pakoshka pakoshka komentáře u knih

Mateřství Mateřství Sheila Heti

Dočteno v lednu, kvůli popisku jsem se k Mateřství vrátila bezmála na začátku dubna... Hele, mnou to téma může rezonovat, mi je za dva dny 32, v knize bylo několik myšlenek, který jsem si poznamenala, ale osobně v sobě nemám ten boj a tolik otázek, jako má Heti - to možná přijde za pár let, haha, nebo snad raději ne. Hrozně se mi asi ve třech čtvrtinách knihy ulevilo, když jsem si uvědomila, že ji nemusím dočítat do konce a jen jsem ji prolistovala.

30.03.2024 3 z 5

Doba chemlonová Doba chemlonová Jaromír Marek

Útržkovité vzpomínky na dospívání v chemlonové době, rodinné historky. Fajn lehčí počtení o nelehkých letech.

12.02.2024 3 z 5

Zbabělí hrdinové Zbabělí hrdinové Simona Bohatá

Další povídky. Moje první Bohatá. Vůbec ne špatný, jedou na vlně syrových životů lidi odvedle, a protože má každej příběh různý úhly pohledu, vezmeme vždy k jedné povídce dva. To mě hodně baví.

10.02.2024 4 z 5

Latte bez mlíka Latte bez mlíka Kristýna P.

Lattéčku sluší víc forma ig postů, sleduji je od úplného začátku, proto pro mě většina příspěvků není novinkou... :-)

01.02.2024 3 z 5

Lastočka Lastočka Jitka Závodná

Lastočku jsem dočetla zhruba před měsícem a půl, nenapsala jsem si k ní komentář a teď koukám jako blázen, co to mám za knihu v kolonce Přečteno... No co budu lhát, vůbec jsem si na ni nemohla vzpomenout, a to je sakra špatně. Přitom námět - životní události paní Ludmily, narozené ve 30. letech minulého století v Rusku, návrat do ČR, válka, komunisti, zrady, život, to celý je děsně zajímavý, ale bohužel nějaká zaživná forma tomu chybí. Za nic na světě nevydoluju z hlavy takovou poslední třetinu knihy.

28.11.2023 3 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

Pohádečka kvůli výzvě.

31.10.2023 4 z 5

Naše ztracená srdce Naše ztracená srdce Celeste Ng

Naše ztracená srdce, dcery, synové, rodiče. Dystopické romány až tak nevyhledávám, ale Celeste Ng jsem neodolala a to je dobře. Téma asijských uprchlíků v Americe mě vtáhlo a drželo, trochu víc možná první část, vyprávěné malým hochem, druhá byla víc o pochopení. Každopádně doporučuju!

31.10.2023 4 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Se Zulejkou jsem strávila nejeden srpnový večer a říkala jsem si, že jsem si ji měla nechat na zimu - je to pro mě vyloženě zimní román. Ale báječný, čtivý, oči otevírající, i když v konečným důsledku snad trochu pohádkový.

25.09.2023 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Asi by mě Holden víc bavil před 15 lety, když mi bylo taky 16, ale bohužel, tehdy jsem se k němu nedostala.

Teď to pro mě byla taková úsměvná skorojednohubka.

08.08.2023 3 z 5

Slečny Slečny Barbora Baronová

Po Intimitě jsem dostala nutkavou potřebu vrhnout se na další životní osudy žen a Slečny se nabídly prakticky samy. Osm neprovdaných bezdětných žen, ženy ve velmi vysokém i středním věku, ženy, které svého životního rozhodnutí litují i ty spokojené. Formu vyprávění jsem znala už z Intimity, ta mi sedla moc, s některými ženami jsem trávila čas moc ráda, s jinými méně. A to je život.

Jakožto svobodná jednatřicítka bez potomků jsem ráda, že si v dnešní nemusím procházet takovým společenským tlakem.

13.07.2023 4 z 5

Karneval zvířat Karneval zvířat Zuzana Dostálová

Tak tohle mi nesedlo. Bohužel. Kontrolovala jsem, jestli čtu správnou knihu, bo jinak mám Zuzanu Dostálovou moc ráda. Vím, že je za branže a pokud čerpala ze svých zkušeností... No, připomnělo mi to nějaký výlety v devítce. Samej alkohol, žrádlo, Lidl, dospělí lidi, co neumí mluvit o (po)citech. Dočetla jsem horko těžko.

03.07.2023 2 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

Na Símku jsem se těšila a jsem... Zklamaná? Možná je to moc silný slovo, ale Símka mi přijde jako ždímání tématu, který táhne. Jo, všem těm Soukupovým, Hanišovým, Dostálovým a Mornštajnovým, těm to funguje a tyhle rodinný dramata jim žeru, ale tady mě autorka nepřesvědčila a je o pár tříd níž.

15.06.2023 3 z 5

Matěj maluje mapy Matěj maluje mapy Michaela Hošková

Matěj má šílený štěstí, že se narodil do takový rodiny! Čtení, který mě moc bavilo, nahlídnout do rodiny s autistickým dítětem prostřednictvím vyprávění bez příkras, ale s náležitou mateřskou hrdostí. Moc ráda se k Matejovi ještě vrátím.

03.06.2023 5 z 5

Zápisky z garsonky Zápisky z garsonky Pavel Novotný

Ježkovy, tohle bylo teda! Poetický, ale tak, že i naprostej nepoeta pochopí, co tím pan kluk myslí. To dětství v garsonce s matkou, návštěvy dědka, jejich nerovnováhu, dospětí. Na Zápisky z garsonky jsem se chystala předlouho a jsem šťastná, že jsem se k těmto vzpomínkám do dob socialismu dostala.

01.06.2023 5 z 5

Lízni si a hrej Lízni si a hrej Joan Didion

Bylo mi z toho dost teplo, úzko a dusno.

28.05.2023 3 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

Po dvou letech jsem dostala zas chuť na nějakou duchařinu. Trochu úlet. Bavila mě tak první třetina, kde jsem byla trošku napnutá, druhou třetinu si zabral můj racionální mozek a u třetí jsem kroutila očima, přehnaný.

27.04.2023 3 z 5

Nalezený Nalezený Erin Kinsley

Jsem asi trochu pitomá, protože jsem si blbě přečetla anotaci, nebo se mi s něčím popletla? Myslela jsem, že půjde spíš o thriller nebo psychologický román než jednoduchou detektivku.

21.03.2023 3 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Letos mám na moje poměry moc detektivek. Příští rok si s němi dám trochu pohov, je to to samé pořád dokola. Slova povrtat a pohrabat teď nenávidím, byly stránky, kde se vyskytovaly i pětkrát.

28.12.2022 3 z 5

Křest svatého Vladimíra Křest svatého Vladimíra Karel Havlíček Borovský

Můj dávný rest.

23.07.2022 5 z 5

Můj syn feťák: skutečný příběh Můj syn feťák: skutečný příběh Eva Hacalová

Už roky jsem nečetla nic o drogové závislosti a zcela nepřekvapivě, i tady je podobný vzorec, jako všude jinde. Asi jako u všech feťáků. Oceňuji střídání pohledu matky a syna, ale chvílemi bych Moniku vyliskala. Vážně na začátku knihy řekla, že je lepší mít za syna feťáka, než homosexuála? Nejvíc líto mi bylo dcery Nely. Rodiče roky řeší bráchu feťáka, v jejím nejkřehčím věku dospívání, navíc viděla, že peníze toho umí spravit hodně... Docela by mě zajímal i její pohled.

Jednoduché čtení na víkend. Téma, o kterém by se mělo mluvit, hlavně mezi mladými.

23.05.2022 3 z 5