Šárka_D Šárka_D komentáře u knih

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Doufám, že Beu nakonec našel...

01.02.2018 4 z 5

Zeď vzpomínek Zeď vzpomínek Anthony Doerr

Soubor skvěle napsaných povídek, z nichž jedna je lepší než druhá. Hned první a nejdelší vás přesvědčí, že autor je zdatný vypravěč, který splétá lidské osudy s lehkostí, citem a bohatou fantazií. V knize jsem nejvíc ocenila překvapivé náměty (často se týkají lidské paměti a jejího ztrácení) a také pestrost lokací. Za mě jsou Doerrovy povídky snad ještě lepší než román Jsou světla, která nevidíme.

29.01.2018 5 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

Lehce čtivá kniha o nelehkém životě v komplikované zemi, kde má žena menší hodnotu než koza a kde se možná objevují snahy změnit zastaralé uvažování, bude ale ještě dlouhá cesta, než se to podaří. Jak totiž říká jedna z vedlejších postav knihy, Afghánistán by měli změnit Afghánci, ne Američané ani další národy, které mají dojem, že musí spasit svět a že jen jejich kultura a zvyky jsou jediné správné a široce aplikovatelné. A přirozené změny bývají spíše pozvolné.

08.01.2018 3 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Kniha se odehrává během jednoho dne tří postav, které žijí v jiných časových rovinách. Nemůžu si pomoct, zpracování mě nenadchlo a po dočtení jsem měla pocit nedotaženosti, nevypointování. Doslov českého vydání byl ovšem velmi dobrý a pomohl mi spojit si některé věci, zejména paralely s románem V. Woolfové.

01.01.2018 3 z 5

Krysařovy střevíce Krysařovy střevíce Joanne Harris

Ne tak dobré, jako Čokoláda, přesto stále příjemné odpočinkové čtení dochucené kouzly a magií.

12.12.2017 4 z 5

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Prázdným místem Rowlingová dokázala, že není "jen" spisovatelkou Harryho Pottera, ale že umí napsat i silný společenský román. Navíc jí ho věříte - při surovém popisu reálií nižší sociální vrstvy si říkáte, že ona to prostě dokonale zná, k tomu je výborná pozorovatelka lidských povah.
Nejpřekvapivější byla závěrečná katarze - postava, která nakonec zaplnila ono "prázdné místo" po zesnulém Byrrym Fairbrotherovi.

06.12.2017 4 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Jsou knížky, které vás bolí číst, a přesto nemůžete přestat. Jezero je jednou z nich. Menší stránkový rozsah zabraňuje rozmělnění obsahu, celou dobu soucítíme s nejdřív dítětem a později mladým mužem Namim. Ten prochází nelítostným životem v umírající zemi, která nabízí jen pálenku a prašné cesty, žádnou budoucnost pro mladé. Hutná atmosféra neurčitého místa v neurčitém čase (děje se to teď? před čtyřiceti lety? v Kazachstánu, u Bajkalu?) je nejvýraznějším prvkem knihy.

06.12.2017 5 z 5

Portugalské velehory Portugalské velehory Yann Martel

Skvělý začátek, pak trochu zásek u prvního příběhu - popis osamělého cestování byl poměrně zdlouhavý. Druhý příběh byl suverénně nejlepší, třetí na něj vhodně navázal. Silný motiv smrti a ztráty milovaného člověka, přemítání o Bohu, dobru a zlu, soucitu. Přesto mi k naprosté špičce cosi scházelo, něco jako wow efekt a celkové vyvrcholení, proto dávám čtyři hvězdy.

06.12.2017 4 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Ta knížka, u které vám hned začátek napoví, že to bude skvělý, a další čtení vás o tom pouze utvrdí. Autorka dala tušit už v Pochoutce, že má jedinečný cit pro jazyk a že ji baví přemýšlet (aby ne, je to přece filosofka), v druhé knize šla ještě dál a odkazy na filosofii a klasickou literaturu začlenila přímo do textu, aniž by to nějak narušilo plynulost vyprávění, naopak: jeho tok často plyne kupředu právě skrz intertextualitu. Během četby zjišťujete ohromnou hloubku své nevzdělanosti a cítíte potřebu doplnit si mezery.
Upřímně doufám, že paní Muriel bude v psaní pokračovat, těším se na další skvost, jehož bude autorkou.

08.11.2017 5 z 5

Klingsor Klingsor Hermann Hesse

Velmi dobré (aby také ne, u držitele Nobelovy ceny), košatý jazyk neubírá na čtivosti. Povídky dokážou vtáhnout, během cesty dvacet šestkou do Dejvic jsem si jasně představovala atmosféru slunné Itálie na počátku minulého století. První povídka skvěle ukazuje komplikovaný vztah dítěte k otci, druhá se vypořádává s vinou, třetí se zaměřuje na umění. Silný čtenářský zážitek.

18.10.2017 5 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Zařazuji do osobního šuplíčku "feel good" čtení.

16.10.2017 5 z 5

Děti chovatelů slonů Děti chovatelů slonů Peter Høeg

Půvabné, vtipné, čtivé, šílené, filozofické... ubírám jednu hvězdičku za ztrátu tempa před koncem knihy, jinak mi hodně sedla.

11.10.2017 4 z 5

Kouzelníkův únik z reality Kouzelníkův únik z reality Lars Vasa Johansson

Příjemné překvapení, po pomalejším rozjezdu jsem se chytla a najela na vlnu autorova humoru, který sice nebyl přímo zabijácký, nebyl ale ani trapný a vtíravý, takže ho ve výsledku hodnotím pozitivně. Příběh nenáročný, prostředí a atmosféra povedené. Dobrá knížka na léčení depky.

03.08.2017 4 z 5

Marcel Marcel Erwin Mortier

Fajn odpočinkové čtivo na jedno odpoledne, zajímavé téma kolaborace a návratu společnosti do poválečného "normálu".

31.07.2017 4 z 5

Až přijde noc Až přijde noc Favel Parrett

Milostný příběh maminky a námořníka, který v knížce vůbec není vysloven. Vzájemná láska dvou sourozenců, kteří mají hlavně jeden druhého, pocity osamělosti a jedna krásná červená loď. Nádherná Antarktida, melancholie, hudba a vůně z lodní kuchyně. Neobyčejně příjemná a hřejivá kniha.

31.07.2017 5 z 5

Celý život Celý život Robert Seethaler

Knížku jsem si vyhlédla na Noci literatury. Přečteno za cestu vlakem Olomouc - Praha. Líbil se mi jednoduchý styl i věcné, nepatetické vyprávění.

06.07.2017 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Hodně čtivé kratší dílo, ze kterého se mi až svíral hrudník při představě, že by takové uspořádání vážně mohlo nastat. Tuším, že zajímavé bude spíše pro ženy, feminismus z něj tryská proudem, a pokud se vám líbilo, určitě budete nadšeni i ze stejnojmenného seriálu, který se knihou inspiroval a možná ji i překonal.

03.07.2017 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Bohužel jsem se zmlsala Mužem jménem Ove, proto mě zklamalo, že kniha opakuje stejná témata a postupy jako autorova prvotina. Méně úsměvné a s větší dávkou zbytečného patosu, chvílemi naivní a přehnané.

19.06.2017 2 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Na komiksy naučená nejsem, takže mě překvapilo, jak moc mě tahle kniha bavila. Oceňuji věcnost, syrovost, prosakující tíseň a skvělý popis náročného vztahu otce se synem.

19.06.2017 4 z 5

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

Čtení mě bavilo, příběh měl sympatické postavy a atraktivní prostředí Maroka, Španělska a Portugalska, hodně mě zaujaly detaily o módě a umění, stejně jako historické reálie. Výrazně ženská záležitost.

18.04.2017 4 z 5