Lesní_chodec Lesní_chodec komentáře u knih

Podstata fašismu Podstata fašismu Giorgio Locchi

V českojazyčném prostředí ojedinělý úkaz, který konečně pojímá fenomén fašismu bez emocí a v komplexní šíři. Kdo se opravdu zajímá o preblematiku a opravdové pochopení podstaty věci, ten by mě sáhnout po této útlé brožuře!

30.03.2017 5 z 5

Kultura pro Evropu Kultura pro Evropu Adriano Romualdi

Samotná stať pro mě osobně nebyla ničím extrémně novým . Ovšem perfekcionisticky vypracovaný poznámkový aparát k tématu od Karla Velikého, v mnohém předčil celou publikaci!

30.03.2017 5 z 5

Účastná mysl Účastná mysl Henryk Skolimowski

"Žádná mysl, žádný svět." - tímto Parmenidésovým citátem se dá elementárně popsat tato velezajímavá kniha. Žádná realita sama osobě totiž neexistuje a je vždy dodávána zároveň s myslí, která jí pojímá. Není nic ve smyslech co by nebylo dříve v naší mysli...

30.03.2017 4 z 5

Člověk – bytost v sázce Člověk – bytost v sázce Irenäus Eibl-Eibesfeldt

Rozhodně jedna ze zásadních knih, která mnohé napoví co se lidské přirozenosti (physis). Přes slabší začátek (dle mého subjektivního pohledu) mě bavila především první polovina knihy, které pojednávala především o výše zmiňovaném. Druhá část knihy se nese v duchu autorových myšlenek v rámci různých společenských fenoménů. Například velmi zajímavě se zde vypořádá se šílenství sociálních inženýrů a egalitarismu obecně.

30.03.2017 3 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Dawkinse mám rád (díky němu jsem objevil krásu evoluční biologie a dalších příbuzných oborů), ale především jako evolučního vědce či populizátora vědy. Zde ale v mnoha pasážích dle mě dosti přestřelil a stává se z něj přesně to samé co on kritizuje (fanatické kreacionisty) - jen s opačným znaménkem. Přesto je především druhá část knihy velmi kvalitní a přináší hodně zajímavé informace.

07.03.2017 3 z 5

Holocaust pod lupou Holocaust pod lupou Germar Rudolf

Naprosto vyčerpávající a faktograficky přesná monografie z prostředí historického revizionismu. Doporučuji především těm, kteří mají přečtené již nějaké "základy". Viz "Přednášky o holocaustu" od Rudolfa Germara. Metodicky naprosto ucelené dílo plné zdrojů a citací.

Dobráci od přírody Dobráci od přírody Frans de Waal

Velice zajímavým způsobem psaná kniha, která kde komu naznačuje a místy dost jasně sděluje, že i člověk je zvíře, které prošlo evolučním vývojem. A tak tedy některé vzorce jeho chování, které spoustě lidem připadají pouze "lidské", lze najít u našich nejbližších genetických příbuzných.

Sobecký gen Sobecký gen Richard Dawkins

Po Darwinově "The Origin of Species" asi jedna z nejzásadnějších knih na poli evoluční biologie. Přesto, že už je více jak 40let stará, stále neskutečně aktuální. Pro mě osobně byla Dawkinsova kniha vstupem do "evoluční literatury".

21.02.2017 4 z 5

Proč se lidé zabíjejí (homicida a genocida) Proč se lidé zabíjejí (homicida a genocida) Jan Zrzavý

Pro mě osobně velice zajímavé čtení. Uvítal bych, ale obsáhlejší a více odborně zpracovanou práci na toto téma. To ale nemůžu panu profesoru Zrzavému zazlívat, jelikož již na začátku upozorňuje, že se nejedná o žádny odborný text. Přesto pro mě byla publiakce přínosná a díky ní jsme se dostal k dalším knihám s podobnou tématikou.

26.10.2016 3 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Proces byl mojím prvním seznámením s Kafkou. Popravdě jsem od toho čekal trochu více i přest to všechno čtení mezi řádky. Začátek příběhu měl v celku spád, dokonce mi nevadili ani "nekonečné odstavce", druhá část knihy mě však trochu zklamala. Na knize se mi nejvíce líbila ona pošmourná a temná atmosféra. Podruhé si to však už nejspíše nepřečtu...

10.10.2016 4 z 5

Odumírání lidskosti Odumírání lidskosti Konrad Lorenz

Jedna z mnoha zajímavých knih od tohoto velkého vědce a částečně i filosofa. Nahlíží a ukazuje zajímavou perspektivu na spoustu "vzorců chování a uvažování".

Nahá opice Nahá opice Desmond Morris

Velmi zajímavá kniha, která se bez jakéhokoli přikrašlování a růžových brýlí dívá na člověka, kterého nevytrhává z živočišné říše a nedělá z něj cokoli víc, ba naopak.

09.10.2016 4 z 5

Jack London - Námořník na koni Jack London - Námořník na koni Irving Stone (p)

Neuvěřitelně poutavě psaný životopis o jednom z největších snílků a dobrodruhů let minulých. Je vidět Irving Stone je opravdovým mistrem v tomto knižním žánru. Během čtení knihy se mi zdálo jako bych Jacka Londona znal osobně!!!

Člověk a náboženství Člověk a náboženství Jan Sokol

Neskutečně komplexní kniha, která shrnuje vše podstatné v daném tématu.

Göring Göring David Irving

Tak jako předešlé knihy o čelních představitelých Třetí říše i toto obsáhlé dílo o Göringovi se mi četlo velmi dobře. Nemůžu než doporučit.

Norimberk - Poslední bitva Norimberk - Poslední bitva David Irving

Co dodat? Asi jen to, že dějiny píšou vítězové. Dle mě asi nejhodnotnější kniha od Irvinga, která by měla být i nejvíce čtena pro svůj faktografický obsah a pohled takříkajíc z druhé strany.

17.08.2016 5 z 5

Hess, ztracená léta 1941-1945 Hess, ztracená léta 1941-1945 David Irving

Pro mě jakožto nadšence historie velice hodnotné dílo. Kniha má spád a čte se doslova jedním dech. Ale věřím, že ne každého bude bavit. Přesto kniha pro mě velice dobrým způsobem popisuje život Rudolfa Hesse.

17.08.2016 4 z 5

Hitlerova válka a válečná stezka let 1933-1945 Hitlerova válka a válečná stezka let 1933-1945 David Irving

Jedna z nejlépe a nejčtivěji napsaných knih, kterou jsem o IIWW četl.

Mýtus o věčném návratu Mýtus o věčném návratu Mircea Eliade

Tak jako v jiných dílech mistra, Eliade srozumitelně a přesto odborně shrnuje chápání světa našich (mýtických) předků.

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Po "Železné patě", která mě zas tolik nebavila, (bohužel) teprve druhá kniha od JL co jsem četl. A musím říct, že čtení téhle knížky byl pro mě neskutečný zážitek. Vyvolávalo to vě mě přesně ty pocity, které by četba vyvolávat měla. Díky neskutečně preciznímu popisu reálii různých historických dob, jsem se stejně jako hlavní hrdina ocital napříč dějinami a cítil se neskutečně svobodný. Je obdivuhodné, jaký ohromný přejled měl JL o historii, mytologii, archeologii. Všechny tyto znalosti byly nezbytně nutné k napsání této úžasné knížky. Za mě jednoznačně 5*. Ještě dlouho mi tahle kniha bude probíhat hlavou!

30.07.2016 5 z 5