mirRa_cze komentáře u knih
Isaacson biografie umí. Je to čtivé, pohlcující, místy strhující, často napínavé. Z knihy se dozvídáme poněkud méně o Muskově mládí, než třeba o Einsteinovi v díle od stejného autora. A stejně jako u Einsteina je to (i přesto) tak o pětinu až čtvrtinu delší, než by bylo nezbytné.
Kniha nabízí mimořádně detailní vhled jak do života, tak podnikatelských snah Muska. Isaascon se poměrně detailně zabývá všemi jeho významnými projekty od jejich počátku až po současný stav. Dozvídáme se dost o Muskově obsesi Twitterem, stejně jako schopnosti "out-of-the-box thinking" při řešení výrobních či, buďme hodní a přiznejme mu to tady, R&D problémů, kde se prosazují jeho maniakální sklony, stejně jako vlastnost mít "šťastnou ruku" při místy naprosto nahodilém způsobu povyšování, najímání - ale i vyhazování - lidí a celých týmů.
Jak je u knih amerických autorů běžné, je to dost "ukecané", ale zde to není v takové míře, že by ta otravnost byla úplně očividná. Celkově řadím mezi ty užitečnější kousky v rámci žánru.
Za mě asi nejlepší non-canon Star Trek kniha.
Po 20 letech jsem si to přečetl podruhé a pořád je to skvělé. Ačkoli dnes již vnímám, že je to jednodušší literatura, tak to není hloupé, je to zábavné, a příběhová linka dává smysl. Rozhodně doporučuji.
Uf, místy se to čte dost těžko, ať už z důvodu náročného textu samého, jinde pro změnu pro náročnost tématu. Denemarková umí depresi "prodat" opravdu dobře. Popisy "hnusných" lidí, ničících životy "krásných" lidí se prolínají celou knihou. Kolotoče zničujícího dědictví v židovských rodinách, "hodný děda"/zlý STBák a tak dále.
Denemarková se nebojí ukázat lidskou nenávist, závist, zlobu a žárlivost v celé její nahotě. Do toho popisy života v Číně, kde vidíme (dle spisovatelky, já hodnotit nemohu) vynucenou poslušnost a úsměvy, materialismus vedle chudoby a neúctu k lidskému životu v jakékoliv podobě.
Celkově dobrá kniha, ale strávil jsem nad tím po kouskách skoro rok :)
Na začátek jediná věc, která se mi trochu nelíbila - je to dost roztahané. To nic nemění na tom, že se to čte dobře a je to zajímavé, jen mi přijde, že Isaacson se u některých bodů Einsteinova života zdržuje příliš dlouho.
Ale jinak s klidem říkám, že je to napsané skvěle, výborně se to čte a člověk se dozví opravdu ohromné množství informací z celého jeho života. Nejsem odborník, takže jsem byl hodně překvapen hlavně politickými názory a angažmá Einsteina, stejně jako tím, že v podstatě posledních 30 let svého života skutečně strávil nekonečnou a hlavně neúspěšnou snahou smést ze stolu kvantovou fyziku, jak ji známe dodnes, a přijít s kompletní teorií pole (nebo tak nějak).
Velmi příjemná kniha z veleslavného světa Středozemě. Hobit je milá knížka se spoustou zábavných "akčních" pasáží. Hrdinové jsou zajímaví a v rámci fantasy uvěřitelní a autorův styl psaní je doslova nádherný. Není to literární veledílo, ale jako vyprávění je to napsáno opravdu krásně.
Kniha není zbytečně dlouhá a rozhodně je mnohem lepší než filmy, které z ní vycházejí, takže se případně nenechte odradit :) (EN verze)
Tohle nezastárlo dobře :)
Kniha je fajn a velmi čtivá, přečetl jsem to snad na 3 posezení.
Autor se v knize věnuje vedle Merkel také německé politice v poměrně širokém záběru, což ale není uděláno tak, že by to knize škodilo, právě naopak.
Dozvíme se hromadu informací o Merkel, jakým způsobem v úřadu fungovala, jak pojala svoji roli a také něco o jejím mládí.
Ale fakt to nezestárlo dobře, události roku 2022 totiž ukázaly, že spousta jejích kroků, zejména v oblastsi zahraniční a energetické politiky byla velmi naivní. Anebo riziko prostě ignorovala, aby mohla německá ekonomika šlapat bez ohledu na možné následky. Těžko říct.
Na mě trochu kostrbatě napsané, přesto vynikající vhled do života (především) amerických a britských vojáků na území západního Berlína, okořenený příhodami špionů na území východního Německa. Kniha je velmi poučná a přináší řadu důležitých, stejně jako zajímavých informací o smutné moderní historii tohoto města.
Na mě asi až příliš filosofické zakončení série, přesto ale vynikající kniha.
Mám-li hodnotit všechny 4 knihy najednou, jedná se o skvělou sérii. Z mého skromného pohledu je to jedno z mála sci-fi, které má skutečnou uměleckou hodnotu - rozumějte, je to opravdová literatura. Styl psaní je na velmi vysoké úrovni a jednotlivé postavy jsou velmi realistické, zápletky nadmíru zdařené a celý vesmír sám o sobě zajímavý a autor velmi umně postupně odhaluje jeho tajemství.
Tak jsem to dorazil, hodnotím celou sérii, kvalita byla z mého pohledu poměrně konzistentní, takže není důvod to kouskovat.
Série je i pro dospělého čtenáře velmi chytlavá (má-li rád fantasy) a přes spoustu dětinštějších pasáží dokáže pomocí rozumně dávkovaného napětí i příjemného literárního stylu udržet pozornost - dobře se to čte. Hodnotím z perspektivy dospělého čtenáře, který se tím prokousal v průběhu několika let a ve věku od 35 do 37 let.
Nemá smysl se více rozepisovat, recenzí je nejen tady bambilion, za mě tedy jen konečné shrnutí všech 7 knih - je to opravdu super.
Mohu doplnit, že jsem četl v angličtině a na základě toho mohu doporučit jako startovní sérii, pokud chcete číst knihy v angličtině. Rowling píše první knihu pro anglické děti ve věku okolo 8 let a poslední kniha počítá zhruba s patnáctiletými. Stylistika a hlavně potřebná slovní zásoba tomu odpovídá a bobtná postupně v průběhu jednotlivých dílů/knih.
Vynikající kniha, popisující na několika trefných historických analogiích možnosti vzniku konfliktu mezi dvěma dominantními zeměmi. Autor se zabývá jak historickou perspektivou, tak i aktuálním možným konfliktem jak z hlediska politického, tak převážně vojenského. Velmi poučné.
Dobře napsaná a obsažná kniha o tom, co vás v dějepisu nenaučí.
Úžasný náhled do světa pokročilé fyziky a teorie superstrun. Bohužel již 20 let starý, což je v tomto oboru docela hodně. Aktualizovat toto dílo a vydat ho znova by od Briana Greenea rozhodně nebyl hloupý nápad. :)
Obsahově je publikace opravdu hutná a jako nefyzik, ale člověk, který fyziku (alespoň na laické úrovni) má rád a obdivuje, jsem se dozvěděl opravu velké množství informací. Kniha je místy pro laika VELMI těžká, pokud tedy čtete "na pochopení", ne "na zapamatování".
Tak jsme se slavně dopracovali do konce z evropského pohledu, troufnu si říct, přelomové sci-fi trilogie. Autorovy aplikace "tvrdé fyziky" do příběhu a jejího vytěžení na maximum si opravdu cením a do vyprávění a vůbec zápletky samotné vnesla neuvěřitelnou porci originality.
Nebudu zbytečně chválit, to již za mě udělali jiní, já jen vypíchnul to, co považuji za zásadní klad. Bohužel tentokrát dávám jen 3 hvězdy, protože poslední zhruba pětina knihy ze sebe dělá fatalistickou filosofickou sondu, na což autor, při vší úctě, dle mého nemá kapacitu. Dokazoval to po celou dobu všech tří knih. Postavy jsou vždy velmi ploché, neplastické. Jejich uvažování je buď čistě technokratické nebo naopak dětinsky naivní. Vzácné zlomy v jejich chování přicházejí zcela náhodně a nemají žádné opodstatnění při vztažení na předchozí činy. Jediné postavy, které působí alespoň trochu realisticky, jsou Luo Ti a Jie Wen-Tie (a slušně napsaný je ještě Ta ´Š). Ani jedna z nich ve třetí knize nedostává téměř žádný prostor.
Co autor umí, navíc ve výrazné části třetí knihy (a na jejím konci už zcela) opouští a zachytává se do pasti vlastní fantazie, kterou ale nedokáže prodat, aby nám na posledních cca 30 stranách naservíroval rádoby filosofické zamyšlení nad osudem vesmíru a - myšlenky. Do toho se negativně projevuje i poměrně neestetický styl psaní, což je ale možná chyba překladu, v jiném jazyce než v češtině jsem to nečetl. Osobně si to ale nemyslím, protože jsem od tohoto překladatele (mimo tuto trilogii) četl i jiné 2 překlady.
Kniha je to dobrá a jako završení celkově povedené trilogie ji rozhodně doporučuji přečíst, pro mě je to ale (velmi mírné) zklamání.
Tři hvězdy - s přimhouřenýma očima. Knihu přes všechny nepřesnosti a často i chyby oceňuji za nový náhled na celé martyrium Československé republiky od začátku do konce.
Velmi průměrná kniha, která je věrná přívlastku "pulp". Na nic si to nehraje a čte se to až na některá místa docela dobře. Kniha je rozdělena do několika příběhů hlavních hrdinů, kteří se znají a jejich osudy se vzájemně prolínají.
Přesto všechno nestrašidelné strašidelno a laciné cetky v podobě kouzel musím velmi vyzdvihnout jednu věc. Kniha je opravdu strašidelná ne tam, kde jsou příšery a kouzelníci, ale tam, kde jsou američtí černoši konfrontováni s okolním bílým světem Spojených států padesátých let dvacátého století, který je neúprosně rasistický. Od běžných občanů po policisty, všichni jdou hrdinům knihy po krku. Za to si kniha ty tři hvězdy rozhodně zaslouží.
Nenechte se zmást a berte oslavné recenze z NYT Books Review s rezervou - ty jsou především za ztvárnění rasismu vůči PoC, rozhodně ne za kvalitu knihy samotné. (anglická verze)
Mírně nadprůměrné dílko. Není to špatné a rozhodně se to dá číst, ale je to horší verze Marťana, jiné postavy, zasazení děje, bohužel stejný jazyk humoru a vyprávění, který zde ale nefunguje zdaleka tak dobře, jako právě u Marťana. Rozhodně to stojí za přečtení, ale takovýchto knih vychází hromady.
Okolo roku 2015 jsem udělal dobré rozhodnutí v jedné drobnosti. Rozhodl jsem se zúčastnit besedy právě s Kocábem a dalšími aktéry vybranými aktéry Sametové revoluce. Z besedy jsem poznal, že Kocáb má dar vypravěče. Velmi zajímavě popisoval události a zejména odsun okupační armády, což byl jeden z jeho hlavních úkolů po revoluci.
Díky tomuto daru a rozhodnutí Kocába tehdejší události nějak sepsat, vzniklo toto čtivě napsané vyprávění o překotném období zejména na konci roku 1989, ale k tomu dostanete navíc i hromadu čtivého textu o vyjednávání odsunu sovětských vojsk z československého území a některé zajímavé historky z jeho průběhu.
Kocáb nijak neskrývá, že většina knihy je vyprávění příběhu z jeho osobní perspektivy, těžko to tedy považovat za chybu. Jestli je něco chyba, tak čtenář, který se rozhodne získat informace o tom, jak proběhla Sametová revoluce pouze z této knihy. Proto toto dílo totiž nevzniklo. Je to "jen" podařené rozšíření akademických zdrojů o pohled z první osoby, který je pro zájemce o toto období vítaným doplňkem.
Celé se to čte velmi dobře, trošku mi vadil layout, kdy několik úrovní kapitol a spousty tabulek někdy zaváněly vzhledem učebnice, ale to je jen nepodstatný detail.
Nudná kniha o důležitých věcech - to už tak často bývá. Tocqueville popisuje americký systém veřejné správy, vlády a soudů. A rozjímá nad nimi pohledem politologa (a trochu filosofa) 19. století, přitom často srovnává s Francií (proč ne?). Kniha pro mě představuje základní pilíř vědomostí k pochopení interních procesů, vedoucích k tomu, že se Amerika mohla vyvinout v takovou zemi, jakou je. Je to (skutečná) vláda lidu, ale přísně institucionalizovaná a důkladně pojištěná - zejména systémem brzd a protiváh, jehož součástí jsou i mocné soudy a vlády jednotlivých států - proti vrtochům "aristokracie" i davu.
Kniha se opravdu nečte snadno, ale věci do sebe postupně zapadají a konečný obraz USA, ačkoliv archaický a v mnoha ohledech kvůli tomu i nepřesný, získáte poměrně kvalitní.
Standardní Ishiguro, skvěle, specificky napsáno, příběh ale podle mě až příliš klouzal po povrchu, opravdu palčivě se kritizovaná problematika projevila jen na pár stránkách knihy. Už jsem od Ishigura něco přečetl, tak samozřejmě vím, že on tak prostě píše, k tomuto tématu mi ale autorův styl připadal příliš přívětivý. Rozhodně se toho nemusíte bát, autorova laťka, co se týká psaní jako takového, snížena nebyla, jen finále nenavodilo tak silné úvahy, jako u jiných jeho děl.