RyonMathrin RyonMathrin komentáře u knih

Požádej a je ti dáno Požádej a je ti dáno Esther Hicks

Tato kniha svým názvem vlastně spoiluje sama sebe.
Nezáleží mi na tom, kdo informace podává, jestli spisovatelka, nebo fiktivní mnohobytost. Důležité je sdělení a to se mi celkem líbí. Protože je to celkem jasná věc, která se opakuje v mnoha jiných knihách či zdrojích: Člověk je sám strůjcem svého života, nebo lépe – naše myšlenky jsou tím, co nám utváří život; na co myslíme, to přitahujeme. Publikace toto rozvíjí do detailu a dává návod, jak co nejlépe zapracovat na svých myšlenkách k dosáhnutí hmatatelného výsledku. Některé komentáře říkají, že je to příliš podrobné a hlavní myšlenka lze vyjádřit výrazně stručněji. Jsem toho názoru, že určitá část lidí ocení spíše tento polopatický návod. Mě osobně to vyhovovalo též.
Každopádně doporučuji. Hlavně pesimistům.
Pokud by tato kniha byla dobrá alespoň k tomu, že byste potkávali méně protivných lidí, tak splnila svůj účel :-)

26.06.2018

O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu Werner Holzwarth

Originální knížečka. Doporučuji!
Vtipná citoslovce vzhledem k "tematice".
Nejlepší je, jak s tím celou dobu chodí a má to na hlavě :-)

19.06.2018 4 z 5

Enšpígl Enšpígl Josef Hiršal

Četl jsem jako dítě mnohokrát. Nádherné, vtipné, vždycky jsem si říkal, jak mohli být ti lidé tak hloupí, že Enšpíglovi naletěli :-)

Boj s tyčí Boj s tyčí Petr Zárybnický

Detailní a dobře zpracovaná publikace. Jednoduše a výstižně malované figury, které jasně vystihují, jak se má se zbraní cvičit. Samozřejmě se předpokládá, že tyč je použita na obranu. Perfektní publikace pro samouky.

Nunchaku Nunchaku Petr Zárybnický

Detailní popis techniky boje s obrannou zbraní - nunchaku. Jednoduché a výstižné kresby, podle kterých se dá snadno cvičit. Perfektní publikace pro samouky.
Bohužel jsem nezaznamenal jakékoli nové vydání nebo podobnou publikaci.

Dobytí severního pólu Dobytí severního pólu Zdeněk Svěrák

Jedna z perel od cimrmanovských tvůrců. Zase mne nenapadají lepší slova chvály, než citace nesmrtelných hlášek.
Třeba výňatky ze hry Přetržené dítě. Je to jednoduché, ale skvělé.
"Potřebuji nutně vybočit.." :-)
„Debil v divadle, a já bněla premiéru.“
„Deserte, deserte! - Samozřejmě, že se tady nejedná o žádný zákusek.“ :-)

Samozřejmě Varel Frištenský je legenda.
"Když to srovnám s výletem na Kokořín..."

"Zásoby byly přesně spočítaný. Jen to bylo třeba po sečtení vynásobit dvěma. Ale vy jste na mě furt mluvili, a v tom fofru jsem na to zapomněl..."

17.06.2018 5 z 5

Němý Bobeš aneb Český Tarzan Němý Bobeš aneb Český Tarzan Zdeněk Svěrák

Opět špičková klasika. Seminář kvalitou opět téměř překonává samotnou hru. Jak je možné, že se ani po dvacátém přečtení/poslechu neomrzí? Geniální.
"čelní ochranář zbytků přírody..."

"Pane profesore, a jak je ten váš ptáček asi veliký?"

"Nemohu si stěžovat, svědí to jako čert. Vyřizuje Štruncová."

"Cos to udělal, Pepiku?" "Hezký!"

17.06.2018 5 z 5

České nebe České nebe Zdeněk Svěrák

Chválit dílo Smoljaka a Svěráka je na jednu stranu nošení dříví do lesa (chválí se samo), na druhou obligátní. Je neuvěřitelné a přitom nádherné být svědky toho, jak se díla současných autorů postupně stávají lidovou slovesností.

České nebe je pro mne jedním z nejoblíbenějších kusů. Skvost vybroušený do dokonalosti. Bohužel nedokážu vyplodit lepší slova chvály, než ocitovat několik hlášek. A vedle nich nelze nezmínit i neustálé narážky na oheň v dialozích s Janem Husem...

„Generála Laudona jsem si oblíbil, a on zase mě, mě, mě.“

„Nedám, nedám...“

„Dechová hudba!“

„Dobře, Říp a dost!“

PS: Tohle se netýká knihy, nicméně doporučuji divadelní záznam, kde hraje Ámose pan Svěrák a praotce Čecha pan Hraběta.

Afrika Afrika Zdeněk Svěrák

„Pavědecké, Loudovi na zátop“ :-)
Mám pocit, že hry mají zlepšující se tendenci, vrcholící v posledních – Švestka, Afrika, České nebe. Miluji semináře před hrami a u tohoto díla podle mne seminář divadlo místy překonává. Jmelí, Josef Václav Sládek, Opeřený had... to se neomrzí.
Ale i hra samotná je špičková kompozice humoru.

„My víme co děláme – Český národ je prosíravý.“

„Jak je krásné vidět svou rodinu ... takhle hluboko pod sebou.“

„Poslyšte, doktore Žábo, já jsem znal nějakýho inženýra Pulce. Nejste vy jeho otec?“

„Dětem a blbcům sirky do ruky nepatří!“

Švestka Švestka Zdeněk Svěrák

Cimrmana mám více naposlouchaného než přečteného. V rodině a mezi známými se běžně častujeme hláškami z her i seminářů. Švestka jich obsahuje jako tradičně mnoho.

„Lana, cepíny, závory, ... závory!!!“

„Koš se plní lanem.“

„Vystoupil Nastoupil...“

„Poživační samci... tak hezky už mi dlouho nikdo neřekl.“

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Překrásné ilustrace přes celou stránku, krátké kapitoly, takže čtení "vydrží" i menší děti. Jemné, něžné, hezké. Doporučuji.

14.06.2018 5 z 5

Anna Elliotová Anna Elliotová Jane Austen

Tak jsem si říkal, že musím zjistit, co na té Austenové moje žena má. Zjistil jsem to. Ta paní píše opravdu obdivuhodně. Co se týče komplikovanosti vztahů a důkladné charakteristiky postav, asi má málo konkurentů. Navíc žila v době a ve společenských kruzích, kde vybrané chování a jemnost vyjadřování bylo určitě normou.
Přes to všechno to není můj šálek čaje. Logicky se jistě kniha líbí více čtenářkám. Možná si za nějaký čas naordinuji třeba Rozum a cit, který znám jako film, ale asi až s delším časovým odstupem.
Ale jak jsem psal, autorčin um je nezpochybnitelný a jsem rád, že jsem si něco od ní přečetl.

13.06.2018 3 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

(tento komentář jsem původně psal k https://www.databazeknih.cz/knihy/20-000-mil-pod-morem-229877, nevěda, že existuje v databázi i tento odkaz, kde název nezačíná číslem)

Tato kniha je mimořádná. Podle mne jedna z nejlepších Verneovek. Fantazie autora pracovala naplno a vytvořila neuvěřitelné dobrodružství.
Kdyby Verne ještě Jules, asi by koukal, jak dnešní technický svět vypadá. Nicméně i tak si v něm kapitána Nema dokážu představit.

Je mezi vámi někdo, kdo si myslí, že Nemo je veselá oranžová rybička? Pokud ano, šup šup, honem si přečtěte tuto knihu, ať se vzděláte :-)

13.06.2018 5 z 5

Tak krásně nepravděpodobné, až si říkám, že se něco z toho muselo stát :-). Dokonale překombinované, absurdní, bavil jsem se. Vynikající nápady.
Politika a dějiny 20.století naservírované s výtečným nadhledem. Krásně „v kostce“, stručně, výstižně, klobouk dolů. Okořeněno suchým a ironickým humorem (Alan vlastně politiku nesnášel).

Dále spoilery:
„Je tak, jak je a bude tak, jak bude.“ Člověk by si možná docela ušetřil nervy, kdyby se tímhle moudrem řídil :-)

„strýček Stalin“ - to nemělo chybu

„...se sušenkami jako by nebylo něco v pořádku. Bezpochyby chutnaly po čpavku. Továrník se rozhodl, že počká, až skončí bohoslužba a pak si to se Sigrid vyřídí. Prozatím se spokojil s tím, že si objednal ještě sklenici mléka, aby spláchl pachuť, kterou měl v puse.“ :-D

A země s nejnižší mírou korupce... to bylo dokonalé.

11.06.2018 4 z 5

To je můj případ To je můj případ Miroslav Barták

Při vzpomínce na 30 let staré kreslené vtipy mi paradoxně vytanula současná hláška "fail" (selhání, chybička, uklouznutí - doufám, že to tak překládám a chápu správně?). Přesně v tomhle duchu jsem vnímal obrázky pana Bartáka. Jednoduše výborný humor.

05.06.2018 5 z 5

Knížka pro snílky Knížka pro snílky Vladimír Jiránek

Opět jedna perla z knihovny mých rodičů. Vladimír Jiránek se neomrzí. Chytrý, jemný humor. Doporučuji.

05.06.2018 5 z 5

Encyklopedie letadel Encyklopedie letadel kolektiv autorů

Tuhle knihu dostal před mnoha lety brácha. Já mu v ní často četl, přestože jsem do modýlků nebyl tak zapálený jako on. Nicméně krásné obrázky, množství údajů popisující letouny a výzbroj specifikovaná u bojových typů mne uchvátily. Pro všechny kluky milující letadla je to určitě báječný dárek.

Rytíři - od Římanů po současnost Rytíři - od Římanů po současnost Petr Dvořáček

Mé dítě si v této knize listuje podezřele často. A protože začal nedávno číst, neustále se ptá a já mu vysvětluji. Trochu mu závidím, že ve svém věku toho ví o zbraních a zbrojích tolik, co já sám se naučil až o dost později. Nejlepší je, jak o tom pak poučuje mladšího: "Víš, co je tohle? To je řemdih." Nebo: "Plátová zbroj je lepší než kroužková, tu neprostřelíš šípem." :-)

04.06.2018 4 z 5

Generální úklid Generální úklid Jan Vodňanský

"Dřív než tvoje oči usnou
pohladím tě rašplí drsnou."

"Jde poručík z kasáren,
hlavu plnou prasáren."
(báseň má ještě druhou sloku)
"Jde poručík z prasáren,
hlavu plnou kasáren."

Texty pana Vodňanského, mezi kterými najdete i jeho známější písně, ale hlavně méně známé básničky ve stylu, v kterém jsem citoval na začátku.
Naprosto báječná záležitost.

04.06.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Klasika. Povinná četba pro všechny, stejně jako 1984, jen toto je zjednodušené a zabalené do bajky.
Kdyby tak lidé, kteří nečtou knihy skoro vůbec, víc četli... třeba toto dílo. A třeba kdyby se dovtípili... tak možná život vypadá jinak.
Je to pořád dokola. Protože to, že některá zvířata jsou si rovnější, vidíme dnes a denně.