Karoley Karoley komentáře u knih

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Příběh o prostém, osamněle žijícím pastýři ovcí, který každý den sází stromy na vyprahlém a vylidněném francouzkém venkově. Krásný, dojemný příběh o síle a odhodlání změnit svět k lepšímu... bez potřeby vděku a uznání. A k tomu překrásné obrázky Pavla Čecha, jsem okouzlená!

"Má-li charakter člověka prozradit své skutečné kvality, musíme mít to štěstí moci pozorovat jeho konání po dlouhou řadu let."

15.04.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Příběh o Kye Clarkové, opuštěné dívce vyrůstající na pobřeží Severní Karolíny uprostřed mokřadů v rozpadající se chatrči.. daleko od společenství lidí.. až tam, kde zpívají raci. Žije odkazána sama na sebe v bažině, které říká domov. Přátelí se s racky a učí se od okolní přírody. Naučí se důvěřovat lidem? A budou lidé důvěřovat jí?

Krásný, dojemný, poetický příběh o "holce z bažiny" a "chlapci s pírky". Překrásná óda na přírodu. Ke konci i slza ukápla. Řadím mezi oblíbené a jen lituji, že jsem se ke knize nedostala dřív.

29.06.2022 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Jedna z nejslavnějších detektivek všech dob. Moje druhá kniha od Agathy Christie (po Deseti malých černoušcích) a opět jsem nadšená!
Legendární vlak Orient-expres uvízne na své pravidelné cestě Balkánem ve sněhových závějích. Cestující i posádka zůstanou na několik dní odříznuti od světa. Hned první noc je jeden z cestujících zavražděn.. naneštěstí pro vraha je na palubě slavný belgický detektiv Hercule Poirot :)
Během čtení jsem se vracela ke schématu rozmístění cestujících ve vagónu a snažila se přijít celé záležitosti na kloub.. marně. Hodně překvapivý závěr, tohle by mě nenapadlo! Skvěle jsem se bavila.

28.04.2022 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Místo činu jako umělecké dílo!

Robert Hunter na stopě zvráceného sériového vraha, který zanechává na místě činu opravdu nechutný artefakt. Jaký vzkaz se skrývá v obludném uměleckém díle?

Neuvěřitelně čtivé, napínavé, brutální, krvavé! Zkrátka další skvělá detektivka od Cartra! Už mám v knihovně objednaný další díl a nemůžu se dočkat!

24.04.2022 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Tajemství, o němž se i v nejužším rodinném kruhu jen šeptá.

Životní příběhy dvou žen - Edity a Irmy, odehrávající se v 1. polovině 20. století. Láska, zrada, vyprávění o pohnutých událostech v českém pohraničí v letech 1938 až 1945. Příběh o hledání vlastních kořenů a o tom, co znamená být matkou. Inspirováno skutečnými událostmi.

Výborná kniha, mám novou oblíbenou autorku! Určitě si chci přečíst v dohledné době Jelení vršek a Heřmánkové údolí.

"Psychologové tvrdí, že se všemi křivdami dětství se má člověk vyrovnat do čtyřiceti. ... Palčivé problémy dětství se mají odložit před branou dospělosti. A čtyřicítka je ona pomyslná mez. Předpokládá se, že po ní je člověk již emocionálně zralý, pokud možno i vyrovnaný a pevně zakotvený v životě. Už by měl vědět, kdo je. A proč je."

10.05.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným.

Hana mě chytla za srdce a nepustila. Opravdu silný čtenářský zážitek. Dlouho jsem nečetla něco tak krásně napsaného, užívala jsem si každou stránku, každé slovo.
Přidávám do oblíbených a na tvorbu paní Mornštajnové si budu muset pořádně posvítit!

03.01.2022 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

První případ komisaře Mørcka z oddělení Q.

Carl Mørck se stává vedoucím v nově založeném oddělení Q kodaňské kriminálky, kde se má zabývat nevyřešenými případy z minulosti. Mezi složkami ho zaujme případ mladé političky Merete Lynggaardové, jež před pěti lety beze stopy zmizela. Je možné, že je stále naživu, že ji někdo vězní a týrá na neznámém místě?

Moje první kniha od Adler-Olsena a rozhodně ne poslední. Komisaře Mørcka i jeho asistenta syrského původu Asada jsem si oblíbila. Ráda si přečtu další díly ze série.

12.08.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kolik toho víme o svých nejbližších?

Po Haně jsem se vrhla na Tiché roky a opět jsem nadšená! Je to příběh o těžkém rozhodnutí, které zničilo jednu rodinu, příběh o vztahu otce a dcery, kteří si k sobě během dlouhých tichých roků hledají cestu..
Opravdu krásně napsaná kniha, užívala jsem si každou stránku, každé slovo.
Už mám objednanou Slepou mapu a Hotýlek!

07.01.2022 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Vyšetřování jedné autonehody vede k odhalení vraha, který nejméně pětadvacet let unášel, mučil a vraždil oběti po celých Spojených státech.. Pro Roberta Huntera to bude tentokrát hodně osobní.

Můj šestý Carter a zatím nejlepší díl ze série! Neuvěřitelně čtivé, napínavé, mrazivé, šokující. Nahlédnutí do choré mysli zlosyna. Dávám 5 všemi 10. A těším se na další díl!

09.05.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Osamělý astronaut, nesplnitelný úkol, nečekaná pomoc.

Vesmírné drama, poslední šance, Rayland a Rocky, spasitelé Země a Eridu, síla přátelství. Astrofágy a tauméby.
V životě bych nevěřila, že budu nadšená ze sci-fi knihy, která na polovině svých stránek přináší odborné popisy z oblasti techniky, fyziky a matematiky!
Úžas. Úžas. Úžas.

V závěru jsem čekala všelicos, ale tohle předčilo všechna má očekávání.

Řadím mezi oblíbené a další počin Andy Weira si nenechám ujít!

Ty spíš. Já dívám ;)

13.01.2024 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Říkají jí cácora a vypadá to, že je na světě nedopatřením a jakoby navíc.
Intimní rodiný příběh. Vůně lesa, tíseň, strach, bolest, osamění. Cácora a temný Les, kde se skrývá cosi zlého.

Příběh o tom, že nic v životě není takové, jak to na první pohled vypadá, a že žádné tajemství není nikdy pohřbeno tak hluboko, aby se nedalo vykopat.

Můj šestý román od Aleny Mornštajnové a opět skvělé čtení! Knihu jsem otevřela s tím, že jenom nakouknu a přečtu pár stránek.. o sedm hodin později (ve 4 ráno) jsem ji dočetla. Potřebovala jsem "to" vědět, odhalit cácořino tajemství. Opravdu silný čtenářský zážitek. Tenhle příběh jen tak z hlavy nedostanu.

20.04.2023 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Jak chytit vraha, který nezanechává stopy?

Pátý případ opět skvělý! Pokračování Ďábelských her, na scéně se objeví stará známá doktorka Thorneová. Kim a její tým řeší případ vražd s nejasným motivem a překvapivým vrahem.
Přečteno za dva dny, už na mě v knihovně čeká další díl! Tahle série mi nedá spát, dokud ji nedočtu :))

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Bílá Voda. Román o ženách, víře a zlu.

V pusté pohraniční vesnici pod zázračnou horou Mariahilf se nalézá kláster, kde byly v období komunismu internovány řádové sestry ze všech koutů republiky. Mezi nimi i novicky Tobie a Evarista z řádu Anežských panen. Čekaly je nucené práce, kriminál, ponižování.. a nátlak, aby se vzdaly Boha. Marně.

Z minulosti se přenášíme do současnosti k Leně a jejímu temnému tajemství. Spásu a odpuštění hledá u sester v Bílé Vodě. Jak se ke konci ukáže, cestu sem ji musel ukázat snad sám osud.

Vynikající kniha, přečteno za 3 dny. Evaristu jsem si moc oblíbila a nerada se s ní loučila. Přidávám do oblíbených a mám zas nad čím rozjímat.

21.09.2022 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Hotel Overlook uprostřed hor, v zimě odříznutý sněhem od civilizace. 110 prázdných pokojů, ve kterých číhá skryté zlo. Jedna narušená rodina, posedlost, šílenství, strach, vůně pomerančů, osvícení. Zima je dlouhá, dočkají se všichni jara?

Moje 17. kniha od Kinga a rozhodně ne poslední! Slušně děsivý příběh, zejména návštěvy v pokoji v 217 byly lehce infarktové :)) Chápu, proč se tento horor stal legendou, dávám 5 hvězd a doporučuji!

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

I temná minulost jednou vyjde na světlo.

Jelení Horou se několikrát prohnaly dějiny plné nenávisti a zmaru (vyhnání Čechů ze Sudet, poválečný odsun Němců, příchod rumunských Slováků). Vesnička ukrytá v pošumavských lesích dodnes není ideální místo k životu. Gerda se sem vrací z nouze po rozvodu. Linda tu pátrá po minulosti své rodiny..

Moje první kniha od Michaely Klevisové a jsem nadšená! Přečteno za dva dny, asi se vrhnu na detektivky s Josefem Bergmanem!

07.11.2022 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Ty se díváš. Ty hlasuješ. Oni zemřou.

Robert Hunter na stopě zvráceného sériového vraha, který vysílá online. Vítejte ve vražedné reality show, kde každý divák může přihodit svůj hlas.

Neuvěřitelně čtivé, napínavé, brutální, krvavé a ten závěr! Zkrátka další skvělá detektivka od Cartra! Už mám v knihovně objednaný další díl a nemůžu se dočkat!

02.05.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Příběh začíná v roce 1946, kdy mladinkou Annu repatriují z Ruska do poválečného Československa. Usazuje se ve vylidněné krajině Středohoří, kde po odsunu Němců zůstávají prázdná hospodářství. Jejím domovem se stává samota zvaná Kamillien Tal - Heřmánkové údolí.
Příběh o ženě, která i přes nepřízeň osudu a tvrdou dobu dokázala prožívat obyčejné lidské štěstí.

Moje třetí kniha od H.M. Körnerové (Hlas kukačky, Jelení vršek, Heřmánkové údolí) a opět skvělé čtení! Autorka putuje do oblíbených a ráda si od ní něco dalšího přečtu!

13.01.2024 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Protože pravdu, až doteď pohřbenou a právě vykopanou, už nelze skrýt...

Šestý případ opět skvělý! Kim se tentokrát musí obejít bez svého týmu, je nucena spolupracovat s nepřátelským inspektorem Tomem Travisem. Případů se řeší hned několik, ale nakonec vše do sebe hezky zapadne. V tomto díle dostane víc prostoru Stacey, dozvíme se i něco z její minulosti.

06.03.2023 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Mrtví neprozrazují tajemství... když jim nenasloucháš.

Konečně jsem se pustila do detektivní série s Kim Stoneovou, lákala mě už delší dobu. Čtvrtý případ byl opět skvělý! Farma lidských těl, otevřené hroby, amnézie, tajemné vzpomínky psané kurzívou, jedno velké tajemství.
Přečteno za dva dny, už mám připravený další díl!

Vražedná mysl Vražedná mysl Angela Marsons

Vražda maskovaná jako sebevražda. Sekta. Kontrola. Manipulace. Vražedná mysl.

Moje dvanáctá kniha od Angely Marsonsové a opět skvělé čtení!
Mladá vysokoškolačka byla nalezená doma v posteli s proříznutým hrdlem a nožem v ruce.. stopy vedou k Farmě jednoty, zdánlivě neškodném uzavřeném společenství, v němž dívka žila. Kim se pokusí do sekty nasadit svého člověka..
Druhá dějová linka je věnována starému případu Bryanta. Kupodivu mě hned napadlo, jaké bude rozuzlení.

Přečteno za dva večery, déle mi žádná kniha od autorky ještě nevydržela! Jdu na Smrtící volání!

09.06.2023 5 z 5