Lily101 Lily101 komentáře u knih

Jeden z nás lže Jeden z nás lže Karen M. McManus

Mojí velkou chybou bylo, že jsem napřed viděla seriál na Netflixu a ačkoliv to nebylo nedávno, tak jsem si vše vybavila, jako bych seriál viděla včera.

30.01.2024 3 z 5

Neodpovídej Neodpovídej Lucie Bechynková

V první řadě bych chtěla uvést, že

Mi to přijde celé zmatlané. Zásadní věc: jak může vyšetřovatel slíbit, že určitě najde pachatele? Jestli autorka napsala knihy s kriminalisty, tak by takovou skutečnost vědět měla.

Tak jako již níže psali recenzenti: Nebylo by lepší dát jména obětí odchylná? Ale toto je malá věc.

Graficky oddělená sms komunikace je za mě super, ale toto nemůže být součást hodnocení. Kniha je čtivá a napínavá, současně však místy postrádá napětí (hlušší místa).

23.01.2024 3 z 5

Buď v pogodě Buď v pogodě Sandra Pogodová

Musím na úvod přiznat, že se neumím bavit u cizích neštěstí. Naopak trnu s hlavními protagonisty, aby vše dobře dopadlo. To ale samozřejmě nemohu zohlednit v rámci hodnocení.

Příhody paní herečky byly zajímavé. Druhá část mě ale nebavila, což je nejspíš problém generační propasti mezi tatínkem herečky a mnou. Současně mi při čtení chvíli trvalo, než jsem pochopila, jak je psaná (tedy jeden příběh tatínka, jeden příběh paní herečky, jeden příběh tatínka,).

Rozhodně ale chci zkusit přečíst i první díl.

15.01.2024 3 z 5

Úžasná kniha. Mám od autora načtenou většinu knih (až na snad dvě) a je to neuvěřitelné, ale s každou další knihou mám dojem, že autor nastavuje laťku víc a víc.

Není součást hodnocení: Co mě po obsahové stránce zaráží je skutečnost, že se lékař musí postarat o každého pacienta stejně, ale z knižního rozhovoru vyplývá (nebo se aspoň zdůrazňuje), že lékař zachraňuje víc (min. delší dobu) pacienta, u kterého ví, že má malé dítě. Jako bezdětnou se mě tato “diskriminace dost dotkla, ale jinak
ok.

04.01.2024 5 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Můj první čtenářský zážitek s knihou od tohoto autora. Kdysi mi jej doporučovala známá jakožto úžasného autora detektivních příběhů.

Ano, jsem zklamaná. Mnoho zbytečných popisných pasáží textu, které zničili napětí, prvních cca 100 stran jsem se do četby musela nutit (nečtivé) a knihu o necelých tři sta stranách jsem nečetla v běžném tempu (očekávala jsem 2, max. 3 dny), ale dlouhý týden (nepočítám pár dní, kdy jsem se k četbě nedostala nebo nedonutila).

Příběh a zápletka dobrý, závěr překvapivý, ale jinakkaždopádně dám autorovi ještě jednu šanci.

13.12.2023 3 z 5

Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy Stanislav Rudolf

Ani druhý díl nezklamal. Jen škoda, že už není třetí díl a ani nikdy napsán nebude :-(.

SPOILER; Jen jsem trochu byla naštvaná na to, co Jitka udělala pro kluka, který se jí hned na počátku jejich seznámení vysmíval (1. díl) a nechoval se hezky. Ale láska je slepá. A v mládí dělá člověk větší chyby (to, co udělala, neschvaluji, ani nepodporuji, ba naopak), avšak byla jsem překvapená, jak vše hlavní protagonistce tak prošlo. KONEC SPOILERU.

14.11.2023 5 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Musím souhlasit s recenzí níže (uživatel/ka: “Miliarda).

Agatha Christie byla úžasná spisovatelka detektivních případů, nad jejichž logickými zápletkami se tají dech a pro jejichž čtivost jste schopni v noci ponocovat.

Tato knížka však měla pozvolný děj, který nebyl až tak čtivý a nemohu si pomoci, ale z této knížky mohla být povídka. Upřímně uznávám, že nebýt čtenářské výzvy organizovanou Databází knih, které se rok od roku účastním, buď bych nedočetla vůbec nebo jen z úcty k paní spisovatelce (s ohledem na nízký rozsah dle počtu stran, protože už jsem zjistila, že život je prostě hodně
krátký na to, nutit se do četby rozsáhlejších knih jen proto, co kdyby závěr ohromil/bohužel neohromí, ale pořád tomu dávám naději, že i takové knihy - s ohromujícím závěrem - existují/).

11.11.2023 3 z 5

Ani slovo Ani slovo Patricia Gibney

Téma není vhodné pro slabší povahy (SPOILER: Kniha obsahuje sexuální násilí: KONEC SPOILERU). Ale budiž; to je autorky věc. Byť musím jako slabší povaha uznat, že by kniha byla děsivá i bez násilí a současně by si ji tak mohly přečíst i slabší povahy.

Ale napínavou knihu zhatit tím, že na konec postupně předkládám čtenáři další a další situace, aby již nebyl schopen určit vraha, a to v takovém sledu, že čtenář již pomalu není schopen se zorientovat, a vlastně už chce, aby celá kniha skončila, protože ještě chvíli a nebude schopen pochopit, to je za mě velké ne.

08.11.2023 4 z 5

O krok pozadu O krok pozadu Kaira Rouda

Za mě napínavý thriller od počátku až do konce.

Jen krátká anotace na zadním přebalu knihy neodpovídá obsahu (měla jsem knihu zapůjčenou z veřejné knihovny, kdy byla obálka knihy nalepená uvnitř knihy a tak vyčněla anotace na zadním přebalu knihy.

SPOILER: Jediné, co mě úplně neuspokojilo, bylo to, že spravedlnosti nebylo učiněno zadost. Holt jedna prohrála a druhá vyhrála, ale svým způsobem byly vinny obě. KONEC SPOILERU.

06.11.2023 5 z 5

Zítra už usnu Zítra už usnu Klára Elšíková

Velice podnětná kniha s náměty k zamyšlení či spíše odpovědi na Vaše otázky. Kniha mi v tomto duchu nesmírně sedla a troufám si napsat, že se v mém životě objevila ve správný čas.

Možný SPOILER: Současně mě ale iritovalo nepevné rozlišení dvou protagonistů, nejasné propojení, na základě kterého jsou jejich příběhy v jedné útlé knížce a závěr za mě moc uvěřitelný nebyl. Hlavní protagonista na mě působil v rámci jeho hlubokých úvah o životě jako velmi inteligentní, vzpírající se racionálně
určitému způsobu života (manželství, děti,) a tak nechápu, jak a proč dopadl tak, jak dopadl. Ve 29 letech má člověk rozumu dost a když se mu něco nelíbí, tak si dá pozor, aby se tomu, co se mu nelíbí a jak žít nechce vyvaroval. Navíc to vše opředeno naivní myšlenkou, že tím na někoho konečně zapomene. KONEC MOŽNÉHO SPOILERU.

Na základě výše uvedeného ubírám hvězdičku a tak namísto 5 uděluji hvězdičky 4.

31.10.2023 4 z 5

Lidé odvedle Lidé odvedle Tony Parsons

Kniha napínavá a čtivá, ale, ne úplně logický, závěr byl zklamáním. A jako třešinka na dortu Vás čeká chování hlavní protagonistky a jejího manžela, které Vám dost možná bude iritovat.

A pokud budete číst úvod s tím, že Vás bude zajímat, jak se situace stala a co přesně se odehrálotak to knihu rovnou odložte. Ušetříte čas, který je, jak všichni víme, drahou komoditou. Nemáte zač ;-).

29.10.2023 3 z 5

Kapka jedu Kapka jedu Antonín Mazáč

Super kniha a po knize “Konzultant si autor drží svou úroveň a mohu tak i tuto jeho knihu s čistým svědomím pochválit.

08.10.2023 5 z 5

Ulička hanby Ulička hanby Vlastimil Vondruška

Jsem mile překvapena. Kniha čtena kvůli čtenářské výzvy a na to, že nejsem fanoušek historických knih, se mi vlastně líbila. Jistou charismatičností Vás nadchne a nepustí.

Jediná věc je jistá překombinovanost v podobě poměrně hodně postav, byť to tak na první dojem nepůsobí. Možná by nebylo špatné postavy vypsat a udělat z nich myšlenkovou mapu dle jejich vztahů zevnitř přebalu knihy.

Má první kniha od autora s první přečtená historická detektivka vůbec. Mohu napsat jen jediné; občas čtenářská výzva rozšíří obzory i čtenářům, kteří čtou více, než jeden žánr.

02.10.2023 4 z 5

Proč mi tohle nikdo neřekl dřív? Proč mi tohle nikdo neřekl dřív? Julie Smith

Super kniha!

10.09.2023 5 z 5

O lakomém křečkovi O lakomém křečkovi Zuzana Pospíšilová

Super kniha pro děti, které jednoduše objasňují slovní spojení používané ve společnosti.

02.09.2023 5 z 5

Kniha radosti Kniha radosti Douglas Carlton Abrams

Za mě je kniha velkým zklamáním.

Poskytuje pouze obecné rady, mnohdy chybí konkrétní tipy, co a jak. Koncepce knihy je šílená, protože:
1) pročítání prostřední částí knihy bylo nezáživné, pokud poctivě čtete jako já;
2) chaotický styl psaní na čtivosti nepřidá (a místy je text i zbytečně natažen) + než se zorientujete, co jsou příběhy autora a jeho domněnky (obojí jsou mnohdy opravdu nadbytečné a zbytečně);
3) uchopení knihy jako reportáže nevím, zda bylo vhodné (vzhledem k tomu, že z pětidenní cesty byl pořízen audiovizuální záznam, který byl vysílán veřejnosti) a tak vesměs skoro polovina knihy je popisná (příjezd,, popisy, co kdo dělal v ten moment /místy přínosné, ale některé by šlo omezit/), což nemusí sednout každému;
4) kniha prostě není čtivá, pokud jste poctiví a čtete jako já stránku po stránce (nepřeskakujete a nečtete pouze pasáže či texty, které Vás zajímají);
5) cvičení uvedená na konci jsou zajímavá, ale je jich tolik, že se v tom spíš
ztratíte, ale dokud jsem aspoň jedno nevyzkoušela, tak nebudu soudit;
6) kniha obsahuje moudra, ale pokud jste již pár motivačních knih či knih o pozitivním myšlení četli, tak ty nejpodstatnější myšlenky knihy pravděpodobně znáte a možná to pro Vás bude úmornější, ale opakování je matkou moudrosti a něco nového se dost pravděpodobně dozvíte.

Něco nového mi kniha přinesla a tak nad obligatorní hvězdičky dávám půl navíc a zaokrouhluji na 3, byť zde s těžkým srdcem, neb mi kniha způsobila čtecí krizi a těšila jsem se, až ji konečně dočtu, uložím do knihovničky. budu se věnovat jiným knihám.

Arcibiskup i dalajláma mají tolik moudrosti, které se nebojí předat dál. V dnešní době, kdy každý své know how pečlivě střeží, tento přístup obdivuji a moc děkuji. Samotné
podání autorem je za mě proto veliká škoda a jsem překvapená vysokým hodnocením zde. Trochu mě to přivádí k myšlence, zda jsem disponovala stejným textem knihy jako ostatní a nebo má kniha pouze stejný přebal, ale obsah byl jiný (knihu jsem dostala darem a byla zakoupena v knihkupectví, tudíž je zřejmé, že text musel být shodný, jaký měli ostatní recenzenti přede mnou).
#prvniknihavsrpnu2023

02.08.2023 3 z 5

Otazník je polovina srdce Otazník je polovina srdce Sofia Lundberg

Trochu jsem se obávala na základě recenzí zde, že kniha nebude čtivá a nedočtu ji. Opak byl pravdou. Není to žádný napínavý thriller, ačkoliv v jistém napětí Vás kniha udržuje, což ji činí čtivou.

Za mě až na těch pár překlepů (gramatické chyby to spíš nejsou, ale jakoby překlepy) dobrý.

Vytáčelo mě chování hodně postav; snad nejvíce, co se mi kdy v rámci JEDNÉ knihy stalo. Ale to je spíš záležitostí autorky, nicméně musím to do hodnocení zahrnout. Neumím si představit, že by žena ve 48 letech byla tak pasivní po celý život (většinou se člověk vyvíjí dle svých předchozích zkušeností, poznatků, zážitků apod.).

SPOILER: Alice mě dost vytáčela a vlastně také Sam. Oba stavěli jako důležité to samé, co hlavní protagonistka, ale oba jí to silně vytýkali, což mě dost štvalo a nechápu, proč byla hlavní protagonistka tak pasivní a nechala po sobě jejich výčitky stékat + se ještě každou chvíli omlouvala. Místo, aby dceři řekla, že se mají tak dobře právě zásluhou její i manželovy práce a že ona je vlastně úplně stejná (také pořád jen mluvila o škole, aspoň z dialogů mi to tak přišlo). Samovi měla říct to samé, co Alici, tedy, že se mají dobře díky její i jeho práci a že on je také úplně stejný. Problém byl asi v komunikaci; kdyby každý z nich mohl vyprávět, jak se mu daří a druhý by aktivně naslouchal (+ by se pak role prohodily), tak by vše bylo ok. Trochu neuvěřitelně na mě působilo chování matky; hl. v oné vypjaté situaci, kdy raději řešila svého přítele, než své děti. Měla jsem za to, že matky první kontrolují bezpečí svých dětí, než konsternovaně hledí na něco, co nemohou změnit a jen tak ztrácí tolik cenný čas. Ale kdo jsem, abych soudila? Takže jen malá poznámka.KONEC SPOILERU.

25.07.2023 4 z 5

Co když zemřu, než se probudím Co když zemřu, než se probudím Emily Koch

O něco pomalejší rozjezd, místy drobet kostrbaté a jedna situace vykreslená tak, jako by to byla realita (což čtenáře vytočí, SPOILER: Z ničeho nic vstane hlavní protagonista z postele? KONEC SPOILERU.), ale jinak mohu doporučit.

02.07.2023 4 z 5

Smrtící spojení Smrtící spojení Ian W. Sainsbury

Strhující, napínavé, neuvěřitelně čtivé.

Pokud chcete tuto knihu číst, tak si na daný půlden až den nic neplánujte. Zbytečně byste museli své plány rušit. Tímto se veřejně omlouvám svému snoubenci, kterému jsem narušila plány na sobotní odpoledne.

Jediná dílčí výtka se týkala jedné skutečnosti, která ale není jednoznačně rozporující(SPOILER: Moc mi není jasné, jak se matka doplazila z venku přímo do obývacího pokoje, ale kniha nedisponuje plánkem chaty, tak to asi možné nějak bylo. KONEC SPOILERU.).

#prvniknihavcervenci2023

01.07.2023 5 z 5

Krize středního věku: Pohrajte si s osudem Krize středního věku: Pohrajte si s osudem Marie Phillips

Nečekala jsem zhola nic a byla odhodlaná si knihu za 29,- přečíst a případně jí v rámci knihobudky poslat dále, což se nakonec bohužel asi stane.

Už u první volby jsem měla velké dilema. Nechtěla jsem se zachovat ani tak, ani tak, ale něco jsem zvolit musela. Zvraty ok, fakt asi trochu pubertální, ale nejsem ve středním věku, tak to neposoudím. Zkoušela jsem číst příběhů více, ale závěry byly nemastné-neslané a to mě na knize asi zamrzelo nejvíc. Chápu, že nelze ukončit v napětí a uzavřený konec je fajn, ale u první volby mi přišel závěr, který končil jen tím, co jsem měla dělat večer avíc nic. Druhý pak skončil již uzavřeně, ale také vlastně nijak.

Uděluji dvě obligatorní hvězdičky za snahu autorce i celému týmu podílejícím se na vzniku knihy (vč. českého překladu).

30.06.2023 2 z 5