mnohoknih mnohoknih komentáře u knih

Led pod kůží Led pod kůží Vilma Kadlečková

Posloucháno jako audio. Říkali, že druhý díl je lepší než první. No pro mě ne. Pořád nevím, o čem ten příběh je. Je to ale jen můj pohled. Nejsem schopná si z tohoto příběhu cokoliv zapamatovat. Přitom příběh a jeho svět je neskutečně detailně propracovaný. Postavy, ať pozemské nebo mimozemské, náboženství, děj, všechno ladí do ucha. A druhým vyletí pryč. Ale možná to dělají zvolené hlasy postav. Lukas je opravdu arogantní, Pinky je fakt nepříjemná osoba, Kamëlë je manipulátorka a co se vyklube z Aš-Šáda je otázka. Zkusím další díl jako knihu. Možná, když to uvidím na vlastní oči, pochopím nadšení ostatních.

12.02.2024 3 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Poslouchala jsem jako audioknihu a jsem na rozpacích. Na jednu stranu chápu chválu. Svět 26.století, spolupráce mezi národy i závislost lidstva je popsáno opravdu výstižně. Pokud někdy dojde k navázání kontaktu s jinými planeťany, pozemšťané budou určitě ti méně vyspělí. Ale pokud je tohle úvod do dalších dílů, tak mě nenalákal, dost se to vleklo. Dobrovolně přiznávám, že jsem začínala CD poslouchat 3x než můj mozek byl vůbec schopen zaregistrovat a hlavně udržet text a myšlenku. Politikaření v takovém rozsahu nepobírám. Ale dobře, vždyť jde o meziplanetární zápletku, takže politika u toho holt být musí a je jen můj problém, že k ní mám odpor. Naštěstí příběh zachraňují postavy. Už dlouho mě nikdo neštval (OK, při hovoru použiju peprnější výraz) tak jako Pinkertina. Klára Issová ji kvičí a kňourá úplně úžasně. Už jen kvůli tomu dopisu a kvůli tomu, zda Pinky někdo zahluší, budu poslouchat další díly. A taky kvůli Lukasovi. Potřebuji vědět všechny detaily jeho života, protože vyrůstat s takovým otcem jako měl on, to vás vytvaruje. Je otázka, zda z Lukase bude další zrůda v řadě. Jenže má smrt na jazyku a já mám před sebou ještě 7 dílů. Stane se zázrak? Pokud ne a hlavní hrdina zemře, ještě mi zbývá jako důvod k poslechu Jan Vlasák. Sice tu neměl mnoho prostoru, ale každá chvilka jeho hlasu se počítá.

01.01.2024 3 z 5

Země snů Země snů Nicholas Sparks

Tak tu máme zklamání roku. Od Sparkse mám přečteno všechno, tak mohu zodpovědně říct, že tohle je tak třikrát vylouhovaný pytlík čaje. Colby a Morgan jsou kde co, ale rozhodně ne čerstvě zamilovaný pár. To jejich pindání vůbec nejiskřilo, spíše to byl pracovní pohovor. Nic se nestane, když budete přeskakovat. Trochu napětí do příběhu vnesla Beverly a Tommie. I když tři čtvrtě knihy budete dumat, proč v příběhu vystupují. Jasně, protože se jako vždycky ukáže, že nic není tak, jak se nám předkládá. Kdyby byl příběh spíše z pohledu Beverly, byl by jistě zajímavější. Takhle hvězdička za obálku a vyústění na konci. Ale pokud nestíháte, číst to nemusíte.

17.12.2023 2 z 5

Zresetuj mě Zresetuj mě Michal Sirotek

Detekvní příběh z roku 2069, místo Praha. Ale v podstatě ten rok není důležitý, autor by si mohl vybrat jakékoliv jiné pozadí, aby poukázal na psychická traumata, korupci, ale i spolupráci a důvěru mezi kolegy. Vplutí do příběhu mi přišlo trochu zmatečné, chvilku mi trvalo než jsem se zorientovala, co se děje ve městě a co za Zdí a v sektorech a kdo je kdo. Kriminalistka z oddělení vražd Sandra se pouští do vyšetřování brutální vraždy. Zajímavostí na mrtvole jsou odebrané oči a identifikační čip. A nápis zresetuj mě. O pár dní později další zmrzačená mrtvola s nápisem a na scénu vstupuje e-policie. Zatím stále spíše průměr. Pak ale do příběhu vstoupí Morgue (chacha, Márníčka, fakt vtipné) a děj začne být rázem akčnější, zběsilejší, mrtvoly přibývají, informace také a my zjišťujeme, že i systém v roce 2069 je prolezlý neskutečnou korupcí. Naštěstí Sandra i Márnička jsou charakterově více méně v pořádku a tak s nimi postupně odhalujeme všechnu špínu a lidské neštěstí. Vrah mě nenapadl, ale ani jsem se moc nesnažila ho uhodnout. Spíše jsem si užívala dobře popsaný cyberpunk.

23.11.2023 4 z 5

Zprávu nelze doručit Zprávu nelze doručit Dante Medema

Dívčí román se vztahovou zápletkou plný emocí, které jdou z hloubi duše a od srdíčka. První, co vás zaujme, je grafické zpracování knihy. Každá kapitola i každý týden začíná obrázkem zasněžených hor. Sice stále stejným obrázkem, ale na tu Aljašku vás to přenese. Druhé, co vás zaujme, je výborný popis emocí, které cloumají Bailey. Ať už se jedná o zamilovanost, smutek, štěstí, nenávist. Až po přečtení jsem zjistila, že má autorka 4 dcery. Takže víme, kde bere zkušenosti. Příběh samotný začíná velkým smutkem, nepochopitelnou smrtí kamarádky Vanessy. Nepochopitelnou z důvodu místa, kde se stala. Vanessa neměla nejmenší důvod tam být. A tak se Bailey navzdory žalu, pouští do pátrání. A to, co zjistí, ji doopravdy překvapí. Příběh je čtivý, střídání textu se sms zprávami mu dodává na originalitě. A Baileyniny dvě mámy mě nadchly. Vůbec nepůsobí, že by byly v příběhu na sílu, aby byla autorka in. Naopak, velmi ladí a dozvíme se i jejich příběh. Mínusem je ta šílená zima. Já ji fakt nemám ráda :-)

17.11.2023 4 z 5

Poslední výročí Poslední výročí Liane Moriarty

Roztomilá dcera roztomilých rodičů, které tikají biologické hodiny a spadne jí do klína nečekaně dědictví. Mohla to být dobrá kniha, ale není. Do strany 80 jsem se vůbec nevyznala v postavách. Moc lidí na moc malém území. Někdo je něčí příbuzný a k tomu má kamarádky a k tomu tajemství opuštěného dítěte. Šílený mišmaš. Do toho trapná romantická linka, ve které jsem nechápala ani jednoho účastníka. A závěr? To je důvod, proč to dočíst. Rose mě nezklamala. Rozhodně nevěřte vetchým babičkám! A tleskám překladatelce, že použila slovo treperenda. To už jsem dlouho nikde nečetla.

24.10.2023 3 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Posloucháno jako audio, takže ilustrace nemohu posoudit. Jen text a přednes. Tomáš Juřička dal příběhu trochu života. Příběh sám je nuda. Je tu královna, princezna, čarodějnice, trpaslíci a trní. A protože je to spíše pohádka, má i ponaučení.člověk má vždycky na vybranou. Tady bych si vybrala lépe, kdybych poslouchala něco jiného.

21.10.2023 3 z 5

Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů * antologie

11 povídek o vztazích od knižních instagramerů a blogerů. Čili dost důvodů nemít raději žádná očekávání. A to jsem se kardinálně spletla. Čtení jsem si užila, přestože mi povídková forma většinou nesedí. Než si zvyknu na postavy, je konec. Ale tím, že kniha jako celek je o vztazích, ať už k sobě nebo navzájem mezi sebou, působila kompaktně. Autoři se dotýkají všech témat, která aktuálně rezonují společností, takže se při čtení jistě najdete. A tím pádem vám některá povídka sedne líp a některá míň. Mě nadchly Uvidíme se, Co když to (ne) vadí a Roztáhnout křídla. A vím jistě, že je to tím, že se podobají situacím v mém životě. Nebo pokud vás zajímá mytologie, LGBT , tranzice, dětské domovy, body pozitive, všechno tu najdete. Každá povídka má svého autora a ilustrátora (mnohdy v jedné osobě), takže si užijete i vizuální stránku. Směle do toho!

11.10.2023 4 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Vydařená série, třetí díl se nenechal zahanbit. Zase samá akce, samý zvrat. A právě ty zvraty se mi zdají již překombinované. Je jich moc. Hodný, zlý, hodný, zlý, co stránka, to převrat :-) Kiva byla děsná jako vždycky, to se nezměnilo. I mráček v ráji byl. Ovšem kdo si získal mé srdce byl Caldon. To je chrakterová skála. A výborné překvapení u Cresty. A víc psát nemohu, ať se máte na co těšit.

01.09.2023 4 z 5

Zlatá klec Zlatá klec Lynette Noni

Překvapivě dobrý druhý díl. To nebývá pravidlem. Myslela jsem, že peklo v Zalindově už nic nepřekoná a ono jo. Psychické trápení je kolikrát horší než to fyzické. A Kiva rozhodně trápená byla. Její neustálé potlačování pocitů, ať se jedná o provinilost, povinnost či lásku, mi chvílema lezlo na nervy. A taky byla poměrně často překvapená, že její informace jsou dost odlišné od skutečnosti. A to, co si myslí, že vidí, není to, co se skutečně děje. Už zbývá jen dodat, že příbuzné si člověk nevybírá, ale budoucí rodinu ano. Čímž chci říct, že musím hned číst další díl.

28.08.2023 4 z 5

Tajemství Tajemství Pavel Kohout

Za knihu k recenzi děkuji @nakladatelstvimoba

Jedná se o moji první spolupráci a lépe jsem si vybrat nemohla. Rozsahem nedlouhá detektivka, ale precizně vystavěná. V kapitolách se nám střídají vypravěči, jak kriminalisté, svědci, tak i vrah. Jejich myšlenkové pochody mě hodně bavili.
Mladý kriminalista Martin Tůma dostává svůj první případ a protože je mladý, tudíž neokoralý systémem, něco se mu na domnělé sebevraždě nezdá. Mé sympatie si získal i tím, že k snídani pije zelený čaj a díky tomu se mu lépe myslí. Naopak bývalý kriminalista Karel Koutný zapadá hloub a hloub do osidel alkoholu a prášků. Zní to divně, ale naštěstí oběšenou nalezne on. Naštěstí pro sebe i další vývoj situace. A naštěstí je šťoura i když je totálně na dně. A rád poslouchá audioknihy. No a vrah? Jeho srovnávání přístupu k vraždě a pokeru je dovedené k dokonalosti. V jeho odhalení jsem tápala, neuhodla jsem ho a dost mě překvapil. Následky mu přeju a kajícnost po odhalení mu neveřím. Co čekal?
Také vás určitě zaujme volba slov v prvních odstavcích některých kapitol. Říkáte si, co ten člověk sakra dělá? Tápete a on je to popis přírodního procesu.
Samozřejmě se tu řeší i vztahy, bez toho by nebyl život ani šmodrchele. Ale romantiku romantickou nečekejte. Spíše se jukněte na své vztahy a to bude tak zhruba odpovídat tomuto příběhu.
Původní česká detektivka je výborný nápad a to i vzhledově. Mít chatu, na chatě krb a u krbu polici, dovedu si představit, že to místo zabírá právě tato série. Je to čtení na deštivé odpoledne.

07.08.2023 4 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

Napřed trochu hejtů. Voják na misi, co má za kamaráda pracovníka na rafinérii a hasiče? Už jen chybělo, aby mi poslal požadavek na peníze na letenku, aby mohl přiletět za svou láskou :-) Ale jinak výborná romantika. Část knihy, kde si jen dopisují, mě fakt bavila. Zjištění, že Ruby je sestra Jamine, mě potěšila. A jinak klasika, trochu neshod, trochu přiznání a láska na doživotí je tu.

28.07.2023 4 z 5

Tatitatitati Tatitatitati Tamás Jónás

Tamási, jak si tohle dokázal přežít a ještě se sebou něco dobrého udělat? Otec roku, co bije svoji rodinu, chlastá i v léčebně, je zavřenej za dluhy a ty o něm napíšeš v podstatě lyrickou prózu. I pro pěstouny, kteří Tě švihali bičem a topili ve studni, máš odstavec bez výčitek. A k tomu neustále hlad. V doslovu se píše, ze maďarský text byl natolik básnický, že nebyl jednoduchý na překlad. Na čtení to taky nebylo nic jednoduchého.

25.06.2023 4 z 5

Poslední rituál Poslední rituál Yrsa Sigurðardóttir

Moc mě to nebavilo. Na detektivku příliš mnoho historie. Za to z Islandu minimum. Většina situací jela na náhodu. Ale je to první díl, tak to beru jako seznámení s Tóre. A s nevyslovitelnými jményGudmundsdóttir, Brjánn, Aegissíduhellar.

27.05.2023 3 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

To by mě zajímalo, co to bylo. Napřed to vypadalo na romantiku, pak se to komplikovalo a byl z toho psychologický román. Bohužel úplně nepravděpodobný. Téma rozhodně dobře zvolené, ale že by si s tím všichni zúčastnění poradili jen tím, že si popovídají? To jako Beverly Hills 90210? Colleen to umí líp. Tohle se moc nepovedlo.

12.05.2023 3 z 5

Historky z Tinderu Historky z Tinderu Lucie Macháčková

To jsem se nasmála, většina historek je skvěle vypointovaných. Takže se někdy i zamýšlím, zda je daná situace opravdu k smíchu. Jako stand-up to musí fungovat ještě o hvězdičku lépe. A slovem penis-ilín se budu bavit ještě dlouho :-)

08.04.2023 4 z 5

Boží duha Boží duha Jaroslav Durych

V Zahradě mrtvých duší byla o této knize zmínka, takže logický krok byl ji přečíst. A rozhodně to stálo za to! Když si vypomohu slovy z příběhu, tak tato balada je něžná i posměšná, sladká i opovržlivá.

02.03.2023 5 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Knih o propojení historie a současnosti je spousta. Tahle se naštěstí odehrává v knihovně, což je velké plus. Poselství je jednoduché...berte lidi takové jací jsou a ne tak, jak je chcete mít vy.

03.02.2023 4 z 5

Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 jiných povídek) Jáma a kyvadlo a jiné povídky (27 jiných povídek) Edgar Allan Poe

Sbírka povídek, ale ne všechny jsou povedené a ne všechny jsou hororové. Vydání dodržuje autorovy jazykové a stylistické divnosti, takže to nebylo úplně rychlé čtení.

13.01.2023 3 z 5

První První Kiera Cass

Jako jo, romantika, napětí, rozhodování mezi dvěma kluky, zlé okolnosti a láááska, která zvládne nakonec všechno.

22.11.2022 4 z 5