Nielada Nielada komentáře u knih

Potom Potom Morris Gleitzman

Autor se velmi blízce drží stylu prvního dílu Kdysi, takže děj obou knih působí velmi kompaktně. Stejně jako Kdysi je i Potom velmi vydařený příběh o osudech malého dítěte uprostřed něčeho, co se zdá celé jako zlý sen. Příběh i se svými hlavními postavami působí velmi křehce, přesto se však nebrání působivému popisu hrůzných událostí, které se dotýkaly ve válce právě dětí. Co všechno viděly, jak bojovaly o holý život, jak si dodávaly odvahu a vyrovnávaly se se ztrátou domova a rodičů. Doporučila bych dětem od deseti let, není to však čtení pro velmi citlivé povahy.

22.02.2018 5 z 5

Spolek pro ochranu zvířat Spolek pro ochranu zvířat Jiří Robert Pick

Kniha mě nenadchla ani neurazila. Jedná se skutečně o humoristické pojetí tématu Terezína a dospívání, což je v rámci knih o holokaustu příjemné osvěžení. Hlavní postava na mě ovšem působila nevěrohodně, celou dobu jsem měla pocit, že čtu o devítiletém chlapci a ono ejhle, najednou je mu téměř sedmnáct! Chvílemi jsem se bavila, chvílemi nudila. Knihu bych nedoporučila dětem, spíše dospívajícím a dospělým nad 15 let.

22.02.2018 3 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Konečně jsem se ke knize dostala, z dětství jsem znala příběh pouze z komiksového zpracování. Ačkoliv jazyk může v dnešní době působit lehce zastarale a charakteristiky staví hlavní hrdiny až do pohádkového světla, má to tedy dost do sebe a můžu jen vřele doporučit.

13.02.2018 5 z 5

Letní zahrada Letní zahrada Paullina Simons

Nedočteno - to se mi nestává často. Ale nemohla jsem. Příběh začínal celkem slibně - nové události v novém světadíle, spoustu zajímavých prostředí. Jenže - dějová linka, která mě lákala, byla stále hutně prokládána linkou, která mě nebavila - pro své neustálé opakování a podle mě bez přínosu pro samotný děj. A tak jsem si řekla: Jelikož už z prvního dílu vím, jak to má rád Alexandr a jak to má ráda Taťána, končím, protože se možná stěží dozvím něco jiného. Omlouvám se autorce za možná předčasně odsuzující výrok, ale fakt to nešlo.

03.02.2018 2 z 5

Taťána a Alexandr Taťána a Alexandr Paullina Simons

I přes lehké rozčarování z prvního dílu, jsem se do toho pustila. Snad to bude lepší, říkala jsem si. Z počátku jsem však nasedla do jakéhosi nákladního vlaku, který si to velmi pomalu šinul po kolejích. Po starých, po těch jsem už ale jela v prvním dílu, napadalo mě. Proč mi autorka stále připomíná to, co jsem už četla? Ta jízda mě dost nebavila. Někdy v polovině se do toho vlak ovšem opřel, přejel na nové koleje a fakt to tedy jelo. Ke konci už tak rychle, že jsem skoro ani nestíhala číst. Takže jdu na trojku.

03.02.2018 3 z 5

Měděný jezdec Měděný jezdec Paullina Simons

Čekala jsem mnoho a dostala jsem mnoho. Příběh je vyprávěň velmi poutavě, při líčení vzájemného sbližování hlavních postav jsem chvílemi ani nedýchala. Obléhání Leningradu - věru silné téma. Jenže - pak přišel ten osudný měsíc v Lazarevu a já měla dojem, že držím v rukou knihu zcela jiného žánru. Asi by mi stačilo tak pětinově, abych pochopila, o čem podle autorky je pravá vášeň. Předkládalo se mi to však na smetaně, na hříbkách, na prkénku, na chlebu, s oblohou, s přílohou, s předkrmem a moučníkem, na lačno, jako sedmý chod. Zkrátka - přejedlo se mi to. Škoda. Ten příběh se mi v tom guláši utopil a já ho zmáčený lovím zpět a snažím se ve svých vzpomínkách očistit, uhladit a vysušit, aby byl tak pěkný jako dřív. Ale i tak - trochu stále zavání.

03.02.2018 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana je bravurně napsaný příběh. Při čtení jsem si užívala, jak se postupně odhalují nová fakta, která dosud čtenář neměl a dělal si proto mylné úsudky o postavách a dalších událostech. Jak se to posupně rozuzluje, jak vás při tom mrazí a jak si přejete, aby alespoň na chvíli zasvítilo slunce. Ale ono prostě ne a ne vyjít. A tak s okouzlením ale v mém případě i docela s depresí dočtete a i ta poslední věta vám vyrazí dech. UF! Hano, Vy jste mi dala. Aleno, to se Vám tedy opravdu povedlo.

03.02.2018 5 z 5

Šťastné dny Šťastné dny Sigrid Undset

Knihu jsem četla během příprav na maturitu - pro uklidnění, na dobrou noc. Je to už tedy docela dlouho, ale dodnes si pamatuji, jak mi u ní bylo dobře. Zároveň cítím mráz na zádech - s vědomím toho, jak se dařilo dětem Sigrid Undestové, když už nebyly dětmi.

16.01.2018 5 z 5

Na březích švestkového potoka Na březích švestkového potoka Laura Ingalls Wilder

Druhý díl nás bavil opět moc a moc, snad ještě víc než první. Škoda, že jich není více.

26.11.2017 5 z 5

Uprostřed hlubokých lesů a mezi Indiány Uprostřed hlubokých lesů a mezi Indiány Laura Ingalls Wilder

Knihu jsem objevila náhodně v bazaru a vůbec jsem netušila, o co jde. O to více a lépe jsem byla překvapena. S dětmi (4, 9 a 11 let) jsme si ji četli před spaním a moc nás to všechny bavilo, hodně jsem si u ní povídali a vysvětlovali spoustu věcí. Přidávám se k názoru ostatních, že je velká škoda, že u nás vyšly jen dva díly. Je mi to líto.

26.11.2017 5 z 5

Dva životy pana Perla Dva životy pana Perla Timothée de Fombelle

Příběh, s jehož hodnocením jsem musela počkat - až se uleží. Je to velmi originální počtení, s prolínáním mnoha rovin i časových úseků, úplně jiný, než Vango nebo Tobiáš. Atmosféra mi připomínala Malou mořskou vílu. Pohádkové ladění mi pomohlo přenést se přes několik zdlouhavějších míst, která mě nebavila. Boj o lásku, věrnost a nesmrtelnost se mě ale hluboce dotkl a donutil mě myslet na hlavní postavy ještě dobu po přečtení.

21.11.2017

Hitlerova dcera Hitlerova dcera Jackie French

Vydařená novela, jejíž největší překvapení čeká na samém konci (ačkoliv ho pomalu ale jistě čím dál tím víc tušíte). Svižně vyprávěný příběh o tak známém člověku ze zcela neobvyklého pohledu, ve kterém se prolíná realita současného světa a jeho rasových problémů s realitou 2. světové války a nabízí tak dost podnětů k přemýšlní. Podle mého názoru vhodná pro děti od 10 let.

14.09.2017 5 z 5

Děvčátko Momo a ukradený čas Děvčátko Momo a ukradený čas Michael Ende

Četli jsme s dcerami (8 a 10 let), ale nedočetli jsme. Kniha má bezesporu kvality, krásný jazyk, kouzelnou atmosféru, nadčasovoé myšlenky o čase, je inspirativní. Chvílemi se ale vlekla, napínavé pasáže střídaly ty zdlouhavější, kterými jsme se těžko prokousávali. I tak mi některé postavy vážně přirostly k srdci a někdy na ně vzpomínám, obzlváště když nestíhám.

14.09.2017 4 z 5

Střapáček Střapáček Khoa Le

Krásná. Stojí za prohlédnutí i přečtení.

24.08.2017 5 z 5

Meduňka Meduňka Khoa Le

Okouzlující kniha.

24.08.2017 5 z 5

Tajemství ostrova za prkennou ohradou Tajemství ostrova za prkennou ohradou Pavel Čech

Jedinečná kniha, Pavel Čech mě opět nezklamal. Líbila se mému malému synovi, ale i mě samotné se při jejím čtení tajil dech. A závěr? No, poplakala jsem si.

23.08.2017 5 z 5

Transport za věčnost Transport za věčnost František Tichý

Napsáno srozumitelně, poutavě, napínavě a řekla bych skoro "foglarovsky". Obdivuji autora, jakou práci a pečlivost věnoval sestavení příběhu, vyhledávání informací a také za to, jakým způsobem se věnuje dětem. Příběh je informacemi doslova nabit, někdy trochu na úkor reálnosti (některé části příběhu působí účelově - aby na nich autor něco vysvětlil, poukázal - tento pocit jsem nedokázala při čtení vypnout, trochu mě to rušilo) Uričtě doporučuji čtenářům na druhém stupni, dcera v 8. třídě byla nadšená, ale i mě jako dospěláka to bavilo.

22.08.2017 4 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Opět skvělá Walliamsovka. Humor, zápletka, spád, dojetí, zamyšlení. Vše tak, jak to má být. Doporučuji.

22.08.2017 5 z 5

Postav hlídku Postav hlídku Harper Lee

Jako nadšenná čtenářka "ptáčka", jsem se na tuto knihu neskutečně těšila. Oproti prvně jmenované na mě ovšem působí nevyrovnaně, nepřehledně a až nudně. Určitě k tomu přispívá fakt, že se nevyznám příliš v otázkách rasových bojů probíhajících v Americe tehdejší doby, často jsem se v textu ztrácela a to, co mělo působit jako zlom příběhu mi přišlo špatně nepochopitelné. Ale to, že to nechápu já, nevypovídá nic o příběhu a autorovi. Styl autorčina vyprávění si čtenář sice může vychutnat, ale řekla bych že je to jen taková malá ochutnávka. Už bych si to znovu nedala.

13.08.2017 3 z 5

Tobiáš Lolness. II. Elíšiny oči Tobiáš Lolness. II. Elíšiny oči Timothée de Fombelle

Super pokračování prvního dílu. Ze začátku malinko zdlouhavé, ale pak se to opět rozjelo - no prostě paráda. Řekla bych, že tato kniha by mohla skoro patřit do nějakého vlastního originálního žánru - dobrodužná fantazie s nadčasovými tématy - nebo tak nějak.

30.07.2017 5 z 5