Joges Joges komentáře u knih

Kniha o Jizerských horách Kniha o Jizerských horách Miloslav Nevrlý

Přečteno podruhé, se stejným nadšením jako před lety. Zprvu jsem se nemohl začíst, ale později jsem už nemohl pustit knihu z ruky. Nevrlý píše zajímavým stylem. Kniha je plná pověstí, historických událostí, mordů, pomníčků, reálií - o každém místě v Jizerkách se něco dozvíte. To se pak v horách šlape od místa k místu jedna báseň.

28.08.2015 5 z 5

Miluj bližního svého Miluj bližního svého Erich Maria Remarque (p)

Kniha je dějištěm několika osudů, které utváří zajímavý a ucelený obraz (nechci víc prozrazovat). Autor bravurně rozvíjí několik příběhů najednou, nabaluje zápletky a celý děj dokonale završuje. Zejména některé části a výborné okamžiky románu mě dostaly. Remarque je zkrátka mistr slova i formy, a já už se těším na některou jeho další knihu.

22.07.2015 5 z 5

Sundej mi měsíc Sundej mi měsíc Gregory Hughes

Na knihu jsem se docela těšil. První polovina byla velmi dobrá a poutavá, stále se v ní něco dělo, navíc styl autora je velmi čtivý. Za polovinou knihy se ale děj zpomalil. Bylo to jen takové poklidné vyprávění a courání v New Yorku. A četné příhody s raperem Icemanem, vložené právě do této části, se neskutečně protahovaly a nebavily. Někde jsem četl, že když se knižnímu hrdinovi daří dobře, čtenář trpí. Asi na tom bude kus pravdy.

19.07.2015 3 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Poutavá a napínavá detektivka od prvních stránek. Příběh A. Christie je jako vždy spletitý, plný podezřelých osob a v závěru velmi překvapivý. Děj i průběh vyšetřování vyzněl trochu monotónně, ale jinak všechna čest autorce, v době vydání musela být detektivka hotová senzace. Velmi dobře vymyšlený a napsaný konec mě přinutil udělit plný počet bodů.

08.07.2015 5 z 5

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

Typický čistokrevný horor. Velmi popisný, hrůzu nahánějící, vyprávěný ve třetí osobě. Příběh Arthura Kippse je dobrý, napínavý, ale právě zdlouhavá popisnost mě od začátku četby odrazovala. Teprve po čtvrté kapitole jsem se začetl a kniha mě začala bavit. Susan Hillová napsala pozoruhodné dílo, to ano, ale stejnojmenný film s výpravnými obrazy je přeci jen o něco málo lepší.

02.07.2015 3 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

První polovina knihy je výborná, té bych udělil plný počet bodů, ale druhá polovina zklamala. Těžko uveřitelné příhody s letem do vesmíru, mluvící opicí a jiné neskutečné štěstí, které se na Forresta doslova hrne, překračuje rámec humoru a odsuzuje knihu k průměrnosti. Ale z jiného pohledu; nebýt Winstona Grooma, nevznikl by ten výborný oskarový film.

22.06.2015 4 z 5

Trofej Trofej Steffen Jacobsen

Za temně zelenou obálou se skrývá docela napínavý krimithriller, který je dobře napsaný. Děj je nápaditý, napětí pozvolna narůstá, mírný přísun informací o Dánsku a okolních státech je zaručen, najdou se tu i stopy humoru. Občasné protahování děje či ojedninělé brutality překvapovaly jen zcela výjimečně. Závěr nijak nenadchl, ale když přivřu oko, nějakých 90% knize přeci jen udělím. Celkově je Trofej napínavá a dobře se čte.

10.06.2015 5 z 5

Kniha je původně určená pedagogickým pracovníkům, ale číst ji mohou úplně všichni. Příběh podle skutečné události je až zarážející, těžko uvěřitelný, dojemný a především velmi dobře napsaný. Kniha poučí a zaujme, pět bodů je pro ni málo. Je dobré, že autorka a učitelka speciální třídy příběh šestileté Sheily uveřejnila. Dík patří i nakladatelství Portál, které knihu vydalo.

10.06.2015 5 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Povedená kniha, která je o trochu lepší než film. Do filmu se nedají samozřejmě nacpat a naskládat všechny pocity a myšlenky knižních postav, proto ji hodnotím o něco výše. Příběh nenaplněné lásky, kterých bylo, je a bude na tisíce, a který koketuje s podobnými knižními náměty, stojí jistě za povšimnutí, mně ale až tolik nezasáhl a nešokoval (nechci zveličovat), prostě se mi jenom líbil.

29.05.2015 5 z 5

Miliony Miliony Frank Cottrell Boyce

Věděl jsem, že je natočený stejnojmenný film, ale kniha si mě našla dřív. Docela jsem zíral, jak je dobře napsaná, promyšlená a zábavná od začátku až téměř do konce. Je to samý vtip, humor a ironie. A svatých, které vidí čtvrťák Damien, mimochodem dobrák od kosti, je tam opravdu spousta. Tak si představuju humornou beletrii, kterou zároveň doporučuji. Číst ji může kde kdo, věkové rozpětí asi 9 až 99 let, přesně to nevím.

29.05.2015 5 z 5

Luke a Jon Luke a Jon Robert Williams

Vyprávění z pohledu třináctiletého kluka je netradiční, živé a osobité. Autor už od první stránky vtahuje čtenáře do příběhu, buduje vztahy mezi postavami a působivým stylem udržuje napětí. Téměř každá kapitola končí pointou. I když se v knize neděje nic převratného, řeší se v ní jen obvyklé i neobvyklé životní situace a překonávají se překážky, mohu potvrdit slova uživatelky ciharky, Luke a Jon je velmi dobře napsaná kniha, která je, zaplať pánbu, bez patosu.

23.05.2015 5 z 5

Konec vosí sezóny Konec vosí sezóny Denise Mina

I když v této detektivce je pachatel zločinu předem znám, nepostrádá příběh gradující napětí. Docela se divím nízkému hodnocení na DK, kniha totiž není nijak špatně napsaná, čte se docela dobře, jenom je v ní nezvyklý postup řazení událostí. Nakonec musím přiznat, některé pasáže, strany, kapitoly přeci jen občas trochu nudily, ale jako celek kniha vynikla.

19.05.2015 4 z 5

Uzly a pomeranče Uzly a pomeranče Iva Procházková

Pro spisovatelský rod Procházků mám docela slabost. Otec a dcera jsou zdatní autoři, oba píšou velmi dobře a zajímavě. Také tento oceněný román pro mládež se velmi povedl. Zprvu jsem se nemohl do knihy začíst, když jsem však konečně přišel na chuť téměř nefunkčí rodině bez matky, začal na mně příběh působit a vtahovat mně do děje. Zejména vztahy mezi sourozenci Derkem a Emou jsou velmi dobře vymyšlené a napsané. Výstavba celého děje je zajímavá, gradující, napínavá a konec překvapil.

19.05.2015 5 z 5

Škůdce Škůdce Kelly Parsons

Ze všeho nejdřív musím knihu pochválit. Je velmi dobře napsaná, text je plynulý, dobře se čte a především vám poskytne mnoho informací z nemocničního prostředí. Co se thrilleru týče, napětí přicházelo po vlnách. Od samého začátku se děj rozjížděl slibně, byl poutavý, vzrušující, střed nepatrně nudil a závěr opět napínal a překvapoval. Ale ten konec, z toho jsem „paf“ rozhodně nebyl. Mám pocit, že doktor Kimble ve filmu Uprchlík byl daleko originálnější.

30.04.2015 4 z 5

Nevinný Nevinný Ian McEwan

Velmi dobře promyšlený a napsaný román, díky němuž jsem „zmapoval“ zase další kousek poválečné historie. McEwan je skutečně výborný autor a fabulátor, každé slovo v jeho textu má své místo (jak napsal uživatel marvan), postavy jsou dobře vykreslené a dialogy trefné. Závěr mě pak vývojem událostí zaskočil a zvedl z křesla, jen ve mně kniha nezanechala ten sžíravý dojem, při kterém mi děj leží v paměti ještě několik dnů po přečtení.

23.04.2015 4 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Už jsem nevydržel Nesba tak dlouho obcházet a pustil se do čtení. Překvapil mě. V psaní je jako ryba ve vodě, pohrává si se slovy, je chytrý, humorný a talent mu rozhodně nemohu upřít. Jen téma knihy s ambiciózním, nezranitelným hrdinou, kolem kterého se jako vždy tvoří řada mrtvol, mě příliš nenadchlo. První třetina knihy byla dost popisná, poté se děj slušně rozjel, a ač byl místy velmi napínavý (i méně uvěřitelný), mohu jej opět komentovat slovy: takových už tady bylo.

20.04.2015 4 z 5

Četl jsem ji před lety, chtěl jsem zažít nějaké napětí od mistra hororu. Vzpomínám, že úvod byl dobrý, vtáhl mě do děje, ztratila se holka v lesích, nastoupila tísnivá atmosféra, přesun z bodu A do bodu B, sem tam nějaké to leknutí, velmi dobrý popis postav, prostředí i pocitů, to musím podtrhnout, ale jinak nic, nic co by mě překvapilo. Od Kinga si ale ještě něco rozhodně přečtu.

18.04.2015 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Dokážu si docela dobře představit, jak Gillian Flynnová sedí u počítače a píše. Myšlenka střídá myšlenku a bříška prstů tančí na klávesnici jako párek stepujících swingařů. Autorka motivovaná posledním úspěchem píše a píše. Je dobrá. Fantazie jí pracuje na plné obrátky. Hodně toho zná, má co zúročit. Co napíše, většinou už neopravuje. Když knihu dokončí, je spokojená, nadšená, ba dokonce bojovně naladěná, bránit každé slůvko v textu. Román se nakladateli líbí, autorce rukopis téměř bez výhrad příjme, vždyť ten předchozí byl velký trhák. A co na to čtenář?
a) Čtenář je maximálně spokojený, rychle si obstará další knihu Flynnové.
b) Čtenář se prokousává spoustou přebytečných vět, kniha ho nudí. Teprve v poslední třetině knihy se děj docela slušně rozjede, závěr překvapí, což čtenáře uspokojí, takže nakonec přivře oko. Vše předchozí je zapomenuto.
c) Ztratila se žena. No a co! Probíhá vleklé pátrání, vyšetřovatelé jsou jako stádo líných pand, co půlden, to krok. Čtenář zoufale trpí.
d) Ta ženská je schopná narvat do knihy i telefonní seznam. Kecy! Samé kecy! A hlavně do poloviny knihy. Čtenář je z počtu stran dokonale otrávený. Deníček Amy jej dokonce iritoval. Další knihu autorky už rozhodně nevyhledá.
Za Bé! V mém případě, bohužel, za Bé. Světový bestseller neohromil.

16.04.2015 4 z 5

Turistika - velký ilustrovaný průvodce Turistika - velký ilustrovaný průvodce Karen Berger

Docela sympatická kniha. Jsou v ní sice jen základní informace podané formou „letem světem“, kniha totiž nezachází příliš do hloubky, přesto nezasvěcené fanoušky a vyznavače turistiky poučí, mnohé vysvětlí a zláká k výpadku někam ven. Najdete tu kapitoly: Výběr cílů, Oblečení a vybavení, Organizace túry, Na treku, Táboření, Překonávání potíží a První pomoc. Jsou tu praktické rady, techniky a tipy, všechny druhy terénu i volba správného vybavení, text doprovází mnoho fotografií, nákresů a map, takže mohu jen doporučit.

10.04.2015 4 z 5

Jez a běhej Jez a běhej Scott Jurek

Výborná kniha, nešetřím chválou. Legendární běžec ve své knize popisuje příběhy z dětství, stravovací návyky a především nelehké osudy v cestě na vrchol ultramaratonu. Scott Jurek ( a snad i Steve Friedman) je výborný vypravěč, jeho zážitky na běžeckých trasách jsem přímo hltal. Závěrečnou kapitolu jsem si musel přečíst hned dvakrát, snad z nostalgie, že kniha končí. Maratón sice nepoběžím, přesto se ke knize budu rád vracet. Vedle popisů běhání nabízí kniha také mnoho užitečných rad a doporučení ke správnému životnímu stylu.

06.04.2015 5 z 5