freejazz freejazz komentáře u knih

Švédske umenie smrteľne vážneho upratovania Švédske umenie smrteľne vážneho upratovania Margareta Magnusson

kúpil som tú knihu s úmyslom darovať ju. ale asi to neurobím, neviem, ako by obdarovaný zareagoval...
sú typy, že dokážu Bojnický zámok zaplniť od pivnice po strechu za tri dni. pre tých je toto čítanie zbytočné, mohol by som im dať rovno švédsky rukopis, nepochopili by ho.
mne to potvrdilo môj pohľad na svet. je veľa drobností, bez ktorých si neviem predstaviť život. a je veľa drobností, ktorých existenciu nedokážem pochopiť.
a ešte jedna spomienka - sťahovali sme kamaráta, ktorý vymenil jednoizbový byt za trojizbový. keď sme operáciu dokončili, zistili sme, že má málo miesta na všetko, čo sme premiestnili:)
príjemné čítanie na zamyslenie.

03.03.2019 5 z 5

Život po francouzsku Život po francouzsku Jean-Paul Dubois

výborný počin. hoci sa mi zo začiatku videlo, že toho ľahkého erotična je tam viac než dosť, dostalo to neskôr zmysel - ako šiel čas, dostávali sa do popredia iné dôležité súčasti života. A našiel som tam múdru charakteristiku našej súčasnosti:
„Politický systém, jemuž je podřízena společnost, je vždy výrazem ekonomického systému, jenž existuje uvnitř této společnosti.“
Autorom je ruský anarchista Kropotkin. ale akoby bol medzi nami, v našej roztrhnutej a besmi zmietanej krajine.

01.03.2019 5 z 5

Veľká potreba lampášov Veľká potreba lampášov Dušan Dušek

Dušek je láska na celý život. som veľmi rád, že mám príležitosť čítať jeho knihy ešte čerstvé. v tejto je mimoriadne príjemné listovať, lebo je najmä o ľuďoch, kamarátoch, je v nej veľa skrytých vyznaní, obdivu a úcty k tomu, čo robia a ako to robia ľudia, ktorých má rád. ideálne je čítať knihu v blízkosti internetu - vygúgliť si každé meno a prísť na to, že medzi Dušekom a ľudmi o ktorých a pre ktorých tieto príležitostné texty vznikali v priebehu 40 rokov, ba niektoré mali vročenie aj 1965...
a jeden citát:
„V kriku a zhone tohto sveta počujeme iba toho, kto hovorí úprimne, kto nás upozorňuje na niečo, čo sme ešte nepoznali, iba vtedy sme ochotní načúvať.“

24.02.2019 5 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

riadne čitateľské galeje, ale od U. E. sa asi nič iné čakať nedá. asi pri žiadnej knihe som toľkokrát nekontroloval, koľko mi ešte treba čítať do konca:)
nakoniec jedna perlička, presná definícia ľudstva:
„Lidé touží po plánech, stačí jim nějaký předložit a vrhnou se na něj jako smečka vlků. Někdo si něco vymyslí a každý tomu hned věří. Jen se nesmí překročit hranice jejich fantazie, je třeba jim říkat to, co si mohou sami vymyslet.“
akoby bol u nás, teda na Slovensku alebo v Čechách a diagnostikoval stav spoločnosti, ktorá je zaplavená vagónom konšpiračných prostostí a sprostostí...
„A čím víc cizích komplotů si vymyslíš, aby sis nějak zdůvodnil svou vlastní nechápavost, tím důkladněji se do nich zamiluješ a budeš si je brát za vzor pro svůj komplot vlastní...
Jistě, přiřkneš druhému, co sám děláš, a jelikož děláš něco špatného, tak špatný je ten druhý. Protože by však ten druhý obvykle chtěl dělat právě to špatné, co děláš ty, začne ti v tom pomáhat a naznačuje ti, že to, cos mu přiřkl, je přesně to, co vždycky chtěl.“

24.02.2019 5 z 5

Muž ve tmě Muž ve tmě Paul Auster

až do konca som tŕpol, že sa objaví posol z paralelného sveta, aby dovŕšil pomstu. výborné. svet je naozaj jeden z mnohých.

07.02.2019 5 z 5

Môj priateľ tučniak Môj priateľ tučniak Tom Michell

veľmi milý príbeh, ktorý na mňa čakal na polici v knižnici. a áno, je aj o tučniakovi:)

04.02.2019 4 z 5

Žítkovské čarování Žítkovské čarování Jiří Jilík

pekné doplnenie témy. čítal som prvé vydanie, toto je plnšie a rozsiahlejšie. za všetko o téme hovoria posledné slová autora v závere knihy:
„Náš svět je krásný i tím, že ne všechno v něm je vysvětlené a vysvětlitelné. Kéž by tomu tak bylo co nejdéle.“

04.02.2019 4 z 5

Hemingway Hemingway Boris Gribanov

Jedna z kníh, ktoré som čítal opakovane. Veľmi dobre spracovaný životopis asi najslávnejšišho amerického spisovateľa prvej polovice 20. storočia.

03.02.2019 5 z 5

Rajská záhrada Rajská záhrada Ernest Hemingway

neviem, či som od Hema čítal niečo slabšie. akoby to ani nenapísal on.

03.02.2019 3 z 5

Hemingwayové - Skrytá tvář jedné rodiny Hemingwayové - Skrytá tvář jedné rodiny John Hemingway

smutné čítanie. a divné konotácie k tomu, čo som už o Hemovi čítal. spomínam si na rozčarovanie z Rajskej zahrady... niektoré veci by sa zverejňovať nemuseli, nič neprinášajú, iba víria vášne a ťažia zo senzácie, resp. v tomto prípade pseudosenzácie.

03.02.2019 4 z 5

Jediný príbeh Jediný príbeh Julian Barnes

veľmi zaujímavý ponor do osudov dvoch odlišných ľudí. nie je to prvoplánové, nie je to ľúbivé, nie je to romantické, nie je to drsné. je to život. je tu priestor na premýšľanie a rozuzlenie, ktoré príliš optimizmu nerozdáva. je to dobré čítanie.

01.02.2019 4 z 5

Létající jaguár Létající jaguár Josef Formánek

má to všetky znaky úspešného produktu, Formánek využil cirkus, ktorý sa strhol po uvedení Prsatého muža, nie je mu čo vyčítať. a rozhodne neuráža vkus čitateľov.
kniha... no, kratšia poviedka.
rekord... 8. 8. 2004 v nedeľu som od 9:00 do 16:00 napísal poviedku Veľká prestávka. mala a má 70.854 znakov, čo je viac ako dvojnásobok jaguára. takže napísať sa to dá. akurát tému som si vybral sám, žiadne žrebovanie. a nemal som pritom čumilov za výkladom ani notára, ktorý by mi to overil. a už vôbec nie vydavateľa, ktorý by to bral ako dobrý nápad a podujal sa za rovnaký čas z poviedky urobiť knihu. jednoducho marketing som nezvládol.:)
odporúčam všetkým adeptom na literárnu slávu - skúste to! najmä tí, čo sa na takýto čin pozerajú s dešpektom a dávajú najavo svoje urazené literárne city:).

31.01.2019 4 z 5

Arlington Park Arlington Park Rachel Cusk

dosť sklamanie, táto kniha sa asi vo výpredaji ocitla právom. absolútna nuda vyplnená nezmyselným vraždením času pri shoppingu, pseudofilozofovanie žien na materskej, dramatické situácie ako vyšité z príručiek pre pubescentky... zúfalá nuda.

28.01.2019 1 z 5

Cestovatel, věž a červ. Čtenář jako metafora Cestovatel, věž a červ. Čtenář jako metafora Alberto Manguel

stále si hovorím, prečo sa robia vždy len besedy s autormi, prečo sa už konečne niekto neodváži urobiť besedu s čitateľom. bolo by zaujímavé vidieť, čo by sa dialo. koľko autorov by prišlo? na čo by sa pýtali? áno, je to úplne mimo toho, o čom eseje môjho obľúbeného autora hovoria, ale výborne sa pri nich premýšľa.

28.01.2019 5 z 5

Zloději knih Zloději knih Anders Rydell

našťastie nie je možné zničiť kultúru. hoci aj pokusy majú katastrofálne následky.
záhadou pre mňa zostáva, ako toto obdobie prežili české a slovenské knižnice a súkromné zbierky... a samozrejme, ako potom dokázali prežiť aj „pozornosť“ súdruženkov šesťtýždňových filozofov, riaditeľov, vôbec celej tej „robotníckej inteligencie“, ktorá tu strašila od roku 1948 a straší dodnes.

28.01.2019 5 z 5

Správy z jablka Správy z jablka Ivan Štrpka

čítať Štrpku bez prípravy hrozí, že ho nepochopíme. ideálna príprava sú piesne Deža Ursinyho, potom už ide všetko ako po masle a nádherne do seba zapadá. je to taká naša vysoká škola poetiky.

27.01.2019 5 z 5

Modrý vrch Modrý vrch Ivan Štrpka

poézia na pokračovanie, ľahko pochopiteľná (a uchopiteľná) s hudbou Deža Ursinyho. pochúťka.

27.01.2019 5 z 5

Vojna a mír I. díl Vojna a mír I. díl Lev Nikolajevič Tolstoj

dlho som to odkladal a keď som sa napokon do tohto obra pustil, trvalo mi veľmi dlho, kým som dokrivkal do cieľa. Tolstoj je klasika. ale už by som sa dnes do Vojny a mieru nepustil. a dokonca mi ani nechýba v knižnici.

27.01.2019 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

ani nespočítam, koľkokrát som mal túto knihu v rukách, koľko som ich daroval a koľkých ľudí som prinútil prečítať si ju. toto je naozajstné povinné čítanie.

19.01.2019 5 z 5

chcel by som sa raz ocitnúť v Hobitíně, mali by sme sa o čom rozprávať.

19.01.2019 5 z 5