los los komentáře u knih

Obory budoucnosti Obory budoucnosti Alec Ross

velmi subjektivní pohled autora, čekal jsem daleko hlubší a fundovanější vhled do dané problematiky, podložený ověřenými zdroji; pokud se nejedná o žánr nějakého ego-dokumentu (pamětí, úvah apod.), pak lze těžko vycházet - při tak velké generalizaci dat a informací - pouze z vlastní zkušenosti (lze brát vážně úsudek o ekonomickém stavu státu, nebo dokonce kontinentu z osobního rozhovoru s ředitelem jednoho koncernu, vědcem z jedné univerzity, ekonomem z jedné instituce, či soukromým podnikatelem?)

06.11.2019 2 z 5

Jablko Jablko Michel Faber

přečetl jsem po Kvítku a vypadá to, že jsem s autorem skončil: tyto povídky jsou nudné, bez nápadu - jako když spisovatel uklízí stůl a vyždímá nalezené makulatury, snad vznikly z nucení nakladatele vytřískat po komerčním úspěchu Kvítku ještě pár drobných, anebo jako úlitba autora primitivnějším čtenářům

09.10.2019 1 z 5

Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Michio Kaku

autor se trochu opakuje, několik podkapitol převzal ze své knihy Budoucnost mysli, a také dost nekriticky prosazuje teorii strun

25.09.2019 4 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

v roce 1934 to musela být pecka

09.09.2019 2 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

behaviorální ekonomie je pozoruhodná, ale bohužel jsem se nedozvěděl nic, co bych už neznal ze skript sociální psychologie

03.09.2019 3 z 5

Tohle musíš zkusit! Tohle musíš zkusit! Elise De Rijck

nu, čekal jsem něco jiného, tohle je spíš pro znuděné náctileté z města a bez fantazie, 400 z 500 doporučených "úletů" jsem už někdy dělal (dát si nohu za krk, jít do ZOO), nebo je provozuji běžně (třeba číst knihy, navštívit galerii a operu, starat se o zvířata), zbytek mě nijak netáhne (pravděpodobně nenavštívím Antarktidu, nebudu jíst cukrovou vatu a nekoupím si podprsenku velikosti XXXL)

28.08.2019 1 z 5

Bez loga Bez loga Naomi Klein

po přečtení jsem trochu rozpačitý, zvlášť když jsem googloval autorku a její "životní styl", obsah reflektuje svět před 25 lety a převážně americký kontext, po 11. září je všechno jinak; neztotožňuji se s řešením ze strany aktivistických organizací mladých a způsob, jak jej autorka popisuje, mi přijde dost naivní a zaujatý

22.07.2019 2 z 5

23 věcí, které vám neřeknou o kapitalismu 23 věcí, které vám neřeknou o kapitalismu Ha-Joon Chang

doporučuju přečíst paralelně s Ridleyho Racionálním optimistou a vytvořit si vlastní názor

04.07.2019 4 z 5

Zkorumpovaná farmacie Zkorumpovaná farmacie Ben Goldacre

po zkušenostech v českých ordinacích se nedivím už ničemu: člověk jde na preventivní prohlídku a nechá tu 500 Kč jako tzv. sponzorský příspěvek na chod ordinace, tu zas mi doktor najednou napíše jiný lék, že je ještě lepší a účinnější - když jsem před pár minutami viděl z jeho ordinace vycházet agenta farmaceutické firmy atd. atd.

23.06.2019 4 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

zajímavé čtení ze skutečného světa mentálně postižených, kupujeme se odpustky za svou normalitu a za obdivná slova schováváme své znechucení výkaly, slinami, močí, potem, hleny, krví a především slzami

20.06.2019 3 z 5

Ústava ČR, Listina základních prav a svobod Ústava ČR, Listina základních prav a svobod * antologie

jak píše fojtikjirik níže - není na škodu si občas oživit Ústavu ČR a znění Listiny základních práv a svobod - a samozřejmě se seznámit i s novelami jednotlivých paragrafů

třeba ta pasáž o právu občana na informace = proč tam není na PRAVDIVÉ informace, nebo "nezkreslené, nezavádějící, neinterpretované dnešní kvazižurnalistikou"?

nebo diskriminace - víte, že za diskriminaci není považována nerovnost vycházející z etiky náboženských norem dané církve? to považuji v dnešní době za nebezpečné

16.05.2019 4 z 5

Mrkev ho vcucla pod zem Mrkev ho vcucla pod zem Petr Stančík

velmi povedená a nápaditá kniha pro děti, bohatý svět fantazie s nevtíravě didaktickým aspektem, s interaktivními části, které nejen umožňují dítěti mít podíl na vyústění příběhu (3 konce), nýbrž v průběhu celého děje podporují komunikaci mezi čtoucím dospělým a naslouchajícím dítětem (básničky v úvodu a hádanky v závěru každé kapitoly atd.)

04.05.2019 3 z 5

K čemu dnes humanitní vědy? K čemu dnes humanitní vědy? Jiřina Šiklová

k tématu se vyjádřil jen Petříček, ostatní si jen stěžují na současný systém financování FF UK, Šmahel si honí triko, Halík tradičně všechno svádí na komunisty...

k čemu dnes humanitní vědy - to se nedozvíte, naprosto zbytečná publikace - právě asi pro tu publikaci a položku v RIVu, aby bylo co vykazovat, že?

29.04.2019 2 z 5

Stalin Stalin Vítězslav Nezval

musím dát jednu rudou hvězdu - symbolicky!

31.03.2019 1 z 5

Variace pro temnou strunu Variace pro temnou strunu Ladislav Fuks

ještěže jsem dal na radu čtenáře, jehož příspěvek je zobrazen pod mým, a neodložil knihu po prvních stránkách; zpočátku bylo té snovosti a fuksovské bizarnosti trochu moc najednou, ale postupně jsem se začetl a děsil se až do konce; není to čtení pro zábavu, k dusivým dětským vizím musí mít člověk tu správnou atmosféru - a odmění ho vskutku hluboký čtenářský zážitek

06.01.2019 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

strašné, plytké, převyprávění působí jako výpisky z četby; mýtus zbavený nejen filozofie, ale i poetiky; pokud zbývá složka fabulační, tak tu autor nedokáže vypíchnout ani jazykem, ani fantazií

14.12.2018 1 z 5

Máslem dolů Máslem dolů Petr Šabach

prostě o ničem

30.11.2018 1 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

zparodovat molocha - to kdybychom v Čechách, my pasivní a věčně trpící posluhovači, také tak pěkně uměli

26.11.2018 5 z 5

Morčata Morčata Ludvík Vaculík

k diskutovanému závěru - domnívám se, že smysl pochopí právě jen ti, kteří znají a dokáží si přiznat temné stránky vlastního já

24.11.2018 5 z 5

Tajný denník Adriana Mola Tajný denník Adriana Mola Sue Townsend

nebavilo mne ani v pubertě

12.11.2018