Jana512 Jana512 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Život píše příběhy, a to někdy hodně drsné! V napínavém příběhu je možno si uvědomit nelehký úděl, jak hlavní hrdinky, tak celého rodu a všech Židů, v době II. světové války. Kéž by se už nic takového nemuselo opakovat!

31.12.2018 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Na poličce jednoho nádraží se objevila kniha, kterou jsem znala z vyprávění mých synovců. Četli ji, když byli malí a moc si ji chválili. A tak jsem byla zvědavá, co je tak na knize přitahovalo. Vypůjčila jsem si ji, a musím jím dát za pravdu, že je to kniha plná kouzla z dětských hrátek a dobrodružství, které prožívá skupinka dětí. Bydlily na třech statcích, které byly vedle sebe a které jim umožňovaly prožít různá dětská dobrodružství. Autorka zachytila kamarádskou atmosféru mezi děvčaty a kluky. Kluci se často vypínali nad holky, ale ty se jen tak nedaly. Knihu zdobí krásné ilustrace Heleny Zmatlíkové, která ilustrovala řadu dětských knih.

31.08.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Zapojila jsem se do výzvy a znovu přečetla I. díl knihy Šikmý kostel, který jsem měla možnost jednou navštívit i hornické muzeum a bylo vidět, jak v důsledku získávání uhlí strádala příroda i jeho původní obyvatelé.
Velmi přínosná kniha, seznamující nás s prostředím hornické vesnice, která v důsledku těžby uhlí, byla podkopána a zanikla. Zůstal jen kostel, který má poškozenou statiku, ale připomíná nelehké osudy hornických rodin, žijících v této osadě. Kniha nás zavádí do osudů několika rodin, které se těžký životní osud snažili společnou pomocí a blízkostí překonat. Velké díky autorce za toto obsáhlé dílo!

21.03.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Kniha Listopád je bezesporu čtivě napsaná, nápaditá a napínavá. Celý děj mě držel v napětí, ale působil na mě depresivně. Prožívat něco takového, jako Maja, mně připadá velice těžké a smutné. Stejně tak Magda si zažila své... Nepoznala opravdovou lásku. Děkuji za listopad 1989 historický, který dopadl mnohem lépe, než Listopád autorky! A tak si říkám: "Nemá to být varování, abychom si vážili a snažili se více žít pokojně a ve svobodě a lásce a byli vděčni za vše dobré, aby nás nepotkalo něco podobného, jako hrdinky této knihy?"

15.06.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Další kniha, která poukazuje na zlo, které dospělí lidé připravují svým potomkům, kteří se stali jejich obětí.
Je to ve společnosti opravdu tak strášné, aby nevinné děti nepoznaly ani trochu lásky, ve které se má hlavně vyvíjet dobrá, lidská osobnost? Je to vklad do života! Je mi takových dětí moc líto a nedivím se, jak se vyvíjí dnešní společnost lidí, kteří prošli tak špatnou přípravou na život. A je třeba o tom psát a vést k řešení dané situace a nehromadit zlo ke zlu.

04.05.2023 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Historie několika generací rodu, nás uvádí do života společnosti po válce a za socialismu, kdy jeden člen rodiny, Svatopluk, jehož osudy ponejvíce zachycuje děj, je aktivní komunista a stává se také ředitelem podniku. Proto má velmi málo času na soukromí. I když se oženil, vždy prosazoval své názory. Jeho partnerka se vzdává umělecky zaměřeného povolání a věnuje se rodině a vede k životnímu zaměření na umění jejich dceru Blanku. Ta dosáhla úspěchů, avšak život není nikdy jednoduchý. V jediném okamžiku se jí zkomplikoval další životní osud a děj se odvíjí nečekaně jinak. Autorka umí překvapit a činí svá díla zajímavější a poutavější. A tak osudy rodiny se dál vyvíjejí nečekanou cestou, v cela jiném prostředí a jiných situacích, až vyústí k tomu, že přes všeliké neshody a nedorozumění a utrpení, jeden druhému pomáhají a nachází cestu k sobě. Kniha i přes rozsah upoutá a spoutá, dokud ji nepřečtete do konce.

04.06.2019 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Vždy, kdy ji čtete - a je dobré se k takové knížce vracet - najdete v ní moudrost, jak vytvářet vztahy k bližním i k světu, aby člověk byl šťastný tím, že se snaží chápat druhé.

15.11.2018 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Chtěla bych autorce poděkovat za obsáhlou historii místa, kde lidé žili v těžkých podmínkách a vzájemně si dokázali pomáhat a nevzdávali se ani v nejtěžších situacích, kdy přišli o své nejbližší v důsledku důlních neštěstí a války. Území, kde se nachází šikmý kostel jsem před léty navštívila a knížka, ještě obohacena životními příběhy lidí, kdysi zde žijícími, mí toto prostředí přiblížila. Moc děkuji!

06.06.2020 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Životní příběh statečné ženy, matky devíti dětí. Sama prožívala nelehké dětství, a tak přijímala život s odhodláním vše těžké překonávat a pomáhat druhým. Ve stáří svůj život hodnotí tak, že měla štěstí na dobré lidi, ale ty získala tím, že měla pochopení pro druhé a byla ochotná jim pomoci.

15.05.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

II.
(Čteno po druhé)
Opět jsem se začetla do krásné knihy. Jsem dojatá dějem i krásou literárního zpracování. Kniha nás provází těžkým obdobím, které hlavní hrdinka překonává přátelstvím, ať je to přátelstvím mezi lidmi, kteří se dokázali obětovat pro druhé, anebo přátelstvím ke knihám.

30.05.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Historie tří generací jednoho rodu, dává nahlédnout do tří etap dějin, dvou světových válek a socialismu. Autorka poutavě vystihla, co lidé prožívali a přiblížila nám životní osudy tří žen, které se s životem, i přes rozličné osobní chyby, jež si uvědomovaly, a ke kterým je přivedly náročné životní situace, dokázaly vypořádat.

28.05.2019 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Je to promyšleně napsaná kniha. Obdivuji, jak autor vystihl nebezpečí totalitních systémů převychovávat lidi ke svému obrazu. Ještě teď mě mrazí, jak se chovali k Winstonovi a nebylo úniku z jejich vlivu a útisku. Je to varující i pro nás. Pokud někdo nerespektuje základní lidská práva, pak se vize autora může naplnit.

12.03.2020 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Děj se odehrává v krásném přírodním prostředí, výstižně popsaným autorkou. Je to ale kraj, poznamenaný vystěhováním původních německých obyvatel. Opouštěli tento rodný kraj jako vyhnanci. Do jejich příbytků byli pozváni rumunští Slováci. Mezi původní české obyvatelstvo přišli lidé noví, kteří neuměli ve většině číst a byli spíše hospodářsky založeni. Příroda tu byla pro ně drsnější a méně úrodná. Život zde byl těžký a jeden o druhém všechno věděli. Z tohoto prostředí pocházela babička a matka hlavní hrdinky, která vyrůstala již s babičkou i matkou v Praze, kde se přestěhovaly, protože měly k tomu důvody a na šumavské město nerady vzpomínaly. Jejich dceři to nedalo a pátrá po svých předcích. Nebudu prozrazovat, co prožívala, kouzlo přírody ji uchvátilo, ale poznala i těžkosti, které se v mnohém vyjasnily během pobytu, kdy přijela i matka s babičkou a poznala nové lidi. Autorka, píšící detektivky, i zde využila tento žánr. Víc už neprozradím, doporučuji přečíst!

21.01.2022 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Knížka, ve které popisuje Gump svůj psí život, který, i když není jednoduchý, přináší nové zážitky a poznání.
My, čtenáři, si můžeme uvědomit, jak pejsek, a vůbec každé stvoření, náš život obohacuje, a máme se k němu chovat s láskou a vděčností.

13.03.2022 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Zajímavě napaný román tří generací. Hlavní hrdinky jsou ženy, které musely odolávat těžkým životním osudům, aby odstranily důsledky jednání svých partnerů, kteří svým chybám na úkor žen, unikli. Obětavost žen zachráila situaci a ukázala snahu žen nést důsledky za vzniklé situace.

17.04.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Katherine Daniele Clarková - KYA - Holka z bažiny, prožila svůj život spjata s prostředím, ve kterém vyrůstala se svými rodiči a sourozenci, kteří ji všichni ale opustili. Navzdory tomu, že zůstala sama, hledala blízkost přírody, kterou milovala a poznávala. Nepřijata společností neabsolvovala školu, avšak kamarád z dětství ji naučil číst i počítat a přírodu nejen navštěvovala, ale i o ní psala vytvářela odborné texty i s podrobnými obrázky. Příroda se jí stala vším. Toužila po přátelství a lásce, ale to ji stálo hodně zklamání. Dokázala však překonat i tyto těžkosti díky přírodě, kde žila a kterou milovala. Krásná kniha, která může vést k lepšímu vztahu k přírodě i k lidem. Doporučuji!

11.05.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Krátké fejetony Marka Ebena, vedou k zamyšlení o současných problémech a mezilidských vztazích. Marek Eben líčí různou problematiku s humorem, jemu vlastním, a tím se stává zábavným i poučným. Milá knížka.

06.08.2022 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Knížka mě připomínala dětství. Teprve nyní vnímám schopnost autora, jak do příběhů vkládá lásku k dětem, na které i výchovně působí krásně ilustrovanými pohádkami.

30.12.2019 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zuzanin dech mi "vzal dech" zvláště svým vyvrcholením. Zuzana, jediná a milovaná dcera továrníka, prožila krásné dětství se svými dvěma přáteli, kteří ji provází i dalším životem. Doba války ji, i jejího otce židovského původu zavede do hrůz koncentračního tábora, odkud se vrací, ale bez milovaného otce, s podlomeným zdravím. Po válce pozorujeme, jak válka lidi rozdělila a nová éra socialismu ještě víc zkomplikovala, lidské osudy. A jak to bylo se Zuzanou? Doporučuji přečíst!

15.03.2021 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Další pohled na zlobu války, která rozdělila názorově manželství německo-české. V době války se staví na stranu německého národa v rodině hlavně otec se synem. Matka za války umírá a krutý osud vyhnání z domova čeká hlavně dceru Gertu i s malým dítětem. Kniha pečlivě popisuje, co prožívala Gerta, členové rodiny i ostatní jí blízcí. I když se po letech vrací zpět do rodného Brna, její život se radikálně změnil, ale ona nese následky až do konce života. Válka nese utrpení a často i nevinných lidí. Už nikdy víc!

18.11.2019 5 z 5