Šárka_D Šárka_D komentáře u knih

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

Krásná, čtivá série s neobvyklým námětem a prostředím. Existují stovky světů, některé se našemu podobají. Ten Lyřin se vlastně tolik neliší, mohla by to být varianta našeho světa z 19. století - až na divoženky, lední medvědy v brnění a daemony, kteří doprovázejí každého člověka, a právě ta podobnost plná pohádkových tvorů je velmi zábavná. Bůh je tyran, který chce mít z lidí poslušné a nevědomé poddané, v čemž mu pomáhá mocná a krutá církev, padlí andělé bojují za vědění a svobodu. Události eskalují kolem dvou dospívajících dětí, které objeví, že láska je nejmocnější silou ve vesmíru a že každý může přispět k lepšímu světu.

09.01.2019 5 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Vím, že Jsou světla, která nevidíme, jsou asi lepším a zralejším románem. Mně se ale stejně víc líbil tenhle. Velký příběh o jednom outsiderovi, který se potlouká světem. Ano, jsou tam nelogické kroky, "boží" zásahy a někdy byste hrdinovi dali facku. Ale stejně je to čtivé a hluboké a popisy aljašské přírody, sněhu a moře jsou tak fascinující...

18.12.2018 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Mnohokrát citovaná klasika, nesmrtelný příběh o tom, že společenské vrstvy se mezi sebou nemíchají, protože to nemůže dopadnout jinak než hořkostí. Miluje Gatsby Daisy, nebo jen její obraz ve své mysli? Je Daisy vypočítavá, nebo jen pohodlná a rozmazlená? A nejsympatičtější je samozřejmě Nick, vypravěč, který ale není hlavní postavou děje, spíš jeho pozorovatelem. Autor používá krásné jazykové obraty, knížka patří mezi nejoblíbenější v mé knihovničce.

09.11.2018 5 z 5

Černá Venuše Černá Venuše Angela Carter

Naprosto úžasnej soubor povídek. Hledala jsem, čím bych se nasytila po opětovném přečtení Nočního cirkusu, Databáze mi nabídla v podobných knihách i dílo Carterové, které mě rozhodně nezklamalo. Fantazie se mísí se skutečností, mýty s literární klasikou, je to dráždivé, otevřené, smyslné a tak čtivé!

05.11.2018 5 z 5

Marie a Magdalény Marie a Magdalény Lenka Horňáková-Civade

Nepochybně zajímavé téma, navíc čtivě zpracované. Jediné, co mě trochu mrzelo, byla schematičnost příběhů a postav, myslím, že by si ústřední trojice zasloužila větší hloubku.

05.11.2018 4 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Považuji se za feministku, proto mi knížka nepřinesla nic nového, nicméně autorka pěkně a polopaticky shrnula problematiku. Dovedu si představit, že by se tato krátká esej četla ve školách, podle mě by byla velmi vhodná pro dospívající děti.

05.11.2018 3 z 5

Dospívající děvčátko má štěstí v neštěstí. Po smrti maminky si její slabošský tatínek najde novou ženu, která se stane skutečnou matkou a hlavou rodiny, díky níž zvládnou ve zdraví válku v protektorátu, protože bývalá lázeňská kuchařka Anna Urbanová je "na tragickej život pes" a velice dobře ovládá umění přežití. Nevinný dětský pohled a úzké vidění světa, malý osud na pozadí světové tragédie. V dětství jsem sledovala povedený seriál, knížka určitě nezklamala.

05.11.2018 4 z 5

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

Takové Jméno růže Východu. Nesmírně čtivé úseky se střídaly s pomalým utrpením a vyjmenováváním pravidel a specifik iluminátorského umění, kniha je mnohovrstevná a najdete v ní milostný příběh, detektivní pátrání, vraždy, krev, sex, historii turecké ilustrace a poznatky z Koránu. Jen jsem se musela u určitých pasáží fakt zatnout a do čtení se nutit.

17.10.2018 4 z 5

Stolek s citróny Stolek s citróny Julian Barnes

Soubor zručně napsaných, avšak značně depresivních a znepokojivých povídek, ke kterému se nemíním vracet. Téma stáří a ztráty paměti, tedy i vlastní identity, je v nich zpracováno s otevřenosti a přímočarostí. Smutné čtení.

21.09.2018 3 z 5

Nenáročná oddechovka, která se tématu války spíš jen dotýká, aby ukázala v podstatě idylický život na jednom malebném ostrově. Příjemná limonáda, ovšem poprask kolem knihy je pro mne naprosto nepochopitelný.

15.09.2018 3 z 5

Dnes v noci jsem ji viděl Dnes v noci jsem ji viděl Drago Jančar

Někdy otevřete knihu a po prvních větách cítíte, že máte v rukou něco mimořádného. Věděla jsem to i při čtení Dnes v noci jsem ji viděl od slovinského autora Draga Jančara. Román je dějově rozprostřen mezi léta druhé světové války a období, které ji bezprostředně ohraničuje, vzpomínky pěti vypravěčů ale zabíhají různě hluboko do minulosti a odkrývají čtenáři život v bývalém Království Jugoslávie očima různých společenských vrstev. Vypravěči po částech rozplétají příběh hlavní postavy - krásné a bohaté Veroniky - která sama nedostane prostor povědět svou verzi, v celém románu se o ní mluví jen ve třetí osobě. A co začíná jako milostný příběh, skončí ve výčitkách svědomí stárnoucího partyzána, národního hrdiny, který si připouští, že zločiny možná nejsou omluvitelné válkou ani okolnostmi. Nakladatelství Plus odvedlo dalším přírůstkem do Pestré řady opět skvělou práci.

21.08.2018 5 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Hastrman mě úplně pohltil. Nádherný jazyk první části, který až básnicky popisuje českou krajinu 19. století, pohanské zvyky a rituály, zamilovaný Hastrman, který má v sobě trochu z člověka a trochu z bestie. Urban čerpá z pohádek a mýtů, v textu cítíme Erbenovu Kytici i německý romantismus. Atmosféru spisovatel dotváří i volbou jazyka - když se příběh přesune do současnosti, i čeština je ve výrazivu současná a prozaičtější. Děj je velmi dobře vypointovaný, vše sedí, v závěru skvěle vygraduje. Nejlepší kniha, kterou jsem od Urbana četla.

17.08.2018 5 z 5

Hotel Ritz Hotel Ritz Tilar J. Mazzeo

Velmi dobré a na populárně-naučnou literaturu až nezvykle čtivé. Autorka šla do hloubky, rozvíjela propletence vztahů, dobře načrtla, kdo s kým byl vzájemně propojen vlákny známostí, laskavostí a lásek. Formát naučné literatury mi u tohoto formátu seděl.

17.08.2018 5 z 5

Moje kočka Jugoslávie Moje kočka Jugoslávie Pajtim Statovci

Kdo je had a kdo je kočka? A koho se bát víc? Magický realismus sluší balkánské literatuře velmi. Knížku jsem "stáhla" za dva dny, stylově na trajektu z chorvatského ostrova Vis a na zahrádce bungalovu u moře v Primoštenu.

29.06.2018 4 z 5

Potichu Potichu Jaroslav Rudiš

Myslíte, že Jaroslav Rudiš nenávidí Prahu? Nebo ji kdysi miloval, možná ještě stále miluje, ale jasně vidí všechny její chyby a neduhy a nemůže jí je odpustit? Krásné příběhy pěti obyčejných obyvatel Matky měst orámované všudypřítomnou hudbou a melancholií z konce léta.

30.05.2018 5 z 5

Poslední vlak do Istanbulu Poslední vlak do Istanbulu Ayşe Kulin

Oddechové čtení o jednom náročném vztahu v těžké době s cenným historickým přesahem - turecká role ve druhé světové válce a vliv jeho diplomatů na záchranu Židů jsou v ČR poměrně neznámé téma.

30.05.2018 3 z 5

V čase ubývajícího světla V čase ubývajícího světla Eugen Ruge

Šedivej, upocenej, upachtěnej socialismus v NDR, všudypřítomná deprese, skepse, smířenost a připosranost obyvatel. Synové opakující chování otců, kterým opovrhovali, ženy obětující osobní štěstí pro manžely, kteří pro ně to samé nečiní. V knize nebyla jediná příhoda s pozitivním vyzněním. Dobře napsané nepříjemné čtivo.

30.05.2018 3 z 5

Chuť jablečných jadýrek Chuť jablečných jadýrek Katharina Hagena

Pomalé vyprávění o vzpomínkách, tajemství, domnělé a skutečné vině. Poutavé, křehké, intimní.

12.03.2018 4 z 5

Čekání na Bojanglese Čekání na Bojanglese Olivier Bourdeaut

Tam kde je láska, tam je všechno dovolené. V knížce je lásky plno - mezi maminkou a tatínkem dětského hrdiny, mezi rodiči a dítětem navzájem, a přesto ani láska nedokáže odvrátit hořký osud. Příběh voní nostalgií, chutná po koktejlech a zní jako sladké taneční melodie, na které chcete tančit do samého rána. Jen ať tahle noc nikdy neskončí!

15.02.2018 5 z 5

Tak trochu úžasní Tak trochu úžasní Dawn French

Cože cože? Proč tak nízká hodnocení? Mě knížka bavila, a to dost, nechyběla jí porce řízného humoru, nadsázka, čtivost. A že je postava Dory přímo nesnesitelná? Ale jistě, je to přece osmnáctiletá koza, když já si vzpomenu na sebe... Nebojte se toho, velmi povedená oddechovka.

07.02.2018 4 z 5