freejazz freejazz komentáře u knih

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

exkurzia do sveta, o ktorom poriadne nič nevieme.

27.05.2019 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

stále sa neviem do Durrella začítať, aj túto knihu som čítal nepozorne. ale oceňujem skvelý anglický humor, ktorý dosahuje suchoty Sahary. kniha je ním popretkávaná, až má miestami anekdotický charakter.

25.05.2019 4 z 5

Na druhej strane Na druhej strane Pavol Rankov

Rankov nie je žiadny príštipkár, ale ponáška na „starú“ literatúru ma nijako nechytila, čítal som ju do kopca, až som ju napokon nedočítal. nemusím prečítať všetko...
„moderná“ časť - nie som si istý, či to, čo tu je ponúkané ako pubertálny prejav bratislavského decka je dostatočne autentické, možno by sa na tom adolescenti z Bradavice na Dunaji smiali podobne, ako sme sa mi kedysi smiali nad učebnicovým príkladom bratislavského dialektu: „Táhol čáru na elinu.“ ešte aj dnes mi to vyvolá úsmev na tvári. nedôveryhodná je predovšetkým rozsiahla slovná zásoba, ale verím, že niektorí výnimoční jedinci poznajú aj viac ako 500 slov a 1000 emotikonov:)
rozhodne to nebolo na zahodenie a plus dostáva kniha aj za spracovanie, hoci to nie je zďaleka prvá podobne spracovaná väzba.

14.05.2019 4 z 5

Kelti Kelti Gerhard Herm

zaujímavo podaná história, hoci spočiatku sa zdalo, že Kelti boli v očiach autora predovšetkým bojovníci a lovci

14.05.2019 5 z 5

Černý déšť Černý déšť Masudži Ibuse

dal som si ju vo výzve, aby som bol trochu iný od šíku čitateľov Murakamiho (ktorého mám ale veľmi rád a teším sa na každú jeho novú knihu:)
otriasajúce svedectvo o apokalypse, napísané veľmi citlivo a bez veľkých gest. po dočítaní som zostal sedieť s úplne vymetenou hlavou.

27.04.2019 5 z 5

Vstaň a choď Vstaň a choď Peter Repka

nadčasová kniha, ktorej postrehy dostávajú zaujímavé významy aj dnes. navyše majstrovstvo práce so slovom Petra Repku môže fungovať ako učebnica. určite sa oplatí čítať.

27.04.2019 5 z 5

Zlatý věk země Bójů Zlatý věk země Bójů Anna Bauerová

paráda. po všetkých módnych a deformovaných klebetách a konšpiračných hypotézach mi toto seriózne dielo serióznej autorky ulahodilo.
keby som žil v Čechách, určite by som robil niečo okolo Keltov. a cca 150 km od Prahy by som mal o úspech postarané.

25.04.2019 5 z 5

Nábřeží mlh Nábřeží mlh Pierre Mac Orlan (p)

kdysi dávno jsem tuto knížku zahlédl v knihovně u kamarádky. nechtěla mi ji půjčit a v knihovně taky nebyla k mání. náhodou jsem ji našel nedávno v jednom antikvariátu. připomněla mi časy rodokapsů, nekomplikovaných dobrodružných příběhů, takže to bylo takové vzpomínání na doby dávno zašlé.

16.04.2019 4 z 5

Postavenie a úlohy samosprávy v občianskej spoločnosti Postavenie a úlohy samosprávy v občianskej spoločnosti Jiří Zaťovič

hříchy mládí... dneska už to vidím poněkud jinak...

16.04.2019 3 z 5

Začněte ...Aprílem Začněte ...Aprílem Josef Duben

jsou to taková zamyšlení k pousmání a možná i k přemýšlení. osobně tomuto stylu moc neholduji, ale výzva je výzva a tak jsem se pojistil rovnou dvakrát - autor Duben, v názvu Apríl...:)

16.04.2019 3 z 5

Legenda o jazyku Legenda o jazyku Pavol Rankov

vynikajúce dielo, len by sa nemalo dočítať v sobotu neskoro večer. to potom na človeka padne taká chandra, že sa až vypovedať nedá.
na rozdiel od optimistických farbotlačí zo slovenských pastelových kuchýň, ktoré píšu v štýle maturitných slohov nádenníčky slovenskej literatúry, dovolil si Rankov zabŕdnuť do podstatne závažnejších a ťažších tém, ktoré našu spoločnosť ťažia napriek tomu, že sa nenávratne strácajú v prepadlisku dejín. tak, ako nám je dnes jedno, či bol Jan Nepomucký z Nepomuku, či z Pomuku, či bol alebo nebol spovedníkom kráľovnej Žofie, či ho kráľ mučil pre nevyzradenie spovedného tajomstva alebo pre vzopretie sa svetskej moci, tak, ako nám je jedno, či bol svätorečený na základe nesprávne vyhodnotených dôkazov, presne tak isto nám začína byť jedno, či ŠTB nás a našich rodičov mlátila pre iný pohľad na svet, začína nám byť jedno, že v jej radoch pôsobili sadistickí mäsiari, schopní vymlátiť z človeka dušu, začína nám byť jedno ničenie ľudských existencií kvôli „svetonázoru“ a na celú dobu sa už pozeráme ako na folklór.
a to by sme nemali. pretože tie svine stále žijú medzi nami. majú na paprčiach krv stoviek mŕtvych ľudí, na svedomí tisíce rozbitých životných osudov, nepočítane strachu a ponižovania a navyše aj neustále rozsievanie vzájomného podozrievania, nenávisti, podporovanie donášania a krivenie charakterov.
o tomto všetkom kniha je. myslím si však, že práve kvôli tomu, čo som napísal vyššie, si ju mnoho príslušníkov mladej generácie dokáže prečítať s porozumením iba s výkladovým slovníkom. a pretože s výkladovým slovníkom číta málokto, ak vôbec niekto, bude sa to čítať ako fikcia inšpirovaná nepochopiteľnou dobou, o ktorej si mylne myslíme, že už je dávno za nami a nemá šancu na návrat. ovšem pôsobenie eštebákov a komunistov v najvyšších poschodiach našej politiky, ale aj biznisu by nás malo vystríhať, že to ešte ani zďaleka tak nie je...

14.04.2019 5 z 5

Žranice Žranice Ladislav Pecháček

Pecháček opäť nesklamal. Československo asi nezažilo „zhůvěřilejší dobu“ ako by povedl Werich, než bol začiatok normalizácie.
bol to taký smiech cez slzy... a spomínanie na podobnú akciu, ktorú som počas pobytu v zelenej pakárni zažil na vlastnej koži.
pre ľudí, ktorí nevedia čítať medzi riadkami a najmä nemajú tú skúsenosť so socialistickou armádou je to čiastočne až takmer nepochopiteľné.

12.04.2019 4 z 5

Válka mezi labutěmi Válka mezi labutěmi Josef Frais

kniha, kvôli ktorej som začal Fraisa čítať. asi jeho najlepšia vec.
keď tak nad tým premýšľam, je to asi preto, že sa tu naplno prejavuje Fraisovo fabulovanie a hra so slovíčkami, ktorú mám veľmi rád v každej knihe. a asi najlepšie je, že sa autor neberie príliš vážne a dáva priestor čitateľovi, aby sa aj on vybláznil.

08.04.2019 5 z 5

Klec plná siláků Klec plná siláků Josef Frais

aj v divnej dobe sa dali písať silné príbehy

08.04.2019 4 z 5

Až přijdou plískanice Až přijdou plískanice Zdeněk Zapletal

neskutočne reálne a výborne napísané. jedna z prvých kníh, ktorými si na Zapletal pripútal.

06.04.2019 5 z 5

El Camino Cesta, ktorá vedie domov El Camino Cesta, ktorá vedie domov Anikó Sándor

odkedy som bol v Santiagu ako turista a odkedy môj švagor absolvoval Camino z Levoče až do Santiaga (dá sa to!) som stále bližšie rozhodnutiu vydať sa na cestu. a každý detail z pera či rozprávania iných považujem za veľmi prospešný. až pri tejto knihe som si uvedomil, aký turistický biznis urobili z Camina cestovky - popis posledných stodvadsiatich kilometrov bol ako výkričník, aby som si púť neidealizoval.
pekná kniha, podnecuje premýšľanie.
ale tragický preklad a mizerná redakčná práca s textom. pohľad do tiráže to objasnil - samý managéro, žiadny zodpovedný redaktor. ľutujem, že si knihu nemôžem prečítať v originále.
takže za knihu 100 bodov, za vydavateľskú nečinnosť „pětadvacet na holou“...

06.04.2019 5 z 5

Knižnica na kolesách Knižnica na kolesách David Whitehouse

fúha, ani neviem, či by som sa k tejto knihe dostal, keby ma nezaujala obálka. ešteže tak:) kam toto zaradiť? kniha pre deti to určite nie je, iba ak pre deti, ktoré sa už stretli s krutosťou a chladom sveta a stále veria v niečo lepšie. ale nie je to ani pre dospelých, tých detský pohľad na svet skôr nudí.
najskôr to bude kniha pre tých, čo radi premýšľajú. stojí za čítanie a stojí za námahu. myslím, že o tomto autorovi budeme ešte počuť.

04.04.2019 5 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

veľmi ma potešilo, že príbeh z Honu na ovcu má pokračovanie. a výborné pokračovanie, ktoré nič nedopovedá, ale naopak, rozvetvuje. opäť - úžasný rozdiel medzi Murakamiho textami a bezduchými predžutými a natrávenými nekonečnými a nekonečne riedenými sériami alterantívneho toaletného papiera, ktoré zaplavujú naše kníhkupectvá a, žiaľ, často aj mozogáne...

03.04.2019 5 z 5

ťažké psycho. keď som dočítal, na jednej strane som bol rád, že som sa z príbehu dostal so zdravou kožou, na druhej by som ešte nejakých 500 strán vydržal. famózne prepletanie reality a fantázie, to asi nevie dnes z producentov farbotlačí nikto.

03.04.2019

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

asi jedna z najlepších, čo som od Muurakamiho čítal. ľúto mi bolo jedine to, že kniha skončila.

03.04.2019 5 z 5