Hobo Hobo komentáře u knih

Cesta z nevolnictví Cesta z nevolnictví Petr Hampl

Brilantní. Sociologické dílo mimořádného významu.
Sněhové vločky mě uchvátily.

10.09.2023 5 z 5

Vodárna Vodárna E. L. Doctorow

Souhlasím, čtenářský zážitek, natož nezapomenutelný, se nedostavil. Četl jsem knihu hodně dlouho, vydržel jsem vždy nejvýš jednu kapitolu.

07.09.2023 2 z 5

Moskva-hranice Moskva-hranice Jiří Weil

Jen jednoduchý čtenář chápe román jako odsouzení totality. Koneckonců autor sám zůstal přesvědčeným marxistou. Jde o živý a do hloubky jdoucí popis situace v SSSR ve 30. letech, tedy v době poměrně krátce po skončení občanské války a zahraniční intervence. Je to popis toho, jak získávala převahu tupá byrokracie, která - jak dnes víme, nakonec SSSR zničila.
Osud románu i Jiřího Weila ukazuje na základní chybu, kterou nositelé ideologií dělají: místo, aby se zamysleli, zavrhnou. Smutné. Poučíme se někdy?

05.09.2023 5 z 5

Odstíny změny: Evropská krize a české národní zájmy Odstíny změny: Evropská krize a české národní zájmy Petr Robejšek

Novinové texty z let 2010 až 2017, tedy z období sedmi let. A už jen z tohoto rozsahu je zřetelně vidět, jak se doba měnila. A jak se měnil autor z publicisty na politika. Osobně myslím, že publicistika mu sluší víc, ten intelektualismus (v co nejkladnějším slova smyslu) není dobrý základ pro politika. Jsou to dobré texty, byť pomalinku zastarávají. Pět let, které uplynuly od vydání, přineslo takový vývoj, že je to ještě zřetelnější. Nicméně nechytily autora na švestkách, autorova slova jen potvrzuje.

30.08.2023 5 z 5

Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha Miguel de Cervantes y Saavedra

Pouze neústrojný příběh, který základní děj tak trochu narušil, snížil mírně hodnocení. Prostě klasika, kterou je nutné znát.

27.08.2023 4 z 5

Leviathan Leviathan Thomas Hobbes

O Leviathanu existuje dnes už tak velká knihovna, že nemá moc smysl, abych něco přidával... A tak jenom malinko. Hobbes své dílo psal v obdobně rozkolísané době jako je ta dnešní. Tehdejší svět těžce hledal novou stabilitu poté, co ta stará přestala vyhovovat. Nové se vždy rodí těžce a Hobbes nesporně přispěl k tomuto úsilí nemalým podílem, který nebylo možné přehlédnout. Které dnešní dílo dosáhne obdobného významu, aby se ho lidstvo přidrželo a opřelo se o něj?

27.08.2023 5 z 5

Otec musí zemřít Otec musí zemřít Sandrone Dazieri

Detektivní lahůdka.

21.08.2023 5 z 5

Boží tvář: Gilfordovy přednášky 2010 Boží tvář: Gilfordovy přednášky 2010 Roger Scruton

Měl jsem možnost přečíst pouze první dvě kapitoly/přednášky. Působily na mne poněkud akademicky, ale možno se domnívat, že ten dojem je dán jen nedočtením. Snad se k tomu ještě někdy dostanu...

18.08.2023 3 z 5

Angelologie dějin 1 Angelologie dějin 1 Emil Páleš

Nad touto knihou se musí čtenář skutečně zamyslet. Možná není vše tak, jak to autor předkládá, jisté je, že jeho pohled na dějiny má stejné oprávnění jako tradiční syntetizující díla o historii.
A dost se divím, že tolik katolíků má tolik výhrad.

17.08.2023 5 z 5

Odpověď Odpověď David Icke

Těžké komentovat. Nutno přečíst a to naprosto bez předsudků.

15.08.2023 5 z 5

Státní symboly a státní suverenita Státní symboly a státní suverenita Valerij Viktorovič Pjakin

wow! To je věc!

Goya čili Trpká cesta poznání Goya čili Trpká cesta poznání Lion Feuchtwanger

Feuchtwangerův způsob vyprávění mi vždy seděl.

Sebedestrukce Západu Sebedestrukce Západu Petr Hájek

Podobné publikace kupodivu zůstávají stranou mediálního zájmu a zdá se, že je čtou pouze fanoušci. Leč i jejich čas jednou přijde.

12.08.2023 5 z 5

Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti Philip Tetlock

Jsem trochu hodnější v počtu * než by si kniha zasloužila. Pečlivě jsem přečetl, našel několik opravdu dobrých pasáží a především oceňuji nespornou poctivost autorů. Oni za to tak úplně nemohou, že mají rozhled globálního četníka a na tom končí každá analýza. V pár příkladech se přidržují přidržují oficiálního (amerického) podání některých událostí, nikoliv skutečného. Takže hodnocení je za upřímnost.

07.08.2023 4 z 5

Filosofický slovník Filosofický slovník Karel Černocký

Vyplatí se mít k dispozici i starší slovníky

03.08.2023 5 z 5

Stíny levicového liberalismu Stíny levicového liberalismu Jiří Fuchs

Jiří Fuchs podle mého nemá v současnosti konkurenci.

03.08.2023 5 z 5

Apokalypsa nebude: Proč nám škodí environmentální alarmismus Apokalypsa nebude: Proč nám škodí environmentální alarmismus Michael Shellenberger

Jasný pohled na jadernou energetiku. A pro mne nový (velmi užitečný) termín energetická hustota.

24.07.2023 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

To je, milá playado, obvyklý chybný předpoklad ženského vesmíru, jehož vinou společný vesmír nefunguje. Vykřičník.

19.07.2023 5 z 5

Pravda z Hradu očima bodyguarda Pravda z Hradu očima bodyguarda Jiří Vostrý

Tak co, které pravdě věříte?

17.07.2023 4 z 5

Faktor Churchill Faktor Churchill Boris Johnson

Ve svém druhém komentáři bych rád doplnil své hodnocení autora. Řekl bych, že v Johnsonově obdivu k Churchillovi je znát i jeho postup v politice. Nesporně mu napodobování pomohlo, ale jak známo nápodoba není originál a jako obvykle sahala maximálně někam nejvýš po kolena.

11.07.2023 5 z 5