kalinkacz kalinkacz komentáře u knih

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Příběh všude vychvalovaný.... No mě osobně trošku zklamal... Asi jsem se nechala příliš unést perfektními recenzemi a čekala dokonalý příběh na kterém nebude co vytknout... Ano kniha se četla skvěle, autorka umí výborně vyprávět, ale když pomyslíme na fakt, jak se celý děj vyvíjel, tak měl konec podle mého názoru skončit trošku jinak.. Na co potom byla většina románu o hledání smyslu života? Ke konci knihy jsem závěr již čekala a zřejmě si od této autorky přečtu pouze pokračování tohoto románu a to Po tobě... Kniha obsahuje mnoho skvělých momentů ,které nám připomenou, proč je tak skvělé žít a tyto myšlenky nám mnohdy chybí... Zřejmě proto si kniha mohla a může získat tolik čtenářů...

12.03.2016

Národní opruzení 2: Tajemství trnové koruny Národní opruzení 2: Tajemství trnové koruny Karolína Zoe Meixnerová

Národní opruzení 2: Tajemství trnové koruny od Káji Zoe Meixnerové jsem si po loňském moc fajn prvním díle, nemohla nechat ujít!
1. díl, který vyšel loni, byl skvělým mixem žánrů - humor, romantika, ale i detektivka! A stejně tomu bylo i v případě pokračování.
Havlíček se ocitá v Brixenu... Tyl musí uživit své blízké... A nechybí ani linka Boženy Němcové nebo Jana Nerudy...
Kája si mě získala už svým debutem Průvodce literární hysterií 19. století. Hrozně mě baví její tvorba a to, jak popularizuje čas obrozenců.
Tím, že toto období mám sama moc ráda, včetně osobností, které tehdy působily, tak není překvapení, že mě Národní opruzení zkrátka baví.
Líbí se mi, jak je kniha svižně napsána, nechybí spousta dialogů a díky své délce se čtenář nemusí obávat, že by narazil na nějaké výplňové pasáže.
Jo a ta obálka? Zase bomba!
Kája plánuje i díl třetí a já jsem po konci dvojky opravdu zvědavá, co se v příběhu bude dít dál!

13.07.2024 4 z 5

Krajina roztavených zvonů Krajina roztavených zvonů Jan Štifter

Jan Štifter si mě získal díky Sběrateli sněhu, Světlo z Pauliny bylo skvělé a stejně tak Paví hody! Novinka Krajina roztavených zvonů byla ale taky výborná!
Jedná se vlastně o takový soubor povídek, které dohromady tvoří mozaiku jedné rodinné historie. Autor vás přenese do 19. století, kde sledujeme hlavního hrdinu, který je lékařem... Dostanete se ale i do minulého století, kde hlavní hrdina rozplétá příběhy svých předků...
Strašně moc mě baví autorův styl psaní! Tím, že je v knize ale hned několik příběhů, tak vás jednoduše nějaký bude bavit nejvíc a v mém případě to byla právě Krajina roztavených zvonů - ta byla skvělá!
Rozhodně musím pochválit obálku a ilustrace ke každému příběhu, nádherný doplněk.
Novinka Jana Štiftera je útlou záležitostí, která rozhodně stojí za vaši pozornost, stejně jako celá autorova tvorba!

26.06.2024 4 z 5

Dívka s vášní pro indigo Dívka s vášní pro indigo Natasha Boyd

Dívka s vášní pro indigo je historický román, který vychází ze skutečného životního příběhu hlavní hrdinky Elizy Lucasové.
Ta v pouhých 16 letech přebírá rodinnou plantáž, která jak záhy zjistí, není úplně tak prosperující, jak by měla být... Naději však mladá Eliza uvidí v indigovém barvivu...
Pro ženu ale v dané době nebylo jednoduché se prosadit (navíc bez muže)...
Já jsem z knihy tak nadšená!
Ten styl psaní, popisy prostředí a hlavní hrdinka! Ta je prostě ztělesněním silné ženy, která si jde za svým, je inteligentní a svéhlavá.
První polovina mi připomínala knihu Hester, ale druhá polovina tuto knihu ještě překonala!
Před čtením jsem se knize kvůli její tloušťce trošku vyhýbala, ale nakonec jsem ji přečetla tak rychle, nemohla jsem přestat.
Dívka s vášní pro indigo byla prostě skvělá, dejte jí šance, dejte jí ten čas a nebudete litovat!

18.06.2024

Těžký život knihomolů Těžký život knihomolů Hanka Grehová

Jaký je život knihomola? Těžký!
O tom vás přesvědčí komiks Těžký život knihomolů!
Jak to má knihomol se záložkami? Co dělá na veletrhu Svět knihy? Kolik knih vozí v batohu (pardon, kufru)? Jak náročné je vést s ním společenskou konverzaci?
Pokud jste knihomolové, tak při čtení tohoto komiksu budete mít pocit, že někdo psal přímo o vás! Prostě vše sedí do puntíku!
Já se u tohoto komiksu maximálně bavila a jsem si jistá, že si jej moc ráda vytáhnu z knihovny a přečtu znovu kdykoli, když budu mát špatnou náladu...
Těžký život knihomolů je prostě perfektní jednohubka pro každého knižního nadšence!

28.05.2024 4 z 5

Šepoty Šepoty Ashley Audrain

Ashley Audrain jsem si zapamatovala díky její originální knize Druhá tvář! Nyní jí vyšla novinka Šepoty, která mě nemohla minout!
Stejně jako Druhá tvář jsou i Šepoty velmi znepokojivým čtením, které se točí okolo tématu mateřství (tady určitě pozor na citlivá témata).
Hlavní hrdinka zažívá to, co nechce zažít žádná matka - její dítě leží v kómatu v nemocnici, vypadlo z okna uprostřed noci... Nikdo neví, co se stalo... Nebo možná ano...
K rozpletení příběhu dopomáhají vedlejší postavy... Sousedé, kamarádi, zdravotní sestra...
Šepoty se mi četly skvěle, to jsem také od autorky očekávala, ale nemohu říct, že by ve mně po dočtení nějak více zůstaly... Oproti předchozí autorčině knize Druhá tvář, tu mám v paměti doteď.
Nebylo to tedy špatné čtení, ale za sebe bych více doporučila zmiňovanou předchozí knihu Ashley Audrain, byť je tedy ještě více znepokojivá a určitě nesedne každému.

16.05.2024 3 z 5

Lapeni Lapeni Emily McIntire

V letošním roce jsem se rozhodla hledat další žánry, které by mi mohly sednout jako "čtení po práci", tedy fajn oddechovky, u kterých po náročném dni můžu vypnout.
K mému velkému překvapení mi sedlo hned několik erotických románů, které jsem dříve vůbec nečetla. Řekla jsem si tedy, že budu objevovat další autorky a série...
Proto jsem se rozhodla vyzkoušet i sérii Never After od Emily McIntire.
1. díl s názvem Lapeni se ale stal pro mě ukázkovým příkladem toho, že když zkoušíte nový žánr, tak vám někdy prostě něco i nesedne.
Lapeni za mě spadají do hodně temných erotických romancí, tady máme dokonce bonus i v jakémsi můžeme říct spojení se světem Petra Pana, což mi přišlo hodně originální.
Bohužel jsem se ale nedokázala začíst, vztah mezi postavami byl na mě až moc toxický (byť mi toxicita často v tomto žánru tolik nevadí)... Nejvíc mi ale vadila "mafiánská" zápletka...
Nevím, co k tomu víc říct, jsem ráda, že jsem knihu zkusila, ale za sebe ji doporučit nemůžu...
Vím, že v zahraničí je série velmi populární, takže tady jsem se s ní asi prostě jen nepotkala...
Doma mám i 2. díl Zjizveni, kterému bych ráda ještě šanci dala.

01.05.2024 2 z 5

Vzplanutí: První kolo Vzplanutí: První kolo P. S. Herytiera (p)

Vzplanutí, new adult romantika a 1. díl z nové série!
Proč jsem po knize sáhla? Poslední dobou hledám čtivou romantiku na vypnutí více, než kdy dříve... Navíc jsem propadla sérii Twisted a rozhodla se najít něco podobného, no a Vzplanutí vypadalo jako super volba!
Když mi kniha dorazila, zjistila jsem, že autorka je z Polska a začínala psaním na Wattpadu. V ten moment jsem si vzpomněla na sérii After od Anny Todd, která to měla stejně.
Vzplanutí je navíc ještě delší než 1. díl série After, má velký formát a přes 500 stran... To byl pro mě nakonec kámen úrazu...
První polovinu knihy se totiž v příběhu dělo opravdu málo, celou dobu jen čekáte na přeskočení jiskry... A že teda čekáte fakt dlouho!
Vzplanutí je za mě vážně jako After - délkou, vztahem hlavním hrdinů, toxicitou atp...
Pro mě to tedy byl jen průměr, asi mi k té čtivosti a nadšení něco chybělo, pokud ale patříte mezi fanoušky After, tak si myslím, že vám tato série rozhodne sedne.

11.03.2024 3 z 5

Přežila jsem Tinder Přežila jsem Tinder Sandra Sudrich

Přežila jsem Tinder byla taková fajn oddechová jednohubka.
Když jsem viděla název knihy, tak mi chtě nechtě naskočila kniha Historky z Tinderu a tak jsem automaticky, bez pročtení anotace, očekávala od této knihy to samé. Tak tomu ale není!
Přežila jsem Tinder není jen kniha plná historek, které zažila autorka nebo lidé z jejího okolí na seznamkách, ale je to i kniha o vztazích jako takových a najdete v ní i samotný příběh autorky o tom, jak našla na Tinderu svého životního partnera.
Je kniha vtipná? Když se v ní najdete, tak ano. Jinak vás ale spíše nabádá, v určitých momentech za mě až trošku moc/na sílu.
To je ale asi má jediná výtka, jinak jsem se bavila a čtení si užila.

10.02.2024 4 z 5

Trápení všeho druhu Trápení všeho druhu Mariana Leky

Tak tahle kniha byla jednoduše krásná!
Trápení všeho druhu je soubor autorčiných sloupků, které v minulosti vyšly v německém časopisu.
Říkala jsem si, že to mi asi nesedne... A co se stalo... Pravý opak!
Každý sloupek má jen pár stránek, ale autorka ve mně dokázala probudit tolik pocitů, emocí a byť se na první pohled zdá, že spolu texty nesouvisí, opak je pravdou.
Sledujete reálné lidské příběhy i nečekané situace při kterých prožijete snad všechny pocity.
Trápení všeho druhu je jednohubka, na kterou jen tak nezapomenete, doporučuju, doporučuju!

31.01.2024 4 z 5

Světakrásy Světakrásy Jan Svěrák

Jan Svěrák je režisér, jehož jméno není třeba představovat snad žádnému filmovému nadšenci.
Sama jsem velkou fanynkou jeho filmů a i když jsem před pár lety četla jeho román Bohemia, který mi nesedl, tak jsem si řekla, že i přesto zkusím jeho novinku Světakrásy.
Doufala jsem, že mi Světakrásy sednou více než Bohemia a to z jednoho důvodu - nejsou totiž románem, ale spíše sbírku autorových myšlenek, vzpomínek a zážitků. vše je navíc doplněno o osobní ilustrace, díky kterým jsem si čtení více užila.
Světakrásy nejsou knihou, která vás dostane... Ale spíše malou sbírkou, kterou si můžete dávkovat a díky které poznáte Jana Svěráka z úplně jiného pohledu.

26.01.2024 3 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Pokud si o svátcích nechcete přečíst romantiku, ale spíše něco náročnějšího, pak zkuste Takové maličkosti!
Jedná se o jednohubku, resp. novelu, která má pouze 110 stran. Odehrává se v zimě a končí na Štědrý den, takže kdy jindy se pustit do čtení...
Prostředí bylo úžasné, úplně jsem si to zasněžené městečko dokázala představit...
Takové maličkosti jsou skromný a dojemným příběhem hlavního hrdiny Billa, který je oddaný své práci, aby zabezpečil svou početnou rodinu. A právě rodina je hlavním prvkem celého děje.
Příběh se mi krásně četl, jazyk je kouzelný a pravda je, že jediné, co mohu knize vytknout je její délka... Kdyby byla delší, vychutnala bych si ji více.
Jinak ale nádhera!

21.12.2023 4 z 5

S láskou z Londýna S láskou z Londýna Jules Wake (p)

S láskou z Londýna je letošní romantická novinka Jules Wake (Julie Caplinové) a taky moje další vánoční romantika, se kterou jsem strávila část adventu.
Opět jsme měla pocit, stejně jako při čtení Notting Hilli pod sněhem, že čtu romantickou zimní komedii z Netflixu.
Bavilo mě prostředí Londýna i hlavní hrdinka a taky zápletka se zavirovaným emailem, která celý příběh odstartovala, protože jsem sama zažila něco podobného.
Zároveň je hlavní hrdinka na začátku knihy zasnoubená a přiznám se, že určitý zvrat na konci, který měl vyřešit to, s kým hlavní hrdinka zůstane, se mi prostě do příběhu neohodil a díky tomu jsem nebyla z knihy tak nadšená, jak jsem doufala...
Nebylo to špatné, oddechovka je to fajn, ale Notting Hill pod sněhem doporučuji určitě víc.

21.12.2023

Ráj Ráj Abdulrazak Gurnah

Ráj je jedna z posledních novinek nakladatelství Prostor. Je to útlý příběh s nádhernou obálkou od držitele Nobelovy ceny za literatury.
Prostředí, ve kterém se odehrává celý příběh je velmi exotické a pro mě neobvyklé. O to víc jsem na celý zážitek ze čtení byla natěšená...
Děj se točí okolo hlavního hrdiny, který je ve 12 letech prodán svým vlastním otcem, který díky němu splatí svůj dluh. Už z toho mě mrazilo...
Hlavnímu hrdinovi jsem nesmírně držela palce a přála mu jen to nejlepší.
Zároveň se přiznám, že jsem se úplně nepotkala s autorovým stylem psaním, jelikož se mi kniha četla poměrně obtížně. Dávkovala jsem si ji, občas jsem se i vracela.
To ale nic nemění na tom, že se jedná o velmi silný, nevšední a dojemný příběh jednoho nelehkého dospívání...
Jsem moc ráda, že jsem se do knihy pustila a pokud vyhledáváte trošku těžší příběhy, tak zkuste na Ráj mrknout.

11.12.2023 3 z 5

Kéž bys tu byl Kéž bys tu byl Jodi Picoult

Jodi Picoultová je moje nesmírně oblíbená spisovatelka.
Kéž bys tu byl je její druhá letošní novinka a již desátý román, který jsme od ní četla.
Její první letošní novinka Kniha dvou cest mě celkem zklamala, kdybych byla velká fanynka pyramid atp., tak bych byla nejspíš spokojená, ale pro mě to bylo dost zdlouhavé čtení.
Proto jsem se její novinky Kéž bys tu byl obávala... Ale zbytečně! Tohle bylo skvělé!
Jako takhle, než s do čtení člověk pustí, tak musí vědět, že bude číst příběh z období covidu a pandemie a karanténa v něm hraje velkou roli. Kdybych příběh četla těsně po lockdownu, tak by mi to asi vadilo, ale nyní, s odstupem času a navíc, když se jedná o Jodi Picoultovou, tak jsem neváhala a pustila se do čtení.
Příběh jako celek mě bavil, hlavní hrdinka byla zajímavá a parádní bylo exotické prostředí, ve kterém byla hlavní hrdinka na dovolené. Ani jsem nevěděla jak a byla jsme najednou v polovině knihy, tak dobře se mi četla. Co mě ale naproto šokovalo, byl jeden zvrat (víc neprozradím), díky kterému jsem zůstala v šoku sedět s otevřenou pusou! Jodi mě nikdy takto nešokovala! Skvělý!
Kéž bys tu byl ale i přesto má pár chybek na kráse, ale ve výsledku to byl super společenský román.
Od autorky ale stále nejvíc doporučuju Velké maličkosti a Je to i můj život.

10.12.2023 4 z 5

Závěj Závěj C. J. Tudor

Knihy C. J. Tudor čtu pravidelně, nečetla jsem jen její povídkovou sbírku Škvíra.
Na novinku Závěj jsem byla hodně zvědavá, protože v zahraničí ji všichni chválili, navíc ta zimní obálka, no kdy jindy ji číst, než nyní!
A ano, Závěj byla skvělá! Za mě hned po Jámě druhá nejlepší autorčina kniha.
Jedná se dystopický thriller/horor, ve kterém sledujeme 3 různé dějové linky, 3 hlavní hrdiny a mnoho lidských životů v ohrožení díky sněhové bouři a smrtícímu viru.
Každý z nich si něco nepamatuje, něco nechápe a tuší, že NĚCO prostě nehraje.
To, jak autorka zvládla dějové linky proplést a celý příběh vyřešit, wow! Dost dobrý!
Všechny linky byly napínavé, za mě vede ta z havarovaného autobusu, ale každá měla něco do sebe.
Mám jen jednu výtku - prostřední třetina mě nebavila tolik jako ta první a poslední.
Za mě se jedná o čtivé, mrazivé a napínavé čtení, které je originální a ideální, pokud hledáte super čtení na chladné zimní večery!

25.11.2023 4 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Jana Poncarová

Janu Poncarovou jsem objevila díky knize Alžběta a Nina, od té doby čtu všechny novinky, které jí vyjdou.
Nultá hodina za mě překvapivě (dle anotace jsem si nebyla jistá, jak moc mě příběh chytne) patří mezi to nejlepší, co jsem od autorky doposud četla!
Bavila mě hlavní hrdinka, která byla jiná, zajímavá a autorce se podařilo skvěle vykreslit její pocity, které jsem jako čtenářka naplno s ní prožívala.
Děj se odehrává v období historie, které v současné české literatuře vídávám velmi často, ale tady byl příběh konečně něčím jiný a mě prostě chytl.
Nultá hodina za mě byla super čtením, které mohu jedině doporučit, stejně jakou celou tvorbu autorky.

23.11.2023 4 z 5

Námi to začíná Námi to začíná Colleen Hoover

Námi to začíná je pokračováním Námi to končí (It Ends With Us) od Colleen Hoover.
Těšila jsem! Colleen čtu v originále, její poslední novinky byly skvělé a Námi to končí bylo wow!
Já jsem ale bohužel zklamaná.
Námi to začíná je pouhým happy endem pro ty čtenáře, kterým chyběl v první knize Děj byl jednoduchý, odhadnete ho na začátku a já si celou dobu při čtení říkala, že autorka má na víc
Mrzí mě to, ale nedá se nic dělat

19.11.2023 3 z 5

Paříž pro jednoho a jiné povídky Paříž pro jednoho a jiné povídky Jojo Moyes

Můj vztah s Jojo Moyesovou byl jako na houpačce.
Román Než jsem tě poznala mě (asi jako většinu čtenářů) naprosto dostal, ale po něm jsem sáhla po Stříbrné zátoce a tu jsem bohužel ani nedočetla... Takže jsem potom už po další autorčiné knize nesáhla, tedy až do letošní novinky Paříž pro jednoho a jiné povídky.
Jak už název napovídá, tak se jedná o sbírku povídek, když jsem to zjistila, tak jsem se rozhodla je zkusit, protože mě v poslední době povídky dost baví a taky nebudu lhát, že mě okouzlila obálka a krásná ořízka.
A víte co? Mě tohle vážně bavilo! Bála jsem se, aby to nebyla jen romantika, ale povídky byly hodně o nás ženách, o tom jak jsme silné, citlivé a co jsme schopné obětovat...
Za sebe tak tuto novinku mohu rozhodně doporučit! Jasně, některé povídky mě bavily více, než jiné, ale to je myslím si u sbírek úplně normální.
Krásný vánoční dárek pro čtenářky románů, tečka.

14.11.2023 4 z 5

Políbila jsem Sharu Wheelerovou Políbila jsem Sharu Wheelerovou Casey McQuiston

Políbila jsem Sharu Wheelerovou, první oficiální YA román Casey McQuiston!
Červená, bílá a královsky modrá a Poslední stanice byly skvělé new adult LGBT romantiky, hlavně tedy ČBKM neměla chybu (stejně tak film)!
Shara je ale čistá young adult a já byla zvědavá, jak se mi bude líbit... No, jak bych to jen... Už z anotace jde poznat podobnost s Papírovými městy od Johna Greena, pro někoho super zpráva, já se lehce bála, protože mi Papírová města moc nesedla. A vlastně mi nesedla ani Shara...
Jako takhle, ona to byla fajn oddechovka, ale já se celou dobu čtení nemohla zbavit pocitu, že prostě čtu Papírová města...
Ach jo, škoda.

15.09.2023 3 z 5