdy autor předkládá vzpomínky Fina na dětství a mládí psané v první osobě (ich formě) a děj ze současnosti v osobě třetí.
V závěru knihy jsem dospěl k rozhodnutí, že si přečtu i další dvě pokračování téhle trilogie, ale Ostrov Lewis ani tak mezi mé bestselery patřit nebude.

30.05.2015 3 z 5

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

To, že je Michal Veiwegh živý a zdravý, nepřímo dokazuje, že kniha není dokumentem. Spíše snad (slovy autora) jízlivou satirou. Na druhou stranu, pokud autor není politiky vláčen po soudech, o úplnou fabulaci nejspíš také nejde. Většina postav, byť zdánlivě skrytá za upravenými jmény nebo popisovaná funkcemi a hodnostmi, má svůj reálný a velmi snadno odhalitelný předobraz. Co, bohužel, odhalitelné není, je hranice, kdy fabulace přechází v realitu a naopak.

09.02.2015 4 z 5

Červenka nese smrt Červenka nese smrt Jo Nesbø

Nesbo je vždycky sázka na jistotu, i když Červenka je trošku netradiční. Retrospektivní pohledy do druhé světové války a návraty zpět na přelom druhého a třetího tisíciletí provádí čtenáře celým dějem a zpestřují tak příběh. Pokud by se někomu zdálo, že v závěru zlo zůstalo nepotrestáno a konec je tak malinko otevřený, doporučuji přečíst si další knihy s případy Harryho Holea...

05.01.2015 4 z 5

Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Jak jsme se nedali aneb Kapitoly z dějin národního úpění Zdeněk Šmíd

Knížka plná překvapivých zjištění, že ono to všechno bylo tak trochu jinak...

16.11.2013 5 z 5

Dvanáct nejlepších her 1+2 - komplet Dvanáct nejlepších her 1+2 - komplet William Shakespeare

Překlad Jiřího Joska je velmi moderní, místy se mi zdál moderní až příliš. Pokud je to ale cesta, jak přivést k Shakespearovi víc současných čtenářů, je cestou správnou. Navíc je dvousvazkové souborné vydání ozdobou knihovny.

08.01.2021 5 z 5

Dětská ilustrovaná bible Dětská ilustrovaná bible Josef Koukl

Nejsem si úplně jistý srozumitelností pro dětského čtenáře, ale na základní seznámení s biblickými příběhy je kniha vhodná i pro dospělé. Zjednodušené a tak trochu pohádkové převyprávění v tomhle případě není na závadu.

04.01.2021 5 z 5

Poslední batalion Poslední batalion František Niedl

Moje možná přehnané očekávání nebylo naplněno - od autora jsem zvyklý na hodně vysoko posazenou laťku a tentokrát mě kniha trochu zklamala. Konec, několikrát zmiňovaný v předchozích komentářích, je opravdu překvapivý, ale na mě působil trochu násilně, možná až na hranici absurdity.

07.10.2020 3 z 5

Tragedie 1 Tragedie 1 William Shakespeare

Hodnotit Shakespeara snad ani nejde.
Neustále mě překvapují textové rozdíly různých překladatelů. Tohle vydání (překlad E.A.Saudek) bych označil za zlatou střední cestu - pro dnešního čtenáře je mnohem čtivější než starší vydání (například ve Fischerově překladu), přitom zůstává poetický a není přehnaně moderní, jak na mě místy působí překlad Jiřího Joska.

29.09.2020 5 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Nadšení ostatních čtenářů nesdílím, mě tenhle příběh nijak zvlášť nepohltil.

01.08.2020 3 z 5

Dítě, které v noci našlo slunce Dítě, které v noci našlo slunce Luca Di Fulvio

Hodně přeslazená telenovela.
Autor je výborný vypravěč a příběh se tak čte skoro sám, ale červená knihovna nikdy nebyla můj šálek kávy.

27.07.2020 3 z 5

Poselství od protinožců Poselství od protinožců Marlo Morgan

Nabízí se srovnání s Mužem, který chtěl být šťastný. Zajímavé jako cestopis či jako sonda do odlišné kultury, ovšem s většinou názorů a závěrů autorky se ztotožnit nedokážu.

06.07.2020 3 z 5

Ulička hanby Ulička hanby Vlastimil Vondruška

Petr s Rozárkou odjeli z Prahy a tak je urozený pan Jiří Adam z Dobronína na vyšetřování sám - ale překvapivým vývojem dlouho sám nezůstane...

06.07.2020 4 z 5

Rukopis královédvorský a Rukopis zelenohorský Rukopis královédvorský a Rukopis zelenohorský Václav Hanka

Po přečtení rukopisů jsem natolik rozpačitý, že si netroufám hodnotit. Bez ohledu na jejich (ne)pravost uznávám jejich přínos a ve své době velký význam, jejich čtení pro mě ale velkou radostí nebylo.

20.06.2020

Hotel Herbich Hotel Herbich Petr Zikmund

Příběh o tom, že velké dědictví nemusí být vždycky požehnáním. Jen ten konec není tak úplně uvěřitelný.

13.04.2020 4 z 5

Kdo po Žižkovi?: Životní příběh Prokopa Holého řečeného Veliký Kdo po Žižkovi?: Životní příběh Prokopa Holého řečeného Veliký Jan Bauer

Na literaturu faktu dobře čtivé dílo.
O životní příběh Prokopa Holého tak úplně nejde, spíše o přehled vývoje husitství. Bohužel, vzhledem k rozsahu knihy, skutečně jen o přehled, dalo by se jít mnohem víc do hloubky. Na rámcové seznámení s husitstvím výborné čtení.

07.03.2020 4 z 5