los los komentáře u knih

Byl jsem brněnským katem Byl jsem brněnským katem Zdeněk Jirásek

objektivně podaný životní příběh popravčího v politickém poválečném zmatku, doplněný fakty, daty a reáliemi; přestože se jedná o vyprávění v ichformě, je prosté veškerého moralizování, bez doprovodných komentářů, úsudek je na čtenáři

01.01.2021 3 z 5

Pochovejte mě pod podlahu Pochovejte mě pod podlahu Pavel Vladimirovič Sanajev

"jedna z nejvtipnějších knih ruské literatury"??? to snad ne, to spíš smutný popis vztahů v mnoha dnešních rodinách; příběh se mi nečetl dobře (velmi vzdáleně mi připomněl Soukupovou), bohužel ale postrádá nějaký umělecký přesah

30.12.2020 2 z 5

Trosečník sibiřský Trosečník sibiřský Světlana Glaserová

poutavé a věrohodné vyprávění; velmi často ale autorka vkládá "do otcova pera" vlastní názory

27.12.2020 4 z 5

Příliš vysoká očekávání Příliš vysoká očekávání Karolina Hošek

proboha, to je hloupá a trapná slátanina, zase nějaká naninka těží z reálií 90. let a čeká, že jí budou vrstevníci plácat po zádech, jak dobře vystihla jejich společné vzpomínky

25.12.2020 odpad!

Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost kolektiv autorů

nutná výbava každé knihovny

01.08.2020 5 z 5

Možnost ostrova Možnost ostrova Michel Houellebecq

velmi inspirativní čtení pro všechny transhumanisty

28.07.2020 5 z 5

Cesta Harcem Cesta Harcem Heinrich Heine

Heineho cestopis je opravdu vtipné, zábavné čtení, jen vyžaduje poučeného čtenáře, znalého dobových reálií a kontextu

co se ovšem týče posledního vydání v Academii v edici Europa (2020), to by zasloužilo strčit pod kupku hnoje a rychle na něj zapomenout, škoda papíru!
1) kniha nemá editora? evidentně jde o text převzatý z vydání KK 1952, ale jakákoli zmínka chybí
2) chybí vysvětlivkový aparát, pro takové a podobné čtivo dnes nezbytný
3) v této edici měl být vydán celý cestopis - Cesta Harcem je pouze jedna ze čtyř částí Heinových Obrázků z cest = takhle musí 1/3 malé knížečky vyplňovat Zbytovského předmluva
4) KOREKTURA !!! kniha neprošla současnou ediční úpravou a snad ani korekturou (je to vůbec v Academii možné? jo, bohužel je)

18.07.2020 5 z 5

Co je život? Co je život? Addy Pross

na rozdíl od Života na hraně jsou hypotézy o podstatě, vzniku a evoluci živé hmoty vysvětlovány bez přihlédnutí k zákonům kvantového světa, ale autor v podstatě dospívá k analogickým závěrům, opírá se o synergii 2. TZ a DKS, v dodatku pak přidává i hledisko matematiky

18.06.2020 5 z 5

Svobodomyslná Svobodomyslná Kateřina Lieskovská

pindy ublížený mindy, psychoterapeutické cvičení nemá vycházet a tvářit se jako literatura

16.03.2020 odpad!

Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Na odpis - Nešťastné příhody ze startupové bubliny Dan Lyons

zažil jsem v době finanční krize v rámci českých poměrů něco obdobného, takže mne při vzpomínkách místo smíchu spíš mrazilo v zádech - ano, přesně takto to chodí, brrrr!

rozhodně nepřeskakujte epilog!

09.03.2020 4 z 5

Hádanky a hlavolamy Alberta Einsteina Hádanky a hlavolamy Alberta Einsteina Tim Dedopulos

docela zajímavé logické úlohy, jen část je jich spojena s fyzikou, slabá polovina s Einsteinem; kniha je zbytečně velká (moc papíru, volného místa, zbytečného obrazového doprovodu, který nesouvisí s obsahem, u některých úloh by se hodil třeba náčrt, a ne tematický obrázek atd.)

jako u valné většiny podobných publikací je největší slabinou kostrbatý překlad, na mnoha místech zcela chybný, takže úkol nelze vyřešit (zvláště u jazykových úloh)

14.02.2020 2 z 5

Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Nejlepší léta slečny Jean Brodieové Muriel Spark

z některých ženských hrdinek mi jde mráz po zádech, učitelka Brodieová k nim patří: žena manipulující jinými ženami je strašlivá

velmi mne oslovilo téma i způsob zpracování, jen trochu moc rozvleklé (možná mi jen nesedl překlad?)

05.02.2020 2 z 5

Jako cool v plotě Jako cool v plotě Karel Plíhal

jazyková virtuozita, originální nápady a osobitý pohled na svět

15.01.2020 5 z 5

Dílo Jiřího Wolkra Dílo Jiřího Wolkra Jiří Wolker

překvapila a okouzlila mne Wolkrova próza, neprávem je téměř zapomenuta

09.01.2020 4 z 5

Květy z nahořklého dřeva Květy z nahořklého dřeva Jan Skácel

geniální básník v podání geniálního editora

07.01.2020 5 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

nechápu, co je na těchto stripech vtipné - všechny na jedno brdo, takto se přece mezi sebou baví všechny profesní nebo zájmové skupiny (a nevydávají své každodenní řeči knižně)

mimochodem - už od prvních stran několik redaktorských pochybení, stejně tak v závěrečné korektuře...

01.01.2020 1 z 5

Nora Nora Henrik Ibsen

pro ten nadčasový konec

20.11.2019 4 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

snad nejslavnější drama, ale já se těšil jen na tu lebku

19.11.2019 2 z 5

Věda bez skrupulí aneb Obchod s fiktivními fakty Věda bez skrupulí aneb Obchod s fiktivními fakty Johannes Jürgenson

to snad autor zamýšlel jen jako silvestrovskou kuriozitu?

knihu jsem našel v městské knihovně v oddělení pro školní mládež, sekce pedagogika - kultura, jestli tento paskvil doporučujeme dětem k studiu a vzoru pro vybudování kritického myšlení, tak potěš pánbu se pak nesmíme divit výsledkům

18.11.2019 odpad!

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

nesedlo mi; ani téma, ani způsob zpracování (takové moc "literární": interdiegetičtí vypravěči, kteří neustále hovoří ke čtenáři, by udrželi mou pozornost v novele, ale ne v tak rozsáhlém románu)

16.11.2019 2 z 5