morienhithwen komentáře u knih
Chm, další agathovský případ, kdy byla filmová adaptace upravená tak efektivně a zábavně, že pro mě bylo čtení předlohy proti mé vůli mírným zklamáním.
Možná, že jsem si tuto knihu užila ze všech Hunger Games knih nejvíce, ale taky je pravda, že bez původní trilogie by to nešlo. Krásná studie toho, jak osud protagonistovi nabízí jednu pomocnou ruku za druhou, ale on je vždycky uchopí tím špatným způsobem. Trochu mě překvapuje, že (stejně jako Katniss) Snow vlastně není nijak zvlášť inteligentní/chytrý/moudrý?, a že ve své výchozí pozici se nachází jako nevinná oběť okolností a lidí ho obklopujících. Nikdy se ale nepovznese sám nad sebe a boy oh boy jakými rozhodnutími zpečetí osud svůj a milionů ostatních. -"In a few years, there would be a vague memory that a girl had once sung in the arena. And then that would be forgotten, too. Good-bye, Lucy Gray, we hardly knew you." (Anglicky.)
Nevím, jestli si za to můžu sama, že jsem to zhltla moc naráz, ale až mě zaskočilo, jak rychle to uteklo. Nakonec mi celá trilogie přirostla k srdci, všechno, co mi ve filmech připadalo nesmyslné a nedodělané dává v knize s patřičným kontextem smysl. To, co mi nejvíc vadí ve filmu, je nicméně přítomné i v knize, a totiž že se tolik Katnissina vnitřního děje točí kolem jejího přání zemřít a potenciální sebevraždy. Už v době, kdy jsem byla sama young adult a viděla poprvé filmy, mi to přišlo v látce cílené na mladistvé jaksi nepatřičné, a i teď, když jsem se konečně dostala ke knihám, to pro mě v příběhu zanechává nepříjemnou pachuť (jakkoliv chápu, proč to tam z vypravěčského hlediska je a co to má vypovídat o Katnissině duševním stavu). Přece jen by tu depresi šlo určitě popsat trochu jinak, jinými slovy. (Anglicky.)
Mottem zřejmě bude "i tajemství mají tajemství". Líbí se mi, že autorka nezapomíná, že její hrdinka je mladá, traumatizovaná, nevzdělaná, ale stejně zároveň najde způsob, jak udělat Katniss schopnou a nebezpečnou, zatímco autorka předkládá stopy a nápovědy pro čtenáře, které si Katniss neumí správně vyložit. Další příjemné zjištění je, že autorce zřejmě nestoupá sláva do hlavy a tak nemá potřebu psát každé další pokračování delší a nafouknutější jako někteří jiní. (Ehm. J. K. R. ehm.) (Anglicky.)
Zajímavý přístup k vyprávění, kdy autorka zůstává striktně s hlavní hrdinkou a čtenář se všechno dozvídá pouze skrz její úhel pohledu. Mimo jiné to extrémně motivuje běžet zhltnout další díl a dozvědět se víc o tomto světě. (Anglicky.)
Nechci znít nevděčně nebo drze, ale je opravdu vidět, že Christopher Tolkien není autor, ale jen organizátor/editor. Začíná prostředkem, pokračuje začátkem, a následně to ukončí pokračováním prostředku. Chápu, že tím sleduje historický proces, kterým J. R. R. tento příběh vyvíjel, rozšiřoval a obohacoval, ale krucipísek, jestli to není extrémně frustrující takhle to číst.
Úplně nesouhlasím s anotací, není to ani rekonstrukce příběhu z mnoha verzí, ani úplná podoba příběhu s komentářem. Možná naivně jsem si myslela, že v hlavní roli bude příběh sám, a nikoliv historie jeho vzniku sestavená ze zastaralých "neplatných" verzí. V Nedokončených příbězích mi poznámky editora k fragmentům práce autora připadaly zajímavé a obohacující, ale tady mi přijde, že kniha neobsahuje nic jiného než poznámky k příběhu, který ve své "konečné, úplné podobě" v knize vůbec nezazní. Kdyby někdo neznal příběh o Berenovi a Lúthien ze Silmarillionu a přečetl si jenom tuhle knihu, tak dost pochybuji, že byl byl schopen vlastními slovy převyprávět, co se jim a v jakém sledu stalo, a nebo si vůbec užít tu epicky intimní, tragickou krásu. (Anglicky.)
Všichni, co říkají, že je Silmarillion náročný na čtení, se nejspíš nepokoušeli číst Nedokončené příběhy. Navzdory tomu jsem byla ráda za každou další informaci nebo variaci ze světa Středozemě. Občas z těch poznámek mám pocit, jako kdyby si to Tolkien nevymyslel, ale jako kdyby se i jemu samotnému postupně zjevovala pravda. (Anglicky i česky.)
Přemýšlím, jestli náhodou Silmarillion není moje nejoblíbenější Tolkienova kniha. Hobit je fantastický mimo jiné kvůli svému humoru, Pán Prstenů je Pán Prstenů a netřeba dalších slov, ale moje srdce asi nejvíc hoří pro sutbu Noldor, Fingolfina, Berena a Lúthien, Belega, Túrina, Nienor.
-"Sbohem, země a obloho! Vděčím ti přece za mnoho, ty požehnaný severní kraji, kde bílé nožky přebíhají Lúthien Tinúviel, té nejkrásnější, již kdo zřel. I kdyby svět se v zkázu zřítil a propadl se do nebytí, přece je dobré, že byl stvořen – večer a úsvit, země, moře – neboť byla i Lúthien."
(Česky i anglicky.)
Kde jsou ty časy, kdy jsme si to s rodiči četli nahlas před spaním. Snad se s mojí maminkou znovu shledám v síních čekání. (Česky i anglicky.)
Už notnou chvíli přemýšlím, co k Návratu krále napsat, zatím jsem ale přišla jenom na to, že jsem beze slov. (Anglicky i česky.)
Tentokrát jsem se při čtení soustředila hlavně na postavu Gluma a všeho, co s ním souvisí, a snažila se všímat si detailů, které bych zamlada přehlédla nebo nepovažovala za důležité.Tolkien to skutečně naplánoval tak, že bez hobitů by to nešlo, že? (Anglicky i česky.)
Člověk pozná, že je cílová skupina, když u čtení brečí dojetím, ještě než hobiti odejdou z Kraje. (Anglicky i česky.)
Dávám plné hodnocení, i když mi kniha přišla o něco "rutinnější" než její předchůdkyně. Spousta informací se tam opakuje, a to ne jednou. A konec byl velmi náhlý, nějak jsem po předchozí podrobnosti očekávala od závěru trochu víc. Z pozdějších let také tak trochu úplně vypadla Halka, nebo já jsem aspoň měla dojem, že její příběh "nebyl dovršen". Nicméně i tak jsem autorce za její dílo vděčná a jsem ráda, že jsem díky její románové kronice mohla zapřemýšlet nad věcmi, které by mi jinak jen těžko přišly na mysl.
-"Zdá se mi, že vycházím z módy. A co je nejhorší: ONOSIL JSEM SE SÁM!" --- Když jsem četla knihu poprvé, na střední škole, velmi mě zasáhla. Způsobem, jakým byla napsaná, i o čem. Potom jsem si ale přečetla v rozhovoru, že Karel Dobrý nesouhlasí ani s konceptem její existence, a ke knize se vrátila, a musím říct, že to druhé čtení bylo mnohem nepříjemnější.
Užívám si, že autorovy knížky nikdy nejsou stejné, i když by se mohlo zdát, že jejich (a jeho) povaha k tomu svádí. Pořád je to trošku taškařice, ale taková dospělejší.
Na gymplu pro mě byla tahle kniha důležitá. Dnes po pár (skoro desítkách) let už si nejsem svými pocity - vůči knize - jistá. Sama jsem dost zklidněla, a jak v životě, tak v umění teď dávám přednost jinému druhu projevu. Detailní popis nejniternějších pocitů mi skoro přijde jako něco až "nadbytečného". Říkám to s nadsázkou, ale taky trochu bez nadsázky.
Poprvé jsem tuto knížku četla na střední a tehdy mi to připadalo příliš mužské na to, aby mě to bavilo. Teď, po necelých dvaceti letech, jsem si říkala, že tam třeba najdu nějakou skrytou vrstvu, kterou jsem tehdy neodhalila, a najdu si ke knížce cestu. Nestalo se.