eva3992 Online eva3992 komentáře u knih

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Skutečný příběh ženy, která přežila čtyři koncentrační tábory. Tato kniha zaznamenává vzpomínky paní Violy a osudy nejen její rodiny, ale i dalších lidí.

Hned na úvod musím říct, že tato kniha je jedna z nejsilnějších s tímto tématem. Oproti jiným knihám, kde také vypráví přeživší své vzpomínky, tak tato je daleko víc čtivější, poutavější a vtáhne Vás do příběhu. Díky tomu prožíváte vyprávění velice osobně a je to pak opravdu hodně náročné čtení.

Do příběhu se ponoříte hned od prvních řádků, kdy Vás chytne a nepustí. Už na straně 14 jsem si pobrečela a rozhodně to nebylo naposledy. Během vyprávění o životě před tím, než se Viola dostala do koncentračního tábora, to bylo velice milé čtení, připadalo mi, jako kdyby mi babička vyprávěla svůj život. Ovšem po uvěznění je to hodně drsné a rozhodně nedoporučuji slabším povahám. Chvílemi jsme to musela rozdýchávat a dávat si při čtení pauzy.

Knížka ve Vás vyvolá spoustu emocí – smutek, vztek, soucit, bezmoc…. A to je to, co od knihy očekávám. Je to rozhodně jedna z těch knih, na které jen tak nezapomenu a pokud máte rádi příběhy podle skutečných událostí a příběhy z druhé světové války, tak jednoznačně doporučuji.

16.05.2021 5 z 5

Kaizen - Japonská metoda postupné změny návyků Kaizen - Japonská metoda postupné změny návyků Sarah Harvey

Tato knížka je návodem, jak si postupně změnit své návyky, jak dosáhnout svého cíle v různých oblastech, a to pomocí metody Kaizen. Díky ní si vše rozdělíte na malé dílčí úkoly a budete sledovat svůj pokrok.

Myslím, že tato kniha je skutečně pro každého. Neříkejte mi, že jste se někdy nechtěli v něčem zlepšit, ale stále se Vám to nedařilo. Autorka knihy žila nějakou dobu v Japonsku, kde se s touto metodou setkala poprvé a díky ní si zlepšila spoustu oblastí svého života. A protože to účinkuje na ní, rozhodla se pomoci i ostatním.

V knize se nejprve seznámíme se samotnou metodou Kaizen, co znamená, jak ji praktikovat. Poté nám autorka dává příklady z běžného života, kde všude ji můžeme využít. Ať už je to sport, stravování, zaměstnání, peníze nebo Váš domov. Díky malým krůčkům se můžeme zlepšit v jakékoliv oblasti.

Kniha mě rozhodně motivovala a s prvním zlepšováním jsem již začala. Po přečtení mám pocit, že bych potřebovala začít ve všech výše zmíněných oblastech, ale jak se dočtete, vše hezky pozvolna a pomalu, ať si na změny můžeme zvyknout. Věřím, že tentokrát se mi podaří svůj zvyk udržet a vytrvat.

Pokud máte, stejně jako já, silně vyvinutou slabou vůli, tak rozhodně doporučuji si tuto knihu přečíst a alespoň v jedné oblasti metodu Kaizen vyzkoušet.

11.05.2021 4 z 5

Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii Mohsin Hamid

Máte nebo nemáte rádi příručky všeho druhu? Tak tahle by se Vám líbit mohla, je totiž jejich parodií. Autor nám zde předkládá život ve třetím světě, a to ve všech svých podobách. Drsnou tvář bídy, nemocí a smrti, ale také tu milou a veselejší část o lásce, rodině a milování.

Zase jedna skvělá Odeonka. Absolutně jsem netušila, co mám od knížky čekat a snad právě i díky žádnému očekávání jsem byla nadšená. Hlavní postavou příběhu je NĚKDO, autor mu nedal jméno a celou dobu ho takto oslovuje (stejně tak se nedozvíme jméno ani nikoho dalšího a ani konkrétní místo, kde se příběh odehrává). Ze začátku mi to přišlo zvláštní, ale po pár stránkách jsem si na styl psaní zvykla a absolutně jsem se ponořila do čtení.

Příběh NĚKOHO sledujeme od jeho dětství až po jeho stáří. Vidíme tak spousty tváří Asie, přes chudé slumy, přes střední třídu, až po ty bohaté. Hlavního hrdinu si prostě musíte zamilovat a jeho cestu prožíváte společně s ním. Poznáte tak život jeho očima. Poznáte lásku k rodičům, první lásku k dívkám, ale také jeho zážitky ve škole a začátky podnikání v tomto světě. Což je někdy pro nás až neskutečné a úsměvné. Nečekejte však žádnou pěknou romantiku, autor nám zde líčí vše, tak jak je, někdy až dost naturalisticky.

Jsem ráda, že mě kniha neodradila svým názvem, u kterého jsem mírně pochybovala, zda se mi to bude líbit. Nenechte se odradit ani Vy a směle do toho.

11.05.2021 4 z 5

Prodám 2 děti Prodám 2 děti Kristina McMorris

Příběh se odehrává v roce 1931 v Americe, v době hospodářské krize po pádu ekonomiky. Spousta lidí se ocitlo opravdu na mizině, a tak není divu, že jednoho dne narazil fotograf a novinář Ellis Reed na děti, které byly na prodej. Jejich fotografie ho proslavila po celých státech a lidé chtějí vědět, jak to bylo dál.

Na tuto knihu jsem se moc těšila, zvláště pro to, že je založena na skutečném případu podle opravdové fotografii. Bohužel, nadšení se nekonalo. Celý děj jako by plynul po povrchu. Ač téma vážné, vůbec mě nezasáhlo. Zapojení mafie mě nebavilo, i když by mělo v té době své opodstatnění, nebylo to dotažené dokonce a dovysvětlené.

Kniha mě bavila až těsně před koncem, kdy to bylo chvíli i napínavé. Ale bohužel konec to opět poněkud pokazil.

Celkově tedy zajímavý námět, ale ne dobře využitý. Je to jedna z knih, na kterou brzy zapomenu. Již teď, pár dní po přečtení, mám problém vzpomenout si, co v ní vlastně bylo. Takže ve mně opravdu nic nezanechala.

11.05.2021 3 z 5

Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem Susan Elizabeth McClelland

Tato kniha je svědectvím ženy, která vyrůstala v KLDR, sledujeme ji zde od dětství, přes uvěznění v pracovních táborech, až po její útěk do Mongolska, Jižní Koreje a Kanady.

Toto je už několikátá kniha s touto tématikou a musím říct, že mě pokaždé dostane, jak je možné, že v dnešní době lidé žijí tak, jako v KLDR. Chudoba, hlad a vymývání mozků pro dobro vůdce. To je prostě příšerné a nepochopitelné.

Co se týče obsahu, je to opravdu silná kniha, ale bohužel mi nesedl způsob, jakým je napsaná. Velkou část knihy se věnujeme dětství a dospívání, kdy je to trochu zdlouhavé a je to vyprávěno pohledem dítěte. Zhruba od poloviny se dostáváme do dospělosti autorky a začalo to být pro mě zajímavější, ale bohužel, ani nyní mi to nesedlo.
Možná, kdyby toto byla pro mě první kniha s touto tématikou, byla bych asi více nadšená, takto, když to mám s čím porovnat, mi to přišlo průměrné.
Asi bych uvítala, kdyby se část z dětství o něco zkrátila a více prostoru se věnovalo části, když byla Lucia na útěku a i poté, co se dostala přes hranice.

Každopádně si myslím, že je to něco o čem by se mělo číst a mluvit. Rozhodně to není ztráta času a pokud se Vám kniha dostane do rukou, tak si ji přečtěte.

07.05.2021 3 z 5

Malorie Malorie Josh Malerman

Pokračování Bird boxu, knihy, která si mě získala. Ocitáme se ve slepecké škole, kam se podařilo Malorie uprchnout i se svými dětmi. Po dvou letech se však stane tragédie a musejí se tak opět vydat na cestu. Záhadní tvorové, na které se nemůžeme podívat, jsou tu.
Občas bývám trochu skeptická u pokračování knih. Často se mi stává, že po prvním „wau“ dílu je druhý slabota, ale ne tentokrát. Knížku jsem vzala do ruky a neodložila dřív, dokud jsem jí nedočetla. Od prvního řádku se ponoříte do příběhu a budete prožívat vše společně s Malorie, Tomem a Olympií. Nejdůležitější okamžiky minulého dílu nám autorem krátce připomene a také zde hlavní hrdinka vzpomíná na život, který byl před touhle hrůzou.
Právě díky vzpomínkám to není úplně jedna akce za druhou, ale i tak to má spád a strhne Vás to s sebou. Chvílemi chcete zavřít oči, chvílemi chcete běžet pryč a rozhodně se ve světě příšer nechcete ocitnout.
Jediné, co mi trochu vadilo, byl konec, přišel mi trochu nedotažený. Čekala bych na konci nějakou větší pecku. Ale i tak je to super knížka, autorovi se skvěle podařilo navázat na první díl. Komu se líbil Bird Box, tohle si prostě musíte přečíst. A pokud jste ho nečetli, ale rádi se bojíte a máte rádi horory, určitě to napravte!

03.05.2021 4 z 5

Falešná kočička Falešná kočička Naďa Horáková

Tři detektivní povídky propojené společnými tématy – nevěra, mladé dívky a movití pánové. A také jedním z vyšetřovatelů, kterého v knize sledujeme o něco více než ostatní postavy.

Tak tato kniha mi vůbec nesedla a vůbec mě nebavila. V knize je na můj vkus strašně moc osob. V jednom odstavci nám autorka byla schopna představit devět lidí najednou A tím, že to jsou povídky, každá má zhruba sto stran, tak, než jsem se ve jménech zorientovala, už byl konec.

To, že jsou povídky spojené podobnými tématy, mi přišlo spíše na škodu, neboť se tam opakovalo stále to samé. Nevěra, každý s každým, všichni o všem věděli a nikdo nevěděl nic. A celkově zločiny mi přišly až moc nereálné, hlavně pak způsob jejich vyšetřování. Bylo to pro mě moc neuvěřitelné.

Takže bohužel za mě průměr nebo i lehce pod průměr.

02.05.2021 3 z 5

Labyrint tajností Labyrint tajností Linda Castillo

S příběhem se ocitáme v Ohiu na amišské farmě. Při požáru shoří stodola, ovšem brzy se zjistí, že byla zapálena úmyslně, a navíc se uvnitř objeví ostatky těla. Náčelnice Kate se ujímá případu a zjistí, že se jedná o mladého Daniela, kterého měli všichni rádi. Proč se ho tedy chtěl někdo zbavit?

Tato kniha je již desátým pokračováním z edice Amišská detektivka, ale teprve moje první setkání s náčelnicí Kate Burkholderovou. Hned v úvodu musím říct, že vůbec nevadí, pokud předchozí díly neznáte. Knížku pochopíte i tak a nejspíše Vás naláká na ostatní knihy, díky zmínkám o minulosti hlavní hrdinky, které jsou tajemné a temné a prostě je budete potřebovat znát.

Ze začátku Vás kniha polapí a už nepustí. Od prvních řádků je příběh napínavý a plný otázek, na které prostě musíte znát odpověď. Kniha je to neskutečně čtivá, skvěle napsaná. Vcítíte se do děje, prožíváte to společně s Kate, ponoříte se do příběhu. Celkově to má spád a nejsou zde žádná hluchá místa. Je to prostě ten typ knih, kdy ji začnete číst a nemůžete ji odložit, dokud ji nepřečtete celou.

Autorka nám bude neustále předkládat možné „vrahy“, je zde spoustu podezřelých, ale nakonec Vás vyřešení dojista překvapí, kam se to všechno ubíralo. Kate budete fandit a velmi brzy si ji oblíbíte a určitě i díky její postavě mám chuť si přečíst i předchozí díly série.

Oproti jiným detektivkám je v této knize přidanou hodnotou život amišů. Dozvíme se o tom, jaký život vedou, jaká mají pravidla, co je pro ně důležité, jejich oblékání, jejich jazyk, jejich zvyky. Celkově moc zajímavé informace a v kombinaci s vyšetřování je to opravdu bravurní.

Navíc bylo zajímavé téma, ke kterému se vyšetřování dostalo (nebudu více prozrazovat, abych nespoilerovala), ale každopádně je to téma, o kterém by se mělo více mluvit.

V knize jsem našla pár detailů, které by mi trochu mohly vadit, ale když to vezmu jako celek, tak to bylo skvěle napsané, dobře promyšlené, příjemně zamotané a hlavně čtivé, takže nemohu jinak, než dát plný počet hvězd a knihu doporučit dalším čtenářům.

29.04.2021 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Příběh Paula, hlavního dozorce ve věznici Cold Mountain, na bloku E. Kde jsou odsouzenci, kteří čekají na smrt. Jednou se sem dostane i John Coffey, obr a násilník, odsouzený za vraždu dvou holčiček. Ale je skutečně taková zrůda, jak se na první pohled zdá?

Tohle byla moje první kniha od Stephena Kinga. Nevím, jestli to bylo vysokým očekáváním ať už od autora, nebo z toho, že znám film, ale kniha mě neuchvátila tak, jak jsem čekala.
Absolutně mi nesedl styl, jakým je kniha napsána. Ač je to téma silné a smutné, tak kolem mě spíš jen tak proplulo a nepřineslo to takové pocity, jaké by mělo. Čtení jsem si neužívala, musela jsem se do něj někdy i nutit a v podstatě až v samém závěru mě to chytlo.

Myslím, že je to první kniha, na jejíž motivy byl natočen film, který si mi líbil více než kniha. Zatím to bylo vždy naopak.

Každopádně nemohu říct, že byla kniha úplně špatná. Kdo Zelenou míli neznáte, rozhodně se podívejte na film nebo si přečtěte knihu, protože to téma, jako takové, za to stojí.

Řekla bych, že moje první „kingovka“ a zase na dlouhou dobu poslední. Nepřesvědčilo mě to natolik, abych se honem dívala po dalších jeho knihách. Pokud však máte tip na nějakou Kingovu knihu, o které si myslíte, že je to tutovka, že se mi bude líbit, sem s tím

25.04.2021 4 z 5

Pozvala mě dál Pozvala mě dál Lucy Clarke

Příběh spisovatelky Elle, která na čtrnáct dní pronajala svůj dům. Když se vrátí, cítí, že je vše jinak. Nachází různé vzkazy, a to ji donutí vrátit se myšlenkami do minulost a vzpomínat tak na tajemství, která nikdy nikomu neřekla.

Při čtení tohoto příběhu se ponoříte do děje a prožíváte vše společně s hlavní hrdinkou. Chvílemi jste napnutí z toho, co se tam děje, chvíli jste překvapení z její minulosti. Ale co já jsem prožívala, byl úžasně popsaný dům na útesu, kam bych se alespoň jednou chtěla také podívat.

Od začátku tu máme spoustu podezřelých a autorka nám je postupně vylučuje, ale až do samého konce nevíme, kdo za tím vším stál. Ale napsané to je skvěle, protože při každé nové postavě jsem si říkala, že právě on to musí být. Anebo že by samotná Elle bláznila?

Moc se mi v knize líbilo, že na začátku kapitol, Elle radila ostatním spisovatelům, co by ve správné knize mělo být. Citáty byly super.

Co jediné mi vadilo, tak to, že psychothrillery by podle mě, neměly být delší než cca 250 – 300 stránek. Jakmile má kniha víc, vznikají zdlouhavější pasáže a kniha ztrácí spád, který by měla mít.

I přes tuto vadu na kráse jsem si čtení moc užila a můžu doporučit ostatním, kdo mají tento žánr rádi.

16.04.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Příběh o tom, jaký by byl asi život, kdyby v listopadu 1989 dopadlo všechno jinak a komunisté zůstali u moci. Příběh Marie, která se kvůli účasti na demonstraci dostane na dlouhá léta do vězení. A příběh Magdaleny, která je umístěna do „ozdravovny“, kde se vychovávají noví komunističtí kádři.

Dlouho očekávaná kniha Aleny Mornštajnové je tu. Neváhala jsem ani minutu a hned jsem se dala do čtení. Jak už bývá u autorky zvykem, kniha je neskutečně čtivá, psána s lehkostí. Ponořila jsem se do příběhu a už jsem knihu neodložila, dokud jsem jí nedočetla. V knize je spoustu různých vět, slovních spojení a citátů, které se mi moc líbily a moc jsem si je užívala.

Období kolem roku 1989 je zde vylíčeno neskutečně realisticky, takže jsem se vrátila vzpomínkami do té doby. Spoustu věcí jsem si připomněla a oživila. O to horší bylo číst dál, neboť představa, že by se opravdu nepodařilo svrhnutí komunismu, byla velice živá a krutá. Hlavně ve druhé části knihy bylo skvěle vylíčeno, jak by to tu vypadalo, kdyby… A myslím, že je to i varováním toho, abychom neusnuli na vavřínech a svobodu si nenechali vzít.
Navíc veškeré zákazy a příkazy, které se objevily v knize, mi připomněly současný život v pandemii, takže další prohloubení depky.

Zhruba od třetiny mi kniha připomínala Příběh služebnice, nevím, jestli to je dobře nebo špatně, ale je to tam hodně cítit. Na druhou stranu, asi jakýkoliv příběh, kde vládne diktatura, bude Služebnici připomínat….

Co se týče lidské roviny a hlavních hrdinů, nechytil mě příběh tolik za srdce, jak tomu bývá zvykem. Zvláště Magdalena mi byla hodně nesympatická a u Marie bych uvítala více informací z jejího života. Každopádně emocí, tam bylo dost, ne, že ne

Myslím, že hlavně začátek knihy se mi líbil proto, že jsem četla o něčem, co jsem sama zažila. Jsem moc zvědavá na názor mladších čtenářů, kteří již komunismus nepoznali na vlastní kůži.

Takže celkově zajímavá kniha, kterou rozhodně doporučuji k přečtení, ale od autorky mému srdci nejbližší zůstává Slepá mapa.

16.04.2021 4 z 5

Tajemná zahrada Tajemná zahrada Frances Hodgson Burnett

Příběh Mary, desetileté holčičky, která je po smrti svých rodičů poslána z Indie, kde si žila jako královna, poslána ke svému strýci do Anglie. Tam postupně odhaluje, jaký život může být, objevuje kouzlo přátelství i tajemné zahrady, kam nikdo nevkročil už 10 let…

Této knize je už více jak sto let a já o ní ještě neslyšela a jsem moc ráda, že jsem to mohla nyní napravit. Ač je začátek drsný, obzvláště na to, že je to především kniha pro děti, jakmile se dostaneme s malou Mary do Anglie, začneme objevovat kouzlo přírody a to, že lidé se mohou změnit. A pak už jen krása střídá nádheru a já si čtení opravdu moc užila.

Při čtení jsem měla pocity, že chci být také v knize a prožívat vše, co malá hrdinka. Bylo to krásné, napínavé, dojemné a vtáhne Vás to do děje. Od knížky jsem se nemohla odtrhnout a přečetla jsem ji na jeden zátah.

Ač je kniha primárně psaná pro děti, je úžasné, že si tam každý najde to svoje, dítě i dospělý čtenář.

Po dočtení jsem se podívala i na film, na ten nejnovější z roku 2020, ale tam přišlo zklamání. Z knihy tam toho moc není a jak jsem byla unešená z knížky, tak film mě neoslovil. Ale zkusím se podívat i na starší snímek.

Pokud si chcete tedy v současné bláznivé době odpočinout a přečíst něco milého (když na úvodních stránkách přimhouříte oko), rozhodně doporučuji tuto knížku. U nás zůstává na čestném místě v knihovničce a doufám, že se pro ni brzy rozhodnou i moje děti.

11.04.2021 5 z 5

Symfonie o novém světě Symfonie o novém světě Lenka Horňáková-Civade

Příběh, který nás provede lety 1938 až 2002. Dostaneme se od Prahy, přes Štrasburk až po Marseille. Vladimír Vochoč, právník a diplomat, skutečná postava našich dějin, je zakomponován do příběhu o svobodě a o složité cestě se k ní dostat.

Sledujeme Boženu, která se s dítětem v náručí snaží dostat do Ameriky. A Vladimíra, který jako konzul v Marseille ve vzniklém chaosu pomáhá zachránit lidské životy.

Po dlouhé době kniha, kterou vůbec nevím, jak hodnotit. Na jednu stranu čtivě a lehce napsaná, jejíž děj jen jakoby klouže po povrchu a nechává velký prostor čtenářově fantazii. Chvílemi opravdu moc zajímavé, překvapivé a napínavé.

Na druhou stranu. Je zde docela dost časových rovin a hodně vypravěčů, ale nedostává se jim stejné pozornosti. To, co by mě zajímalo více, je z ničeho nic na pozadí a trvá, než se k ději zase vrátíme. Velký časový úsek je zpracován na pár stránkách a já bych asi ocenila hlubší propracování jednotlivých postav.

Myslím si, že tohle je typ knihy, které si více užiju až si je přečtu ještě jednou. Už vím, do čeho jdu, nebudu hledat mouchy, ale objevím asi více pozitiv.

Každopádně kniha, která stojí za přečtení a třeba právě Vám sedne hned napoprvé.

3,5*/5*

10.04.2021 3 z 5

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

Příběh 12 žen, které se dostaly právě do Bohnic, mezi nimi samotná autorka, která tam strávila pět měsíců. Ze svých vzpomínek sepsala, jaké ženy tam potkala a jak se tam sama ocitla.

Tohle čtení není vůbec jednoduché. Některé příběhy by mohly být tím našim nebo někoho nám blízkého. Nikdy nevíte, kdo se ocitne v těžké situaci. Autorka zde otevřeně popisuje, s jakými problémy se tam ženy ocitly, jak se chovaly a někdy i to, jak to s nimi dopadlo. Sama autorka nám ukazuje i svůj příběh.

Je to malá útlá knížka, která nám však může mnohé předat. Pohled toho, jak to chodí za zdmi blázince přímo z pohledu pacienta, mě opravdu bavil. Nečekejte žádné hluboké studie, ale právě to, jak to vnímá sám pacient, díky čemuž dostává knížka nový rozměr.

Úžasné jsou také ilustrace, které skvěle doplňují každý příběh. Z nich opravdu vyzařuje smutek, úzkost, deprese.

05.04.2021 4 z 5

Kéž bych ti to dokázala říct Kéž bych ti to dokázala říct Hannah Beckerman

Příběh dvou sester, které spolu nemluví už 30 let, kvůli jedné noci a tomu, co se tenkrát stalo. Když nyní vážně onemocní jejich matka, rozhodne se, že obě dcery usmíří. Díky tomu však vyjde najevo jedno staré skrývané tajemství.

Podle anotace jsem se na knížku moc těšila, bohužel jsem byla zklamaná. Nápad na téma super, ale absolutně mi nesedl styl, jakým byla kniha napsaná. Ve vyprávění se tu střídají obě sestry a jejich matka. Jelikož se toho v knize moc neděje, ale všechny vzpomínají hlavně na to, co se tenkrát stalo, tak se všechno opakuje, jedno a to samé čtete třikrát, jen z různých pohledů. Přišlo mi to zbytečně zdlouhavé.

Dalším problémem pro mě bylo, že neustále mluví o velkém tajemství, co se tenkrát stalo. Bylo to tam zmíněno tak často, že už mi to nepřišlo ani napínavé, ale spíš jsem měla pocit, ať už to řeknou, ať už to mám za sebou a nemusím stále číst, co to asi tenkrát bylo.

Všechny hrdinky mi byly značně nesympatické, skáče se tam z jednoho období do druhého (celkem jsem napočítala 6 časových rovin) a tím, jak je to „rozházené“, tak jsem si ani k žádné z nich nedokázala utvořit žádný vztah.

Rodina hlavních hrdinek si prošla takovou spoustou neštěstí, že jakmile přišla další katastrofa, říkala jsem si, že autorka to tam chtěla dát za každou cenu, aby to bylo dojemnější a srdceryvnější.

Na obranu té knížky musím říct, že dvakrát mě dojala a to téma, říkat si vše narovinu a nežít pouze v domněnkách, je opravdu důležité.

05.04.2021 3 z 5

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

Deset povídek, které jsou o lásce, která už vlastně není. Jsou o vztazích, o pěkných i o méně pěkných. O životě, o tom, jaký je, o tom, jaký by mohl být.

Povídky jsou vzájemně propojeny, a to mě právě u takovýchto knížek vždy strašně baví. Protože Vás dokáží překvapit a ten moment, kdy si to uvědomíte je vždy pro mě super.

Styl Marka Šindelky byl pro mě překvapující, ale v tom dobrém smyslu a já si čtení neskutečně užívala. Jeho barvité popisy, úžasná přirovnání. Čtení každé věty byl zážitek. Je mi jasné, že si knížku potřebuji nutně přečíst znovu, protože jsem všechnu tu nádheru nepobrala.

Příběhy jsou hlavně o tom, jak se láska vytratila, co místo ní nastoupilo, jak jde dále žít ve vztahu či bez něj. Ač je to kniha o lásce, romantiku nečekejte. Jsou to příběhy ze života, které může prožít každý sám. Jsou surové, intimní, plné. Já ani nemám slov, abych to celé popsala.

Navíc se kniha velice dobře četla, jakmile jsem začala, už jsem jí nemohla odložit. Bylo to naprosto úžasné a já si autora řadím mezi mé oblíbené.

02.04.2021 5 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Příběh Sydney, která na své narozeniny zjistí, že jí je přítel nevěrný s její nejlepší kamarádkou. Osud ji zavede za Ridgem, sympatickým hudebníkem, u kterého může bydlet, a navíc mu pomůže se skládáním písní. Nejen, že se při psaní hudby skvěle doplňují, ale zároveň si opravdu dobře rozumí a na reakci svých srdcí nemusí dlouho čekat….

Tato kniha byla poslední, kterou jsem ještě od autorky nečetla. Ač z jejích posledních knih jsem už tak nadšená nebyla, tady jsem opět více než spokojená. Colleen skvěle píše v tom, že Vás okamžitě pohltí, vy už knížku nemůžete odložit a vžijete se do života hlavních hrdinů a prožíváte s nimi každou jejich minutu.

Jsou zde přesně popsané pocity, co každý může zažít. Někdy mám pocit, že mi autorka mluví z duše, když jsem prožívala něco podobného. Kniha je rozhodně cílena na mladší čtenáře, ale já si ji i tak užila a vrátila se myšlenkami zpět a ocitla jsem se rázem v době, kdy mi bylo stejně jako hlavním hrdinům.

Moc se mi líbilo zakomponované téma hudby a skládání písní. Hudba je mocná čarodějka, především v lásce ????

Celá kniha byla návalem emocí – lásky, smutku, soucitu. Od půlky knihy jsem začala brečet a už jsem nepřestala. To vždy u knížek oceňuji, když mě nenechají chladnou.

Chtěla jsem romantiku a přesně to jsem dostala. Takže pokud také hledáte romantickou knížku, kterou si skutečně užijete, tak je tohle přesně pro Vás.

02.04.2021 5 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

V této knize se ocitáme kolem roku 1920 na Jilemnicku, v rodině továrníka Hajna. Odhalujeme zde život jedné buržoazní rodiny v tajemném domě a postupně nám autor servíruje a rozplétá tajemství, které se v něm ukrývá.

Úžasná kniha, která Vás rozhodně minimálně zaujme. Propracované postavy, které ač Vám budou nesympatické, budou Vás zajímat. Budete chtít vědět, jak to s nimi bude dál, jaký osud je čeká. Autor postupně poodkrývá, co se vlastně stane. Vše je zde však bravurně dávkováno, že budete napnutí a budete potřebovat číst dál, abyste zjistili, co se vlastně všechno stalo.

V knize je použit opravdu nádherný jazyk, krásná přirovnání a slovní obraty. Ač je děj spíše drsný, tak věřím, že styl psaní Vás pohladí po duši a moc si jej užijete.

Tento román byl napsaný v roce 1937, ale je neskutečně nadčasový. Směle se vyrovná současným psychothrillerům a psychologickým románům. Pokud se bojíte klasiky, že je nudná a nezáživná, zkuste právě Neviditelného, věřím, že Vás přesvědčí o opaku.

Knihu jsem si moc užívala, jen některé pasáže byly na mě trošku rozvleklé, proto jedna hvězdička dolů, ale jinak úžasná knížka, kterou rozhodně doporučuji k přečtení.

28.03.2021 4 z 5

Papežova dcera Papežova dcera Jan Bauer

Příběh o jedné z nejkrásnějších Římanek své doby – Lucrezia Borgia, dcera papeže Alexandra VI., o které kolovalo tolik řečí. Již ve třinácti letech jí provdali poprvé, zavraždili jejího milence i manžela. Vše se točí kolem váženého rodu Borgiů – otce a synů.

V této knize se ocitáme kolem roku 1500 v Římě a jeho okolí. Dostáváme se tak do doby plné umění Leonarda da Vinciho a Michelangela Buonarroti. Ale hlavně do období plného intrik, spiknutí a boje o moc. Ukázka síly papeže a kardinálů a silných rodinných klanů.

Toto téma je pro mě absolutně neznáme, než jsem knihu začala číst, tak jsem vůbec netušila o co jde. Jméno Lucrezia Borgia jsem znale pouze z písně Jiřího Schelingera ????
Naštěstí mě to zaujalo a knížka byla čtivá. Samotné téma mě „donutilo“ vyhledat si další informace. Chtěla jsem vědět víc, jak to tenkrát vlastně bylo a jaký měla Lucrezia život.

Kniha nám přibližuje, jak to tenkrát chodilo a kolikrát to bylo opravdu překvapivé. Boje o moc, intrikaření, vraždy, spiknutí a to nejen v okolí Říma, ale celkově v Itálii a v Evropě té doby. Historické postavení jednotlivých zemí a jejich provázanost.

Myslím si, že takto podaná historie není pro znalce. Kdo se o tyto dějiny zajímá více, tak předpokládám, že mu kniha nic nového nepřinese. Ale právě pro čtenáře, jako jsem já, nepolíbená tímto tématem a touto dobou, byla kniha pro mě přínosem a dozvěděla jsem se spoustu informací, o kterých jsem neměla ani tušení.

Kniha byla čtivá, barvitě vylíčená, dokázala Vás vtáhnou do děje a do atmosféry té doby. Čte se opravdu moc dobře, jen mi občas vadilo více jmen (chvilkama jsem se trošku ztrácela, kdo patří, ke kterému rodu…).

Celkově byla kniha více o papežovi a otci Lucrezie, Alexandrovi VI., ale ani mi to nevadilo, protože i tak bylo pro mě téma nové a bavilo mě to jako celek.

Není to kniha, která by mi změnila život, ani taková, u které bych hltala každé slovo, ale každopádně to byla knížka, která mě zaujala a jsem ráda, že jsem si rozšířila obzory u mě nového tématu.

21.03.2021 4 z 5

Tajemství porodních bab Tajemství porodních bab Sally Hepworth

Příběh tří generací žen, které jsou všechny porodní báby. Nela je dcerou a vnučkou a sama otěhotní. Kdo je však otcem si nechává pro sebe. Babičce Floss připomněla situace její vnučky jí samotnou a její tajemství, které se stalo před šedesáti lety. Příběh o rodině a o funkci mužského elementu v ní.

Po této knize jsem sáhla z toho důvodu, že jsem byla nadšená z knihy Porodní bába od řeky Hope. Bohužel, tato kniha ji připomíná pouze názvem. Celá kniha nebyla nic víc, než červenou knihovnou. Otázku, kdo je otec nenarozeného dítěte, slyšíte na každé druhé straně. Kniha je napsána jednoduše, bezbarvě, prvoplánově. Není v ní nic, co by mě zaujalo, co bych si z ní odnesla.

Všechny tři hlavní hrdinky mi navíc přišly nesympatické, místy až hloupé. Ač se ve vyprávění střídala dcera, matka a babička, vše mi přišlo podobné, nezáživné. Autorka se to snažila oživit tajemstvím babiččiny historie, ale ani to mě nebavilo.

Jediný malý plus je, že ta kniha je čtivá a měla jsem ji tak rychle přečtenou ????

14.03.2021 2 z 5