Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Český tramping v časech formování a rozmachu Český tramping v časech formování a rozmachu Jan Pohunek

Popsat něco, co nemá pevnou strukturu, jasně definovaný začátek a konec a vzpírá se organizovanosti, je nadmíru těžké. Autoři se občas neubránili opakování již řečeného. Určitě by bylo přínosné přiblížit alespoň jednu méně známou konkrétní osadu a trampský i běžný život jejích členů, pokud by se dochoval deník některého z nich. Pochvalu si zaslouží bohatý a pestrý obrazový doprovod a hojnost citací z dobových dokumentů.

21.10.2019 4 z 5

Malostranský ďábel Malostranský ďábel Jan Poláček

Pár osvětlených obrazů a mnoho letmých náznaků z Arvédova života nestačí k vytvoření portrétu, který by tohoto muže zbavil tajemnosti. Spíše naopak. Neobvyklým prvkem jsou časové roviny příběhu. Počáteční cesta do minulosti a poté náhlá obrátka k přítomnosti vyžadují větší pozornost při četbě pro udržení kontinuity děje.

15.10.2019 3 z 5

Historie pivní lahve v Čechách Historie pivní lahve v Čechách Petr Joza

Knihu doporučuji k přečtení i těm, kteří pěnivému moku neholdují. Zjistí totiž, že i tak obyčejná věc, jako je pivní lahev, má velmi barvitou minulost. Zaujmou především půtky mezi výčepními a stáčeči a postoj, který k nim zaujímalo úřednictvo. Jejich líčení sice dnes působí úsměvně, ale šlo o tvrdý konkurenční boj.

03.10.2019 4 z 5

Písečné dítě Písečné dítě Viola Fischerová

Pokud autor překládá čtenáři kus svého já, měl by počítat s tím, že ne každý ho zná. Blízké okolí a přátelé vědí, o čem píše. Fantazie ostatních staví na náznacích. Jejich míra v tomto případě je natolik značná, aby vzbudila napjatý zájem o příběh. Ten však končí bez uspokojivého závěru. Sbírka působí trochu odtažitě a studeně. Snad osloví toho, komu byla určena.
Když se směješ
Ať se ti taky
proměním

02.09.2019 2 z 5

Bolest Bolest Vladimír Holan

Porozumět některým básním je obtížné, místy i nemožné. Z rychle pádících myšlenek, nápadů a úvah pero stihlo zachytit jen některé. Není však třeba snažit se chápat vše, o čem básník přemítal. Stačí sdílet s ním jeho poklidnou odevzdanost a obdivovat osobité vyjadřování.
Umírající básník
Ruka s nehty obarvenými mojí krví
drží v dlani kámen vašeho srdce.
Komu ten dar, když to není léčivý bezoár?
A čí je ta ruka, těžce pralehounká?
Jen tuším… Vždycky jsem jen tušíval
a také myšlenka byla jen obraz
a cit jen podobenství… Ovšemže byl tu také proud,
stále však ještě bez hladiny… Za cenu života
jsem chránil svobodu, já toužíval a žasl,
a i když jsem snad míval vidění bez zjevení,
byl jsem tak věrný, že jsem se stal svědkem…

19.08.2019 5 z 5

Dobrodružství jménem Orient Dobrodružství jménem Orient Karel Jordán (p)

Úporná snaha o propojení osudů všech tří protagonistů působí dost rušivě. Možná by bylo vhodnější zpracovat příběh každého samostatně, leč důkladněji, uceleněji a přehledněji.

13.08.2019 3 z 5

Španělská chřipka Španělská chřipka Harald Salfellner

Shrnutí lokalit rozšíření choroby a statistické údaje o počtech nemocných a zemřelých. Suchost textu nezmírní ani občasné zmínky o známých osobách postižených chřipkou, neboť jsou podány se stejnou strohostí a bez detailnějších souvislostí. Chybí více podrobnějších informací o vědeckém zkoumání původu chřipky, způsobech léčby a jejich úspěšnosti. Pochvalu si zaslouží bohatý obrazový doprovod. Něco tak bizarního, jako je chřipková maska pro kuřáky, se hned tak nevidí.

02.08.2019 3 z 5

Obecné dějiny hanebnosti Obecné dějiny hanebnosti Jorge Luis Borges

Pod zábavnou slupkou vtipných vět se skrývá hodně smutné jádro.

26.07.2019 4 z 5

Vždycky se ty dveře zavíraly Vždycky se ty dveře zavíraly Petr Hruška

Atmosféru osobního vnitřního prožitku se autorovi do drobných obrázků nepodařilo vetknout. Zůstalo jen suché konstatování, prázdná slova. Ovšem „pomalu rostoucí bistro“ si zaslouží pochvalu.
Závod 03:
naproti oknu pomalu roste
bistro

10.07.2019 2 z 5

Sdílené dýchání Sdílené dýchání Nataša Černá

Žensky jemná, sebevědomá, přirozená erotika zachycená ve verších Nataši Černé obdivuhodně souzní s ilustracemi Františka Pašingra. A nepostrádá vtip. Hadí plémě: „Jsem středem všech svých podob, umanutá, pazourkem v skalní stěně vyklenutá do tvaru luku svíraného v pěsti, tětiva věčné pochybnosti, v Římě mě předhodili lvům a někde v temném středověku ohněm mne zbavovali dechu a vplétali mě do kola, dnes jsem jen pěkná potvora.“

09.07.2019 4 z 5

Testamenty Testamenty Vladimír Holan

Holan pro své smiřování se s osudem v Testamentech zvolil krásné verše vyšperkované neobvyklými výrazy. „ Hřbitovy kreslí frontispis toho, čím byly v době bosé. Byly to zastavárny kdys a trpělivě čekalo se, že Bůh vše jednou vyplatí… Dnes pouze marnost cítíme my, hrob propadá se v pouhou zemi, jde předkřesťanský průvan všemi s fatálnem škvír při lati … A marně po životě třeští a mosaz rozkoší svých leští a hřbety svoje klikatí… Psi dále vyjí, větří, věští.“ Toskána je jiná nejen stylem. Jako by skrývala tajemství, které básník chce, ale zároveň i nechce sdělit. Škoda, že ji místy hyzdí hrubší slova.

21.06.2019 4 z 5

Víc štěstí než rozumu Víc štěstí než rozumu Ruth Bondyová

Začíst se do těchto vzpomínek si mi příliš nedařilo. Snad je to jejich přelétavostí, nebo nezáživným stylem psaní. Přitom život Ruth Bondyové by vydal na velmi zajímavý a napínavý román.

03.06.2019 3 z 5

Pohovka Sigmunda Freuda Pohovka Sigmunda Freuda Jan Zbořil

Sbírku není vhodné číst v době smutku, hrozí pád do hluboké deprese. Osamělost, bezdomovectví, stáří a choroby. Verše jsou však zdařilé a nápadité: „Mluvíš tupě na psa, který důsledně hlídá své vězení“. Fotografie Jana Šmoka sbírku nedoplňují, ale s ní souzní.
Zájezd: „Průvod berlí a holí se chvílemi zastavuje, zdá se, že není kam spěchat. Dnes ještě dojdou tam, zítra možná někam jinam. Zastavující se čas je plný zastávek.“

13.05.2019 4 z 5

Šofér, který změnil dějiny Šofér, který změnil dějiny Jiří Skoupý

„Velké“ dějiny propletené s „malými“ událostmi života jednoho člověka jsou čtenářům předkládány formou svižnou a zábavnou. Autorovi se podařilo získat o pestrých osudech Leopolda Lojky (a nejen jeho) překvapivé množství informací. Pochvalu zasluhuje i pozornost věnovaná detailům, hlavně z oblasti automobilismu.

13.05.2019 5 z 5

Jakob Edelstein Jakob Edelstein Ruth Bondyová

Jedno z nejlepších zpracování tématu přináší i odpověď na otázku, proč židovské obyvatelstvo včas neemigrovalo - nemělo kam. Většina států o přistěhovalce příliš nestála a potřebná víza neposkytovala. Koho by tehdy napadlo, k jakým hrůzám dojde?

09.05.2019 5 z 5

Hana Benešová Hana Benešová Petr Zídek

Osud Haně Benešové nachystal život plný zvratů a náročných situací. Naštěstí měla velkou oporu v přátelích, především v Oličových. Její příběh se velmi dobře čte a pěkně ho ilustrují vybrané fotografie.

15.04.2019 5 z 5

Jen života více! - Válečný deník volyňské Češky Dobromily Šebestové Jen života více! - Válečný deník volyňské Češky Dobromily Šebestové František Štambera

Dobromilin deníček zprostředkovává nejen pocity dívky, jejíž ideály jsou konfrontovány s realitou života v nelehkém válečném období. Cenné je přiblížení každodennosti Čechů na Volyni, jejich smýšlení a vztahy s příslušníky dalších národností tam žijících i politických událostí, kterým museli čelit. Zápisy gradují v období, kdy Dobromila jako zdravotnice putuje s vojskem do Čech. Tato zkušenost musela být pro introvertní, hluboce věřící a ukázněnou mladou ženu dost traumatizující. Doufejme, že snad později zaujala smířlivější postoj k nedokonalosti svých bližních.

08.04.2019 4 z 5

Justiční statky - Vězni a zemědělství Justiční statky - Vězni a zemědělství Ondřej Hladík

Bezesporu zajímavé téma, ovšem limitované množstvím a obsahem dochovaných materiálů. Na tuto hranici evidentně autoři narazili a zdá se, že pro naplnění stanoveného rozsahu publikace se snažili uplatnit snad všechny informace, na které při archivním bádání narazili. Výsledek by se dal připodobnit k zaplevelenému poli, které však při trpělivé a pečlivé sklizni nějakou úrodu dá. Škoda, že namísto do velmi kvalitního papíru pro tisk nakladatel raději neinvestoval do služeb korektora. Chyby jsou i u obrazového doprovodu.

29.03.2019 3 z 5

Pašeráci knih: Boj o záchranu židovských pokladů před nacisty a komunisty Pašeráci knih: Boj o záchranu židovských pokladů před nacisty a komunisty David E. Fishman

Statečnost a odhodlání členů „papírové brigády“ zachránit nejcennější židovské písemné a umělecké památky jsou obdivuhodné. Obzvláště v situaci, kdy museli zachráněné znovu zachraňovat. Příběh ukazuje také spoušť, jakou umí napáchat kulturní barbaři, pokud se dostanou k moci, a to napříč národnostmi, státy i politickými režimy. K zamyšlení je pak těžko zodpověditelná otázka restituce knih a archiválií odvezených z Vilniusu během války do Německa. Komu vlastně toto kulturní dědictví právně náleží a kde má být uchováváno?

21.03.2019 5 z 5

Poemy Poemy Oscar Vladislas de Lubicz Milosz (p)

„Je mi tak krásně. V krbu sladký vzdech měsíce, jenž má ze všech nejvíc smutku … Ach mrtví. I vy na lofotských ostrovech nejste tak mrtví, jako já jsem vskutku.“
Nostalgií prodchnuté verše doprovázené souznějícími ilustracemi.

07.03.2019 5 z 5