rose rose komentáře u knih

Já jsem tuto knížku četla pod názvem Vůně Kalahari, Klokan 2004. Úplně jiný svět, malé detektivní příběhy s horkou atmosférou afrického malého města.Sympatická hlavní hrdinka. Krásné uklidňující čtení.

14.06.2012 5 z 5

Žirafí slzy Žirafí slzy Alexander McCall Smith

Při čtení jsem se octla v úplně jiném světě, který my Evropani neznáme. Je to povídání o obyčejných lidech, žádné akční příběhy. Všechny hlavní postavy mi byly sympatické, moc hezky jsem si početla. Příjemné milé čtení pro klidný večer.

14.06.2012 5 z 5

Horečnatý sen Horečnatý sen Lincoln Child

Jako relaxační čtení beru. Když jsem přistoupila na to, že čtu pohádku pro dospělé s neprůstřelným agentem v hlavní roli, který je kombinací Sherlocka Holmese a kapitána Klose, ani chvilku jsem se nenudila. Jen ta zápletka už mi ke konci připadla trošku únavně neustále zaplétaná a kombinovaná. A konec mě trochu zaskočil, neboť jsem se nedočkala očekávaného....no to už bych prozradila moc pro ty, kdo to ještě nečetli. Docela ráda si přečtu ještě něco z této řady.

12.06.2012 4 z 5

Sto dětí mi říká brácho Sto dětí mi říká brácho Marie Dvořáková

Vyrazit do Indie na chudý venkov s úmyslem dělat cokoli, hlavně aby to někomu pomohlo, to chce asi veliký kus odvahy. Novomanželé by jistě našli stovku jiných způsobů a míst, kam by mohli jet a co podnikat... Indie musí být úžasně zajímavá země. A před všemi dobrovolníky, kteří se tam potýkají s tou kupou problémů, které se v té obrovské tlačenici lidí a kultur nahromadily, s úctou smekám. Knížka je milé čtení o zážitcích z první ruky.

04.06.2012 4 z 5

O nejlepším kocourovi O nejlepším kocourovi Cleveland Amory

Asi jsem čekala něco jiného. Dočetla jsem spíš jen prolistováním, abych se dozvěděla něco o Ledním Medvědovi, ten jeho konec je dojemně popsán, to ano. Ale jinak jsem v knížce nenašla nic, co by mě nějak víc zaujalo –čtení o amerických televizních seriálech nebo o setkání abiturientů mi nepřišlo nijak zajímavé. Připadalo mi, že autor tak trošičku trpěl zabíhavým myšlením. Promiňte, pane Amory, kočky miluju, ale tady toho o kočkách moc nebylo.

29.05.2012 2 z 5

Nejděsivější místa české historie Nejděsivější místa české historie Vladimír Liška

Zajímavé čtení i pro ty, kdo o historii moc nevědí. Je to přehledně napsané, se spoustou zajímavých detailů, nijak suchopárné. Výběr lokalit uspokojí určitě každého – od Býčí skály přes Zvíkov, Housku, Bílou Horu, Slavkov, Sadovou až k vraždě Anežky Hrůzové... vybere si každý.

29.05.2012 4 z 5

Kráter Kráter Douglas Preston

Napětí a akce od první stránky. Krátké kapitoly nás nenechají vydechnout. Ty scény na rozbouřeném moři jsou jak v akčním filmu, málem jsem dostala mořskou nemoc. Dobře vykreslené postavy, zajímavý závěr. Pro mě první setkání s autorem, určitě si půjčím nějakou jeho další knížku.

24.05.2012 5 z 5

Po setmění Po setmění Tilly Bagshawe

Podle toho, kolik rezervací bylo v knihovně na tuto knížku, jsem čekala nějakou úplnou bombu. Není to špatné čtení, ale připadlo mi to že to není zas až takový trhák. Zajímavý příběh s detektivní zápletkou, ze začátku hodně připomínající tzv. „společenské“ romány (jakmile se mezi řečí dozvídám, jakou značku oblečení má postava na sobě a od koho si koupil boty a za kolik, jsem ve střehu:)). Příběh Grace je napínavý, ostatní postavy padouchů celkem předvídatelné, stejně jako konec. Jako relaxační čtení to ale beru.

19.05.2012 4 z 5

Zkrocená hora: Povídky z Wyomingu Zkrocená hora: Povídky z Wyomingu Annie Proulx

Některé povídky jsem ani nedočetla, některé se mi docela líbily, a jedna mě hodně pobavila, ta skoro nejkratší (Ryzák) Titulní povídka je tématicky dost neobvyklá, proto byla zřejmě vybrána k filmovému zpracování. Všechno to jsou příběhy z jednoho kraje, o stejných typech lidí, hodně drsné životní osudy, ale nějak jsem u většiny povídek postrádala pointu, nějaké vyvrcholení děje. Jako by příběh náhle „přestal“, a nikoliv „skončil“. Dočetla jsem spíš jen ze setrvačnosti, protože nedočtenou knížku odkládám jen výjimečně.

06.05.2012 2 z 5

Křídla Medúzy Křídla Medúzy John J. Nance

Skoro do půlky knížky mi trvalo než jsem se začetla. Nějak jsem nestíhala sledovat to neustálé přepínání z paluby letadla na řídící věž, paluby dalšího letadla a ještě dalšího, a všechny ty vstupy do děje. Ale pak to celé krásně vykrystalizovalo v napínavé finále. I když si matně pamatuju televizní zpracování, stejně jsem byla napjatá až do poslední stránky.

06.05.2012 4 z 5

Z Mitfordu do Meadowgate Z Mitfordu do Meadowgate Jan Karon

Asi jsem neudělala dobře, že jsem tu celou sérii knih o Mitfordu začala číst od konce. Předchozí díly jsem neznala, a tak jsem se dost topila v postavách a osudech. A ani jinak mě knížka moc nezaujala, možná to je tím, že nejsem věřící, alespoň v tom obvyklém smyslu slova. Nemusím mít na každé stránce knížky nějaké rozjímání o Bohu, desatero přikázání a náboženské vytržení. Možná to chce přečíst si předchozí díly.

01.05.2012 3 z 5

Ostrov Sukkwan Ostrov Sukkwan David Vann

Musím poctivě říct, že při čtení se mi zvedal žaludek. A po přečtení autorova životopisu mě napadlo, že lidé s podobnou rodinnou anamnézou jako on by možná měli být striktně udržování daleko od možnosti cokoliv napsat, aby svoje drtivě depresivní myšlenky nemohli šířit dál... ale to byl jen takový nápad. Knížka je svým způsobem strhující, moc relaxační čtení to tedy opravdu není. Kdo má rád hodně drsný děj, jistě si přijde na své. Některé detaily byly pro mě až příliš nechutné. Prostě čtení jen pro otrlé. Silný, neobvyklý příběh, člověka napadá spousta otázek, překvapivé, hodně překvapivé dějové zvraty.

19.04.2012 4 z 5

Lanýže Lanýže Lenka Horňáková-Civade

To je takové uklidňující čtení... jako by ani nebylo z dnešní doby. Že by čas v Provenci plynul jinak než ve zbytku světa? Poklidně, u ranní kávy nebo večerní skleničky červeného, se splétají lidské osudy a dozvídáme se pomalu o velikých tajemstvích místních hledačů černých diamantů, lanýžů. Kdo by hledal v knížce nějakou napínavou akci a osudové zvraty na každé stránce, bude zklamán. Ale krásných popisů přírody tak, jak plynou roky, si užije dost a taky se dozví všechny možné fígle o hledání lanýžů. Rozkošná knížka, i když se musí opravdu číst pomalu, aby se člověk nezačal nudit.

17.04.2012 4 z 5

O kocourovi, který přišel na Vánoce O kocourovi, který přišel na Vánoce Cleveland Amory

Roztomilá knížka. To se sešli dva , kteří k sobě skvěle pasují a umí si to patřičně vychutnat. Láska ke zvířatům je cítit z každé stránky.

14.04.2012 4 z 5

Autobus sebevrahů Autobus sebevrahů Arto Paasilinna

Hodně černý humor, opravdu. Téma vybalancované a vypracované opravdu do dokonalosti, i když konec se dal celkem předvídat už tak v polovině knížky. Jen jsem se trochu ztrácela v těch severských jménech. Ale všichni byli tak krásně praštění! Ta jejich systematická teoretická příprava na kolektivní sebevraždu je opravdu skvělé čtení. Ten popis bezútěšného studeného severního moře s fičícím ledovým větrem mě dostal natolik, že být někde nablízku, snad bych tam chtěla hupnout taky.

11.04.2012 4 z 5

Návrat Návrat Victoria Hislop

Krásný, i když tragický příběh. U čtení jsem si vzpomněla na Čapkovu Matku, jak postupně ztrácí ty svoje děti ve válce... tohle bylo podobné. Ty popsané osudy jsou moc dojemné a postavy jsem viděla jako živé. A flamenco, to opravdové flamenco, bych někdy chtěla vidět ve skutečnosti, tak mě zaujalo, kolik je v něm vášně. Nebo byla ta vášeň tak silná jen v té tragické době? Přinášelo zapomenutí na lidské starosti? Autorka to napsala moc krásně.

11.04.2012 5 z 5

Cold Mountain Cold Mountain Charles Frazier

Nádherná knížka. Ten příběh mě dostal hned na prvních stránkách. Doslova jsem s postavami dýchala, nemohla jsem se odtrhnout. V knize je všechno, co si ke krásnému počtení můžeme přát: láska, napětí, dojetí, krásné popisy přírody, kdy jsem cítila úplně na vlastní kůži tu vůni přicházejícího podzimu, brodila jsem se čerstvě napadaným sněhem a dívala jsem se na vycházející měsíc.... a to mi vydrželo až do poslední stránky... Litovala jsem jen toho, že jsem knížku nemohla přečíst na jeden zátah, čtyři sta stran se opravdu nedá přečíst za jeden večer. Ale takhle jsem si to aspoň lépe vychutnala a těšila jsem se na každý večer, až zase přečtu svých šedesát stránek a posunu se v příběhu o kousek dál. Dojemný epilog krásně završil celý příběh.

30.03.2012 5 z 5

Půlnoční hora Půlnoční hora Jean-Marie Blas de Roblès

Asi jsme si s autorem nějak nepadli do oka. Knížku jsem dočetla jen se setrvačnosti, pořád jsem neměla jasno, o čem že to vlastně je. Uznávám, že jsem asi čtenářský barbar. Ale tři hvězdičky dám.

29.03.2012 3 z 5

Doktore, fofrem, jde o život! Doktore, fofrem, jde o život! Patrick Taylor

Takové hodně nenáročné čtení na dovolenou nebo po návštěvě zubaře. Čekala jsem od toho trošku víc. Je to poklidné vylíčení poklidného života na venkově se spoustou postav rázovitých venkovanů. Kdo čeká od knížky nějaký třeskutý humor, bude čekat marně. Spíš takový trvalý úsměv. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami... ale jo, ty čtyři si knížka zaslouží. Možná zkusím ještě nějakou knihu z této série.

26.03.2012 4 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Jojo, suchý humor mám ráda. A že tenhle je občas opravdu ten nejsušší. Chvilku mi trvalo, než jsem se do příběhu začetla, ale pak už dostal děj tu správnou šťávu, obzvlášť po vstupu třetí postavy na scénu, o těch dalších nemluvě. A kdo nevěří, že nejlepší jméno pro lišku je Pětistovka, ať tam běží. Sympaticky „ujetá“ knížka.

19.03.2012 5 z 5