Lily101 Lily101 komentáře u knih

Krize Krize Robin Cook

Skvělá kniha! Na počátek nutno říct, že nejspíš můj názor vyjádřený v první větě není 100% objektivní, neboť mě zajímá právo. Nicméně málokdy se stane, že mě zaujme jiný právní řád založený na drobet odlišných procesních základech než ten náš. Navíc mě neskutečně přitahovalo spojení práva a medicíny. Úchvatné!
Mám trochu pocit, že autor užívá stále stejné vysvětlení ve svých knihách. Možná je to jen náhoda posílená tím, že dosud předposlední dočtená kniha byla z pera Robina Cooka.
Jinak je ale styl (jako vždy) brilantní, autor udržuje napětí do poslední minuty, místy (hlavně na konci) ve mně vzbuzuje silný pocit strachu a obohacuje můj slovník odbornými pojmy.

03.12.2017 4 z 5

O kolečko míň (můj život s autismem) O kolečko míň (můj život s autismem) Josef Schovanec

První část knihy byla super, druhá bohužel rozvleklá, vyjma historek ze života nezáživná, více méně pseudovědecké pojednání o autismu. Nicméně i přesto se chystám na knihu "Vítejte v Autistánu", ať si na autora a jeho styl udělám ucelenější představu.

"Vedoucí pracovnice UNESCO mi před rokem či dvěma nabídla, abych u ní pokračoval a syntézy psal tentokrát v angličtině. Odpověděl jsem jí mailem, že kdybych psal v jiném než mateřském jazyce, mohl by tím utrpět styl mých vět....V současné době to pro ni určitě dělá někdo, kdo má angličtinu ještě slabší než já."(str. 139-140)
Povýšenecký postoj zde je zcela zřetelný a zarážející, jsem si jistá, že se nejednalo o vtip, neboť humor se v knize zřetelně vyskytuje, což je příjemné. Dále autor prezentuje, jak navštěvoval kurzy v INALCO(str.119 a násl.). Proč vypisuje všechny, na které chodil? Nikde dále v textu totiž nenaleznete onu "niť" navazující na toto téma. Opravdu se autor domluví všemi uvedenými jazyky na běžné úrovni a bez předchozí přípravy? Možná jsem trošku skeptická, ale když umí česky, proč si překlad do češtiny nenapsal sám? Chápu, že to zabere moře volného času, ale není snem každého autora, aby myšlenky v jeho knize byly co nejautentičtější? Každý jazyk skýtá jiné jazykové možnosti, jak si "pohrát" s významem slov a dát tak do knihy/překladu a "vdechnout" tak do knihy život.
V poslední řadě mě zaráží, proč autor hned na dvou místech ke konci knihy zmiňuje sociální dávky a ohání se tím, že autisté nic nedostanou. Vím, i zásluhou knihy, že život autisty není jednoduchý, ale jak sám pan Schovanec na jedné přednášce zmiňuje, že v každé společnosti je přibližně 2% autistů. Není to zanedbatelné číslo, ale existují handicapy, které jsou v populaci zastoupené více a také si musí poradit bez sociálních dávek. Když to trochu překroutím: každý máme nějaké zdravotní potíže, které nám místy způsobují nepříjemnosti, čímž nás omezují v každodenním životě a musíme se postarat sami o sebe. Kdyby měl každý na to či ono brát sociální dávky, stát zanikne.

27.11.2017 2 z 5

Kniha je super na cestování MHD, příp. vlakem či jiným dopravním prostředkem, ale rozhodně se nedá číst v kuse u šálku čaje. Autor mě překvapil pouze jeho konspirační teorií o počasí a některými postřehy v přehledných rámečcích o kulturních rozdílech. Asi na třech místech byl autor i trochu vtipný, nicméně jinak mě kniha v globálu zklamala vzhledem k hodnocení na 87%.Abych autora nezatratila a jeho filosofii předem neodsoudila, možná navštívím autorovu přednášku, věřím, že bude skvělým řečníkem s audiovizuálními podklady a zkusím si přečíst jeho první knihu, ať jeho styl více poznám. Účel knihy u mně byl asi splněn. Zaujal mě Nepál i Čína a možná na základě četby zkusím navštívit svou vysněnou zemi. Nicméně na foru o knihách se sluší hodnotit převážně styl autorův, proto je mé hodnocení takové, jaké je. Kdybych však měla oklasifikovat to, jak se Zibura choval, když hlavně z počátku knihy místy i kritizoval obyvatelé země, dala bych mu hvězdičku jen jedinou. Je nepřístojné kritizovat něčí život v jiné kultuře, obzvláště, když mi daní lidé v nouzi pomohli.

16.11.2017 3 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Od knihy jsem, ovlivněná ohodnocením knihy na 85%, čekala asi víc. Souhlasím s názorem pode mnou, že některé citace s odkazem na jiné autory byly spíš nezáživné, ale dokáži pochopit, že pro autorku v té době měly smysl a asi by ji tenkrát nenapadlo, že svůj "deník" vydá. Každopádně k podstatě věci. Autorka prožila v knize těžké období po všech stránkách a i když se kniha místy zdála až nezajímavá, nelituji, že jsem se pročetla až do závěru knihy:). Soucítím se všemi, jejichž život není lehký a přesto bojují, nevzdávají to. Nakonec se vlastní pílí plus vůlí mohou dostat do fáze, kdy se jim daří/jsou spokojeni. A já jim to přeji! Autorka musela s manželem čelit následkům svých synů od počátku do konce, nelze se divit, že u posledního "kousku" jednoho ze synů už sotva popadala dech a tímto ji přeji jenom to dobré! Mile mě překvapila narážka na Chartu77 a neteř Franze Kafky! Dala bych i 4hvězdičky, ale jak píši hned na počátku, vlivem očekávání díla hodného 85%, musím trochu ubrat. Holt očekávání udělalo své:(.

30.10.2017 3 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Tak tato kniha byla bohužel zklamáním. Rozhodně to není poezie, spíš soubor myšlenek (může být způsobeno i českým překladem). Autorka pojednává o závažných tématech, což je fajn kvůli osvětě a tak, ale jinak na knize není úplně co vychválit. Prostě to nebyl můj šálek čaje, což nejspíš (vzhledem k tomu, že je kniha bestsellerem) je jen a pouze můj problém, nikoliv problém autorky.

20.07.2024 3 z 5

Životní úklid Životní úklid Margareta Magnusson

Kniha, až na níže zmiňovanou kapitolu o domácích mazlíčcích, nebyla špatná. Šla sice jen po povrchu a vlastně vychází z jiné knihy, jen téma ohraničuje úklidem před smrtí, ale k úklidu Vás namotivuje, což má správná kniha o úklidu způsobit a jako oddychové čtení super. Jen je za mě mnohem lepší kniha od paní Kondo, která poskytuje ucelenější a komplexnější příručku. Pro starší lidi, kteří se s knihou paní Marie Kondo nikdy nesetkali, ale není špatnou volbou (až an onu kapitolu o domácích mazlíčcích).

30.06.2024 3 z 5

Latte bez mlíka Latte bez mlíka Kristýna P.

Jak píše recenzent pode mnou, tak se “vtipné hlášky v knize občas opakují v dílčích obměnách. Navíc asi každý chápe, že ne všechny hlášky jsou autorky a tak věty uvozující následný příběh jsou často zbytečné a odvádí pozornost tím, že není
dodržen jednotný text.

29.04.2024 3 z 5

Zpověď: Z děcáku až na přehlídková mola Zpověď: Z děcáku až na přehlídková mola Veronika Kašáková

Zajímavé čtení. Autorka měla štěstí na kamarády, když už neměla lehký start.

#prvniprectenaknihavmesicidubna2024

01.04.2024 3 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Můj první čtenářský zážitek z knihy autorky. Kniha si mě v knihkupectví vybrala; nastal magický okamžik, kdy jsem si ve zlomku minuty uvědomila, že tu knihu musím mít a to koupit si ji hned teď.

Kniha je velmi zajímavá. Pozor, ať čtete kapitoly dle číselných označení a máte tak příběh napínavější. Kniha obsahovala sexuální scény, které se “vyhrotí tak, že mohou někoho pobouřit (a mi to už pak také vadilo). Hlavní linie příběhu je zajímavá (i některé vedlejší), ale za mě by kniha mohla být méně “upovídaná(nebí to tak hrozné, že byste přeskakovali samou nudou text; to vůbec ne). Současně mi ale prostě tak nějak sedla a nyní krátce po dočtení hodnotím čtyřmi hvězdičkami.

11.02.2024 4 z 5

Inspirace Baťa Inspirace Baťa Gabriela Culík Končitíková

Kniha se nečte snadno, protože jakmile ji budete číst na jeden zátah, tak ji cca v polovině budete muset odložit a chvíli o ní nevědět, abyste pak mohli znovu navázat.

Není psána nečtivě; jen Tomáš Baťa byl vizionář a přála bych si mít takového zaměstnavatele, kterému záleželo na blahu svých zaměstnanců a současně je učil tím správným způsobem.

Kniha za mě přínosem je, protože obzvláště v dnešní době je fajn vrátit se k jednoduchým pravidlům, na které jsme v době internetové, možná již zapomněli (přičemž nová generace již možná ani tato pravidla nezná).

Od poloviny knihy mi přišlo, že byly pravidla banálněji zpracované (zkrátka text se v nich opakoval, ale současně mám pochopení pro to, že každá kapitola musela být aspoň na dvě strany. Nicméně pro čtenáře to není vždy příjemné.

I přes výše uvedené bych knihu doporučila; především té nejmladší generaci, která už internet bere jako každodenní samozřejmost, žije už výhradně internetovým životem od dětství a necítí se dobře, ale netuší, proč), ale i nám všem ostatním. Třeba po dočtení budeme na sebe aspoň trochu víc milí a víc se usmívat.

09.01.2024 4 z 5

Ani slovo Ani slovo Patricia Gibney

Téma není vhodné pro slabší povahy (SPOILER: Kniha obsahuje sexuální násilí: KONEC SPOILERU). Ale budiž; to je autorky věc. Byť musím jako slabší povaha uznat, že by kniha byla děsivá i bez násilí a současně by si ji tak mohly přečíst i slabší povahy.

Ale napínavou knihu zhatit tím, že na konec postupně předkládám čtenáři další a další situace, aby již nebyl schopen určit vraha, a to v takovém sledu, že čtenář již pomalu není schopen se zorientovat, a vlastně už chce, aby celá kniha skončila, protože ještě chvíli a nebude schopen pochopit, to je za mě velké ne.

08.11.2023 4 z 5

O krok pozadu O krok pozadu Kaira Rouda

Za mě napínavý thriller od počátku až do konce.

Jen krátká anotace na zadním přebalu knihy neodpovídá obsahu (měla jsem knihu zapůjčenou z veřejné knihovny, kdy byla obálka knihy nalepená uvnitř knihy a tak vyčněla anotace na zadním přebalu knihy.

SPOILER: Jediné, co mě úplně neuspokojilo, bylo to, že spravedlnosti nebylo učiněno zadost. Holt jedna prohrála a druhá vyhrála, ale svým způsobem byly vinny obě. KONEC SPOILERU.

06.11.2023 5 z 5

Konzultant Konzultant Antonín Mazáč

Kniha dobrá; text je čtivý, ale obsah za mě
mohl být méně násilný, či jak to popsat.

Zkrátka jsem některé pasáže textu obsahující násilnosti musela přeskočit, neb surovost přesahovala mou únosnou mez.

Podruhé v životě jsem u detektivky odhadla správně vraha.

22.08.2023 4 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Všem, kteří píší, že kniha je nuda, doporučuji přečíst knihu Deníky Alana Rickmana (a ne, že budete přeskakovat!!).

Kniha byla čtivá a i ta tolik obávaná (údajně nudná část) o vojenství byla zajímavá proto, že kombinovala další témata.

16.08.2023 4 z 5

Sešit s tátovými recepty Sešit s tátovými recepty Jacky Durand

Když si na styl psaní zvyknete, tak Vás kniha okouzlí. Jde jen o to, dát jí šanci. Kniha je čtivá, jen styl psaní a jeho nechronologičnost Vás možná z počátku zarazí. Je to však milé zaražení, které prakticky hned pomine. Pak už je to jízda, která stojí za to!

18.07.2023 4 z 5

Knihu jsem už tolikrát držela v ruce v knihkupectvíale kvůli názvu a hlavně recenzím zde, jsem knihu vždy raději vrátila do regálu, neb byla velká šance, že mi nesedne.

Uběhla nějaká doba a já si ji nakonec vypůjčila v knihovně. Za mě začátek totálně top, střed začíná uvadat a opadávat, aby následně zase nabral grády a závěr knihy je opět slabší. Avšak některé názory, myšlenky či zkušenosti Vám mohou změnit pohled na svět. Na Váš život. Některé příběhy autora mi přijdou v rozporu s jeho jinými příběhy, avšak je to americká kniha a současně se lépe čte o tom, jak autor zažil, než jak někdo naprosto neznámý (kterého autor ani nemůže jmenovat, protože mu k tomu daná osoba nedala souhlas ke sdílení s jeho/jejím jménem) něco prožil. Čímž ale nepíši, že toto autorovi promíjím; na hodnocení to je znát.

13.06.2023 4 z 5

Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

Totální must have kniha! Zaslouženě je bestsellerem; neodtrhnete se od ní (natolik je čtivá), předá Vám podnětné informace a min. dočasně (dokud nezapomenete její obsah) ovlivní Váš život!

#prvniknihavcervnu2023

03.06.2023 5 z 5

Pravým Britem snadno a rychle 1 Pravým Britem snadno a rychle 1 Martyn Alexander Ford

Skvělá kniha, která Vás pravděpodobně něco naučí (buď o Velké Británii, občanům Velké Británie, nebo Vás obohatí o nové fráze či slova /=slovní zásoba/).

Možná byl záměrem knihy odstrašit čtenáře od návštěvy Velké Británie, ale mě kniha ponoukla spíš k opaku. Nikdy předtím jsem neměla touhu vidět Velkou Británii (ach, to počasí), ale postupem času bych pár míst vidět chtěla a po přečtení knihy…i když nebudu pravděpodobně rozumět ani slovo (“polykaní” slov v britské angličtině), to zní jako super výzva. Měla bych asi jednou Velkou Británii navštívit a možná se to jednou stane. A před odjezdem si budu muset znovu vypůjčit tuto knihu z veřejné knihovny!

P.S.- Právě tato skvělá kniha se stala mou 400. přečtenou knihou na Databázi knih.

24.11.2022 5 z 5

Třikrát za svítání Třikrát za svítání Alessandro Baricco

Dorovnávám svým hodnocením skóre na 10 pětihvězdičkových hodnocení spolu s 10 čtyřhvězdičkovými hodnoceními.

Knihu “Pan Gwyn” jsem nečetla, což není potřeba, ale je pěkné, proč kniha vznikla (popisují již recenzenti pode mnou).

Jediné, co mě zaráží z recenzí (pode mnou) je to, že si většina recenzentů myslí, že jde o tři příběhy různých protagonistů, které spojuje jeden hotel. Já zcela jasně (spolu s minoritou recenzentů) vnímám, že jsou tři příběhy spojené nejen s hotelovým pokojem, ale i protagonisty (ostatně to už napovídá anotace). Četli jsme to stejné :-O?

Kniha je velmi čtivá, zajímavá a byla pořízena skrze eshop nejmenovaného knihkupectví za 19,-. Jsem ráda, že bude zaslouženě součástí mé knihovničky, neb je prostě neobyčejná!

17.11.2022 5 z 5

Opovážlivá drzost být sám sebou Opovážlivá drzost být sám sebou Jan Menděl