kalinkacz kalinkacz komentáře u knih

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

V pondělí vychází Pomocnice, psychothriller, který v zahraničí získal obrovský hype a já k němu pravda přistupovala trošku s opatrností, jelikož mě letos snad skoro všechny thrillery i psychothrillery zklamaly. Pomocnice mezi ně ale nepatří!
V ději najdete ale prakticky všechna známá klišé z jiných knih v daném žánru - hlavní hrdinku, která byla v kriminálu, divnou rodinu, u které má pracovat jako pomocnice atd... Ano, vypadá to tedy jako něco, co už tu mockrát bylo a i samotné zápletky nejsou bůh ví jak originální, jenže... JENŽE ono to ale strašně dobře fungovalo! Kombinace autorčina čtivého stylu psaní, krátkých kapitol a dávkování zvratů se ukázala jako extrémně funkční!
Knihu jsem přečetla za jedno ráno a dopoledne, nechtěla ji odložit. Nedivím se tedy popularitě Pomocnice, těším se na film a doufám, že u nás brzy vyjde pokračování, které nyní vyšlo v zahraničí. Tohle se zkrátka povedlo!

17.08.2023 4 z 5

Miláčkové z metra Miláčkové z metra Kate Spencer

Tohle bylo super!
Po Miláčcích z metra jsem sáhla díky obálce, zářivé ořízce a taky kvůli tomu, že se jedná o romantickou komedii. Jelikož jsem knihu ani moc nezaregistrovala v zahraničí, tak jsem toho moc nečekala... Miláčkové z metra se ale za mě s přehledem vyrovnají Lásce po španělsku a jsou jen o kapku slabší než Hypotéza lásky.
Bylo to šíleně čtivé, fakt vtipné a já se prostě bavila. Jasně, u téhle knihy samozřejmě víte, jak skončí, ale čtete ji pro ty postavy, chemii mezi nimi a prostředí.
Za mě je tahle romantická komedie zkrátka podceňovaná a málo vidět... Proto pokud hledáte knihu, u které vypnete nebo společníka k moří, tohle je ono!

01.07.2023 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Neal Shusterman je bezkonkurenčně mým aktuálně nejoblíbenějším autorem dystopií. Všechny jeho knihy jsou originální, děsivé a neuvěřitelně reálné zároveň. Kniha Bez šance před pár měsíci dostala nový paperbackový kabátek, který jí náramně sluší. Jasně, že jsem ji potřebovala do sbírky! Pevně věřím, že vás kniha zaujme natolik, abyste ji zkusili a podpořili tak šanci na vydání pokračování. Moc bych si přála, aby vyšlo a vím, že nejsem sama.

27.12.2022

Stroje jako já Stroje jako já Ian McEwan

Ian McEwan si mě získal svou knihou Betonová zahrada. Ta je sice hodně naturalistická a nesedne každému, ale pro mě to byl úžasný čtenářský zažitek. Stroje jako já, autorova novinka, u mě Betonovou zahradu nepřekonala, ale i tak jsem žasla a obdivovala originalitu příběhu. Alternativní verze historie, Alan Turing a k tomu hromada otázek, které si čtenář v průběhu čtení klade. Jak umělá inteligence ovlivní člověka, jeho partnera, jeho život?
Na knihu Stroje jako já jen tak nezapomenu, není to nejlepší Odeonka, co jsem kdy četla, ale času který jsem s ní strávila, rozhodně nelituju.

27.12.2022 4 z 5

Jackie a Maria Jackie a Maria Gill Paul

Přiznám se, že jsem po knize sáhla hlavně kvůli jménu Jackie Kennedyové. To jsem ale netušila, jak skvělý čtenářský zážitek mám před sebou.... V knize sledujete život Jackie s jejím mužem a zároveň osud Marie Callasové, známé operní pěvkyně minulého století... Obě ženy spojuje jméno Ari Onassis. Tento muž byl Mariinou největší láskou a zároveň Jackiiným druhým manželem... Jak Jackie a Maria prožívaly své životy? Kniha se výborně četla a neskutečně mě bavila. Nemám co vytknout!

27.12.2022 5 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Delphine je prostě neskutečná a ve své novince to jen potvrdila!
Děti nade vše je autorčinou horkou novinkou, která se věnuje problematice a nástrahám sociálních sítí… Každá hlavní hrdinka má na online svět jiný pohled a to za mě bylo skvělé.
Autorka napsala nesmírně aktuální a důležitý příběh, který měl místy až krimi nádech.
Zkrátka a dobře Děti nade vše opravdu doporučuju.

26.12.2022 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Můj velký rest hotov!
Konečně mám za sebou celou trilogii Pána prstenů, kterou si myslím, že by si společně s Hobitem měl přečíst snad každý čtenář. Tahle fantasy klasika nikdy nezestárne!
Za sebe musím moc doporučit audioknihy, které mě moc bavily jak díky hlasu Aleše Procházky, tak například díky hudebním předělům - prostě super.

26.12.2022 4 z 5

Život v KLDR je prostě šílený a strašidelný a nikdo z nás si jej nedovede představit…
Nina Špitálníková mi však ve své knize Mezi dvěma Kimy díky jejím studijním zážitkům ukázala, že je život v KLDR ještě šílenější než jsem si myslela a to už jsem x knih s touto tematikou četla.
Nebylo to lehké čtení, ale knihu doporučuju opravdu všem - bez výjimky! Velmi brzy se pustím do další autorčiny knihy.

26.12.2022 4 z 5

Svět Harry Pottera miluje snad skoro každý!
Co se příběh uzavřel využívám jakékoli možnosti se do tohoto nezapomenutelného světa vrátit.
S kouzelnickou hůlkou je memoár Toma Feltona, Draca Malfoye… Byla jsem překvapená čtivostí knihy, tím, jak se Tom dostal k herectví i jeho vztahem k HP na začátku. Opravdu výborná kniha, díky které Draca uvidíte v úplně jiném světle.
Budete překvapení, dojatí a nezapomenete. Pro fanouška HP nutnost!

25.12.2022 4 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Stehy jsou naprostou peckou!
Jedná se o první román/novelu Sáry Zeithammerové, která má svědomí scénář velmi povedeného seriálu Pět let.
V této novince se věnuje tématu nevěry… Máme zde 2 hlavní hrdinky - manželku a milenku. Příběh začíná jejich prvním setkáním, kdy ani jedna z nich netuší, že o sobě vzájemně ví… Následně pak sledujete příběh každé z nich, jak se seznámily s tím stejným mužem, jaké jsou a co se s jejich vztahy může stát v budoucnu…
Stehy jsou neskutečně reálným příběhem, ve kterém budete chápat pocity manželky i milenky. Vykreslení postav, pocitů… Prostě wow! Nemám co vytknout a přeju knize spoustu spokojených čtenářů.

25.12.2022 5 z 5

Sanatorium Sanatorium Sarah Pearse

Ach jo, já měla taková očekávání... Těšila jsem se, ale bohužel... Atmosféra bývalého sanatoria je za mě skvělá, to bezpochyby... Ale! Postavy mě moc nebraly a děj byl za mě dosti pomalý, myslím si, že se příběh mohl pěkně proškrtat... Takže za mě průměrné čtení, u kterého mi pár věcí chybělo a něco zase mohlo být rozpracované - jsem prostě v rozpacích...

04.12.2021 3 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Po Svaté hlavě jsem se na Poupátka opravdu hodně těšila... Navíc když jsem viděla recenze zde, tak jsem si byla jistá, že mi kniha sedne! A jako ano, sedla, ale ne tolik jak jsem si myslela... Kniha pracuje se závažným tématem, o tom není sporu, ale na základě reakcí a recenzí jsem čekala, že budu z knihy stejně paf jako ostatní a ve výsledku tomu tak není... Rozhodně kniha stojí za přečtení a je to opravdu dobrá, ale asi jsem si vytvořila moc vysoká očekávání... Už teď se ale těším, s čím autorka přijde dál!

27.07.2021 4 z 5

Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Ptačí domek vypadal a zněl skvěle! A taky skvělý byl! Krásné, místy ponuré až melancholické čtení... Styl psaní autorky je překrásný a já si užívala každou větu... Citlivá jednohubka, která ale rozhodně mohla být delší...
Jsem moc ráda, že jsem se dozvěděla něco o ženě, o které jsem před tím neslyšela... A taky o přírodě... A ptactvu... No prostě krásný čtenářský zážitek!

03.07.2021 4 z 5

Moje báječná žena Moje báječná žena Samantha Downing

Tak tohle tu ještě nebylo! Přiznám se, že takto zvláštní thriller jsem ještě nečetla... Prvních 100 stran je hodně zmatených, nevíte kdo je kdo a proč se děje to, co se děje... Byla jsem překvapená, že děj plynul trošku pomaleji než jsem u tohoto žánru zvyklá, ale tím, jak mě příběh zaujal jsem i přesto nemohla přestat číst... Na konci jsem jednu zápletku odhadla, ale celkově musím říct, že jsem spokojená a po delší době jsem četla napínavý a originální thriller...

28.05.2021 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Na novou Petru Soukupovou jsem se šíleně těšila... Patří mezi mé oblíbené české autorky, ne ty nejlepší, ale velmi oblíbené... Její příběhy se čtou úplně samy a jsou neskutečně reálné... A to je přesně příklad této novinky! Každý, kdo má za sebou nějaký rozchod, se v nějakých částech knihy rozhodně najdou... Za sebe maximálně doporučuju! Skvělé oddechové čtení... Stále u mě vede Pod sněhem, ale tato je těsně za ní...

07.05.2021 4 z 5

Psí park Psí park Sofi Oksanen

No wow! Konečně jsem sáhla po knize této všemi doporučované autorky a jsem nadšená! Tohle bylo tak těžké, depresivní, ale skvělé čtení! Autorka zvolila náročné téma, které mě fascinovalo od první strany a byť bylo čtení náročné, tak jsem se chtěla ke knize neustále vracet, tak moc mě bavila... Musela jsem nad příběhem přemýšlet v každé volné chvíli a po dočtení ve mně silně rezonoval... Určitě chci zkusit od autorky něco dalšího, protože tohle stále za každou minutu, kterou jsem čtením Psího parku strávila!

27.03.2021 4 z 5

Zhroucený čas Zhroucený čas Blake Crouch

Blake Crouch si mě získal už trilogií Městečko Pines, která vím, že podle všech není jeho nejlepším dílem, ale mně prostě sedla... Zhroucený čas jsem proto vyhlížela s otevřenou náručí... Autorovi opět tleskám na námět, já nevím, kde na to chodí, ale moc mě to baví... Knihu jsme četla po cestě ve vlaku a děj mě fascinoval a nechtěla jsem přestat číst... Asi to pro mě nebyla úplně srdcová záležitost, ale čtení jsem si maximálně užila... Neustále mi chodí doporučení na Temnou hmotu, tak teď bude na řadě právě ona...

27.03.2021 4 z 5

Asi to skončím Asi to skončím Iain Reid

No uf, co tohle bylo... Knihu proslavil seriál na Netflixu a mě oslovila krásná obálka, která se zlatavě třpytila... Uvnitř jsem ale dostala něco úplně jiného... První polovina knihy je jen pouhým popisem cesty dvou hlavních postav k rodičům... V druhé polovině pak konečně nějaké zvraty přišly, ale pro mě byly nesmyslné a nedovysvětlené a po nudné první polovině mi bylo jedno, jak vše dopadne... Za mě tohle bohužel ne...

06.03.2021 2 z 5

Kdo o tom ví? Kdo o tom ví? Lesley Kara

Novinka od autorky populární Fáma... Už Fáma mi přišla jen lehce nadprůměrným dramatem s thrillerovými prvky... Kdo o tom ví? je ale už opravdu jen průměrným čtením... Pro mě klasická klišé hrdinka v podobě ženy alkoholičky, která se ze své závislosti snaží dostat... Rozhodně nemohu zpochybnit autorčin čtivý styl psaní a stránky skutečně mizí mezi prsty, ale děj mě jednoduše nepohltil a neměla jsme potřebu zjistit, jak vše dopadne, což je v případě thrilleru trošku problém...

06.03.2021 3 z 5

Řeka v temnotě Řeka v temnotě Masadži Išikawa

No wow! Když jsem tento ,skoro až sešítek se mi chce říct, držela v ruce poprvé, tak jsem si říkala ajaj, to je hodně krátké... Ale chyba lávky! Tohle byla senzace! U čtení jsem měla zatajený dech, nevěřila vlastním očím a nemohla přestat číst, byť jsem zároveň musela každou větu rozdýchávat... Řeka v temnotě mě přiměla přemýšlet a dumat nad tím, jak lidé žijí na druhé straně planety... Troufám si říct, že knihu by měl přečíst každý, je krátká a rozhodně stojí za to!

18.02.2021 5 z 5