kamca4151 kamca4151 komentáře u knih

Šikmý kostel 3 Šikmý kostel 3 Karin Lednická

Tohle je za mě jedno z nejlepších literárních počinu za poslední dekádu.
Čtivé, vůbec ne plytké, realistické. Fiktivní postavy s realnymi osudy. Žádná pribarvena romance. Tady je opravdu všechno dobře. A já radim tuhle sérii jako jednu z mých nejoblíbenějších.

09.05.2024

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Když je nějaká kniha opěvovaná, ráda se jí vyhýbám, protože masivní reklama na mě působí spíš opačným dojmem. Vyvolává to ve mě pocity, že kniha není moc dobrá a proto se musí hodně podporovat. Ale kniha Kde zpívají raci je naprosto fenomenální kousek. Pojednává o zranitelnosti, prvních pocitech a schopnosti přežít, celé je to zabalené do raw nedotknuté krajiny uprostřed bažiny.

Kaya si mě získala svojí statečností, chytrostí a houževnatostí. Oproti tomu Tate svojí rozvahou a láskou.

Pokud chcete jemný příběh plný odvahy a poznání, tohle je přesně to, co si máte přečíst.

21.04.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Po precteni knihy ve me zustaly dost rozpacite emoce.
Kniha se cte dost snadno, je ctiva, ale vlastne nemam pocit, ze jsem cetla pribeh se zapletkou. Jedna se spis o popis pocitu male holky, ktera je dost zakriknuta, a to hlavne diky sve rodine, ktera prihlizi nestesti.

Bod navic za docela hezke rozuzleni, metaforu s lesem a zaverem.
Bod dolu za pribeh bez pribehu a taky za to, ze nejsem proste schopna s hlavni hrdinkou jakkoliv soucitit.

25.04.2023 2 z 5

Samotářky Samotářky Barbora Šťastná

Tohle bylo jedno velke wau! Ja proste nechapu, ze o jedine ceske autorce, o ktere se mluvi, je skoro jen Trestikova. Pritom podivejme se na tenhle skvost. Nadherny pribeh napsany ctivym ceskym jazykem. Pribeh tri zen, propletene osudy, kontrast prirody, mesta.

27.07.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Tenhle fíl byl snad lepší jak ten první. Je to tak chytře napsané, vtáhne Vás to do děje a máte pocit, jako byste byli součástí rodiny. Knížek o koncentračních táborech a druhé světové je tolik, ale až tady jsem měla opravdu slzy na krajíčku.

27.07.2021 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Po letech jsem chtěla dát knížce druhou šanci- resp. celé serii, vzhledem k tomu, jak moc opěvovaný to je i po letech. Já nevím, to je samá vnitřní bohyně skákající přes švihadlo. Spojení " A s tím se zhroutil vnitřní svět" je v knížkách tolikrát, že kdybych si dala pokaždé panáka, tak nedočtu ani první díl.

12.09.2020 1 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Je neuvěřitelné, že někdo dokáže popsat snad všechny pocity lidí. Určitě jsem si zase jednou trochu pofňukala, ale určitě jsem se zde hodně smála. Překlad do čj je vynikající!

03.06.2020 4 z 5

Ke knize jsem se nechala nalákat v rámci čtenářské výzvy a vůbec nelituji. Jedná se o soubor povídek, příběhů lidí, kteří si nechávají poradit s výběrem knih a na oplátku vyprávějí své příběhy ženě, která opustila profesorské místo, aby si koupila knihkupectví.

Žena je to asi jako každá jiná, s kterou se ztotožní spousta dalších. Má své neduhy a často přemýšlí o svém životě- vztahu s dcerou, manželem, vztahu k cestování a výstupu z komfortní zóny. Často mi v něčem připomínala mojí babičku, potom mojí kamarádku a potom taky sama sebe.

Kniha se ubírá spíše filosofickým směrem a zamyšlením. Žádná obrovská zápletka, ale příběhy hezky plynou a já osobně měla pocit, že jsem díky nim trochu zpomalila. Velmi milé překvapení.

04.02.2022 4 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

Knihu jsem cetla v ramci "ctenarske vyzvy " v knizni skupine. Cekala jsem napinavy dej, ktery v knize bohuzel nebyl. Dej byl opravdu velmi pruhledny a zhruba od ctvrtiny jsem tusila jak to dopadne. Kniha je napsana velmi prvoplanove. Dej je doslova ihned vyhrocen a neni zde postupna eskalace. Ctenare nedrzi v napeti. Takova beckova zalezitost co neurazi ale rozhodne nenadchne ( alespon ostrilene ctenare detektovnich a kriminalnich pribehu)

30.05.2021 2 z 5

Letní sázka Letní sázka Emily Henry

Vlastně jsem mile překvapená jak hezky byla knížka napsaná a že to není jen klasická oddychovka.

23.05.2021 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

(SPOILER) Nejsem úplně cílová skupina milostných knížek a červené knihovny. Za největší lovetory mýho života asi považuji knihu 1984. Ale tohle jsem zhltla jedním dechem. Tak trochu jiná romance a zamyšlení se nad tím, že někdy prostě člověk nemůže mít všechno.

29.05.2020 4 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Tohle je to, co na Colleen mám ráda a proč se mi čtou její knihy tak dobře. Klasický scénář romantické knihy, který je zasazen do vážnějšího tématu. Tady je to zráta dcery, milované osoby, odpuštění. TO mám upřímně ráda.

Kniha má kratší kapitoly, sympatické hlavní hrdiny, které spojuje malá Diem. Což je mimochodem krásné jméno.

Tohle byla opravdu jedna z lepších knížek. Doporučuji!

05.06.2023

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Ačkoliv název knihy svádí si myslet, že je kniha součástí série Romantických útěků, není tomu tak. I tak mi nedá trochu nesrovnávat, protože si troufám tvrdit, že ten, kdo čte Caplinovou, jí čte především pro její brilantní talent Vás převést do úplně jiné země. Tak jsme měli možnost se zakousnout do zákusku v Paříži nebo si vypít dobrou kávu v Kodani, opalovat se na pláži v Chorvatsku nebo si dát horkou čokoládu ve Švýcarsku.

Poprvé mi vadili hlavní hrdinové. Absolutně jsem se nedokázala vcítit do jejich situací a jediná, s kým jsem dokázala sympatizovat byla Tess, černý retrívr.

Caplinová je velká srdcovka, ale Útěk na venkov není můj šálek kávy.

+ body dávám za hezké téma osobních problémů
- za neustále nabroušenou náladu hrdinů

17.05.2023 3 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Jako vzdy, kdyz knihu doporucuje spousta nejenom kniznich influenceru, jsem se bala, aby to nebylo "mnoho povyku pro nic". Knizka je ale naprosto fantasticka. Skvele nadcasove tema, vypraveni vas vtahne do deje. Knihu jsem zhltla jednim dechem.

16.03.2023 5 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Kdyz to porovnam s vecne opevovanymi Babovkami, ktery maji podobny koncept propletany pribehu, tohle je o 150procent lepsi. Je to zprvu vtipny, nostalgicky a pak vlastne docela vazny. Dost se clovek muze zamyslet nad tim, ze kazdy ma neco, co chce ten druhy a mame byt vdecni za malickosti.

11.07.2021

Porodní sestra z Osvětimi Porodní sestra z Osvětimi Magda Knedler

Uff, přečtení této knihy mi dalo opravdu zabrat. Podle anotace kniha slibuje Příběh inspirovaný porodní sestrou- což splňuje, dále záchranu novorozenců- tady jsem již na pochybách.
Nejedná se o příběh jako spíš o shluk myšlenek. V knize jsem se velmi často ztrácela, nevěděla kdo vlastně příběh vypráví, zda dcera Stanislavy, Stanislava nebo Josef. Dějovou linku Josefa jsem nechápala vůbec. Vůbec nechci pochybovat o důležitosti oné ženy, o odvaze všech žena lidí v koncentračním táboru, ale tohle se opravdu nepovedlo , už jen proto, že než jste si stačili "oblíbit" některé z přítomných protagonistek, tak jejich příběh ihned skončil.

18.11.2020 2 z 5

Imaginární přítel Imaginární přítel Stephen Chbosky

Ačkoliv má Imaginární přítel víc jak 600 stran, máte pocit, že se vše stane na prvních 50 stránkách. Mám pocit, že kdyby byla kniha o 100 stran kratší, tak se nic nestane, ale příběh se mi líbil. Je nutné do knihy jít s tím, že se jedná o mysteriózní horor. Chbosky je prostě velmi svůj, což dokazuje i Ten kdo stojí v koutě a buď ho rádi máte nebo prostě nemáte. Určitě se nejedná o nejlepší knihu roku 2019, ale určitě kniha uspokojila mé čtenářské já.

24.10.2020 3 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Ze začátku moc nenadchne, ale jízda v autě s velkým psem a dvěma dětmi na olympiádu je vtipná.

06.09.2020 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Asi moje nejoblíbenější Love story na světe.

08.07.2018 5 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

Marianu Zapatu mám fakt ráda. Nejsou to totiž knížky, kde se nutně hlavní hrdinové vždycky k smrti nenávidí, potom se sblíží, potom je zápletka a pak teprve happyending. Je to hezký, pomalý oťukávání, trocha drzosti, hodně porozumění. Je to prostě takový pohlazení na duší, který v dnešní době chcete.
Kniha se mi líbila, hlavní hrdinové jsou sympatičtí, ale přeci jen je to něco jiného, než jsme zvyklí.
Mě osobně tam možná chyběl ten sportovní podkres, který mě u Mariany fakt moc baví. Nahlídnout za oponu sportu. Navíc, S láskou, Lukov je moje nejoblíbenější knížka od autorky, takže mi to nedalo trochu porovnávat.
Ale pokud bych měla srovnat s jiným, podobně zaměřeným YA, tak třeba Nejjasnější hvězdy od Anny Todd, je oproti téhle knížce dost propadák, ačkoliv se jedná o podobné prostředí. ( Voják/ civilistka, poznávání/osobní problémy).

Knihu si určitě přečtěte, ale doporučím ji jako první, protože potom už budete jen příjemně překvapeni. Každopádně dávám hvězdy.

10.05.2023