roso.mak roso.mak komentáře u knih

Připoutej se, nebo umře jednorožec! Připoutej se, nebo umře jednorožec! Johannes Hayers

Poměrně vtipná kniha plná černých historek s návodem na možné řešení. Dobré přečíst před vstupem do stavu rodičovského.

26.09.2018 4 z 5

Jsi prostě borec: Přestaňte pochybovat, že jste skvělí, a začněte si úžasně žít Jsi prostě borec: Přestaňte pochybovat, že jste skvělí, a začněte si úžasně žít Jen Sincero

Ok, tak tohle byla kniha opravdu na houby. Stačí přečíst úvod a názvy kapitol a znáte vše, co jste potřebovali vědět.

17.09.2018 1 z 5

Jak být ženou Jak být ženou Caitlin Moran

Skvělý pohled na věc, u kterého se rozhodně zasmějete, i když vám nakonec nezbude nic jiného, než s autorkou souhlasit.

17.09.2018 5 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Anotace trochu zavádějící. Ano, hlavní hrdinka je Morlok v těle Eloje, ale o nějakou destabilizaci systému a boji proti němu tam vůbec nejde.

Kniha je o hrdinčině skrývání totožnosti, jejím hledáním ztracené sestry a o její závislosti na droze, která je jediným způsobem, jak je v přísném režimu bez alkoholu, kofeinu, cukru, tuku a riskování a přílišném zatěžování těla možné dosáhnout "potěšení" z adrenalinu a endorfinů - na nelegální droze jménem chilli.

Kniha je skvělá, finská ruka je tam znát. Doporučuji.

11.09.2018 5 z 5

Mise Saturn Mise Saturn John Sandford (p)

Kniha velmi zajímavá, i když místy trochu na hraně s realitou. Pokud budeme chtít do vesmíru, budeme muset vymyslet něco lepšího, než chladicí systém velikosti Manhattanu, který se může kdykoliv pokazit (respektive u kterého je zázrak, že nevybuchuje každý den).

Bondovská superzlá Korea byla nahrazena superzlou Čínou a také by mě zajímalo, zda si autor nechal zaplatit za propagaci kamer RED.

Ale abych jenom nesýčkovala - příběh byl čtivý, velmi se mi líbí myšlenka "setkávání mimozemských kultur" i zvolené charaktery.

11.09.2018 5 z 5

Zrcátko Zrcátko Karl Olsberg (p)

Možná vám bude připadat, že se to rozjíždí pomalu, ale bude to fakt velkej napínák, vydržte.

Líbí se mi, že autor příliš nenatahoval a věděl, kdy knihu ukončit. Je přesně akorát.

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Kniha podle názvu působí trochu jak takové ty podnikatelské žvásty, ale nebojte, je úplně o něčem jiném.

Nikdo vám tam nebude cpát jak rychle zbohatnout, ale naopak se dozvíte něco o sobě a o lidském chování (nejen stádním) a možná se příště nenecháte při nákupu nachytat.

11.09.2018 4 z 5

Dospělost je mýtus Dospělost je mýtus Sarah Andersen

Vtipné a milé i pro nás extroverty.

11.09.2018 4 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Určitě z těch lepších od Agátky. Zajímavý námět, dobře se čte, akorát
(POZOR SPOILER!)
ten tajemný vrah z minulosti, co se tam objeví proto, aby to mohlo tak dobře dopadnout... Ale Agátka má prostě ráda, když je tam kus romantiky.

A kdo si myslí, že Agátka nebyla feministka, Ať si přečte tuhle knihu. Její názory byly na její dobu velmi pokrokově rozumné a promyšlené:-)

20.08.2018 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Ach jo, další detektivka, co nutně potřebuje být ve stylu těch severských.
Takže opět:
hrdinka s tragickým osudem na hraně s autoritami
spousta redundantních informací, které příběh nikam neposouvají
a nakonec dramatická honička s pachatelem, kdy je hrdinka ohrožena na životě.

Kromě krátkého pobavení nad tím, že zavřeli školy a práce, protože napadlo 5 cm sněhu a zděšením nad tím, že po té, co fetka vytáhne kudlu (pokus o vraždu) a její vnouček ničí kufr (poškozování movité věci) a pak kousne hrdinku přesto že je HIV pozitivní a ví to (pokus o vraždu), je hrdinka popotahována za to, že mu jednu vlepila (a synáček by ji měl lízat botky, že mu právě po právu neodstřelila živitelku). Pořád tu skloňujeme severské země, ale UK asi taky nebude žádný med. Ale, že mě zaujaly zrovna věci, které nesouvisí s hlavní zápletkou pro knihu moc nesvědčí. Takže tak.

20.08.2018 2 z 5

Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče Pohádky pro neposlušné děti a jejich starostlivé rodiče Dušan Taragel

Nevím, pokud bychom chtěli výchovné moderní pohádky, museli bychom strašit děti něčím reálným. Strašit, že když se holčička nebude mýt, tak ji zavřeme do chlívku a budeme jí házet chleba škvírkou, nebude fungovat, když bychom měli za to na krku žalobu za zanedbání povinné péče.

Pokud vaše děti zlobí, přečtěte jim třeba Dítě zvané To, nebo něco podobného. Pak budou mít teprve pocit, že se mají vlastně hodně dobře.

Pokud chcete jen drsnější pohádky, zkuste nějaké klasické severské, nebo původní neupravenou verzi bratří Grimmů.

14.08.2018 1 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Kniha cenná hlavně asi stylem vyprávění. Můžeme jen závidět. Která vdova se může jen tak zvednout a přestěhovat se s rodinou na Korfu, kde může sobě dopřát pořádání posezení s přáteli, dětem absolutní volnost (a sem tam trochu domácího vzdělávání), aniž by šáhla na práci?

Přes to je to banda sympaťáků, zvláště stoicismus matky mě obzvláště bavil.

13.08.2018 3 z 5

Zjevení Cthulhu Zjevení Cthulhu Howard Phillips Lovecraft

Zábavné, někdy však až zbytečně natahované povídky (místy až novelky) s krásně hladkým jazykem vyprávění přelomu 19. a 20. století. Zvlášť pohled na tajemnou Antarktidu mě pobavil.

13.08.2018 4 z 5

Pěstujeme si vlastní semínka Pěstujeme si vlastní semínka Petr Dostálek

Velmi užitečná kniha zaměřená hlavně na tradičně pěstovanou nenáročnou zeleninu. Uvítala bych nějaké příklady, tipy z praxe a možná víc fotografií.

13.08.2018 4 z 5

Fatal Virtual Fatal Virtual Petr Heteša

Nevím, co se na tom lidem nelíbí. Je to přesně to, co to je. Akčňárna, u které vám sice bude připadat, že tam autor nechal díry, ale vše se časem zacelí, nebojte.

Příběh je super, sice by se mi líbil uzavřenější konec, ale třeba autor plánuje pokračování, to by se mi líbilo.

31.07.2018 5 z 5

Přes divokou anotaci je to knížka, která příjemně ubíhá, hezky se čte a magický realismus zde z příběhu nedělá nepřehlednou matlaninu, ale děj poměrně umně doplňuje fantastikou.

A závěr je skvělý. Místo toho, aby vás odvál někam do absolutního neskutečna, jak to mají knihy tohoto stylu v oblibě, vás přibije zpátky do reality způsobem, který nutí vykřiknout: "cha a máte to!"

29.07.2018 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Opět skvělá kniha v Backmanově stylu.

Tedy, pokud to překlopím do řeči těch, kterým Muž jménem Ove nesedl: Patetická pohádka s hrdiny, které budete ze začátku trochu, možná i více nesnášet (u mě vedla Britt- Marie), nakonec zjistíte, že to jsou skvělí lidé a konec bude takový doják, že fakt není dobrý nápad knihu číst na tajňačku v práci.

24.07.2018 5 z 5

Po staříkovi a analfabetce těžce slabý...

Příběh by mohl bez narušení čtenářského zážitku skončit v průběhu knihy asi tak třikrát, hlavní hrdinové jsou tentokrát hodně velký looseři a podvodníci. Jenže ne takovým tím sympatickým Podfukářským způsobem, takže vůbec nemáte tendenci jim fandit.

Ok, vše nakonec skončí dobře a je z toho vlastně i morální poučení, ale prostě to není ono. Kdyby autor napsal Anderse jako první knihu, v životě by se za hranice nedostal.

24.07.2018 2 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Neodolám srazit trochu hodnocení.
Po té, co jsem poctivě dočetla ke 350 straně knihy, která se podle anotace tvářila jako detektivka (a bestseller), jsem přeskočila na konec a nakonec knihu odložila.

Vyklubal se z ní skoro špionážní román, kde se místo vraha honí nakonec terorista, který chce, světe div se, zničit USA pomocí mnohokrát použitého tématu (to před lety o tomhle koloval nějaký hoax, že to všichni spisovatelé používají?).

Kniha mohla být tak o 600 stran tenčí, mělo se vynechat dětství všech zúčastněných a na anotaci se mělo přiznat, že se bude honit terorista a že o vraždu, které se věnuje celý začátek knihy, půjde jen tak mimochodem.

Nemám nic proti špionážním románům, naopak byly časy, kdy jsem nic jiného nečetla, ale tenhle autor trpí touhou nám sdělit opravdu úplně úplně všechno a na světě je příliš mnoho dobrých knih a příliš málo času.

16.07.2018 2 z 5

Továrna na debilno Továrna na debilno Dominik Landsman

Přečtěte si ji hned, za dva roky vás už polovina vtipů mine, protože si nebudete pamatovat na co odkazují.

Kdo si po létech vybaví, co mělo být vtipného na tom, že spreje proti imigrantům se budou vyrábět i ve tvaru konvičky a proč by měl mít pan prezident prostatu jak panic.

Ale teď jsem se pobavila.

04.07.2018 4 z 5