parxel parxel komentáře u knih

Čtyři strany mince Čtyři strany mince Lukáš Záleský

Čtyři krátké a slušně napsané povídky, které mne svou pointou nepřekvapily, ale ani neurazily. Za mne průměrná odpočinková četba s lehce mrazivou atmosférou.

01.02.2022 3 z 5

Pohřbený zaživa Pohřbený zaživa Richard Marsh

Syndrom uzamčení je podle definice vzácná neurologická porucha, při které dochází k úplné paralýze všech svalů, které můžeme ovládat silou vůle, s výjimkou těch, které řídí pohyby očí. Richard Marsch však popisuje svou zkušenost poněkud jinak. Zpočátku totiž nemohl ovládat ani pohyby očí. Byl při vědomí, vnímal co se okolo něj děje, měl pocit, že se topí ve vlastních slinách a poslouchal jak se lékař domlouvá s jeho ženou, zda ho má nebo nemá odpojit od přístrojů. Nevím jak vy, ale já si takhle představuji peklo.

Co víc k tomu dodat? Už dlouhou se mi nestalo, abych četl nějakou knihu bez přerušení hluboko do noci. Příběh sám o sobě je velmi silný a působivý, ale zároveň inspirativní. Občas je dobré si připomenout, že zdraví není samozřejmost a musíme se o něj přičinit. Dávám plný počet hvězd.

01.02.2022 5 z 5

Silicon Valley: Tísnivé údolí Silicon Valley: Tísnivé údolí Anna Wiener

Na zadní straně knihy se skví podtitul: "Kniha, která otřásla světem startupů". Upřímně dost pochybuji o tom, že tato kniha něčím otřásla. Podle mého názoru je hlavním tématem hledání svého vlastního směřování v životě, což je úděl vetšiny dospělých lidí a často je to hledání velmi obtížné.

Autorka se nebojí otevřeně přiznat svou naivitu a roli outsidera. Rovněž popisované zkušenosti působí, jak bych to vyjádřil decentně, jako takové fňukání pro nic. V moderních nadnárodních společnostech to v podstatě funguje velmi podobně a člověk musí sám sobě nastavit hranici, za kterou už nechce zajít. A to je vše. Nic víc, nic míň.

Za mne celkem dobře a čtivě napsaná kniha, avšak podle moho názoru je její dopad přeceňovám resp. je to spíše reklamní upoutávka. Rovněž v kontextu poznámek výše se domníván, že hlavní téma je poněkud jiné, než co se vám obálka snaží vnutit. Po dočtení knihy nezmoudříte, možná se nad pár body pozastavíte, ale za pár týdnu, už si stěží vybavíte něco konkrétního.

18.12.2021 3 z 5

Tajemství skrytých dimenzí vesmíru - Pokřivené průchody Tajemství skrytých dimenzí vesmíru - Pokřivené průchody Lisa Randall

Tajemství skrytých dimenzi vesmíru je podle mého názoru velmi zajímavá vědeckopopulární publikace, která se zabývá teorií strun. I přes některé negativní komentáře, že je tato kniha příliš složitá a nesrozumitelná, jsem se nenechal odradit a knihu si zapůjčil v knihovně přečetl.

První polovina knihy se soustředí na vysvětlení obecné teorie relativity a standartního modelu částic. Tato část pro mne nebyla nijak nová a tak jsem si spíše připoměl to, co jsem již mnohokrát četl a znal z jiných podobně zaměřených knih. Druhá polovina se soustředila na různé problémy, kterým čelí současná fyzika a zejména na teorii strun, ale nejenom na ni. Tato část se mi velmi líbila. Autorka totiž plynule navázala na problémy, které nastínila dříve a vysvětlovala objevování jednotlivých aspektů teorie strun, tak jak byly postupně vytvářeny a objevovány. A to mi přišlo nesmírně zajímavé. Bylo totiž velmi dobře vidět, že teorie strun se vyvýjí v reakci na nějaké fyzikální problémy, které se nedaří dlouhodobě vyřešit a současně bylo vidět jednotlivé aspekty této teorie.

Přestože si netroufnu říci, že jsem všechno pochopil, tak mé počáteční obavy se nenaplnily a z knihy jsem si odnesl více, než jsem čekal. Dosud jsem nečetl žádnou vědeckopopulární knihu, která by vysvětlovala nebo přibližovala čtenáři tak komplexní fyzikální modely vesmíru.

Vzhledemk tomu, že kniha byla vydána v roce 2011, lze ji dnes považovat za lehce zastaralou, protože nezmiňuje např. objev higgsova bosonu nebo gravitačních vln. Nicméně to u této knihy moc nevadí. Autorka totiž veskrze píše o teoretikých modelech, které zatím nebyly potvrzeny ani vyvráceny.

Dále se mi líbil autorčin poměrně objektivní přístup k různým fyzikálním modelům. Přesotože i ona říká, že preferuje svůj vlastní model, který navrhli s kolegou, tak je patrné, že si uvědomuje, že se jedná pouze o teorii, která může být vyvrácena nebo potvrzene experimenty.

Závěrem chci říct, že se jedná o velmi zdařilou knihu, která mne velmi mile překvapila a odnesl jsem si z ní spoustu nových myšlenek a podnětů. Mě osobně přišla problemtika dobře a srozumitelně vysvětlená. Knihu bych doporučil všem zájemcům o teorii strun a dále všem čtenářům, kteří mají rádi vědeckopopulární literaturu a již pár podobných knih přečetli. Tato kniha vás zavede zase o kousek dál.

07.07.2021 5 z 5

Eukleidovo okno: Příběh geometrie od rovnoběžek k hyperprostoru Eukleidovo okno: Příběh geometrie od rovnoběžek k hyperprostoru Leonard Mlodinow

Eukleidovo okno je vědeckopopulární kniha. Ústředním tématem je geometrie a způsob jakým nahlížíme na prostor. Časově kniha pojímá období od starověku až po konec druhého milénia. Leonard Mlodinow v každém období zdůrazňuje vliv konkrétní významné osobnosti, která ovlivnila naše chápání prostoru: Eukleida, Decarta, Gause, Einsteina a Wittena aj.

Můj dojem z knihy ovlivňuje zejména to, že jsem již řadu podobných vědecko populárních knih přečetl. I tato má svůj osobitý charakter, který spočívá v tom, že se v některých oblastech pouští docela hluboko do historických detailů. To se mi na knize líbilo, protože jsem si znovu uvědomil, že na většinu objevů zkrátka musí přijít správný čas.

To co mi naopak nesedělo byly zbytečně komplikovaná přirovnání. Např. Michelsonův-Morleyův experiment jsem četl dvakrát, než jsem si uvědomil, co se mi autor snaží říct. V jiných případech jsem se to ani nepokoušel pochopit. V tomto směru se podle mého názoru nejedná o zdařilou knihu. Prosím nechápejte mne špatně. Jsem z těchto knih zvyklý, že ne všemu nerozumím a ne všechno pochopím. Nicméně v Eukleidově okně jsem měl občas pocit, že nerozumím i tomu, co vlastně dávno znám. A v tom je podle mne zakopaný pes. To považuji u vědeckopulární knihy za nedostatek.

Eukleidovo okno je pro mne rozporuplná kniha. Na jednu stranu zajímavě pojaté téma. Na druhou stranu nesrozumitelné příklady, které vysvětlovanou oblast spíše zamlží. Osobně od tohoto autora mohu doporučit knihu Feynmanova duha, která netrpí výše zmíněným neduhem a má mnohem větší "lidský" přesah do běžného života.

07.07.2021 3 z 5

Válka o černé díry Válka o černé díry Leonard Susskind

Válka o černé díly je další z řady vědeckopopulárních publikací. Inspirací pro tuto knihu byla otázka Stephena Hawkinga "Co se stane s informací, když spadne do černé díry?" Stephen Hawking byl toho názoru, že tato informace bude zničena a prostě zmizí. Leonard Susskind nás ve své knize provází objevy, které vedly k vyřešení tzv. informačního paradoxu a k formulování holografického principu.

Podle mého názoru je Válka o černé díry velmi zdařilou knihou. Podobných publikací je na trhu celá řada, ale tato je unikátní v tom, že aktuální fyzikální problémy uchopuje zcela jiným způsobem. Zejména se zabývá vztahem mezi teorií gravitace a teorií infomrace. To může znít trochu nudně, ale opak je pravdou a závěry jsou silně neintuitivní.

Knihu bych doporučil všem zájemcům o fyziku a vědeckopopulární literaturu. Pokud jste četli jiné knihy s podobnou tématikou, tak Válka o černé díry vám dá zase trochu jiný pohled na věc.

30.06.2021 5 z 5

Částice na konci vesmíru Částice na konci vesmíru Sean M. Carroll

Název této knihy mne zpočátku docela odrazoval. Nicméně nakonec jsem nedal na první dojem a dobře jsem udělal. Jedná se totiž o velmi dobře napsanou knihu, jejímž ústředním tématem je experimentální potvrzení existence Higgsova bosonu. Přestože s přibývajícími stránkami začíná být text hutnější a náročnější na pochopení, tak mě čtení pořád bavilo a dalo mi mnoho nových a zajímavých podnětů k přemýšlení.

Zajímavostí je také film "Particle fever" z roku 2013, který dokumentuje události popisované v této knize. Můžete tak na vlastní oči vidět atmosféru při ohlašování objevu Higgsova bosonu a mnohem víc.
Pokud zvládáte film s titulky v angličtině, tak vřele doporučuji.

"Částice na konci vesmíru" nabízí mnohem víc, než se na první pohled může zdát. Proto jí vřele doporučuji, všem zájemcům o částicovou fyziku.

20.06.2021 5 z 5

Peklo blízko nebe Peklo blízko nebe Jon Krakauer

Peklo blízko nebe je strhující kniha. Jon Krakauer v ní líčí události, které vedly ke smrti šesti horolezců při výstupu na Mt. Everest v roce 1996.

Příběh je uvozen stručným historickým úvodem, který mě osobně nepřišel moc zajímavý. V kontextu knihy však má svůj smysl.

Další pasáže již Jon Krakauer napsal na základě poznámek, které si sám zapisoval při výstupu. To je podle mého názoru to, co dává této knize jedinečný rozměr. Při čtení máte pocit, že se autor snaží o co nejobjektivnější zachycení událostí, ale v určitém momentu přiznává, že si události pamatuje jinak, než jak se odehrály.

Na závěr bych ještě rád zmínil horolezce Becka, protože jeho příběh mi přišel asi nejpozoruhodnější. Po noci strávené ve sněhu, kdy ho všichni považovali za mrtvého se najednou objevil v táboře jako přízrak. Díky omrzlinám příšel o prsty, část nosu, ale nakonec přežil. Klobouk dolů.

Zajímavostí je také skutečnost, že události popsané v knize jsou líčeny jako mimořádná tragédie. Nicméně Jon Krakauer v závěru dodává, že z pohledu statistik nebyl rok 1996 na Everestu nijak zásadně odlišný od jiných let. Pár dní po těchot událostech, už se na vrchol snažili dostat další horolezci. A z toho mi běhá mráz po zádech.

Příběh popsaný v knize byly rovněž ztvárněn ve filmu Everest z roku 2015. Přestože se mi film velmi líbil, tak kniha na mne zapůsobila mnohem silnějším dojmem.

Dávám pět hvězd, protože Peklo blízko nebe je úžasná kniha. Při jejím čtení jsem měl pocit, že vše prožívám na vlastní kůži. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi příběhy inspirované skutečnými událostmi.

06.06.2021 5 z 5

Soumrak rytířstva Soumrak rytířstva Jiří Kovařík

Soumrak rytířstva je zakončením série Rytířské bitvy a osudy. Knihu případně její části lze číst i samostatně bez znalosti předchozích dílů, neboť se nejedná o klasickou beletrii, ale o popis historických událostí.

Mne osobně tento díl na první nahlédnutí zaujal nejméně, avšak po pár přečtených stránkách jsem se velmi rychle začetl a knihu si moc užil. Osobně se mi nejvíce líbila kapitola o Richardovi III., která měla zajímavou historickou pointu.

Této knize a obecně celé sérii nemám co vytknout. Pan Kovařík při popisu událostí vychází z dochovaných historických pramenů a mnohdy jsou jeho popisy velmi precizní a detailní. Za mne se jedná o vynikající zakončení celé série. Knihu bych doporučil všem čtenářům, kteří mají rádi historii.

27.02.2021 5 z 5

Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Philippe Brenot

Bylo to čtení zajímavé, poučné a hlavně velmi vtipné. Doporučuji každému, kdo má rád chytré vtipy se sexuálním podtextem. Těch je totiž kniha plná a mnohdy velmi trefně parafrázují hlavní myšlenky. Za mě to je za plný počet bodů. :-)

04.04.2020 5 z 5

Stavitelé chrámu Stavitelé chrámu Otokar Březina (p)

Otokar Březina je mým oblíbeným básníkem. Nečte se snadno, ale nabízí mnoho. Jeho básně vynikají obrazotvorností a symbolickými metaforami ve kterých nemá sobě rovného, alespoň já jsem na žádného podobného básníka nenarazil. Stejně je tomu i ve sbírce Stavitelé chrámů. Podle mého názoru si v ní každý může najít něco svého. Něco co ho hluboko uvnitř osloví.

Na druhou stranu jsou Březinovy básně velmi obtížné. Mnohokrát jsem se přistihl, že mi slova plynou před očima, a já vlastně vůbec nevím o čem to celé je. A ani při opakovaném čtením se mi nedařilo lépe, protože jsem v hlavě neudržel tu spoustu obrazů a slov, aby mi verše dávaly smysl.

V každém případě se podle mého názoru jedná o jedinečnou sbírku a výjimečného básníka. Stavitelé chrámů bych doporučil každému, kdo se rád nechá unášet fantasií a neodradí ho dlouhé a náročné verše.

07.01.2020 4 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

Hrdinové jsou samostatný román, který volně navazuje na trilogii První zákon.

Jedním z hlavních tahounů děje se stává Bremer dan Gorst, který v roli královského pozorovatele, komentuje dění na bojišti i mimo něj. V určitém smyslu tak nahrazuje Gloktu, avšak jeho komentáře nejsou zdaleka tak břitké. O to více však vyniká na bojišti, kde se z něj stává doslova stroj na smrt a nejednou zvrátí výsledek bitvy. Přesto přese všechno zůstává Bremer dan Gorst tragickou postavou a to zejména díky své věčné nespokojenosti a vnitřní rozervanosti.

Ke slovu se dostávají i další postavy: Bethodův syn Calder, starý plešatý manipulátor Bayaz, věhlasný kaprál Tuny, který prežil kde co a dokonce i špetku skutečného boje a spousta další postav. Zajímavostí je, že ačkoliv některé z těchto postav, nejsou pro děj v podstatě vůbec důležité, tak dodávají knize tu správnou atmosféru válečného marastu. A právě na těchto nevýznamných postavách, autor krásně zobrazil to, jak se uprostře války, každý snaží přežít jak nejlépe umí.

V každém případě já jsem si čtení Hrdinů moc užil. Román je totiž doslova prošpikovaný spoustou vynikajících hlášek a černého humoru. Knihu bych doporučil všem fanouškům fantasy, kteří si nepotrpí na černobílé charaktery, ale dávají přednost přímému pohledu na realitu. Ať už se jim líbí či nikoliv.

27.12.2019 5 z 5

Valčík na rozloučenou Valčík na rozloučenou Milan Kundera

Valčík na rozloučenou je poměrně přístupný a dobře čtivý román. Zároveň je to podle mého názoru román s nevyužitým potenciálem. To je patrné zejména v závěrečné části, kde autor naplno nevyužil materiál, který si připravil v úvodu. Takto pak závěr vyznívá trochu do ztracena.

Za sebe dávám knize tři hvězdy a doporučil bych ji čtenářům, kteří mají chuť na odlehčený příběh od Milana Kundery a nemají zrovna náladu na nějaké komplexní filosofické úvahy.

03.12.2019 3 z 5

Záhada Pavoučího domu Záhada Pavoučího domu Enid Blyton

Záhadu pavoučího domu jsem věnoval svému synovi jako dárek k narozeninám. Když jsme jí pak spolu četli, tak se často smál a bylo vidět, že ho příběh prostě baví. Zkrátka dětem má tato kniha stále co nabídnout a to i přesto, že od jejího vydání uběhlo přes 70 let. A to je to hlavní.

25.10.2019 4 z 5

Světla a stíny islámu - Drama Blízkého východu a sonda do duší jeho obyvatel Světla a stíny islámu - Drama Blízkého východu a sonda do duší jeho obyvatel Břetislav Tureček

Světla a stíny islámu je úžasná kniha. Břetislav Tureček v ní popisuje zážitky z cest po různých muslimských zemích. A jsou to zážitky nesmírně zajímavé a obohacující. Osobně bych např. kmenová území v Afgánistánu nenavštívil ani v ozbrojeném doprovodu a o to více mi přijde zajímavé přečíst si o těchto místech od člověka, který je zažil na vlastní kůži a ne vždy to byly zážitky příjemné a pozitivní.

Knihu bych doporučil všem čtenářům, kteří dávají přednosnost hlubšímu nahlédnutí do problematiky středního východu potažmo muslimských zemí a nespokojí se s populistickými a často také povrchními názory některých politiků. Dávám plný počet hvězd.

22.03.2019 5 z 5

Čas stoleté války Čas stoleté války Jiří Kovařík

V pořadí třetí kniha cyklu Rytířské bitvy a osudy se tentokrát soustředí na stěžejní momenty stoleté války. Kniha je opět napsaná velmi poutavě a v podstatě každá kapitola přináší nějaký zajímavý příběh, ať už se jedná o bitvu Azincourtu, Grunwaldu nebo o osvobození Orléansu Johankou z Arku. Jenom jsem se občas nemohl ubránit dojmu, že se v té spoustě jmen a historických postav ztrácím. To však nic nemění na tom, že se jedná skvělou knihu o historii, která si zaslouží plný počet hvězd. Těším se na další díl.

06.02.2019 5 z 5

Vidění Vidění Vilma Kadlečková

Tento díl má podle mého názoru zatím nejlepší vstupní zápletku, ale zároveň mi přijde nejvíce užvaněný a roztahaný. Zmiňovaná negativa jsou však bohatě vykompenzované hutnou atmosférou a hojným množstím krvavých obětí. Třikrát sláva Akkutlixovi. Kde je další díl?

29.01.2019 4 z 5

Kronika ptáčka na klíček je hodně, ale opravdu hodně rozvláčná kniha. Hlavní příběh neustále prolínají různé vzpomínky na minulost, sny a jiné příběhy, které spolu zdánlivě nesouvisí. A když už v to ani nedoufáte, tak do sebe nakonec všechno více méně zapadne. Některé souvislosti nicméně nejsou na první pohled vůbec zřejmé a chce se to nad nimi trochu zamyslet. Před vámi se pak objeví příběh, který si svou bizarností mnohdy nezadá s filmy od Davida Lynche.

Bohužel v Kronice ptáčka na klíček jsem postrádal takový typický Murakamiho prvek, který mne zaujal například v knize Na jih od hranic, na západ od slunce. Kde Murakami hned na počátku vytvořil mezi postavami napětí, které udržovalo a živilo celý děj. Rovněž se nemohu ubránit dojmu, že by celé knize velmi prospělo, kdyby měla poloviční počet stran a trochu lépe propracovaný tah na bránu. Takto je příběh děsně roztahaný a závěr vyznívá trochu do ztracena.

10.01.2019 3 z 5

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

Pád do temnot je třetí knihou série Micelium. Do děje vstupují další strany a příběh se tak stává o něco více komplikovanjší, ale také o něco méně přehlednější. Na povrch opět vyplouvají různé skutečnoti z minulosti rodiny Lucase Hildebranta a díky nim se dozvídáte, že jednání Lucasova otce nebylo zdaleka tak samoúčelné, jak se napočátku jevilo. Nicméně autorka zdaleka neodkryla všechny karty a v mnoha místech zůstalo spíše u náznaků.

I přesto, že jsem Pád do temnot doslova zhltal očima, tak nemohu ubránit pocitu jisté jednotvárnosti. Podle mého názoru se autorka snaží některé situace zbytečně dramatizovat. To nemusí být vždy na škodu, ale někdy by prostě bylo fajn, ubrat tempo a nechat nás čtenáře trochu nadechnout. Dávám čtyři hvězdy.

27.12.2018 4 z 5

Čarovná zima Čarovná zima Tove Jansson

Sněhové dobrodružství plné muminků a jiných tajemných bytostí. Mého syna to zkrátka moc a moc baví. Co víc si jako rodič mohou přát. :-)

20.11.2018 5 z 5