klara1550 komentáře u knih
Kniha se tváří, že se dotýká hlubokých úvah o životě, ale vlastně se to moc nějak nedaří. Chybí mi pointa. Takový příběh by podle mě napsal leckdo. Čte se to dobře, ale to je asi tak všechno, nic si z toho neodnáším.
Zajímavá knížka - taková kombinace Harryho Pottera, Čarodejek, a Sabriny mladé čarodějnice. Začátek s mi líbil hodně, na konci už příběh podle mě to vygradoval do nesmyslných rozměrů (ano, dokonce i na fantasy tohoto stylu). Abych byla úplně nadšená, potřebovala bych víc nějaké hloubky postav a tak, tady bylo hodně akce a nic k tomu. Ale děj ubíhá, knížka se čte sama, fajn oddechovka.
Bylo pro mě zajímavé nahlédnout do přemýšlení a hlavy člověka, který byl součástí SEAL. Některé kapitoly mi přišly inspirující a motivační, ale některé ne. Často mi chyběla trošku víc vycizelovaná pointa. Zároveň mi přišlo sympatické, že autor dává nahlédnout do toho, jak ta práce vypadá skutečně, a nesnaží se z toho vytřískat akční nesmysl.
Knížka mi přijde tak “vojensky stručná, klouzající po povrchu. Kladu si otázku, jestli je to zpracováním knihy, nebo schopností autora jít do hlubších vrstev sebe sama. Například věci typu - “nepříjemné zážitky jsem v sobě potlačil, nebo “k zabíjení mi stačilo, že jsem věděl, že jinak zabijou mě nebo mé kolegy. Nějak bych čekala, to má člověk s takovým povoláním a zážitky domyšlené trochu dál… každopádně možná i to může být poselství knihy - nefňukat, neupadnout do sebelítosti a overthinkingu, ale pokračovat dál.
Dobře napsaná kniha, autorka dokáže skvěle vtáhnout do atmosféry. Málokdy se mi u knih stává, že mám pocit, jako bych tam byla, a tady jsem chvílemi fakt byla. Těším se na další tvorbu autorky.
První díl se mi líbil o kousek víc, nějak mi tam ty postavy přišly plastičtější.
PS: Tak trochu doufám, že se tématu chytnou tvůrci počítačových her a vytvoří v tomhle světě nějakou dobrou adventuru. :-)
Skvělá knížka, ve které autorka nabourává spousty klišé a stereotypů a přináší svůj neotřelý pohled na erotiku a sexualitu v dlouhodobých vztazích.
Skvělá kniha. Napsaná v době, kdy téma koncentračních táborů ještě nebylo zprofanované a nepotřeboval se na něm kdekdo zviditelnit. Je to na ní znát.
Zajímavá kniha se zajímavým tématem, která stojí za přečtení. Nicméně z pohledu ukázky různých vztahových uspořádání nutno dodat, že byli vybráni lidé a páry, kteří jsou ve svých vztazích relativně nešťastní.
Dokument jsem neviděla, ale mám pocit, že by to bylo možná lepší.
Vzhledem k tomu, že mám blízko ke konstruktivistickému a sociální konstrukcionistickému přemýšlení, tak mi hrozně mi vadily v knize některé popisy, které měly buď hodnotící charakter (který se k dokumentu podle mě nehodí), nebo jako by měly tendenci popisovat "realitu", která je ale spíš domyšleními toho, kdo je píše. Na mě působily povýšeně, protože se jejich autor*ka stavěl*a do role toho, kdo ví, co je problém, kdo ho má, kdo ho má řešit, kdo do něj patří atd... stejně tak někdy z textu působilo, že kladené otázky byly často konfrontační, a nevím, jestli tahle konfrontace patří k postoji "otevřenosti", o které se píše v úvodu.
O Fridě Kahlo jsem netušila nic, dokud jsem si knihu nepřečetla. Není to žádný literární "zázrak", ale beletristické zpracování jejího života pro nějaký základní rozhled stačí. Líbily se mi popisy různých obrazů a myšlenek za nimi. Člověku najednou dávají větší smysl.
No a taky se mi dost líbila ta linka života ve stínu úspěšného muže a postupného osamostatňování. :-)
Když už čtu nějakou knihu, která se týká těžkých osudů, očekávám, že tam bude něco hlubšího. V Sudetském domě II (a ani I) nic hlubšího nebylo. Kniha mi přišla špatně napsaná, utopená v naivitě bez hloubky, otravná. Jak píše jejda.majda v komentáři níž - jako bych četla "středoškolskou slohovou práci".
U některých knížek mám potřebu číst nějaký úvod nebo doslov, kde mi někdo vysvětlí, co v knize vlastně čtu a jak se nad tím dá přemýšlet apod. Třeba u básní nejsem schopná vidět pointu, dokud mi ji někdo neukáže. Podobnou potřebu "dovysvětlení" jsem měla u čtení téhle knížky. Když jsem poslouchala rozhovor s Markem Torčíkem, tak například mluvil o metafoře optiky, která se táhne napříč knihou, a to mi při čtení vůbec nedošlo. A myslím, že mi toho uniká mnohem víc, což mi přijde škoda.
V knize oceňuju přítomnost třídních témat, přijde mi důležité je v současné literatuře zvedat.
Má třetí přečtená kniha od autorky, každá z nich je skvělá. Tahle je hodně drsná, takový ten žánr "raději bych ani nečetla, ale nemůžu přestat číst". A ta poslední věta...
Moje první setkání s autorkou, určitě ne poslední. Skvěle popsané dialogy, situace, vztahy. Jediné, co mě u čtení rušilo, bylo, že je knížka napsaná bez uvozovek, což ale u takového stylu psaní dává smysl.
Zajímavé myšlenky podané často nesympatickou a někdy těžkou formou.
Pro mě inspirativní, zajímavá, objevná kniha. Hodně mě bavily první části, posledních pár let bylo jak z rychlíku a to mi přišla trochu škoda.
Ačkoliv mě první část knížky bavila víc než druhá, neměla jsem problém, že bych knihu musela odkládat a čtení mě nebavilo. Přišlo mi to jako skvělá sonda do různých vrstev americké společnosti, hlavně do života a přemýšlení "white trash" lidí. Linka Garyho a Nicole mě bavila nejvíc jako asi většinu lidí. To, že knížka byla napsaná na základě sběru informací z tolika zdrojů je obdivuhodné.
Přidávám se s oceňujícím komentářem. Krev pro rusalku je moc čtivá kniha se zajímavou atmosférou (trošku mi připomíná seriál Carnival Row). Pravda, hlavní hrdina není žádný sympaťák, ale do kontextu příběhu mi sedí. Začátek mě naprosto chytnul, knížku jsem hltala, konec mě nějak zklamal, vlastně ani neumím říct proč. Ale pořád je to jedna z nejlepších knih, co jsem za dlouhou dobu četla.
Zajímavá knížka, ale na mě asi taková trošku o ničem. Jako by klouzala tak po povrchu - jako bych četla seznam, koho všeho Tom Felton potkal, a pár historek z natáčení. Začalo mě to fakt zajímat až na konci, kde psal o svém duševním zdraví, ale bohužel jsme se toho moc nedozvěděli. Což je škoda, protože je z knížky cítit jeho velká pokora a schopnost sebereflexe.
Ráda bych si přečetla ještě biografii Daniela Radcliffa a Emmy Watson, abych měla srovnání. .-)
Annicka v komentáři níže to vystihla podle mě trefně - těžké téma zpracované spíše jako oddechovka.
Mám pocit, jako by někdo spojil dvě knihy do jednoho. Jedna část se věnuje životu autorky, druhá pak její práci s klienty. Ač autorka obě knihy dávala do souvislostí, trošku mi ta spojitost nějak unikala. Inspirativní jsou ale obě. Je neuvěřitelné, že i když v USA začínala úplně od nuly, dokázala se ona i její rodina tak uchytit a vybudovat nový život. Její příběh má biblioterapeutický potenciál.
Ve druhé půlce mě zaujalo, že její psychoterapeutické intervence někdy připomínají "zázračnou" práci Miltona Ericksona. Docela mě překvapilo, že v dobách, kdy psychoterapii dělala, (asi?) nebylo divné nechat se rodinou, se kterou pracuje, pozvat domů na večeři, nebo nakupovat za klientku. :-)
Moc se toho v tomhle díle nestalo. Samé popisy toho, jak je kdo oblečený, jak vypadají budovy ve městech a že hostinští jsou tlustí. Posledních několik desítek stran bylo dobrých. Za mě je to ale fajn odpočinková kniha, kde člověk nějak klouže po stránkách očima a nemusí přemýšlet.