freejazz freejazz komentáře u knih

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

mal som šťastie, že som knihu čítal hneď po prvotine Hybatelé. tie citáty a odkazy sú perfektné.
samotný príbeh?
neviem, čím to je, ale v posledných rokoch čítam od výborných spisovateľov samé ťažké, smutné knihy len s malou iskierkou nádeje v závere, že to predsa len dopadne lepšie. je však zrejmé, že architekti konzumu a tupého pôžitkárstva takéto knihy nečítajú a vo svojej bohorovnosti o nich ani nevedia. rovnako ako stáda zúfalcov, ktorí sa im snažia priblížiť napodobňovaním bez toho, aby si uvedomili, že sú iba nepodstatnou potravou v ich mierovom mlynčeku na mäso (uznávam, že kto knihu nečítal, nechápe, o čom točím:).
fakt stojí za čítanie. uviazne pod kožou.

11.09.2019 5 z 5

Konec světa se prý nekonal Konec světa se prý nekonal Patrik Ouředník

ako to, že som tohto autora doteraz míňal? bomba. výborné a ešte lepšie. chvíľami mi pripomínal Vonneguta, myslím, že sa tým ani veľmi netají, chvíľami Houellebecqua, ale je to veľmi originálna zmes ostrých a presných myšlienok a skvelého zmyslu pre humor. už viem, čo budem na jeseň čítať:)

20.08.2019 5 z 5

Príbeh služobníčky Príbeh služobníčky Margaret Atwood

okrem toho, že nemám čas na seriály a trpím nedôverou k akémukoľvek filmovému spracovaniu literárneho diela, vyhýbam sa sezónnym bestsellerom. takže som sa k tejto knihe dostal až teraz. ale neľutujem.
ako ďaleko či blízko sme k tej imaginárnej Gileádii boli my? niekedy len na zabrúsený chlp. a mám pocit, že sa k jej ideám opäť raz približujeme...

15.08.2019 4 z 5

Dievča, ktoré čítalo v metre Dievča, ktoré čítalo v metre Christine Féret-Fleury

aj pekné, aj nekonzistentné, chvíľami mi to pripomínalo iné príbehy. letná oddychovka

09.08.2019 3 z 5

Sérotonín Sérotonín Michel Houellebecq

neviem, či to bol dobrý nápad, čítať v deprimujúcej dobe príbeh človeka, upadajúceho do neriešiteľnej depresie. niekoľkokrát som sa pristihol, že by som knihu najradšej odložil nedočítanú, ale zvládol som to, veď je to Houellebecq. našťastie nerealizoval nič zo šialených nápadov svojho hrdinu. ale ako vycúvať z tejto zložitej situácie, keď už máme konár pod sebou takmer odrezaný a na tvári víťazný úsmev... to som sa nedozvedel, na to návod nemá ani sám autor.
fajn preklad určite pomohol čitateľnosti.

29.07.2019 4 z 5

Support Support Michal Truban

kedysi som z websupportu, ktorý je hostingom aj pre niektoré moje stránky, dostal e-knihu. ako staroľub som ju iba uložil k ďalším tisíckam stiahnutých e-publikácií, že raz, keď budem mať čítačku a čas... nemám ani jedno, ani druhé. ale v našej knižnici som objavil 3. dotlač hitu Support pár dní po tom, čo Michal Truban kdesi hovoril o tom, že je pripravený robiť premiéra našej krajiny.
dočítal som. potešil som sa. aj kvalitou textu, aj jasným vyjadrovaním a ešte jasnejším myslením.
a konštatujem, že Michal Truban by bol dobrým a kvalitným premiérom, akého Slovensko ešte nemalo. a v takom prípade sa teším na zoznam členov vlády - lebo ak ich bude vyberať ako ľudí do svojej firmy, zažijeme skvelé časy. už to naozaj dosť potrebujeme.
a hoci som knihu už prečítal, asi si ju kúpim a zaradím k Sethovi Godinovi a niekoľkým ďalším inteligentným autorom, ktorým ide o čosi iné ako mastenie ega.
odporúčam, ak ste váhali, určite čítajte!

22.07.2019 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

že by som padol do mdlôb... boli tam skvelé momenty, ktoré mi však pripomínali staršie knihy (napríklad šialenstvá Bridget Jonesovej alebo neuveriteľné príhody krtka Adriana). ale celok na mňa pôsobil dosť rozpačito. takúto knihu by som svojmu synovi určite nenapísal.

17.07.2019 3 z 5

Poklad pána Isakowitza Poklad pána Isakowitza Danny Wattin

príjemná exkurzia do nepríjemnej minulosti. možno toto je návod, ako dať deťom info o tom, čo sa dialo v 20. storočí v Európe.
a netradičný pohľad na udalosti zo strany, o ktorej stále nič nevieme.
celkom rád dám túto knihu do knižnice a budem ju odporúčať každému zvedavcovi.

09.07.2019 4 z 5

Severní blata Severní blata Arnaldur Indriðason

ktorýsi frajer raz napísal, že v jednej detektívke sa človek dozvie o krajine a ľuďoch viac ako v bedekroch a učebniciach. asi na tom niečo bude, lebo z tejto knihy mi vznikol plastický až živý obraz komunity. a to detektívky nie veľmi čítam...

03.07.2019 5 z 5

Malá kniha o Islanďanech Malá kniha o Islanďanech Alda Sigmundsdóttir

mám rád také milé pošťuchovanie, v ktorom je cítiť lásku a úctu. príjemná oddychovka, na leto sa perfektne hodí.

03.07.2019 4 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

len jedna drobnosť mi na celej knihe nesedela a nevedel som jej prísť na chuť - chvíľami až posadnutosť značkami, podrobné jedálne a nápojové lístky, stravovacie a obliekacie zvyklosti... keby sa to vyškrtalo, mala by kniha možno o sto strán menej. ale je fakt, že už by to bol iný Murakami:)
dočítal som a trvalo mi to na môj vkus príliš dlho. stálo to za to, hoci ten happy záver sa dal vytušiť už v závere druhej knihy, keď stála Aomame na diaľničnom odpočívadle...
láka ma taký svet. napríklad sadnúť na bus na Furči a vystúpiť o pár minút na Hodžovom námestí...:) a potom sa odviezť električkou zo Šafka a vystúpiť na náměstí Svobody a potom sadnúť na trolej na Mendláku a vystúpiť kdesi na Proseku... a odtiaľ už len metrom do centra... akurát, že stále neviem nájsť tie priechody:)

03.07.2019 5 z 5

Kopni do té bedny Kopni do té bedny Seth Godin

nielen amíci sa nevedia rozhojdať a potrebujú, aby ich niekto nakopol. je to hlboko v nás, je to vo výchove, je to vo vzdelávacom systéme, je to v tradíciách. našťastie máme dôkazy, že je to liiečiteľné - stačí sa pozrieť na zástupy ľudí všetých generácií, ktorí nechcú byť na jednom mieste, nechcú mať 40 rokov rovnakého šéfa, rovnaký pracovný čas a rovnakú dovolenku v rovnakom čase.
pre mňa to bolo len potvrdením toho, čo robím. ale tiež občas potrebujem nakopnúť:)

19.06.2019 4 z 5

Sentimentální román Sentimentální román Bianca Bellová

uf. to byl nářez.
tak, jako ostatní knížky Biancy Bellové dokázal mě i Sentimentální román pohltit. škoda, že jenom na chvilku, ale dobrého mnoho nebývá.

18.06.2019 5 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

siahol so po knihe len preto, že David Mitchell. čítal som a čakal. ale toto nie je môj obľúbený žáner. čosi na pomedzí fantasy hororu a fiction. a čím som bol ďalej, tým viac ma obostierala nuda. a rozpaky. toto v zlatom fonde literatúry chýbať nebude.
áno, remeslo je skvele zvládnuté. zajtra si už nespomeniem, o čom to bolo... na rozdiel od Atlasu alebo Tisíci podzimů...
no nič, pustím sa do ďalšieho Mitchella.

17.06.2019 2 z 5

Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus Fumio Sasaki

nemusíte sa báť, nie je to návod na prežitie, ani návod na použitie sveta.
sú to len vyznania človeka, ktorý v istom momente pochopil, že oveľa dôležitejšie ako veci sú vzťahy a zážitky. a tým, že sa zbavil tony nepotrebností, získal priestor na to, čo je v živote naozaj dôležité.
takže to nie je nič pre minimalistov amerického typu, ktorí potrebujú minimálne šesť hambáčov, aby sa najedli alebo minimalistov slovenského typu, ktorí musia mať minimálne to, čo sused, aby sa necítili menejcenní...

výborné čítanie na rozmýšľanie. a v ideálnom prípade aj na prehodnotenie svojich postojov a stereotypov.

15.06.2019 5 z 5

Horrorstör Horrorstör Grady Hendrix

dokonale prešustrovaná príležitosť. námet, ktorý mohol byť na veľký príbeh, sa po chvíli zmenil na stupídny béčkový horor, ktorý by rozosmial aj malé decko. autor asi nemá na to, aby uchopil tému, čiže korporátnu chobotnicu, preplnenú prázdnymi sloganmi a frustrovanými zamestnancami, ktorej jediným cieľom je vytiahnuť z ľudí prachy a vyvolať v nich závislosť a tak sa dal zviesť skutočne bezduchým hromadením banálnych rekvizít...
veľké plus si zaslúži originálna grafika, všetko ostatné stojí za prd.

13.06.2019 1 z 5

Potomkovia fotografa Potomkovia fotografa Pál Závada

desať rokov čakania na ďalší román, preložený do slovenčiny. desať rokov bezmocného sledovania lavíny zúfalostí, ktoré dostali prednosť pred kvalitou.
príbeh je mi blízky, lebo počúvať ľudí a predstavovať si ich osudy je pre mňa viac ako záľuba.
určite sa oplatí čítať.

11.06.2019 5 z 5

Jadvigin vankúšik Jadvigin vankúšik Pál Závada

pamätám si, ako túto knihu vzali so sebou účastníci výletu do Dánska. každý ju mal na 24 hodín a bola ústrednou témou rozhovorov. výlet bol krátky, nás bolo 30, na polovicu sa nedostalo. takže som ju začal doma zháňať a len čo som ju zohnal a prečítal, mal som chuť pustiť sa do nej znovu.
šťavnatý príbeh, plnokrvný jazyk prekladu, téma v našich končinách ešte stále výnimočná, fakt som mal super čitateľský zážitok. a trochu mi to pripomenulo diela Laca Balleka, jeho slávneho Pomocníka a Agáty. až mi je ľúto, že neviem po maďarsky, aby som si Závadove diela prečítal a nemusel čakať na preklady.

11.06.2019 5 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

včera popoludní som sa pozeral na Mesiac. bol sám, bola ho iba polovica... uvidím, čo uvidím dnes večer:)
Murakami parádny.
preklad neviem posúdiť, lebo neviem po japonsky a ani po anglicky tak, aby som dielo čítal v tomto jazyku.
redaktorská robota miestami odfláknutá. škoda.
najhoršie na mňa zapôsobilo remeselné spracovanie. je pravda, že som mal knihu z knižnice a že čitatelia to so starostlivosťou o knihy nepreháňajú. už pri požičaní bola na štyri kusy. teraz je na osem až desať. pri čítaní to rozptyľuje a rozčuľuje, pretože neustále treba dávať pozor, aby vám kus knihy neodpadol. celkom by som bol za vypracovanie rebríčka kvalitných tlačiarní, ktoré odvádzajú vždy a stále slušnú prácu. táto by k nim určite nepatrila.
a z knihy rezonuje:
„Převážná většina lidí o pravdu, která se dá dokázat, vůbec nestojí. Pravda se skoro nikdy neobejde bez silné bolesti. A na nějakou pravdu, která bolí, se ti každý leda vykašle. Lidé potřebují něco jiného: krásné a líbivé příběhy, po kterých jim jejich vlastní existence bude připadat alespoň o trochu smysluplněji. Přesně pro tohle vznikají náboženství.“

10.06.2019 5 z 5

Osem hôr Osem hôr Paolo Cognetti

nádherná kniha o veľkom priateľstve. občas sa mi stane, že po dočítaní knihy mám chuť pustiť sa do nej znova. toto je jedna z takých kníh.

29.05.2019 5 z 5