Hani77 Hani77 komentáře u knih

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Váhala jsem mezi 3 a 4 *, protože mi moc nesedělo zpracování knihy a dělení kapitol. Ale obdivuji Stanislawu i ostatní ženy, které musely projít Osvětimí, a dokonce tam přivést na svět dítě. Za tyto příběhy dávám vyšší hodnocení.

09.02.2021 4 z 5

Byla jsem doktorkou v Osvětimi Byla jsem doktorkou v Osvětimi Gisella Perl

Přestože jsem si myslela, že po přečtení několika knih o holokaustu mě už nic nepřekvapí, již v prvních kapitolách jsem byla znovu a znovu zhnusená, jaké hrůzy se za 2. sv. války odehrávaly a co museli nevinní lidé zkusit. Obdivuji paní doktorku, že to vše zvládla a pomáhala vždy s plným nasazením.

"V Osvětimi platil jeden jediný zákon - zákon džungle, zákon sebezáchovy".

"S Olgou jsme se trpce usmívaly nad tím, že nacisti, největší zločinci světa a masoví vrazi, můžou trestat člověka, který za celý svůj život zabil jen jednoho nebo dva lidi. Vrah jednoho člověka dostal jen zelený trojúhelník, ale vrah miliónu lidí elegantní uniformu SS."

02.01.2021 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem se konečně donutila přečíst i pokračování Christianina příběhu. Kniha ležela dlouho v mé knihovně a vůbec se mi do ní nechtělo. V 1. díle mi jí bylo líto, protože to neměla v dětství jednoduché. Ale v tomto 2. díle už můj soucit nezískala.

POZOR SPOILER

Když jí odebrali syna, místo aby o něj bojovala, opět do toho spadla. Nechtěla se z toho dostat ani jako dospělá.

14.06.2020 3 z 5

Černobyl 01:23:40 Černobyl 01:23:40 Andrew Leatherbarrow

Souhlas s TheRaven: také mě minul seriál o Černobylu, proto bylo mé povědomí o havárii velice malé. Mě tedy nejdřív upoutala kniha Modlitba za Černobyl a teprve poté tato kniha, ale v této se lépe vysvětlilo, jak to tehdy bylo. Je psaná tak, aby to pochopil i naprostý laik. Vše je srozumitelně vysvětleno a prolíná se průběh katastrofy před 30 lety a současnost, což dává člověku možnost vydechnout.

09.03.2020 4 z 5

Naděje umírá poslední Naděje umírá poslední Halina Birenbaum

Autentická výpověď malého děvčátka o životě ve varšavském ghettu a poté v koncentračních táborech mě dostala. Neskutečný příběh. Nemám slov, doporučuji přečíst.

11.02.2020 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Moje druhá přečtená knížka tohoto autora a rozhodně to byl mnohem silnější zážitek. Co kapitola, to jiný příběh. Někdy se zdánlivý hrdina ukázal jako pěkný padouch a naopak-na první dojem nesympatický člověk se pak zachoval skvěle. Děj často přeskakuje-a to i v jednotlivých kapitolách, což bylo trochu složitější pro pochopení, ale zase to bylo vynahrazeno tím, že člověk se od knihy nemohl odtrhnout a vše se brzy objasnilo. Už dlouho se mi nestalo, že bych četla dlouho do noci a brzy ráno zase vstávala a pokračovala. Poslední kapitola je velice dojemná, připravte si dostatek kapesníčků.

03.03.2019 5 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Nebýt Čtenářské výzvy, tak bych o tuto knížku ani okem nezavadila (možná bych pochválila obálku, která se mi moc líbí). Vzhledem k tomu, že nejsem "čtenář receptů" a potřebovala jsem knihu o jídle, tak jsem si ji koupila - a nelituji :-). Velice pohodové a oddychové čtení. Po náročném dni super odreagování.

07.02.2019 5 z 5

Metráček I. a II. díl Metráček I. a II. díl Stanislav Rudolf

Metráčka jsem četla v dětství a později z nostalgie v dospělosti a ani jednou mě nezklamal :-). Film už se mi tak moc nelíbil.

02.01.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, četla jsem ji opakovaně. Super hlášky. Mnohem lepší než film.

02.01.2019 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Tuto knihu jsem sice znala z dětství, ale nikdy jsem ji celou nečetla. Před cca 3 roky jsme ji četly s dcerami, a protože už obě uměly číst, tak jsme se střídaly u předčítání :-). Líbila se mi, ale ne natolik, abych ji četla podruhé. A já se jinak ke knihám ráda vracím :-).

02.01.2019 4 z 5

(SPOILER) "Jíme a od stolu se nám naskýtá ničím nerušený výhled na déšť, moře a mlhu ... Tohle je typické letní počasí na Západním Špicberku."

Pro mě naprosto nepochopitelné, že matka opustí malou dcerku a odjede na rok do pustiny, kde panuje mráz, vichřice, tma a samota. Žije rok s dvěma chlapy v malé dřevěné chatce, kde má pro sebe pokojíček 120x180 cm. Často tráví dny o samotě a ve tmě a zabavuje se zašíváním. Občas jsem se v textu ztrácela. Jsem ráda, že jsem poznala krásy Špicberků, ale myslím, že jednou stačilo.

24.01.2024 4 z 5

Učitel na frontě: Deník legionáře Josefa Dudka Učitel na frontě: Deník legionáře Josefa Dudka Josef Dudek

Deník jsem přečetla se zájmem, ale občas bylo vyprávění trochu obsáhlé. Dokonce jsem si udělala i čtecí pauzu, což se mi nestává často. Váhala jsem mezi 4 a 5 *, ale vzhledem k tomu, že jsem se dozvěděla hodně zajímavých informací, dávám plný počet. Kniha je doplněna zajímavými fotkami a dokumenty. Stojí určitě za přečtení.

29.07.2023 5 z 5

Cid Cid Pierre Corneille

Čtení pro mě bylo náročnější než Píseň o Cidovi, ale jsem ráda, že jsem si přečetla i toto dílo.

24.03.2023 4 z 5

Psí život Psí život Jeff Kinney (p)

Kniha splnila cíl: krátké oddychové čtení a zároveň splnění dalšího bodu výzvy-kniha se žlutou obálkou. Několik příhod mě hodně pobavilo, nejlepší byl telefon Beruška.

12.02.2023 4 z 5

Čarovný zeměklíč: Tatranské pověsti a báje Čarovný zeměklíč: Tatranské pověsti a báje Václav Cibula

Sbírku pověstí jsem si vybrala proto, že mám moc ráda Tatry. Všechny povídky jsou čtivé, některé končí dobře, mnohé jsou spíše smutné. Nejvíce mě dostaly Zvony z Lendaku. Kniha určitě stojí za přečtení.

28.01.2023 4 z 5

Oidipús vladař Oidipús vladař Sofoklés

Díky ČV jsem se opět dostala k dílu, po kterém bych jinak nesáhla. Četlo se velice dobře, ale končí smutně. Určitě si ještě seženu další autorova díla, především Antigonu.

25.01.2023 5 z 5

Francouzské pohádky Francouzské pohádky Václav Cibula

(SPOILER) Několik pohádek se mi líbilo, některé byly o ničem, ale většina pohádek mělo alespoň část motivu stejnou jako "naše" pohádky. Těžko říct, kdo od koho opisoval . Jména postav jsou jiná, než v našich pohádkách, ale potkáme se s Potrestanou pýchou, Jeníčkem a Mařenkou (bez perníkové chaloupky), Zlatovláskou, Plaváčkem, zlatou rybkou, pohádkami dle Boženy Němcové, s Popelkou a Sněhurkou (tady se dokonce povedlo spojit obě pohádky dohromady) a dalšími. Vadilo mi časté opakování stejných částí v některých pohádkách. A co prosím měla být Potrestaná královna??

SPOILER: jaké je z této pohádky ponaučení?? Že před zlem je třeba utéci, potrestat milovanou osobu a nakonec zmizet? Nebo ta, jak král chtěl místo zlé macechy potrestat sám sebe??

Zlaté naše krásné pohádky!!

22.10.2022 3 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Skoro celou knihu jsem byla nadšená a nechápala jsem, jak je možné, že jsem tento příběh nečetla již v době, kdy jsem vyhledávala a hltala francouzské romány. Ale ten úplný závěr mě trošku zklamal, proto ubírám jednu *. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla a myslím, že se k ní vrátím.

28.09.2022 4 z 5

Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Poslední svědci: Sólo pro dětský hlas Světlana Alexandrovna Alexijevič

Poprvé v životě píšu komentář ke knize, kterou jsem dosud nedočetla. V této době mi to prostě nejde. Přečtení jsem plánovala dlouho dopředu, hned po Modlitbě za Černobyl, ale dostala jsem se k ní až pár dní po invazi na Ukrajinu. Ze začátku jsem si knihu dávkovala po několika málo příbězích za den, ale to opravdu nevíte, jestli čtete dávný příběh běloruského dítěte, nebo toho současného ukrajinského ..... až válka skončí, tak to dočtu.

16.09.2022 5 z 5

Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana Zlatá kniha komiksů Vlastislava Tomana Vlastislav Toman

První 3 komiksy jsem zhltla během chvilky, protože mě provázely mým dětstvím. Až mě překvapilo, jak jsem si i po letech vybavovala jednotlivé dialogy a přesně jsem věděla, co bude následovat. Další 3 Kruanova dobrodružství byla pro mě nová, ale pořád to bylo pro mě zajímavé. Tři výpravy do Ztraceného světa už mě ale nebavily, četla jsem jen proto, abych knihu mohla zařadit do výzvy. A poslední 3 komiksy jsem přelouskala jen proto, že byly kraťoučké. Ale Kruan mě vždy neskutečně bavil, proto ubírám jen 1*.

11.09.2022 4 z 5