freejazz freejazz komentáře u knih

Hon na ovcu Hon na ovcu Haruki Murakami

toto bol asi jeden z prvých kontaktov s Murakamiho tvorbou. občas som sa v knihe vracal a hľadal, kde som sa stratil. chvíľu mi trvalo pochopiť, že netreba oddeľovat sny od reality a výmysly od všedných dní, že ich treba vnímať vcelku, ako keď stojíte pred veľkým plátnom a každú chvíľu vás upúta iný detail.

03.04.2019 5 z 5

čítať a spomínať na stredoškolské časy - ak to chcel Murakami dosiahnuť, u mňa mu to vyšlo. a mne všeličo došlo.

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

síce nie také výrazné, ako iné autorove knihy, ale radosť čítať. mám rád jeho tajomnosť, prácu s paralelnými dejmi, fantastično a nakoniec aj ten jazz, ktorý sa všade pletie.

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

pekná poviedka, pekné spracovanie. lenže takto zbierať Murakamiho je dosť finančne náročné:)

03.04.2019 4 z 5

Povesti o hradoch I. Povesti o hradoch I. Ján Domasta

kedysi sme sa zabávali porovnávaním originálu s týmto copy-paste dielom. Lenže v rokoch 70. málokto vedel o diele Ľudovíta Janotu z 30. rokov, ktoré mapovalo všetky hrady na území Slovenska nielen povesťami, ale aj históriou a predovšetkým nádhernými ilustráciami. Domasta vyprodukoval iba plagiát, ktorý z neho urobil populárneho autora.

31.03.2019

Slovenské hrady I.diel Slovenské hrady I.diel Ľudovít Janota

nádherná kniha s krásnymi ilustráciami. pôvodné vydanie, ktoré mám, je ešte krajšie, než reprint.

31.03.2019 5 z 5

Popík Popík Zdeněk Zapletal

večná škoda, že Zapletal presedlal z inteligentných knižiek na televízne scenáre - ale je jasné, že z niečoho človek musí žiť...
drsná novelka, mala by sa dať ako povinné čítanie všetkým puberťákom, snívajúcim o sláve a presadení sa v našom šoubiznise. a tiež všetkým hltačom výkalov v bulvárnych plátkoch - možno by sa aspoň niekomu rozvidnelo, hoci s tým veľmi nepočítam:)
a ako obyčajne, fajn zážitok. majster slova sa nezaprie. aj preto je to jeden z mojich najobľúbenejších spisovateľov.

29.03.2019 5 z 5

Je mŕtvy Je mŕtvy Vladimír Balla

druhý komentár, ktorý pridávam, nebude ani zďaleka taký pozitívny.
nudil som sa. a čakal, kedy to konečne začne. spomínam si, že už som jednu autorovu knihu nedočítal. lebo som sa pri nej nudil.
nijako ma nedojíma expresívne vyjadrovanie ani slovník suterénu. každý k. a každá p., každá j. znižuje slovnú zásobu o desať slov, takže priemerný človák po čase upadá do IQ pokladne od McDonalda. okrem toho, hustota knihy sa nemeria počtom spomenutých údov a udíc.
áno, Balla je dobrý pozorovateľ, jeho dialógy sú uveriteľné, lebo sme denne ich svedkami. lenže kde je to niečo navyše, čo zo záznamu robí literatúru? žiadny moment prekvapenia, žiadny nečakaný okamih. prázdna realita všedného dňa.
nečítam knihy aby som sa utvrdil v tom, že to, čo je okolo mňa, je reálne. na to knihy nepotrebujem. v knihách hľadám myšlienky, slobodu, víziu, filozofiu, fantáziu. na to, čo mi ponúka autor mi stačí zájsť do prvej zapľuvanej krčmy a bude ma to stáť max. dve pivá.
som sklamaný.

21.03.2019 1 z 5

Bol som dlho v SME Bol som dlho v SME Alexej Fulmek

zaujímavý pohľad do kuchyne novín. keďže čítať som sa naučil na komiksoch v Smene, som jej verný doteraz, aj keď sa premenovala na SME. celkom by som si s autorom sadol a porozprával sa s ním.

21.03.2019 4 z 5

Půlnoční pěšci Půlnoční pěšci Zdeněk Zapletal

nevstúpiš dvakrát do tej istej rieky. a ani Zapletalovi to nevyšlo. kto nečítal Půlnoční běžce, veľa vecí nepochopí.

14.03.2019 3 z 5

Půlnoční běžci Půlnoční běžci Zdeněk Zapletal

výborná kniha, panoptikum socialistického polosveta s umŕtvenými ľuďmi, presne, ako som tú dobu vnímal.

14.03.2019 5 z 5

Dívka, která chtěla zachránit knížky Dívka, která chtěla zachránit knížky Klaus Hagerup

keď som bol malý, chcel som práve takéto knihy. nádherné ilustrácie, príbeh na premýšľanie, otvorený koniec. len siahnuť po ďalšej knihe.. alebo si ju napísať a nakresliť...

Murovaná drevenica Murovaná drevenica Ivan Lehotský

keby som už vo výzve nemal inú, tak túto určite hodím ako oxymoron v názve:)
výborné čítanie s nadhľadom človeka, ktorý veľa zažil, veľa spoznal, veľa vie a napriek tomu netrpí velikášstvom, ako je to v našich končinách zvykom.
citáty?
„Blahoslavení, ktorí nemali čo povedať a napriek tomu zostali ticho.“
„Na Slovensku sa v poslednom čase rozmnožili aj knihy mladých ženských autoriek a našli si svoje publikum. Obsah je pomerne jednoduchý: on a ona, k tomu ďalší on alebo ona, k tomu ešte zopár iných postáv a ich problémy v súčasnej spoločnosti... Nedovolím si teraz nejako kriticky hodnotiť tento druh literatúry, ktorý je rozšírený aj v západnej Európe, lebo takéto knižky sa mi zväčša nepodarilo dočítať. Keď sa ako čitateľ dostanem s hrdinkami románu do reštaurácie a na viac ako na jednej strane sa tam opisuje, čo všetko si objednali a čo všetko s tým-ktorým partnerom jedli a ďalšie stránky sa čítajú skôr ako jedálny lístok tej-ktorej reštaurácie, radšej knihu odložím. Nie preto, že by sa mi zbiehali na niektoré jedlo slinky, ale preto, lebo mám pocit, že autorka nemá čitateľovi čo povedať a chce ho predovštekým nakŕmiť.”

Moje diery v ementáli Moje diery v ementáli Ivan Lehotský

keby malo Slovensko viac takýchto otvorených a rozhľadených ľudí, asi by to tu vyzeralo inak...

13.03.2019 5 z 5

Paní Hemingwayová Paní Hemingwayová Naomi Wood

moja posadnutosť Hemingwayom... samozrejme som nemohol toto dielo vynechať. zaujímavé čítanie o tom, ako život s Hemom vnímali jeho početné manželky, ale neviem, či som sa dozvedel niečo skutočne nové - okrem pár linkov na weby, v ktorých sa dá stratiť:) a úplne ma dojal odkaz na stránku autorky, ktorá na svojom pintereste nazbierala za hrsť nielen notoricky známych, ale aj raritných fotiek zo súkromia Hemingwaya (hoci - keď je raz niečo na nete, je to ešte rarita?:) a odkiaľ smerovali ďalšie a ďalšie odkazy na ďalšie a ďalšie zbierky záberov, ktoré sa nielen vzájomne dopĺňajú, ale aj vykrádajú... jednoducho, odkaz na internetové smetisko. až tu ma začala prenasledovať myšlienka, či má ešte zmysel hľadať niečo nové, čo som ešte nevedel. Hem pre mňa bude vždy kľúčový autor, jediný spisovateľ, vďaka ktorému som z písomky z angliny dostal jedinú jednotku počas celých štyroch rokov na gympli, autor Pohyblivého sviatku a excelentných poviedok, ale aj autor neslaných nemastných pozdných diel, ktoré vychádzajú len preto, že ich napísal Hem...

10.03.2019 3 z 5

G. B. Shaw: Jeho život a osobnost G. B. Shaw: Jeho život a osobnost Hesketh Pearson

nie je to prvá kniha o GBS, ale vlastne je to stále rovnaké. čítať o Shawovi je byť svedkom nekonečného radu anekdot a bonmotov. nesporne to bol jeden z najtalentovanejších ľudí, majster slova, ale...
plusom je určite, že knihu napísal auutor počas Shawovho života, osobne ho poznal a mnohé veci mohol s ním konzultovať.
ale...
dosť.
myslím, že ďalšiu knihu o Shawovi už čítať nebudem.

08.03.2019 4 z 5

Nad vecou Nad vecou Ruth Soukup

veci, ktoré človek občas mimovoľne robí, tu dostávajú štruktúru a systém. nie je to motivačná literatúra - našťastie. je to čítanie na premýšľanie s možnosťou niečo urobiť a zmeniť. kto chce, urobí to, kto nechce, iba sa poprechádza skúsenosťami autorky, ktorá má za sebou dosť divoký život. a zábavné je odskočiť si aj na jej blog, ktorý sa z osobného glosovania dostal dnes do štádia rozbehnutje firmy s množstvom zamestnancov.

08.03.2019 4 z 5

chvíľami som sa od toho nevedel odtrhnúť, chvíľami som čítal do kopca. v súčte všetkých kladov a protikladov však táto kniha stojí za prečítanie. čitateľ sa úplne mimovoľne dozvie veľa dôležitých detailov a maličkostí, ktoré by v historickej monografii ani nečítal, resp. rovno prehliadol.
okrem lásky ku knihám a spisovateľom je tu veľmi citeľná láska k ľuďom.
pekné a príjemné čítanie.

06.03.2019 5 z 5

Človek tvor jedinečný Človek tvor jedinečný Jozef Jurzet

aj keď tu boli pekné momenty, v celkovom vyznení to bol taký slabý odvar satiry, také to jemné hryzkanie, na ktorom sa zasmejú aj tí, čo sú tzv. pranierovaní. bezzubé.

03.03.2019 2 z 5

Umenie sovietskej kuchyne Umenie sovietskej kuchyne Anya von Bremzen

dostal som knihu pod stromček - na odporúčanie z kníhkupectva. najprv som si myslel, že chlapci žartovali a predali nejaký ležiak.
ťažko sa mi začítavalo. nemám totiž rád nič, čo súvisí so sovietskym zmýšľaním, totalitou, mužikovskou filozofiou, vodkovým životným obzorom... jednoducho nič z tých atribútov, ktoré nám evokujú „nejzhůvěřilejší“ zo všetkých režimov, ako by povedal Werich.
ale nakoniec som sa začítal. moje chuťové poháriky sa asi ani raz nerozdrnčali, ani som neslintal nad pochúťkami sovietskej spoločnej kuchyne, ale čo stálo za to boli črty ľudí, momentky situácií, dejinné okamihy zachytené veľmi jemne a z úplne iných uhlov pohľadu, než sme ich poznali a mali poznať.
čiže vo výsledku príjemné dielo s trochu zavádzajúcim názvom. oplatí sa čítať.

03.03.2019 4 z 5