pakoshka pakoshka komentáře u knih

5 let jsem prokletému dítěti odolávala, protože jsem si nechtěla kazit HP svět. No, kdybych to nečetla, asi bych udělala líp. Meh.

24.02.2022 2 z 5

Sama proti všem Sama proti všem Brian Freeman

(SPOILER) Když nevíš, jak ukončit příběh, překombinuj ho a nacpi tam psychickou poruchu (ještě k tomu takovou komplexní až nereálnou!). Zakončení je předvídatelný.

Trochu jako alternativní konec HP: Harry se s trhnutím probudil ve svém přístěnku pod schody a zjistil, že to vše bylo jen sen.

23.02.2022 3 z 5

Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým Nebojsy: Ženy, které měly odvahu stát si za svým Pénélope Bagieu

"30 portrétů neprávem více či méně pozapomenutých neohrožených žen napříč zeměkoulí i dějinnými epochami. Najdete tu například Margaret, herečku a hollywoodskou specialistku na padoušské role, Agnodiké, gynekoložku ve starověkém Řecku, která se musela převlékat za muže, aby se mohla věnovat svému povolání, apačskou válečnici a šamanku Lozen anebo Anette, australskou akvabelu, která vynalezla ženské plavky, či Sonitu, afghánskou raperku a aktivistku v exilu, Thérese, dobrou vílu pařížských babiček, Nellie, investigativní novinářku 19. století, maratonskou atletku Cheryl nebo Phúlan, královnu banditů a zastánkyni utlačovaných v Indii."

Naprosto skvělý. Zábavně podaný, hezky ilustrovaný, plný informací a velkých žen v průběhu věků. Bichle ideální do křesla, kde jsem si každej večer přečetla jeden, dva komiksy o některé z dam, které (ne)nápadně měnily svět.

20.02.2022 5 z 5

Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Betty Truck

Příběhy a svědectví několika lékařů - vězňů v Osvětimi. Nesmíme nikdy zapomenout.

Čteno první vydání z r. 83.

20.02.2022 5 z 5

Kocovina Kocovina Stanislav Beran

Stanislav Beran mě naprosto míjel, ale teď mu budu věnovat pozornost. Kocovina byla VYNIKAJÍCÍ a já se moc těším na další autorovy knihy. Sudety jsou mi, jakožto rodačce z Hané, naprosto vzdáleny, ale tahle novela mě tam přenesla dokonale. Různý pohledy, různý časy, různý obyčejný životy. Tak to mám přesně ráda. Nejlepší kniha za posledních pár měsíců.

15.02.2022 5 z 5

Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Griet Op de Beeck

Děsnej název, děsná obálka. Ale nějak mě v knihovně cvrnkla do oka, navíc je to Host, takže to musí bejt dobrý... A bylo. Trochu rozvleklej, smutnej, dospělej román o rodině, sama sobě.

08.02.2022 2 z 5

Můj grónský rok Můj grónský rok Eva Kollerová–Střihavková

Chtěli byste rok bydlet v Grónsku? Já asi ne, hlavně určitě ne s Alanem, ale ráda jsem se na ostrov podívala skrz knihu. Pěkné a svižné čtení, ideální pro mou současnou náladu.

01.02.2022 3 z 5

Co je odtud vidět Co je odtud vidět Mariana Leky

Hezké, ale můj žánr to úplně není.

31.01.2022 2 z 5

Harry Potter: Panoptikum postav Harry Potter: Panoptikum postav Jody Revenson

Už pár let vždycky po Vánocích doplňuju Harryho. Několikery Vánoce mi zabraly knihy v angličtině a taky mám ráda tyhle bichle plný fotek, obrázků a zajímavostí. Dávkovala jsem si ji a vydržela mi skoro měsíc.

29.01.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Trochu jsem se bála, aby to nebylo jako číst Ordinaci, ale ne, dobrý to bylo. Chudák Hynek.

26.01.2022 3 z 5

Rozhovory s přáteli Rozhovory s přáteli Sally Rooney

Vážně přemýšlím, jestli je tahle kniha opravdu tak plochá a hloupá, nebo jsem jenom já tak nafrněná? Dočetla jsem, protože jsem nechtěla mít třetí odloženou knihu tento měsíc, ale nadšená nejsem ani malinko.

25.01.2022 2 z 5

Prsa a vajíčka Prsa a vajíčka Mieko Kawakami

Posledních pár týdnů nejsem ve správné čtecí náladě a trochu s tím bojuju. Prsa a vajíčka nejsou z těch knih, které se čtou samy, chci o ní přemýšlet a vnímat ji na 100 %, zároveň na to momentálně nemám prostor a v knihovně je na ni rezervace, takže si tu odkládám, že jsem skončila na straně 260 a věřím, že se ke knize brzy vrátím.

23.01.2022

Sex není zadarmo Sex není zadarmo Chester Brown

Sexwork is work! Komiks o placeném sexu, vztazích, s bohatým doslovem a dodatky. Podle mě velmi dobrá práce, byť docela radikální, a v mnohém s Chesterem souhlasím.

10.01.2022 4 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Tyjo, no, já jsem celkem rozpačitá, protože na Markétu Lukáškovou čtu samou chválu, ale já k ní nemůžu nic extra přisadit. Je to pohodovka, klídek, ale bez nějakých hlubších emocí a trochu přeplácaný, navíc se tam trochu šolichá s daty, mám ten dojem. Na jedné straně se Lucie s Bárou neviděly dvacet let, na druhé spolu třináct let nebyly v kavárně? (Jde o stále stejnou kapitolu, stejnou situaci u mobilu.) A to podle mě není jediný případ. No nic, měla jsem tenhle víkend chuť na něco easy, to jsem dostala, jedeme dál.

09.01.2022 2 z 5

Vraní zpěvy Vraní zpěvy Radek Malý

Vraní zpěvy jsem si chtěla přečíst snad devět let, od té doby, co mě Radek Malý učil na vysoké. A jsou to těžké verše, opravdu, začala jsem už začátkem prosince a skončila jsem včera, to se musí dávkovat. Sbírka není těžká na pochopení, jazyk je úžasný, ale ta jejich hloubka a tíha...

06.01.2022 4 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Ani později, ani jinde byla pro mě úplně jiná, než předchozí knihy od Delphine, které jsem četla. Thibaultova linka mě rozptylovala, ale ta Mathildina byla přesně pro mě. A narozdíl od mnoha komentujících pode mnou chápu ten její postupný rozklad a myslím, že jeho vykreslení i popis je velmi věrohodný.

05.01.2022 4 z 5

Nejhezčí dny našich životů Nejhezčí dny našich životů Claire Lombardo

160 stran a už nemůžu, odkládám... Pořád to samé dokola, chybí dynamika, nějaká akce, tohle není pro mě. Zkusila jsem se prolistovat více dozadu, ale mám dojem, že se děj nikam neposunuje. A jako bonus mě neuvěřitelně rozčiloval ten tenoučký papír.

04.01.2022

Lady Aradia: Skutečný příběh české dominy Lady Aradia: Skutečný příběh české dominy Lenka Blažejová (p)

Moje poslední letošní přečtená kniha, po které jsem sáhla kvůli tématu, které je mi blízké - jinak na to moc nahlížet nejde, protože literární hodnotu to nemá žádnou, slohově mi knížka připomíná moje pokusy že základky.

Kdysi před lety jsem četla autorčinu knihu Povolání domina a tu jsem hodnotila líp, možná je to ale tím letitým odstupem.

31.12.2021 2 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Poupátka jsou letos moje třetí kniha na podobné téma. Je depresivní a bezútěšná, ale ne jen kvůli situaci v divadelňáku, ale pro mě hlavně kvůli vztahům v rodině a vůbec všeobecně. Ubohá Fanynka.

29.12.2021 4 z 5

Utrpení těla Utrpení těla Monica J. O’Rourke

Trochu béčkový gore plný krve, spermatu a jiných lidských tekutin, mučení, perverze, zvráceností. Večeři si teď už nedám. Jedná dlouhá a dvě krátké povídky.

27.12.2021 3 z 5