josefina_silena josefina_silena komentáře u knih

Jak myška snědla měsíc Jak myška snědla měsíc Petr Horáček

Petr Horáček dětské knihy prostě opravdu umí. Ilustrace vás ani vaše děti nezklamou, výřezy ve stránkách jsou velmi hravé a příběh prostě kouzelný.

11.05.2021 5 z 5

Sok Sok Iain Reid

Bohužel je dílo velmi nepochopené a čtenáři asi nejsou na genialitu Iaina Reida připraveni. Podobně jako u Asi to skončím, si i tady autor se svým čtenářem hraje jako kočka s myší a podaří se mu nastartovat vaši fantazii na maximum. Po dočtení budete mít v hlavě plno otázek a teorií a budete chtít začít číst zase znova - pokud tedy rádi u čtení zapínáte mozek. S knihou se netrapte, pokud čtení berete jako odpočinkovou činnosti. Vše, co se v knize objevuje, tam má svůj důvod a svou roli. Nic není navíc, nic tam nechybí, zároveň je ale celý výklad knihy jen a jen na vás. Nečekejte horor, řekla bych že toto žánrové zařazení je poněkud nešťastné, ale zkuste to brát jako psychologické drama nebo společenské sci-fi.

16.04.2021 5 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Malý rozsah, ale velký přesah. Fantastické dílo, které milovníky Murakamiho nezklame. Po dočtení doporučuju věnovat čas i doslovu Tomáše Jurkoviče.

16.04.2021 4 z 5

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Příběh je o rase, hledání vlastní identity, hledání domova a o mnohém dalším. V některých ohledech mi Nigérie nepřišla tak odlišná od Česka. Některé pasáže mi připomněly vlastní naivitu a vyjevenost při mé první návštěvě USA, ale jinak pro mě bylo samozřejmě těžké se s postavami ztotožnit, protože jejich starosti a strasti jsou diametrálně odlišné od těch mých. Při čtení je proto důležité mít otevřenou mysl. Kniha má velký potenciál svému čtenáři mnoho předat, pokud je na to připraven. Pokud ne, bude se pravděpodobně nudit, možná ho bude čtení místy i rozčilovat. U každé knihy platí, že se musí číst v ten správný čas a vzhledem k tématu se mi zdá, že v tomhle případě to platí dvojnásob. Kniha by mohla být kratší - 400 stran by knize rozhodně slušelo více. Závěr byl poněkud nešťastný, na můj vkus příliš uspěchaný. Celkově jsem si ale čtení užila. Forma, kterou autorka zvolila, byla čtivá, bavily mě i fejetony publikované na blogu hlavní protagonistky.

27.03.2021 4 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Kniha je rozdělená do 5 kapitol, ve kterých se pomalým tempem seznamujeme s hlavními protagonisty Florence a Edwardem. Setkáváme se s nimi v roce 1962 v jejich svatební den a autor nás provede jejich životem, který je dovedl právě na Chesilskou pláž. Tahle kniha je o lásce a trpělivosti (nebo možná netrpělivosti?), o komunikaci a nových úhlech pohledu, které se ve své době nemusejí setkat s pochopením. Je potřeba zdůraznit, že příběh plyne opravdu v-e-l-m-i pomalu. Milovníci akce si tady na své nepřijdou, ale pokud máte rádi knihy o tom, co život přináší a rádi se u knihy zamyslíte, pak vás tohle bude bavit.

27.03.2021 5 z 5

Islámskému státu na dostřel Islámskému státu na dostřel Lenka Klicperová

Útlá knížka, která prostřednictvím krátkých zápisků popisuje aktuální situaci v Kobaní. Asi jsem čekala více nezávislosti a méně emocí (např. poznámka "Co by na to říkaly české matky odmítající očkování?"), ale i přes to se jednalo o zajímavé čtení. Ráda si přečtu i další knihy od autorek. Pokud, podobně jako já, o tématu moc nevíte, doporučuji přečíst si nejdříve doslov pro lepší porozumění kontextu a některých zkratek.

27.03.2021 3 z 5

Teorie o čínské duši Teorie o čínské duši Carlos A. Aguilera

Teorie o čínské duši je jedna z těch knih, která je malý svým rozsahem, ale velká svým přesahem. Knize by rozhodně slušel nějaký doslov, jako to dělají v nakladatelství Odeon, protože jinak může být běžný čtenář po dočtení velmi zmatený. Chce to opravdu hodně přemýšlet a něco si o autorovi najít, aby byl člověk schopen udělat si na dílo názor. Doporučuji náročným čtenářům se zájmem o moderní kubánskou literaturu.

25.03.2021 4 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Jak to říct? Cestovatelský deník je to úžasný, myslím, že autor je skvělým vypravěčem, který umí i poněkud všední zážitek převyprávět tak, že se člověk musí smát. Kniha mě bavila a pobavila. Ilustrace a grafické zpracování se moc povedlo. Ve svojí kategorii je to skvělé čtení, ale pro mě to bylo čtení bez většího přesahu, ke kterému se už pravděpodobně vracet nebudu, a tak dávám 3*.

16.02.2021 3 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

V knize byly naprosto fantasticky vykreslené postavy, jejich minulost i to, co se jim honí hlavou. To autor zvládl opravdu na jedničku. Bohužel se ale často opakoval, což mě jako čtenáře velmi ubíjelo, rychle jsem ztrácela pozornost a neměla jsem motivaci číst dál. Byl to můj první horor i první kniha od Kinga a musím říct, že jsem zklamaná. Asi jsem měla vysoká očekávání a slibovala jsem si od žánru i autora pořádnou dávku napětí a strachu, kterého se mi bohužel nedostalo. Kubrickův film jsem viděla až po dočtení knihy a musím říct, že se jedná o první případ, kdy film byl lepší než kniha.

15.02.2021 2 z 5

Kočka v nás Kočka v nás William Seward Burroughs

Nejsem milovnice beatníků a ani tato kniha mě nepřesvědčila změnit názor. Je to zajímavé čtení, které vám sice asi nezmění život, ale rozhodně zpříjemní večer. Knihu jsem našla v knihobudce a s klidným srdcem zase posílám dál.

24.01.2021 3 z 5

Meda Mládková – Můj úžasný život Meda Mládková – Můj úžasný život Ondřej Kundra

Paní Mládková je vskutku inspirativní žena. V knize jsou rozhovory s paní Medou, výňatky z jejích deníků, dopisy, fotografie a autorovi poznámky, které vysvětlují celkový kontext. O paní Medě jsem četla i dříve a před dvěma lety jsem viděla divadelní představení Meda, i tak mi ale kniha vyplnila některá bílá místa a dozvěděla jsem se uceleně víc informací o jejím životě. Doporučuji přečíst a pokud bude ještě šance, tak určitě vyrazit i na divadelní představení nebo alespoň do Sovových mlýnů.

19.01.2021 5 z 5

Fantastická kniha, která popisuje USA pohledem člověka, který tam nejen strávil přes 5 let života, ale zároveň tam pracoval jako zahraniční zpravodaj, což je samo o sobě velmi zajímavé povolání. Kniha je rozdělená na tři části - první část se věnuje tématům, která mají nějakou spojitost s Českem nebo Československem. Druhá část je zaměřená na americkou volební kulturu a období voleb v roce 2016. Ve třetí části se čtenář dozví něco víc o věcech, které jsou v USA vlastně úplně normální, ale pro běžného Evropana téměř nepochopitelné. To vše s autor popisuje velmi věrně.

Během čtení jsem si musela mnoho informací dohledávat, ale ne proto, že by kniha byla zmatečná nebo složitá. Naopak - kniha je přehledná a srozumitelná pro všechny s běžným všeobecným přehledem. Autorovi se ale podařilo ve mě během čtení vzbudit hlubší zájem o popisovaná témata a chuť vyhledat si další informace, fotky nebo videa.

Momentálně je kniha k dispozici na Českém rozhlase jako četba na pokračování a předčítá ji sám Řezníček - jen pozor, v audioknize je mnoho částí vynecháno, takže doporučuji spíše přečíst. Doporučuji především kapitoly Rasové nepokoje a Střelné zbraně.

18.01.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Za tuto knihu jsem neuvěřitelně vděčná. Autorku velmi obdivuji za to, co dělá a s jakým to dělá nasazením. Je to opravdu velmi inspirativní žena v mnoha směrech. Musela jsem se krotit, abych knihu nepřečetla za jeden den. Rozhovory jsou skvěle poskládané a velmi dobře vedené. Oceňuji i autorčiny poznámky pod čarou, které mi při čtení pomohly porozumět kultuře i historii. Fantastické je i grafické zpracování knihy, obálka a ilustrace, které dělají knihu atraktivnější a myslím, že se díky tomu dostane do ruky mnoha lidem, kteří by po ní jinak nesáhli, což je jedině dobře. Knihu by si totiž měl přečíst úplně každý.

11.01.2021 5 z 5

Někdo mě má rád Někdo mě má rád Dominik Landsman

Knihu jsem dostala darem a nejdřív jsem k ní byla trochu skeptická. Myslela jsem si, že absolutně nejsem cílová skupina, ale nakonec jsem se u čtení skvěle bavila. Trochu cimrmanovské, a jak píše i.am.sokol níže, trochu to připomínalo i příhody Alana Karlssona. Autoři si mě získali a já teď chodím a knihu všude vychvaluji. Dávám knize 3 hvězdičky, protože bych si ji asi nepřečetla znovu, ale na odreagování byla ideální. Ve svém žánru je rozhodně jedna z těch lepších.

05.01.2021 3 z 5

Chlapec, krtko, líška a kôň Chlapec, krtko, líška a kôň Charlie Mackesy

Fantastické ilustrace a velmi milý příběh. Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že se jedná o knihu pro děti, tak věřte, že tohle čtení ocení spíš dospělí.

02.01.2021 5 z 5

Pořád jsem to já Pořád jsem to já Lisa Genova

Wow. Tahle kniha mě opravdu dostala. Musím říct, že je to jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Děj zachycuje vývoj Alzheimerovy choroby a vše s čím se musí Alice, hlavní postava, i její rodina potýkat. Autorka příběh vypráví s takovou syrovostí, že z toho mnohdy běhá mráz po zádech a musím se přiznat, že od strany 190 jsem u čtení ustavičně plakala. Už dlouho se mi nestalo, že by mě kniha rozplakala, ale tenhle příběh byl příliš opravdový. Tak opravdový, že jsem měla dojem, že Alici znám osobně. Pokud si chcete přečíst něco o životě s Alzheimerem, pak vám tato kniha poskytne až strašidelně věrný popis nemoci.

16.12.2020 5 z 5

Rok v Provenci Rok v Provenci Peter Mayle

Kniha se odehrává v průběhu jednoho roku. Obsahuje 12 kapitol, které začínají lednem a končí prosincem. Každá kapitola navíc zaměřuje na cca 4 různé historky, které se ten měsíc udály. Jedná se tedy o takové krátké fejetony, ve kterých autor s laskavým humorem popisuje svoje zážitky z života na francouzském venkově. Je to milé čtení, místy se člověk pousměje.

Ke knize jsem se dostala přes čtenářský klub a myslím, že mě nezastihla v nejlepším čase, a proto mě tolik nenadchla. Aktuálně hodnotím 50 %, ale pokud bych knihu hodnotila v žánru cestopisných fejetonů z 90. let, tak bych jí dala 60 %. Knihu bych doporučila číst jako odpočinkovou četbu, když je nálada na něco jednoduššího nebo pro starší rodiče či prarodiče, kteří se asi dokáží lépe vcítit do popisovaných situací.

Vypravěčův styl psaní je hodně květnatý a pro mě poměrně náročný na soustředění.

16.12.2020 2 z 5

Jefferson Jefferson Jean-Claude Mourlevat

(SPOILER) Velmi milý příběh pro cílovou skupinou děti 8-13, ale ani dospělého nebude nudit. Mnozí asi z anotace tuší, co za újmu by mohli obyvatelé světa lidí způsobit zvířatům, takže pokud své děti nechcete vystavovat realitě příliš brzo, chápu, a pak vám tuto knihu nedoporučuji. Pokud nechcete mít z dětí po dočtení vegetariány, doporučuji knihu číst společně a mluvit o tom, co se v knize odehrává. Asi bych nenechala děti číst knihu úplně bez dozoru, jelikož příběh přináší velký prostor pro diskuzi a určitě stojí za to, téma s malým čtenářem více rozebrat. Hodnocení snižuji proto, že jsem objevila během čtení pár nepřesností a překlepů, a to by se v dětské knize stávat nemělo.

16.12.2020 4 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Knihy jsem se trochu obávala. Myslela jsem, že Bulgakův text bude náročný. Dílo bylo naopak velmi čtivé (na pár archaismů tam narazíte, ale nic s čím by se člověk neporadil) a místy i zábavné. Ideání kniha, po které sáhnout před nástupem do nového zaměstnání nebo až vám předají diplom a vy nebudete vědět, co si v životě počnete. Zápisky mladého lékaře vás napumpují energií a dodají vám odvahu.

30.11.2020 4 z 5

Americká elegie Americká elegie James David Vance

Kniha přináší autentický pohled do života obyčejné americké rodiny. Ne však té, která žije na Manhattanu, ani té, která žije na předměstí velkoměsta, ale té, která žije na okraji společnosti. Já osobně jsem z ní nadšená. Kniha mi zase trochu víc otevřela oči. Hodně věcí a situací, které autor popisuje, lze vztáhnout i na lidi v Čechách (pokud nevíte, co tím myslím, zkuste se podívat na dokumentární cyklus Rodina je nejvíc, který natočila Česká televize - je k dispozici na iVysílání). Nemyslím to rozhodně nijak zle - kniha na nikoho nehází špínu, naopak autor hledá v lidech to nejlepší. Popisuje lidi, kteří vědí, jak by měli a chtěli žít, ale nevědí, jak na to a často to není ani jejich vlastní vina.

Knihu bych doporučila všem, kteří mají o zájem o americkou kulturu, všem, kteří chtějí jet do USA (za jakýmkoliv účelem) a také všem, komu se líbil memoár Vzdělaná od Tary Westover.

Na Netflixu nově i filmová adaptace.

30.11.2020 4 z 5